Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı,İnaçlar ve insan  (Okunma sayısı 21394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2007, 09:50:10 ös

Bu üç olgu hakkında fikirlerimi yazmak istedim;

Tanrı herşeyin kaynağıdır.Bu sebepten spiritüel dilde genelde kaynak olarak tanımlanır.Bu kaynağın tam olarak tanımlanması insan algısının dışında olduğu için mümkün değildir ancak bu olgunun red edilmesi anlamına gelmemelidir.Sonuç olarak hiç birşey kendi başına meydana gelemeyeceği için tüm bu evrensel harmoninin bir yaratıcısı ve gözeteni vardır.Algı arttıkça kaynağı kavramaya adım adım yaklaşılır.Algının artmasıda tekamül ile mümkündür.Tekamül ise insanın yegane hedefidir.

İnançlar;Tüm inanç sistemleri insanlığın tekamülünün sağlanabilmesi amacı ile düzenlenmiş kimi zaman bilgiler(kapalı bilgi) kimi zaman ise kurallar topluluğudur ve tümü aynı amaca hizmet eder.Farklı isimlerde olmalarının insanları kamplara böldüğü ve bunun yeryüzünde asılar süren karmaşalara ve büyük acılara sebep olduğu yadsınamaz bir gerçektir ancak bununda bir sebebi vardır aslında varoluş amaçlarından bir taneside budur ve bu amaç bu olgunun kavransamasına  vede dolayısı ile insanın tekamülüne hizmet eder.

İnsan;İnsanın sadece etten ve kemikten oluşan bir varlık değildir.Vücut tekamül sağlayan bit çeşit araçtır.Burada radikal bir tanımlama yapmaktan özellikle kaçınıyorum çünkü yanlış anlaşılmalara sebep olmak istemiyorum.Tümümüzün farlı süreler yasam sürüp sonunda da öldüğümüz olgusunu  derinlemesine düşündüğümüzde bu kadar basit ve anlamsız bir var oluş gerekçesi olamayacağını azıcık mantık yürütebilen bir kişi rahatlıkla anlayacaktır.Olay kesinlikle bukadar basit değildir.Insanda bukadar basit bir varlık değildir.

Bu topic ği açmamın sebebi kesinlikle ama kesinlikle belirli bir fikir empoze etmek ve bir tartışma başlatmak değil bu yazı aracılığı ile konuya benimle aynı açıdan bakan kişiler olup olmadığını tepit etmek ve mümkün olursa bu kişilerinde konu ile ilgili yapacakları yorumlardan faydalanmak ve bir çesit paylaşım başlatmaktır.

Saygı ve Sevgilerimle...
Omnia mors aequat

Haziran 07, 2007, 10:02:24 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ne peki bizim var olus gerekcemiz?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Haziran 07, 2007, 10:03:09 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yazini cok technik yazmishsin. anlayamadim tam olarak ne demek istedigini ben

Haziran 07, 2007, 10:24:19 ös
Yanıtla #3

yazini cok technik yazmishsin. anlayamadim tam olarak ne demek istedigini ben

Sevgili Asli  insanın birincil varoluş sebebi yazdığım gibi tekamüldür yani gelişmektir.Tam açık olarak özellikle yazmadım çünkü ders veren veya fikir empoze etmeye çalışan biri olarak algılanmak istemiyorum.Sitede daha çok yeniyim özelden mesaj yollanıyormu açıkçası bilmiyorum ancak böyle bir imkan varsa soruna eğer sende arzu edersen detaylı bir cevap yazabilirim.
Omnia mors aequat

Haziran 07, 2007, 10:32:05 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ozel mesaj atiliyor, ozel mesaj atacagin kishihnin profiline gir orda var. ben bu zamanlarda yaz tatili yuzuden giremiyorum siteye, o yuzdhan bence konuyu forumda tutmalisin. burasi ozghur site. istedihin gibi konus. kotu konushmazsan yasak vermezler.

Haziran 08, 2007, 06:45:57 öö
Yanıtla #5

ozel mesaj atiliyor, ozel mesaj atacagin kishihnin profiline gir orda var. ben bu zamanlarda yaz tatili yuzuden giremiyorum siteye, o yuzdhan bence konuyu forumda tutmalisin. burasi ozghur site. istedihin gibi konus. kotu konushmazsan yasak vermezler.

Mesjını yolladım sevgili Aslı umarım anlatabilmişimdir.
Omnia mors aequat

Haziran 08, 2007, 06:50:43 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Keske buraya da yazabilseniz de hepimiz paylasabilsek :)

Haziran 08, 2007, 10:06:20 öö
Yanıtla #7

Keske buraya da yazabilseniz de hepimiz paylasabilsek :)

Tabiki sayın sublimePrince bende paylaşımdan büyük mutluluk duyarım ve değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim.Burada yayınlamaktaki çekincem bazı fikirlerin herkesce olumlu karşılanmayıp gereksiz tartışmalara yol açabileceği konusundaki endişemdi.Yazdığım mesajı ekliyorum.

Öncelikle bilgi hakkında bir kaç şey yazmak istiyorum.Bilgi kesinlikle bir insana zorla verilmemelidir.Bilgi talep edilmelidir.Zaten bilgiye ulaşmak isteyen insan zamanı geldiğinde aynı aç kalınca yemek aramaya başlamak gibi bilgi arayışına girer ve eninde sonunda aradığına kavuşur.

Edinilen her bilgi insanı bir miktar geliştirir.Zaten forumdada yazmış olduğum gibi bu birincil var oluş sebebimizdir.Bu bir evrensel yasadır.Olaya biraz mantık penceresinden bakıldığında bu amacın tek bir yaşam süresinde olamayacağı açıkça ortaya çıkar.Yani bu amacımızda ilerlemek için tekrar tekrar bedenleniriz.Bunun anlamıda insanın aslında maddesel bir varlık olmadığıdır.Nasıl insanın bir var oluş amacı varsa evrenin de bir var oluş amacı ve kendine özgü yasaları vardır.Tekamül yasası bunlardan sadece bir tanesidir.

Omnia mors aequat

Haziran 08, 2007, 10:51:09 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin MYSTICPROVOCATEUR,

Yazilariniz, hakaret, saldiri yada art niyet tasimadigi surece sakincali bulunmaz. Burasi evrensel bir sitedir. Hicbir ulkenin, dinin, siyasi gorusun yada kisinin savunuculugunu yapmaz. Bunlarin hicbirinede engel koymaz. Dusunceleriniz, dininiz, politik gorusunuz ne olursa olsun sitede fikirlerinizi ozgurce yazabilir ve yorum bekleyebilirsiniz. Yanliz dusuncelerinizi yazarken size gelebilecek elestirilerin, yanlizca olumlu elestriler olmayacaginida goz ardi etmemeniz gerekir. Seviyeli fakat olumsuz, olan elestrileride kaldirabilecek olgunluga erismis oldugunuzu dusunuyorum.

Sitede baslangicini yapmis oldugunuz fikirleriniz ilgi cekici oldugu kadar, bilgiye ve bilgi paylasiminada aciktir. Baska yerlerde onceden yazilmis olan yazilari kopyalamanizdansa, kendi fikirlerinizi uzun yazilar halinde yazmaniz elbette sizin bilgi duzeyinizi gosterecektir. Tesekkur ederim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 08, 2007, 11:12:48 öö
Yanıtla #9

Yapmiş olduğunuz açıklamalar için teşekkür ederim Sayın Mason.

Elbetteki eleştiriye açığımdır.Sonuç olarak özellikle olumsuz eleştiri eğer kötü niyetli değilse yol gösterici bir rol oynar.Spirutualizm uzunca bir zamadır yakından ilgilendiğim bir konu olduğu için edinimlerimi paylaşmaktan mutluluk duyacağım.Araştırmalarım sonucu edinmiş olduğum bir takım bilgileri kendi yorumumla vereceğim.Alntı yaptığım takdirde ise kaynak vereceğimden kimsenin şüphesi olmasın.Çünkü fikir hırsızlığının normal hırsızlıktan hiç bir farkı yoktur.

Saygı ve sevgilerimle

Omnia mors aequat