Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgür Masonlar Büyük Locası konusu  (Okunma sayısı 29701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2013, 08:56:58 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayın gnothi kendi adına konuşsa da, aklı selim olarak olması gerekeni açık bir şekilde söylemiş.

Haricilerin bu masondur, bu mason değildir gibi yorumları hiçbir şey ifade etmez. Bir şeyin dışındaysanız içeridekileri bu şekilde yargılayamassınız.

Farklı masonluk anlayışlarının olması, ilerleme ve evrimleşmenin bir sonucudur. Dünya'da ve Türkiye'deki ayrılma veya bölünme  doğal bir sonuçtur.

Bu farklı masonluk anlayışları forumda defalarca anlatıldı. Yeni katılan bir üyenin öncelikle bir süre arşivi okuması gerekir. Sonra görüş belirtmesi uygun olur. Eğer öğrenmek istiyorsa tekrar sorar, elbette kendisine yanıt verilir.
« Son Düzenleme: Mart 31, 2013, 09:12:29 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 31, 2013, 09:20:16 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Asimov'un görüşlerine tamamen katılıyorum.

Kendisinin açıklamalarının bazı detayları beni biraz düşündürdü, özellikle de sayın DIO'nun enteresan tespitinin üzerine denk gelince:

Masonluktaki bölünmenin ilerleme ve evrimleşmenin bir sonucu olduğu önermesi aslında bilinen bir ÖMBL argümanı. Genelde ÖMBL üyeleri kendilerinin daha ilerlemiş ve evrimleşmiş bir masonluk akımını takip ettiklerini düşünürler, HKEMBL'nin nispeten daha statükocu ve eski kafalı olduğunu ileri sürerler. Bu argümanı tartışmak için yazmadım, tüm aksiyomlar belli süreçlerin sonucudur, bir şey diyemem. Diyeceğim aşağıda.

Yukarıda yazdığım nedenlerin ışığında burada açıkça sormak istiyorum:

Sayın Asimov, mason musunuz?
« Son Düzenleme: Mart 31, 2013, 09:32:52 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mart 31, 2013, 09:24:21 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın ADAM'ın dikkat çektiği nokta, yani "bir örgütteki masonların nasıl mason sayılabileceğini" konusu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sorumu biraz daha spesifikleştireyim: ÖMBL ilk kurulurken HKMBL'den ayrılan masonlar tarafından mı kurulmuştur? Veya yurt dışından Türkiye'ye kesin dönüş yapan masonlar tarafından mu kurulmuştur? Eğer durum bu ise diyebileceğim hiç bir şey yok, o halde ÖMBL masonluğu ve ritüellerini bilen kişilerce kurulmuştur diyebiliriz.

Fakat durum bu değilse, yeni bir Büyük Loca kurmanın ne anlamı olabilir ki? Sokaktaki harici insanlar çıkıp "abi biz Mason olmaya karar verdik, o nedenle de yeni bir büyük loca kuruyoruz" derlerse, kurdukları o loca Mason Locası olabilir mi? Üyelerine Mason denilebilir mi? Ritüellerini nasıl gerçekleştirebilirler, bilmedikleri ezoterik bilgileri nasıl aktarabilirler kulaktan dolma bilgilerle.

Tabi ki benim mantığım ÖMBL'nin ilk kurulurken HKMBL'den ayrılan masonlar ve/veya yurt dışından Türkiye'ye kesin dönüş yapan masonlar tarafından kurulmuş olduğudur. Ama bu benimki sadece bir tahmin... Bu sorunun cevabını tam bilenler cevaplayabilirlerse iyi olur.

Tanınma konusuna gelince... Tanınma tabi ki önemlidir... Örneğin KKTC sadece Türkiye tarafından tanınan bir ülkedir, diğer ülkeler nezdinde yok hükmündedir. Peki ÖMBL uluslararası mason müesseselerince tanınmakta mıdır? İngiltere Birleşik Büyük Locası tarafından tanınmakta mıdır? Sadece bilgilenmek için soruyorum, bir şey ima etmeye çalışmıyorum.

Yukarıdaki ilk paragrafta ÖMBL için sorduğum sorular Kadınlar Büyük Locası için de geçerlidir... Bir locanın gerçek bir loca olabilmesi için, onu kuranların Mason olması gerekir. Kadınlar Büyük Locasını kuran hanımefendiler, ritüelleri ve ezoterik bilgileri kimden ve nasıl öğrenmişlerdir ki, bir araya gelip bir loca kurmuşlardır? Hani Mason localarındaki uygulama, ritüel ve bilgi aktarımları gizliydi... Bunlar Masonlar dışında kimseye aktarılmazdı... Bu konuda her Mason yemin ederdi. Peki hanımefendiler nasıl öğrenmişlerdir bu bilgileri de sonradan bir loca bile kurabilmişlerdir. Bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Yukarıda ÖMBL hakkında sormuş olduğum soruları geri alıyorum. Araştırma yapılırsa soruların cevabı bulunabiliyormuş. http://www.mason-mahfili.org.tr/?page_id=56 sayfasında da okunabileceği üzere, ÖMBL Masonlarca kurulmuş olan bir yapılanmadır.

Fakat Kadınlar BL hakkındaki sorum halen geçerlidir.

EDIT: Fakat bu konu başka bir konu başlığında tartışılmış olduğu için sorumu o başlık altında yenileyeceğim. Lütfen burada cevap vermeyiniz.
« Son Düzenleme: Mart 31, 2013, 09:39:03 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Mart 31, 2013, 09:44:53 ös
Yanıtla #13
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Herkez bişeyler söylemiş biz de bir iki laf edelim bakalım.

Haricilerin şu masondur, bu masondur, dediği yok ! Bu olayı biz hariciler uydurmadık.

H.K.M.B.L. ile Ö.M.B.L. arasında bir itilaf var.

Yoksa yok deyin.Bilelim.  bal gibi de var.

Biz daha masonuz yada biz masonuz onlar değil şeklinde.

Şimdilerdede onlarda masondur ama bizim işimiz olmaz yada olsa iyi olur ne gerek var ayrı iki Locaya yada kuruluşa şeklinde

Bireylerin ve kuruluşların söylemlerinin farklı olmasından nasıl bir mana cıkaracagız  acaba ?

Bir haricinin de şu loca bence daha iyi yada daha mason demesine de bozulmamak lazım.

Hele bu forum da hiç neden derseniz daha bir kişi Ben Ö.M.B.L. üyesiyim  bizde masonluk şu şekildedir demiş değil.

Sayın gnothi doğru söylemiş, aynı söylemleri bende duydum.Biz daha özgürlükçüyüz. HKMBL nin şu anda söyeldikleri yatıkları hiç masonca değil dediğini.

Saygılarımla.

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 31, 2013, 10:04:32 ös
Yanıtla #14
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bir özürde bulunmak istiyorum, sayın vitriolun bu şekilde bir açıklaması olmuş kendisine bir harici olarak çok teşekkür ederim.

Paylaşımlarıda beni destekler şekilde izin verirseniz paylaşacağım.İki adet paylaşımı sayın vitriol'un var.

1-

sevgili Adam kardeşim düzensizliği toplantılara şortla gitmek, ya da 7 deki toplantıya 8 de gelmek diye anlamış sanırım.

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

işte bu değişime uyum sağlayabilme "düzensizliktir", benim gurur duyduğum budur.

kimisi de kör gözüm değişime karşı aynı kurallar, aynı ritüel, aynı bağnazlık, devam

2 tane düşünce var hem değişmeyip hem de reklamını yapan

1. hkml
2. müslümanlar

biz yıllardır aynıyız diye övünen bir zihniyet var ortada, işte ben bu zihniyet, biz aynı değiliz değiştik, geliştik diyorum

benim düzensizliğim budur.

2-

Sayın SkullG,

düzensiziz diye göbek atıyorum çünkü değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu genç yaşta öğrendim.

OMBL de

intizam - değişti

kurallar - değişti

yöntemler - değişti

gelenekler - değişti

etiket - değişti

yönetmelik - değişti

işte benim göbek atmamın sebebi bu.

keşke diğer obediyanslar da değişimin durdurulamaz, önlenemez olduğunu fark etse ve değişime karşı olmanın (geleneksel olmanın) getirdiği geri kalmışlığı görebilse.

bir umut benimkisi.

umarım gün gelir siz de göbek atarsınız.

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 31, 2013, 10:35:58 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Spock'un sorularının yanıtı Türkiye'de Masonluk Tarihi bölümünde bulunabilir.

Mart 31, 2013, 10:53:38 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Koca, koca İnsanlar hep aynı Plak ' ı çalıyor . Anlamadığım Keçi kesip onun kanından kehanet yapmak hangi Masonluğu bağlar .
Kendi içinde düzeni sağlayamadığı ortada olan ve kayıt altına alınan Masonlar sizce ne kadar Masonluğun sırlarına tam anlamıyla vakıf olup KORUYABİLİR ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 01, 2013, 12:40:40 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Arais,

Hangi kavgadan bahsediyorsunuz?

Sn.vitriol eger soyledigi kadar geleneklere karsi ise ve gelenekciligin eski kafalilik oldugunu dusunuyorsa oncelikle OMBL'den de ayrilmalidir cunku son tahlilde masonluk kadim bir kurulustur ve belli bir gelenege,tarihe ve koklere sahiptir.

Geleneklere bagli kalmak bir taassup ya da geri kafalilik ornegi teskil etmez.Eminim bircok OMBL uyesi de benimle ayni fikirde olacaktir.

HKEMBL hicbir kurulusu goz ardi etmemektedir ancak bu tur yakisiksiz ithamlarda bulunanlara da tepki normaldir.Muntazam masonluk bu sekilde yuzeysel olarak sokak agziyla tartisilabilir bir konu degildir bu sebeple sn.vitriol'e kelimelerine dikkat etmesini rica ediyorum.

Saygilarimla.
Memento Mori

Nisan 01, 2013, 12:52:53 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Alıntı
Hicbir yonleri ile onlari Mason olarak gormedigimiz gibi, onlara Kardes olarak hitap etmiyoruz. Hicbir Masonik konusma ortamina onlarla girmeyiz. Hicbir Masonik bag ve iliskide bulunmayiz. Bu konudaki kurallar cok katidir.

ALINTI
Sayın MASON '  a aittir
02-04-2007
21:36:49
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 01, 2013, 01:06:51 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn NOSAM33,

Goz ardi etmek ile bir meslegin gerekleri cercevesinde iliski dahilinde olmak farkli seylerdir.Muntazam masonluk anlayisinda,muntazam olmayan kuruluslarla "Masonik" iliskiler kurulmaz.

Saygilarimla.
Memento Mori