Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Mason Büyük Locası (Türkiye)  (Okunma sayısı 77815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2011, 06:08:24 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Sn.Mustafa Kemal'in yazısından anlaşıldığı üzere aslında muntazam masonluğun katı kuralları da epey esneye biliyormuş demek ki :)

Haziran 07, 2011, 06:12:38 ös
Yanıtla #31

Hayır bir esneme söz konusu bile değil.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 07, 2011, 06:23:21 ös
Yanıtla #32
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu yazdigim mesaji sesli dusunerek yaziyorum, yani daha tam karara varmadim demek oluyor bu. Muntazam Masonlugun kanadinda yer alanlarin gerek edilen yemin gerekse geleneklerimizden ve kurallarimizdan yola cikarak Kadinlarla Masonik munasebete girmeyecegimiz asikardir yani en ufacik bir esneme bile soz konusu olamaz. Peki o vakit neyi tartisiyoruz. Belki benim biraz kafam karisti, belki de ayni konu basligi altinda kavram kargasasi yasiyorum. Sirf kadinlarla degil (ben hanimefendi terimini kullanmaktan yanayim ancak konu basligimizda kadin gectigi icin kadin yaziyorum) "clandestine" yani gayri muntazam Masonlarla da munasebete girmemiz yasaklanmistir. Bu da isin oteki boyutu. Ama oraya girmenin bu konuya hicbir faydasi yok sadece kucuk bir dip not dustum.

Sn. ADAM'in sorularina da ayrica cevap verecegimi belirtmek isterim. Yani kendisinin yazdigi mesaji goz ardi etmiyorum.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 07, 2011, 06:28:30 ös
Yanıtla #33
  • Aktif Uye

Hayır bir esneme söz konusu bile değil.

En başından beri aynı şeyi söylüyorum bende. Muntazam masonluğun kuralları bellidir bunun dışına çıkılmaz. Ama Sn.Mustafa Kemal nedense istisnayi örnekler verip zamanında 2 kadın alınmıştı. Bir bayan başvurmuştu çok tartışıldı ama alınmadı gibi sözler sarfediyor. Amaç nedir bayanların gönlünü almak mı ?

Haziran 07, 2011, 07:16:27 ös
Yanıtla #34

Sn. Waldow, bayanların gönlünü almak gibi niyetim yok :)

Bir cevap verirken tarihçeyi bilmek gerekir, bunu anlatmaya çalışıyorum. Bu konu çok uzun süredir üzerinde düşünülen, tartışılan bir konudur onu anlatmaya çalışıyorum.

Yasak çünkü yasak denilmiyor, biz kabul etmiyoruz deniliyor. Muntazamlık konusuna girmeyeceğim. Ama hatırlatmak isterim ki bu kavram sadece Masonları ilgilendiren bir konudur. Hariciler için cevap "muntazam kabul etmiyoruz" olamaz.  Olayın bir tarafına ait olmadan, o taraftan yana olmak mümkün değildir.

Soru şuysa eğer; "Kadınlar Mason olur mu?", cevap "evet", bazı obediyanslara göre olur. Ama bunlar HKEMBL ve kabul ettiği Masonluk anlayışı bunu kabul etmez.

Saygılarımla.

Haziran 08, 2011, 03:40:58 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Bu konuda bilgi edinmeye kalbini acması kisillerin, kadın-erkek ayrım yapmaksızın faydalı olacağına. Net "hayır"lar, Nur ile aydınlanmak isteyenlerin  önünde duvarlar olusturmamalıdır. Ben okuma ve arastırmalarıma bir bayan olarak, aynı heves ile devam edecegim. Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2011, 06:25:26 öö Gönderen: Nomen est omen »

Haziran 08, 2011, 11:13:01 öö
Yanıtla #36
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Sanırım burada Sayın Mustafa Kemal'den "esneklik", "adaptasyon", "tolerans", "hoşgörü" kavramlarını açıklamasını rica edebiliriz.

Böylece aslında istisnai durumların nereden kaynaklandığını, hangi amaca neden ve niçin hizmet ettiğini öğrenebiliriz.

Kaldı ki "istisnai durumlar"dan mada; kuralın o an için uygulanmamış olduğudur, fakat burada asıl soru şudur;

(kuralların an'a ve durum'a göre değişmediği varsayımı ile) o an ve o noktada ki uygulanması gereken kural nedir?

Yani bir hanımefendi'nin HKEMBL toplantılarına katılamayacağı bir kural ama binadan içeri girmemesi bir kural değil.

Keza kurumların yaklaşımları ile bireylerin anlayışları arasında fark vardır. Tartışmalar bir tarafın haksız olduğunu göstermez. Ortak bilinç ve Ortak akıl bizlerin toplamından oluşur ve sonuçta bizeler geri bazı kurallar dikte eder.

Uzatmayıp Sayın Mustafa Kemal'e soralım;

Mesela şimdi ben diyorum ki ben gerçek hayatta Aslı Hanım'ı tanıyor olsam ve önermek istesek nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Nasıl bir yöntem ve süreç izlenir?

Haziran 08, 2011, 11:19:01 öö
Yanıtla #37

Sn. Ökkeş,

Siz bir erkek olarak bir bayanı Masonluğa öneremezsiniz. Ne HKEMBL'nda ne ÖMBL'nda... Kadın olmadığınıza göre KMBL'Nda bir teklif yapmanız da mümkün değil...

İmkansız duruma cevap vermek mecburen imkansız oluyor :)

Haziran 10, 2011, 02:32:40 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel bir noktaya değinmişsiniz Mustafa Kemal beyefendi.
Peki o zaman sorumu şöyle düzelteyim. Diyelimki beni KMBL na üye olarak davet edebilecek bir kişi var ve bu kişi beni davet etti. Ben ise baş örtümü çıkarmadan gerekli başvurumu yaptım ve işlemlerin tamamlanmasını bekliyorum.

Şimdi dürüstçe elinizi vicdanınıza koyarak bana cevap veriniz...
Sizce benim KMBL na Mason olarak girebilmem % kaç ihtimaldir?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Haziran 10, 2011, 02:47:57 ös
Yanıtla #39

Türkçede güzel bir laf vardır, kavun değil ki koklayarak seçelim...

Ben bunun cevabını fotoğrafa bakarak veremem. 35 senedir birarada olduğum, harici hayatta tüm kalbimle Kardeşim olarak gördüğüm birisini önermeden önce, günler geceler boyu sadece bu konuda konutuktan sonra önerdim ben...

Bakın ben size başınızı neden örttüğünüzü de sormadım. Öneri için konuşulurken, herşey sorulur... Üyelik şansınız da vereceğiniz cevaplarla yüzdelendirilir.

Önce bana neden başınızı örttüğünüzü anlatacaksınız (burada ben derken, önericiyi kastediyorum, yoksa bana burada bir açıklama yapmanızı tabi ki talep etmiyorum). Sonra daha önce sorduğum soruya cevap vermeniz gerekir, kabul edilince toplantılarda başınızı açacak mısınız? Herşeyin önünde, aslında neden Mason olmak istediğinizi bana anlatacaksınız. Bunların cevaplarından ben tatmin olursam, öneririm, ve Kardeşlerim için de benim kefaletim yeterli olur... (Buradaki ben hala farazi önericidir).

En vicdanlı cevabım budur.

Saygılarımla.