Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Da Vinci Şifresi  (Okunma sayısı 22878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 15, 2011, 09:17:25 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Dijital kaleyi bitirdim, umarım fazla bekletmemişimdir sizi ... Dawn Brown yazar olarak 3 kitabını okudum, kendisi iyi para kazanan birisi yazdığı bir kaç kitap var fakat onlarca kitap yazan insanlardan daha fazla kazanabiliyori...  birkaç kitap yazıyor fakat içersinde anlatım tarzı olsun, içersinde geçen araştırmalar olsun okuyanı etkilediğini tartışmaya gerek yok sanırım, bu içeriği farklı kaynaklardan derlemesi muhtemeldir, kaldıki , araştırma yapan insanlarda farklı eser üzerinden derleme yada yeni bir keşif yapıyorlar...  araştırmacı demedim Dawn Brown denilen yazar hakkında belki farklı kaynaklarda olan araştırmaları kullanmış olabilir ,yazar işin marketing kısmını iyi yapmış ve okuyanların hoşuna gitmiş, insanlar birbirine tavsiye etmiş bu bağlamda baktığımızda yazar hatrı sayılır para kazanmış kitaplarından....
internette ufak bir gezinti yaptım ve Masonlarla ilgili yazmış olduğu kitabın ismi kayıp sembol fakat o kitabı okumadım , dijital kale isimli kitapta masonlardan bahsetmiyor, o konuda yorum yapmam ne derece doğru olabilir bilemem, Dawn Brown katolik bir aileden gelen birisi araştırmayıda seviyor kayıp sembol kitabında  masonlarla ilgili antisemitik yazılar yazması beni pek şaşırmadı (eğer yazdıysa) insanlar gizemi sever buda kitabın satılmasında etken, yazarın okuduğum 3 kitabında  gizemli konulara yer almakta, buda kitabın sattırmaya yönelik bir izlenim veriyor insanlar gizemli ve sürükleyici romanları tercih etmesi tetikleyici bir etken olduğunu düşündürüyor bana....
şahsen Dawn Brown olsun diğer yazarlar olsun sonuçta birbirinden etkilenmesi muhtemel Dawn Brown yada farklı bir yazar küçükken okuduğu herhangi bir kitabın anlatım tarzından etkilenebilir , belki o yazım tarzını geliştirir yada kendisine uyarlar piyasada bir çok sektörden bir çok şirketin etkilendiği gibi etkilenirler...
şahsi kanaatimce Masonluk hakkında birkaç websiteden yazı okudum, gayet güzel ve iyi amaçları var , yani 3-5 fundamantalist örümcek beyinlinin yazdığı yazılar bu düşüncemi etkilemesi pek mümkün değil (masonları kötüleyen yazarlar veya yazılar genel olarak) Dawn Brown meselesine gelince durum biraz daha farklı kanaatimce burda finansal kaygılar daha önplanda olduğu kanaatindeyim, kitapları sağlam derken adam bu işin peygamberi demekte doğru olmaz.... bence bu soruya sözü geçen "kayıp sembol" kitabını okumuş birisinin cevap vermesi daha etkin ve akla mantıklı olduğu görüşündeyim....

Saygılarımla,
418

Ağustos 15, 2011, 09:53:14 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Merhaba,
Sn 418...
Dawn Brown iyi bir yazar. Bence İnsanlar onu konuları ele alış tarzından dolayı seviyorlar. Bende kitaplarını büyük bir heyecan ile okudur. Ama hatırlayın biz yıllar önce Irwing Wallace okumadık mı? Onun romanlarının  damağımda bıraktığı tat bambaşka. Ben Dawn Brown'ı (haddim olmayarak) günümüzün Wallacı olarak görüyorum.

Selam ve saygılar.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 15, 2011, 10:32:50 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yahu arkadaslar, Dawn Brown ile Dan Brown arasinda iki apayri insan oldugunun farkindasiniz degil mi?

Bahsettiginiz kitaplarin yazari Dan Brown'dur. Dawn Brown, o kadar da unlu olmayan baska tur romanlar yazan ve sanirim bayan bir yazardir.

Ayrica sayin 418, "masonlar hakkinda antisemitik yazilar" demissiniz. Bu ne demek, cok merak ettim. Sunu da belirteyim: Dan Brown, kitabinda Masonlar hakkinda antisemitik bir sey yazdi mi bilemiyorum ama antimasonik birseyler yazdigini pek soyleyemem sanirim. Kayip Sembol kitabinda Masonlar hakkinda yazdigi bir cok dogru sey oldugu gibi bir cok da yanlis bilgi mevcut. Ancak yazar genel olarak Masonlugu kotu bir kurum olarak degil, iyi bir kurum olarak sergilemis.

Kitabi okuyali bir sene oldu, dolayisiyla ayrinti verecek kadar iyi hatirlamiyorum maalesef.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 15, 2011, 10:49:11 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo,

yazılarımda Dan Brown'dan bahsettim yazım hatasından kaynaklanan durumdur, dawn brown'un hiç bir kitabını okumadım... zaten dijital kalede dan brown tarafından yazılmıştır üsteki yazılardan anlaşılacağı üzere....
antisemitik yazılar yazması beni pek şaşırmadı (eğer yazdıysa)
parantez içersindeki yazı merakınızı gidereceği düşüncesindeyim....

Saygılarımla,
418

Ağustos 15, 2011, 10:54:05 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo,
Düzeltme için teşekkürler.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 10, 2011, 04:37:07 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

bence istanbul dünyada manyetik ezoterik olarak çok önemli bir yer belkide kutsal kase hz isa nın emanetleri filan da istanbulda beilkide çemberlitaşta bunları gösteren bir işaret kimbilir.bizansın bu önemli şehri ve son kalesi bemce boş bir yer değil en azından hristiyanlık  ve masonluk açısından.dikili taş ta belkide süs olsun güzel dursun diye koyulmamıştır oraya.

Eylül 12, 2011, 04:45:08 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın 418,

Dan Brown'un tüm kitaplarını okumuş biri olarak, kitaplarındaki hiçbir cümlede antisemitik bir ifadeye rastlamadığımı hatırlıyor olmamı belirmek isterim