Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonların hiç bilmediğiniz tarihi / Odatv.com  (Okunma sayısı 3405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2016, 08:34:54 ös
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Masonlarla ilgili çok sayıda komplo teorisi dolaşıyor. Ama İskoçya'nın gerçek masonluk tarihi yüzlerce yıldır unutulmuş olsa da herkesin ulaşabileceği bir yerde duruyor.

BBC Türkçe'den Armanda Ruggeri'nin haberine göre İskoçya'nın başkenti Edinburgh'daki ünlü kale ve esrarengiz çıkmaz sokaklarına kıyasla parke taşlarıyla kaplı sakin Hill Street sokağı pek sır barındıracak bir yer görünmüyor.

Ama sokağı yavaşça adımlarken bir kapının üstünde altın yaldızla yazılmış "Edinburgh Locası (Mary Şapeli) No 1" yazısı gibi ilginç sayı ve işaretlerle dolu bir levhayla karşılaşabilirsiniz.Hill Street 19 numaradaki bu şapel dini bir mekân değil. Burası bir mason locası. 1599'a kadar giden tarihiyle dünyanın hala ayaktaki en eski locası.

Bazıları buna şaşırabilir. Konunun meraklısına sorulsa masonluk ne zaman başladı diye, çok daha sonraki bir tarih söylenecektir. 1717 İngiltere Büyük Locasının kuruluş tarihidir. Fakat bugün bildiğimiz masonluk İskoçya kökenlidir.

Duvar ustalarının oluşturduğu birlikler Ortaçağ'dan bu yana İngiltere ve İskoçya'da vardı. Ama bu birliklerin ya da locaların düzenli kullanımına dair ilk veriler İskoçya'da görülmüştür. 1500'lerin sonunda İskoçya'da en az 13 loca vardı. 16. yüzyıla gelindiğinde bu localar kurumsal bir özellik kazandı ve çoğu insan bu noktayı modern masonluğun başlangıcı olarak görüyor.

Cooper'la ofisinde görüştüm. Edinburgh'da Mary Şapeline çok yakın 96 George Street adresindeki İskoçya'nın Büyük Locası'nda, duvarları ahşap kaplama, kitaplarla dolu bir odaydı burası. 1736'da kuruluşundan bu yana bu loca İskoçya'daki bütün mason localarının kayıtlarını tutuyordu. Buraya Mason localarının bütün üyelerinin kayıtları da geliyor ve üye sayısının dört milyonu aştığı görülüyordu.115 YIL ÖNCESİNE AİT KAYITLAR

Cooper, belgeler arasında Japonya'nın Nagasaki şehrinden 115 yıl öncesine ait üye kayıtları da olduğunu söylüyor.

"Eski bir söz vardır: İskoçlar nereye gitmişse yaptıkları ilk şey önce bir kilise, sonra bir banka, sonra bir pub ve dördüncü sırada da bir lonca kurmuştur" diyor Cooper.

Bu enternasyonalizm müzede de kendisini gösteriyor. Dünyanın her tarafından bir şeyler var burada: Kuzey Çin İskoç Mason Locası'nın flaması, 30 kadar mason takısı, Çekoslovakya'dan madalyonlar, vs.

Komplo teorisi yanlılarının bir kısmı masonluğun Illuminati tarzı gizli örgütlenmelerle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bazıları ise Amerikan dolarının tasarımından Fransız Devrimi'ne kadar her şeyde gizli eli olan dünya çapında bir ağ olduğu kanısında. Fakat birçok tarihçi gibi Cooper da buna itiraz ediyor."Gizli bir örgüt olsak nasıl haberiniz olur bizden? Burası herkese açık bir bina, internet sitemiz, Facebook ve Twitter sayfamız var. Hatta basına reklam veriyoruz. Ama yine de dünyayı yöneten 'gizli örgüt' oluyoruz! Asıl gizli örgüt Mafya'dır, Çinli organize suç şebekeleridir. Onların bizim gibi kütüphanesi ya da müzesi yok."

Masonlukla ilgili esrarengiz havanın bir nedeni ilk çıkış noktasıyla ilgili fazla bilgi olmamasıdır. Fantastik teorilerden biri masonluğu Fransa'da 1307 yılında Kral Philip tarafından ezilen Tapınak Şövalyeleri'ne kadar götürüyor.

Bunların bir kısmının İskoçya'ya kaçarak masonluğu kurduklarını ileri sürüyor bu teori.Masonlar ise kökenlerini Kral Süleyman'a dayandırıyor. Dediklerine göre Süleyman'ın tapınağı kuşaktan kuşağa duvar ustalarına aktarılan gizli bilgilerle inşa edilmiş.

Bu hikâyenin daha gerçekçi versiyonu ise zanaatkârlar loncasına dayanıyor olabilir. "Bu örgütler zanaata dayanıyordu ve her zanaatkârın kendine özgü loncası vardı" diyor Cooper. Böylece her biri kendi arasında irtibat halinde oluyor, zanaatlarının ince noktalarını birbirine aktarıyor ve yabancıları dışlayabiliyordu.

BİR ÖRGÜTE İHTİYAÇLARI VARDI

Duvar ustaları ise Ortaçağ'da Britanya topraklarında giderek daha devasa ve ince işlenmiş kiliseler inşa etme durumunda olduğu için muhtemelen evlerinden uzak uzun süreli işlerde çalışıyordu. Bu işleri yapacak farklı yerlerden çok sayıda insanı bir arada toplarken her birinin işinin ustası olduğundan emin olmayı sağlayacak bir örgüte ihtiyaç vardı. Gidilen yerde o örgütün üyesi olduğunu kanıtlamak için sadece kendileri arasında bir şifre belirlemek gerekiyordu.

Localar daha eski olsa da mason hareketi 1500'lerin sonuna dayanıyor. William Schaw adında biri İskoç (daha sonra İngiltere) kralı 6. James'in ustabaşıydı ve kralın şato, saray ve diğer konaklarının inşa ve bakımından sorumluydu. Yani Britanya'nın duvar ustaları ondan sorulurdu. Schaw bu işi daha örgütlü bir halde yapıp çıraklık işlerini de düzenlemeyi, ustaların "kardeş gibi birbiriyle yardımlaşma ve dayanışmasını" amaçlıyordu.1598'de bu amacı ifade eden yazılı bir metni tüm İskoç localarına gönderdi. Bundan sonra da her loca tutanak tutmaya başladı.

İngiltere'nin Büyük Locası kurulduktan sonra İskoçya'nın etkisi azalmaya başladı. Bundan sonra masonluğun İskoç kökeni yavaş yavaş unutuldu.

Masonluğun Kökeni adlı kitabında David Stevenson bu durumu, "Büyük locaları kurarak ülke çapında örgütlenme adımını ilk İngiltere'nin atması ve bunu 1725'te İrlanda ve 1736'da İskoçya'nın takip etmesi, birçok İngiliz mason tarihçinin Masonluğun kökenini İngiltere'ye dayandırmasına neden oldu" diye açıklıyor. Cooper da bu düşünceyi paylaşıyor.Fakat Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi'nde adı geçen Rosslyn Şapeli'ndeki oyma ve heykeller nedeniyle masonluk ile bağlantılı olduğu ifade edilmiş, İskoçya ile Masonluk arasında bu sayede bir bağ kurulmuştu. Oysa bunu gösterecek herhangi bir veri olmadığından bu şüpheli bir iddiadır.

İskoçya'nın asıl masonluk tarihi Dan Brown'ın üne kavuşturduğu kiliseden daha orta yerde duruyor. Büyük Loca ve müzenin kapıları tüm ziyaretçilere açık ve isteyen herkes arşivlere bakabilir. Bunlar kapılarını üye olmayan kişilere açmıyor olabilir, ama adresleri ve varlıkları gizli değil, ortada.

http://odatv.com/masonlarin-hic-bilmediginiz-tarihi-1412161200.html


Aralık 14, 2016, 09:27:49 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 15, 2016, 09:24:39 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Bunlar, Masonluğun "bilinmeyen tarihi" falan değildir.
Bunlar, bugünkü spekülatif nitelikli Masonluğun tarihi ile bağlantılı da değildir.
Bunlar, Operatif Masonluğun İskoçya'daki tarihçesinden alıntıdır. Hepsi bu kadar değildir; daha birçok ayrıntısı vardır.
Spekülatif Masonluğun, İngiltere'deki Operatif Masonluğun devamı olduğu ileri sürülürken, gerek İskoçya gerek Kıta Avrupası göz ardı edilmiş, tüm dünya İngiltere'nin çevresinde döner gibi bir tutum takınılmıştır. Bunun o tarihte politik gerekçesi vardır.  Fakat sonradan, o gerekçeye gerek kalmadığı zaman bile o yalandan dönülememiştir.
İskoçya başka, İskoç Masonluğu başkadır.
Bu fark öyle brkaç paragraf yazıyla ortaya konulamaz. Koskoca bir tarihi okumak gerekir; hem iyi okumak.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 17, 2016, 01:49:17 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 402
 • Cinsiyet: Bay

Nosce te Ipsum


Aralık 17, 2016, 05:24:43 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Odatv konu girişinde "BBC Türkçe'nin BBC Travel'dan aktardığı Armanda Ruggeri'nin araştırmasına göre" demiş ve kaynağı işaret etmiştir. Yeterli mi bilmem.

http://www.bbc.com/travel/story/20161209-secret-history-of-the-freemasons-in-scotland


Aralık 17, 2016, 08:31:57 ös
Yanıtla #5
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Boş laf. Gizli falan değil. Gizli olsaydı zaten blemezlerdi.
Olayın aslını ve geri planda ne olduğunu anlayabilmek için, bugü ble devam eden İngiliz-İskoç uzlaşmalığını gerekçeleriyle, ayrıntılarıyla bilmek gerekir.
Konu Masonluk olunca birbirinden farklı üç sistem ve yaklaşım vars
- İngiliz Masonluğu
- İskoçya Masonluğu
- İskoç Masonluğu
Bilmeyenler İskoçya'yı İngiltere'nin bi bölümü sanır; İngilizler de bunu ileri sürer.
Diğer yandan bilmeyenler, İskoçya tarzı ile İskoç tarzını eş tutar.
Farkları anlayabilmek için tarihin hayli dernliklerine inmek gerekir.
Bunlar da bilinmeyen şeyler değil ama bilmeyenler, onlara başka türlü anlatılmış olduğu için şaşırır ve bir gizli bilgiye ulaştığını sanır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.