Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hoşçakal Cumhuriyet - Selim Sabah  (Okunma sayısı 7113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2017, 09:21:23 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ANARCHOSA yanıtı ne güzel vermiş. Özellikle altını çizdiğim ''Püsküllü dondurmacılar'' kısmıdır.

Sevgiler
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 21, 2017, 10:15:03 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Alıntı
Püsküllü dondurmacılar''

Dondurmacılar kapsam dışıdır ... :D :D :D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 21, 2017, 10:18:31 ös
Yanıtla #22

İnsan; bilmediği, bilmek istemediği ve kavrayamadığı hakikatların düşmanıdır.Ancak form'da sık sık rast geldiğim kısım ise, bazı üyelerin fikirlerin karşısına terbiye sınırlarını aşan ve derin bilgisizliği ilaçsız cehalet ile harmanlayıp,özden noksan bilgelikten fakir bir şekilde yorumlayıp cevap vermesi...

Tarihimizin parçası olan bir cok değere buradan yorum adı altında süslü veya pervasız hakaretler edilmesi manidardır. Çünkü doğru "Oku"masını bilen için tarihimizin başlangıcı varlığımızın bir özetiyse, kat ettiğimiz menzillerde yaşamış ve yaşayacak atalarımızın bizi yansıtan gölgelenmiş özetleridir.

Bu konu altındaki yorumların da dışındaki her yorumun yorumcuları tarafından dikkat ile düşünülüp, tarihine ve kendisine yakışır bir üslup ile yazıların yazılması gerektiği kanaatindeyim.form hakkındaki düşüncelerim form'un kendi eğrisi doğrultusunda düşüyor.

Buradaki eleştirim bütünün bir parçasını doğru okumak adınadır ve aklın öze zerk ettiği kavrama yetisi ile var olanı doğru okuyarak eksisi ve artısı ile ortaya koymak bu form üyelerini aşmayacak basitlikte bir gercektir.Gördüğümü yazmamın sebebi bu maksadladır.

Yanlışı öğrenmişe doğruyu göstermenin yolu nedir ?
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2017, 10:33:32 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 22, 2017, 05:09:01 öö
Yanıtla #23

Saygıdeğer Tik-Tak,Bir soru sormussunnuz kendimce cevap verecem.Her insan farklıdır.Bir insana sen yanlış yapıyorsun yada sen doğru yapıyorsun diyemezsin.Bes parmağın beşi bir mı?İnsanları kalıplara sokamayiz.Düşünen  her insan yanlış yaparak doğruyu deneyimlerle ( yaşayarak )öğrenir.Evrende bile eşitlik yokken insanlara doğruyu nasıl öğreteceğiz?Bizi yöneten insanlar bile hata, yanlışliklar yapmadı mı?Evrende herzaman yanlışlar, doğrular vardır.Dunya bile egikken dünyayı düz hale getirelim diyebilirmiyiz?Yaşadığımız hayatta beyaz insan,siyahi insan,çekik gözlü insan,melez insan birden çok çeşit yüzler ,insanlar mevcut.Her insanın farklı düşünceleri,yenetekleri var. Bir insanın kendi zihninde doğru kabul ettiği bize göre yanlış olan düşünceyi nasıl değiştirebiliriz?.Evrende cokluklarin  yanlisida ve doğrusuda olacakki denge olussun.Bir insana yanlisda ogretilir,doğruda öğretilir ama insan kendi beyin süzgecinden kendine uyani herzaman alacak.İnsani değiştirmek beşikte başlar atasözü bir bakıma bunu kanıtlıyor.Yanlisida dogruyuda insanlar deneyimlerle öğrenecek yada öğretilecek.Birde bana ters gelen herkese doğruyu öğretmeye kalkarsak yanlış yaptığında tepkisi ne olacak??....: Asla kendinden şüphe etme.Sen ne hissediyorsan o her zaman doğrudur. Dünyadaki bütün insanlar toplansa ve sana aksini söylese bile senin hissettiklerin senin için doğrudur. Onlar farklı hissedebilir, farklı düşünebilir ama bu senin hissettiklerinin yanlış olduğunu göstermez, sadece onlardan farklı olduğunu gösterir.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 22, 2017, 06:33:46 ös
Yanıtla #24

Saygıdeğer Tik-Tak,Bir soru sormussunnuz kendimce cevap verecem.Her insan farklıdır.Bir insana sen yanlış yapıyorsun yada sen doğru yapıyorsun diyemezsin.Bes parmağın beşi bir mı?İnsanları kalıplara sokamayiz.Düşünen  her insan yanlış yaparak doğruyu deneyimlerle ( yaşayarak )öğrenir.Evrende bile eşitlik yokken insanlara doğruyu nasıl öğreteceğiz?Bizi yöneten insanlar bile hata, yanlışliklar yapmadı mı?Evrende herzaman yanlışlar, doğrular vardır.Dunya bile egikken dünyayı düz hale getirelim diyebilirmiyiz?Yaşadığımız hayatta beyaz insan,siyahi insan,çekik gözlü insan,melez insan birden çok çeşit yüzler ,insanlar mevcut.Her insanın farklı düşünceleri,yenetekleri var. Bir insanın kendi zihninde doğru kabul ettiği bize göre yanlış olan düşünceyi nasıl değiştirebiliriz?.Evrende cokluklarin  yanlisida ve doğrusuda olacakki denge olussun.Bir insana yanlisda ogretilir,doğruda öğretilir ama insan kendi beyin süzgecinden kendine uyani herzaman alacak.İnsani değiştirmek beşikte başlar atasözü bir bakıma bunu kanıtlıyor.Yanlisida dogruyuda insanlar deneyimlerle öğrenecek yada öğretilecek.Birde bana ters gelen herkese doğruyu öğretmeye kalkarsak yanlış yaptığında tepkisi ne olacak??....: Asla kendinden şüphe etme.Sen ne hissediyorsan o her zaman doğrudur. Dünyadaki bütün insanlar toplansa ve sana aksini söylese bile senin hissettiklerin senin için doğrudur. Onlar farklı hissedebilir, farklı düşünebilir ama bu senin hissettiklerinin yanlış olduğunu göstermez, sadece onlardan farklı olduğunu gösterir.Saygilarimla.

Geçmişten geleceğe yansıttığımız her münferit düşüncenin sınırı, tabulara sıkışmış ve kendimizden bir çok özün fark edilmemiş uçurumlarıdır; zira tüm kültürümüzün inşa şekli, kendi arzularımızın ve ihtiraslarımızın inşa şeklinden farklı değildir.

Kısır tartışmaların ve kapanmaz yaraların ekseninde doğa bilecek bir döngünün zeminini mayalamak, kalıpları sorgulayabilecek seviyede bir aklın kendi zekası ile savaşıdır; tabiki amacın bir nedeni tetikleme arzusu yok ise...

Bu mayalanmış konular, her zaman densiz muhattaplar bulma konusunda arzusu olanların kahvaltısıdır; zira düşman sadece arandığında bulunur.Sizin tanımladığınız değişkenler sadece sıradan bireylerin yaşam döngüsü için tasfirler barındırır; mutlak olan özün yolcuları için ise, coktan aşılmış bir teferruattır.Bu sadece benim yanılgım da ola bilir; bilinmez.

« Son Düzenleme: Nisan 22, 2017, 06:39:15 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 22, 2017, 07:35:15 ös
Yanıtla #25

Saygıdeğer Tik-Tak,Yukarda paylaşmış olduğumuz konu üzerinde bilgisi olmayan yorumlar konusunda bende size katılıyorum.Bilgisi olmayan konularda yorum yapmamak en güzeli.Yada yorum yapılacak ise o konu üzerinde araştıirilip bilgi sahibi olduktan sonra beyin süzgecinden geçirilip kendi fikrimizi sunmak en güzeli...Ama Katilmadigim nokta insanlara doğruyu ogretsek bile  kendine uyani alacak olması.Evrende doğruluk ve yanlışlar zitliklarin birliğidir.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 23, 2017, 03:22:42 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

başlıkta bir arkadaş var,
arkadaş o kadar önemsiz ki
onu karşısına alıp cevap verenlere hayret ediyorum..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Nisan 23, 2017, 08:38:07 ös
Yanıtla #27

Saygıdeğer Tik-Tak,Yukarda paylaşmış olduğumuz konu üzerinde bilgisi olmayan yorumlar konusunda bende size katılıyorum.Bilgisi olmayan konularda yorum yapmamak en güzeli.Yada yorum yapılacak ise o konu üzerinde araştıirilip bilgi sahibi olduktan sonra beyin süzgecinden geçirilip kendi fikrimizi sunmak en güzeli...Ama Katilmadigim nokta insanlara doğruyu ogretsek bile  kendine uyani alacak olması.Evrende doğruluk ve yanlışlar zitliklarin birliğidir.Saygilarimla.

Alıntı
Evrende doğruluk ve yanlışlar zitliklarin birliğidir

Sayın Farmakoloji,cok dogru söylediniz.Lakin zihnimiz,evren'nin karşıtlıklardan yarattığı/var ettiği dengeyi bir türlü algılayamıyor.Var oluşun ritmi ahengin dengelerindedir.

Bir kaç benzetme yapar isem:

Bir toplu iğne başı kadar bir alandan başlayan bilinen evrenin oluşumu,dallanarak yaşamı var eden 4.ana elemente kadar ulaşmıştır; kim bilir daha nerelere kadar ulaşıcak.

Su; sıcak ve soğuk olmanın dengesinde birde ılıktır.

Su; gaz ve buz olmanın dengesinde birde sıvıdır.

Hava; sıcak ve soğuk olmanın dengesinde birde serindir.

Hava; Rüzgarın ve fırtınanın dengesinde birde aldığımız  nefestir.

Ateş; yanmanın veya ısınmanın dengesinde birde ışıktır.

Toprak Taşların ve madenlerin dengesinde doğan yaşamların örtüsüdür

Ateş ve su; hem birbirlerini yokeder; hem de cevhere şekil vermekte kullanılırlar.

Ateş, hava'ya muhtaçtır.Hava; ateşin hem yanmasını hem de sönmesini sağlar.(hava, kadın gibi; ateş erkek gibidir)
Su ve toprağın dengesi çamurdur; hem var oluşu/yaratıcılığı;hem de bataklığı/karaktersizli simgeler.

Çamur ve ateşin dengesi sanattır(Yapı,çömlek,tuğla vs.)

Ateş ve toprağın dengesi cevherlerdir.(maden işlemleri)

Son olarak:

Su-toprak ile karışıp çamura dönüşür.Doğru ellerde hava-ateşi körükler,çamurlar ve madenler birer sanat eserine...Bu 4,elementi veya düşünsel yarattığı ikilemleri doğru veya yanlış kullanan İNSAN'dır;

Kısaca: Ilık,serin,ışık,yaşam,cevher ve sanat olmak gerekir.Bunlar sonsuza soyutlaşan 3,lemelerde sadece 3.kere büyük olanların tamamına hakim olabileceği dengelerdir.En hafif bireyin bile ez azından bu çağda bir kaç denge noktasını çözebilmiş olması gerekir; ya da sadece benimkisi boş bir umuttan ibaret...
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2017, 08:40:52 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin