Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2015, 01:49:45 öö
Yanıtla #20
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluğun bir eğitim-öğretim kurumu olmadığı dahası üyelerini seçerken zaten en iyi olanı seçtiği düşünülürse, bu soru acaba ne kadar yerinde bir soru diye düşünmeden edemiyorum.

Masonluğu o meşhur tasavvuf tarikatlarından ayıran bir özelliği de bu olsa gerek. Bu meşhur tarikatlara girenlerde olgunluk ve yeterlilik kısmen önemsenirdi. Üyelerin süreç içerisinde pişmeleri ve hazır hale gelmeleri hedeflenirdi. Ama Masonlukta böyle değil. Aralarına zaten yeterince olgun ve yeterli olanları alırlar. Haliyle de Masonluk bir şey sunmaz. Böyle bir vaatte de bulunmaz.

Eskiden yaşadığım bir olay geldi aklıma. Fiziken çok güzel/yakışıklı bulduğum bir kişiye, çok şanslı olduğunu ve Tanrının ona verdiği bu güzellik karşısında şükretmesi gerektiğini söylemiştim. O ise kendisine hiçbir şey verilmediğini, Tanrının insanlara hiçbir şey veremeyeceğini ama Tanrıdan alabileceğimizi söyledi. Sonra da bana eski fotoğraflarını gösterdi. Bu eski fotoğraflarda onun bugünkü güzelliğine dair pek bir şey yoktu. Velhasıl çalışarak, isteyerek güzelliğe erişmişti. Güzel değildi ama istemiş ve olmuştu. Bunu da bekleyerek değil, çalışarak ve alarak elde etmişti. Masonlukta böyledir. O size hiçbir şey veremez ama siz ondan alabilirsiniz...

Haliyle, Masonluk bir şey sunmadığı için herhangi bir beklentiye de girmeye gerek yok. Önemli olan sizin ona ne sunabileceğiniz ve Masonluktan neleri alabilecek yeterliliğe sahip olduğunuzdur.
Bilmukabele. Nitekim sorumuz masonluk size ne sunar değil sadece beklentisi olanların neler beklediğini tespit edelim ve bu isteklerinde masonluga zıt olan varsa yardimci olalim. Yorumunuz birçok sorunun cevabını vermiştir zaten.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 02:45:02 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yunus olmaktaki kastım elbetteki kamil insan olmaktır.
Neden tercihim bu peki benim?

Bir soru sorayım cevabı içinde olsun.

Yunustaki aşk ve muhabbeti Masonlukta da buluyor goruyormusunuz?

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 13, 2015, 02:49:02 öö
Yanıtla #22
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yunus olmaktaki kastım elbetteki kamil insan olmaktır.
Neden tercihim bu peki benim?

Bir soru sorayım cevabı içinde olsun.

Yunustaki aşk ve muhabbeti Masonlukta da buluyor goruyormusunuz?

Karahan

Masonluk, bizde Yunus'u görüyor mu?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 03:00:26 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus

Masonluğun bende ne görüp görmediği ile hiç ilgilenmesi. Lakin tersini sorsa idin cevabim Hayır olurdu.
Insan hayatının merkezinde ve özünde sevgi vardır, bu sevgi his işidir. Yunustaki aşk ve muhabbeti Masonlukta bulabildinmi?

En basit inde bu forumdaki mason dostlarda o intibak i alan varmı?
Bence yok. Bence masonluk un temel öğretisi iyi olsa bile ogreticiler içine sevgi yi katamiyorlar.
O yüzden elbetteki her zaman Yunus.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 13, 2015, 03:07:01 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sn.Risus

Masonluğun bende ne görüp görmediği ile hiç ilgilenmesi. Lakin tersini sorsa idin cevabim Hayır olurdu.
Insan hayatının merkezinde ve özünde sevgi vardır, bu sevgi his işidir. Yunustaki aşk ve muhabbeti Masonlukta bulabildinmi?

En basit inde bu forumdaki mason dostlarda o intibak i alan varmı?
Bence yok. Bence masonluk un temel öğretisi iyi olsa bile ogreticiler içine sevgi yi katamiyorlar.
O yüzden elbetteki her zaman Yunus.

Karahan

Masonlukta bulamamakla masonlarda bulamamak çok farklı bence. Masonlardan yola çıkıp masonluğu yargılamak bana pek doğru gelmedi. Tamam, belki birkaç denk geldiğiniz masonda bu aşkı ve muhabbeti göremediniz ama bu, masonluk ve bütün masonlar böyle demek değildir. Bu forumdakilerle şahsi irtibatım yok. Karakterleri, günlük hayatları nedir, kimdir bilemem. Masonluklarını hiç bilemem. Bu yüzden onları, içlerindeki aşkı görmemekle itham etmek bana yakışı kalmaz. Belki siz tanıyorsunuzdur onları bilemem.

Mimar Sinan dergilerini okuyor musunuz bilmiyorum ama mutlaka okuyun. Bugün paylaştığım anma gününe dair geçen özeti bile okurken boğazım düğümlendi. Mason kardeşlerin birbirlerine olan aşk ve muhabbeti çok başka bir şey. Bunu bilemeyiz, dokunamayız, göremeyiz. Hani hep derler ya hissedilen ama dile gelmeyen. İşte masonluktaki aşkı da tıpkı yunustaki aşk gibi, mason olmadan, yunus olmadan bilemeyiz.

Velhasıl niyetimiz dernek üyesi olmak yerine ''mason'' olmak olursa işte o zaman masonluktaki aşkı da tadar, Yunus'u da anlarız. ( Naçizane fikirlerimdir. )
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 03:07:50 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risks sorunuza tam cevap vermemiş.
Masonlar sevgi gözü ile baksalar muhakkakki yunus u görmeye calisirlardi.

Bir arkadaşımız ilginç bir yorum yapmış Masonlar hep en iyilerini seçer diye lakin hiç kimse kavun degilki seçildi. Kavun bile kötü çıkabiliyor. Iş seçimlere kalsa benim dilim sevgi olurdu kesinlikle.

Karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 13, 2015, 03:10:37 öö
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.risus isminizi yazarken dikkatimi kaçıyor 2 dir telefonun azizligi kusura bakmayın.

EDMUND BURKE

Ağustos 13, 2015, 03:14:48 öö
Yanıtla #27
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sn.Risks sorunuza tam cevap vermemiş.
Masonlar sevgi gözü ile baksalar muhakkakki yunus u görmeye calisirlardi.

Bir arkadaşımız ilginç bir yorum yapmış Masonlar hep en iyilerini seçer diye lakin hiç kimse kavun degilki seçildi. Kavun bile kötü çıkabiliyor. Iş seçimlere kalsa benim dilim sevgi olurdu kesinlikle.

Karahan

Peki sizce masonlar sevgi gözüyle bakmıyorlarsa hangi gözle bakıyorlar?

Bir ekleme; Mimar Sinan dergilerinde okuduğum yazıların birçoğu masonlar arasında özel yazılanlardır. Kendileri için yazdıkları, kendilerine özel paylaştıkları anı ve fikirlerdir. Ben o anı ve fikirlerde hep sevgiyi gördüm. Kardeşlerine karşı merhameti gördüm. Öz kardeşlikten bile yakınlığı gördüm. Birbirleri için nasıl da çabaladıklarını gördüm. Dışarıya karşı soğuk ve dikenli olabilirler. ( Elbette o diken yorumu da tartışılır zira Mevlana'nın dediği gibi; Gül bakan gül görür, diken bakan diken görür. ) Ama ben, içerisinde o dikenlerden açan bir gül gördüm sayın karahan. Bu yüzden yukarıda, ''Masonluk bizde Yunus'u görüyor mu?'' diye sordum. Biz Yunus olmaya çalışalım da, o zaman hakikatin sevgisi bizi en güzel yolda ilerletecektir. ( Naçizane düşüncem. )

Saygılar...
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 03:14:54 öö
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Genelleme yapmak elbet doğru değil. Felsefenin özünde zaten o sevgi muhabbet vardır, olmasa olmaz. Lakin yansıması insana o enerjiyi geçirmesi bence yok.

Karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 13, 2015, 03:21:12 öö
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus

Masonluk bir kardeşlik kurumudur.
Masonlar kendi kardeşler i ile kuramadigi bağı, kendi aralarinda kuruyor sözü masonluğun da iddiasidir aynı zamanda. Nasıl oluyor bu peki?
Özün ile olmamış, dışarıda kardeşliği kurmussun ne kadar doğru?
Karahan

EDMUND BURKE