Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çok Fazlı Uyku Ve Tek Fazlı Uyku  (Okunma sayısı 2728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 11, 2016, 12:11:53 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar,

İnsanın vazgeçemediği ihtiyaçlar arasında olan ve engel olamadığı tek durum malumunuz uykudur.Bugüne kadar uyumayan bir insana deneylerde ve tarihte rastlanmadığını biliyoruz.

Normal süreçte yetişkin insanlar için gerekli olan uyku süresini bilim adamları 8 saat olarak nitelendirir. ancak bu tek fazlı yani çoğu insanın uyguladığı uyuma döngüsündedir. Oysa ki , uykuda asıl önemli olanın yaptığım araştırma ve incelemelerde Rem uykusunun süresi ve derinliği olduğunu anlıyorum.

Çok fazlı uyku nam-ı diğer Da Vinci Uykusu'nda ise birey gün içinde 20 dakikalık uyku süresi ve 6-8 defa şeklinde uyumakta ve kendini sadece rem uykusuna en kısa sürede geçecek şekilde programlamaktadır.

Çok fazla uyku programını uygulayan bireylerin bazılarının günde ortalama 3 saat uyuduğunu deneyler kaydetmiş olup aynı zamanda bu uyku şeklinin siyasiler,bilimadamları ve bir çok kişi tarafından uygulandığını belirtmektedirler.

ayrıca , çok fazlı uykunun aslında insanoğlunun ilk çağlarda çevresel tehditlere karşı da uygulandığını bazı yerlerde okudum.

insan kendini bu şekilde programlayabiliyor ve benim görüşüm zamandan tasarruf edebiliyorsa , neden bu uyku şekli bize kadar gelen bir deneyim transferi olmamıştır.

ayrıca , aramızda uygulayan ya da deneyen var mıdır ? ayrıca daha fazla bilgisi olan kişilerden daha çok bilgi almaktan memnun olurum.

teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ekim 11, 2016, 01:05:21 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.ANARCHOSA,

merhaba üniversite yıllarında okumuştum ve ilk duymuştum evet doğru tahmin ettiniz , Vitriol kitabından tekrar çok fazlı uyku hakkında bildiklerimi ve duyduklarımı anımsadım.

cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ekim 11, 2016, 02:02:14 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bir dönem yakın bir arkadaşımla denediğimiz ancak başarısız netice aldığımız bir yöntemdi. Başarısız olmamızın sebebi günlük işlerimizin, yetişmesi gereken işlerin bu uyku düzenine ayak uyduramaması. Ayrıca başı yastığa koyar koymaz uyuyamadık gün içinde en azından bir 25-30 dakika uykuya dalma evresiyle geçtiğinden her deneme 1 saat vaktimizi zaten alıyordu. Yoğun tempoda iş, okul vs. durumu olmayan ve gün içinde esnek vakitler bulabilen kişiler için uygundur.

Paylaşım için teşekkürler.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ekim 11, 2016, 02:11:06 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Risus ,

cevabınız için teşekkürler siz en azından deneme girişiminde bulunmuşsunuz.yoğun tempoya bu uyku modeli ile ayak uydurması zor olduğundan şahsen ben onu bile yapmadım.ama asıl denemeler sonrası sistem oturduktan sonra faydası olabilir sanki.ortalama 10 günde ayak uyduranlar olduğu rivayet edilmekte.

Saygılarımla,