Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Masonluk karşıtı olmanızın gerekçesi nedir?

Dini yoketmeye çalışıyorlar!
Devlet düzenini yıkarak tek dünya devleti kurmaya çalışıyorlar!
Şeytana tapıyorlar!
Güvendiğim kişiler karşı, bu nedenle karşıyım!
Diğer! (Yorum yapınız)
Masonluk karşıtı değilim.

Gönderen Konu: Mason karşıtı olmanızın gerekçesi nedir?  (Okunma sayısı 20890 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2010, 10:00:26 ös
Yanıtla #20
 • Ziyaretçi

Ilginc, saldirmadan kabul edemiyor galiba sayin Prometheus, halbuki hakikat kirilgandir, yalin kilic saldirirsa insan gercegin farkina da varamaz. İnsan bilmediginin dusmanidir ve anlamak icin saldirmak degil sevmek gerekir insan sevmedigini anlayamaz. Ornegin bir ogrenci eger diyelim matematik dersini sevmiyorsa ne kadar calisirsa calissin (saldirma da diyebiliriz) o derste basarili olamaz cunku onu anlayamaz. Bilinmeyene suphe ile yaklasmak insani bir duygu ama her bilmedigine saldirmak kor cehaleti dogurur. insan, bir kez saldirmaya gorsun ondan sonra hep saldirir.

dunya degisti mi, gercekten mi, artık herkes dusundugunu ozgurce soyleyebiliyor mu, kimse birbirine dusunceleri yuzunden dusman olmuyor mu, eh yani tum insanlar neredeyse mukemmellesti mi... oyle ise, Masonlugun da geregi kalmamis demektir, cumku masonlugun amacina erisilmistir. Demek ki, ustadlarimiz eksik bilmisler, soylemisler bu hic ulasilamayan bir hedef diyorlardi.  Ama sayin M. Kemal'İn dedigi gibi gizlenen bir bilgi yok, Masonlugun ulkusu zaten bir sir, gizlenmesi gereken bir bilgi degil. O konuda bence yanlis veya fazla abartili dusunulmus.

Bir seyi dogrudan ve bir butun olarak kotulemek bence dogru degil. Rituel hususuna fazla girmeye gerek duymuyorum.

Budala ateist ifadesi ile ilgili Sayin Mustafa Kemal bir seyler soylemis. Masonluk hakikati arama meslegi ise, o hakikatin bir baslangici ilk noktasi olmali ve hakikat arayicisinin da bu yuzden bir Yuce Yaraticiya inanmasi gerekir. Inanmamasi insani dogrudan kotu mu yapar, hayir, yapmaz. Ama Mason olamaz. Herkes Mason olacak diye de bir kural sart yok.

Loca ifade ozgurlugunun korundugu ve bununla birlikte Kardesligi incitebilecek hicbir tartismanin yapilamayacagi yerdir. Yoksa dinle ilgili konular da konusulur, onemli olan Kardesler arasinda sert tartisma yaratmamak, birbirinin goruslerine saygi duyarak, bir arada calisabilmektir.

Siz Yuce Yaraticiyi oyle algiliyorsunuz olabilir, ben baska turlu algilarim, baskasi baska turlu.

Daha ne kadar anlatilacak?! Bildiginizi soyleyin. Her an soyleniyor zaten. Burasi soylendigine bir ornek.

Bir seyler soyluyorsunuz ya da soylemek istiyorsunuz da biz anlayamiyoruz. Olsun, ama Masonlugu da yanlis anlamissiniz, dunyayi da. Masonlugun elinde sihirli degnek yok, butun sorunlari Masonluk cozmez. Masonluk idealine, ulkusune ulasmak icin iyi insanlari alir ve daha iyi insan olmalari icin yol gosterir. Zaten Locanin disinda Masonlukta yoktur. Masonlar vardir. Ve Masonluk Masonlar eliyle bu ideale yurur. Otesi degil.

Sir saklayan onun altinda eziliyordur diyorsunuz. Ben de sir saklamak insani gelistiren bir erdemdir diyorum.

Fazlaca gereksiz soz soyledim, aylardir giremiyordum foruma, en uzun mesaji yazmakda buraya kismet oldu. iyi olmustur umarim.

saygilarimla.Ocak 01, 2011, 04:19:38 öö
Yanıtla #21
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 647
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim.

Çok ilginç?
Sanırım bende bir sorun var, galiba bazı şeyleri özellikle not adı altında belirtirken, yazılarımdan yanlış anlaşılmamayı veya ek açıklama yapmayı istemişimdir.
Yazımdaki notum şu: Masonluğa karşı değilim inceliyorum.
Bu zihniyetimle, bu soruları sorduğumu düşünürseniz belki anlatmak istediğimi daha kolay anlatabilirim.

C1. Bilinmeyen bir şeye karşı olmakla, bilinmeyeni öğrenmeyeceğim demek başka şeydir. Bende öğrenmek için buradayım. Sadece bilmediğim bir şeyi baştan kabul etmemi beklemeyiniz demek istedim. Sanırım ifade edemedim. Kusuruma bakmayın lütfen.

C2. Bu forum bize her şeyi açıklamıyor, bütün bilgileri okuyup kim ne kadar öğrenebilir masonluğu? Ketumluğunuzu kabul eden sizlersiniz. Kaldı ki beklide yalandır. Beklide hiçbir sırrınız yoktur. Ben bilmiyorum ki size ne diyebilirim, yalancı diyemem, sırrınız yokmuş veya varmış da diyemem. Sizin söylediklerinizden hareketle, seçilmişlerin sizin yarattığınızı ve bunun doğru olup olmadığını soruyorum aslında. Bana veya herhangi bir hariciye göre seçilmiş olduğunuzu mu sanıyorsunuz?
Ben sizi eleştirmiyorum bu maddelerde, ben kafamdaki soruları, korkmadan, içtenlikle ve en katı şekliyle, bildiğim gibi sıralıyorum sadece. Bana cevap vermeyin lütfen, eleştirecekseniz soru sormamdaki hataları gösterin yeter. Yoksa ne haddime masonluğu ve/veya bilmediğim bir şeyi eleştirmek? İnsan soru sormayı öğrenmeli bence, yoksa cevaplar zaten er yada geç gelir. Masonluk sabrı öğretmiyor mu bu yüzden?

C3. Ben hiçbir masonun karnına kılıç sokmasını söylemiyorum, kaldı ki ben becerebilmiş değilim. Sadece burada tarafsız olarak, yani masonluğa ait veya bir dine, bir kültüre ait bile olsa, ritüellerin bilimsel olarak eleştirilmesini istiyorum.
Bana göre ritüel çok güçlü bir silah, ama kötü amaçla kullanılmamasının önüne geçilmesi gerekir.

C4. Şimdide bizim haberimiz yoktu veya, bize ne kardeşim anderson uydurmuş mu diyorsunuz? Yazınızı aynen koyuyorum ("Stupid ateist" ibaresi sadece Rahip Anderson tarafından söylenmiştir,) sormazlar mı masonluk böyle uyduruk şeylerle mi başladı? Sormazlar mı masonluk da uyduruk şeylerin 300 yıl neden var olduğunu? Hadi geçtik, sormazlar mı, ateist olan zaten hala üye olamıyor, niye sahip çıkıyorsunuz bu fikre diye? Açıkçası beni ilgilendirmez denilebilecek bir yerde değil bu ilk mason anayasası.

C5.Din ve siyasetin konuşulmasının yasak olduğunu yanlış biliyorsam, bu sitede bunu iddia eden en az 100 tane yazı bulabilirim, hem de masonlar tarafından yazılmış olanlarından. Tamam, yanlış biliyor olabilirim, bu çok doğaldır. Ama bu hatalı fikre buradaki birçok yazıdan dolayı ulaştım. Şahsi fikrim değil ki….

C6. Bence bu en kötü cevabınız olmuş, kusura bakmayın ama, ben en ağır şekilde dahi olsa eleştirilmemi isterim. Benim taptığım, değişmez doğrularım yoktur, yâda olmasını hiç istemem. İnancım dahil her şeyimi lütfen eleştiriniz. Bu yüzden buradayım. Suya sabuna dokunmadan, gerektiği yerde şoktan çıkaracak bir tokatı atmaktan erinerek neyi öğretebilirsiniz ki bana? Tabi hep dövünde diyecek kadar abartmak istemem.  İnsan bazen ufacık bir çocuğun lafıyla şok olur, bazen dolaplar dolusu kitap okuyarak aynı sonuca ulaşır. Hani derler ya bazen yaşamak gerekir diye, işte ben her iki şekilde de anlamayabilirimde, yaşatmak da gerekir.” Bütün bunlar benim şahsi fikrim olsa bile, her şekilde tartışmaya açıktır. Hatta ne kadar yererseniz o kadar iyi.” Diye zaten yazmışım, yeni fark ettim.
C7.Bakınız 2 demeyin lütfen, çünkü ikisi farklı şeyler; birisi masonların bilgiyi hak edene vermesiyle alakalı, diğeri ise evrensel bir yaklaşım. Bilgi şahsi emeller için elde edilmemeli, bilgi sahibi her insanın, ne olursa olsun bu bilgiden dolayı bir sorumluluğu vardır demek istedim. Benimde, sizinde diğerinin de, ne tür bilgi sahibi olan varsa herkesin, bunu paylaşmak gibi bir sorumluluğu vardır. Burada bunu anlatmak istemiştim.

C8. Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü incelerseniz; “Bir ülkenin, bir toplumun haysiyeti ve şerefi gittiğinde, tek tek hiçbir ferdin şeref ve haysiyetinden bahsedilemez der. Sömürgeci bir toplumun nimetlerinden faydalanmak gibi bir keyfiyetiniz varsa, bunun yükünü de maalesef, istemeden veya bilmeden bile olsa taşımak zorundasınız. İngilizler gözümde böyledir efendim.
İngiliz onayı yoksa, neden iki büyük loca var lütfen öğretiniz. İlk büyük localar toplantısında alınan hangi kararı kabul etmediniz? Biliyorsunuz ki ilk büyük localar toplantısı İngiltere’de yapılmıştır.

C9.Temessül konusunda hemfikiriz sanırım. Ancak Masonlukta, ritüellere, sembolizmaya, kardeşliğe veya başka herhangi bir şeylere bağlı kalıyorsunuz sanırım. Bilmediğim için bu konuyu açıklarsanız sevinirim.

Özür dilerim ki, çok berbat bir açıklama yapmışım. Yazıyı başka yerde yazmak zorunda kalıp sonradan aktardığım için, epey eksiklikler ve hatalar olmuş. Birincisi haklısınız kesinlikle size akıl vermek haddim değil. Ancak şöyle söyleyeyim, masonlar kolaylıkla zan altında kaldığı için, yada çok iftira atıldığı için ve bunu yapan insanların çok bilinçsizce hareket ettiğini düşündüğüm için bu sitedeki en küçük laf bile her şeye sebep verebilir. Aynı şekilde, son zamanlarda Atatürk’ümüzün de saldırılara maruz kaldığı açıktır. Bu saldırgan kişilerin eline bir alet vermemenizi düşündüğüm için yazmıştım. Ama berbat etmişim, lütfen affedin.

Sayın ADAM’a bu lafları nasıl ettim bende bilmiyorum. Çok kendimi bilmez laflar ederimde, ona niye yaptım hala anlamam, sanırım büyüklüğüne güvendim yada ona olan sevgime. Yada O'na ben burdayım demeyemi kalktım bilmiyorum :)  Belkide dünyanın, insanların gidişatlarından, hergün üzgün yüzler görmekten dolayı bi isyanımdı.

Ancak dünyada sizin kardeşlerinizin haricinde birçok aile yaşamakta, Türkiye’de eskiden çok kalabalık aileler olurken artık sayıları azalmakta, çekirdek aile denen, Amerikanvari şekle dönmektedir, yanılıyor muyum? Araştırılabilir.

İhtiyatla yaşayacağım bir 80 yıl yerine, rahat bi şekilde 5 yıl yaşarım daha iyi. Bilmiyorum bu benim şahsi bir bakış açım. Deliklerde geçireceğim 80 yıl yerine, Ömer Hayyam gibi kırda bir gece sevgili ve şarapla geçirirsem daha iyi sanki. Yada ne bileyim. Korkuyla yaşamaktansa korkusuzca ölmek yeğdir. Eskiden, bundan 40-50 yıl önce yabancı basında bir yazı çıkmış, İstanbul hakkında, “çok garip, bir gece bekçisi bütün semtin güvenliğini sağlayabiliyor” diye, şimdi güvenlik şirketleri en çok kar eden sektörü oluşturuyor. Buda bir örnektir. Eski günler daha güzeldi ve biz her gün gitgide çöküyoruz.

Siz ne kadar uzun yazarsanız benim için o kadar iyi.
Masonlar burada niye var? Masonluğu öğretmek için mi? Peki sırlarınız?
Peki, yaşanmadan zaten öğrenmez demeniz? Neyi açıklıyorsunuz o zaman?
Kandırmak için burada olan kişilerin veya temsil ettiği kurumların 2-3 yıl gibi araştırma dönemi olmaz, o kadar saf değilim yani .


Not: Burada olduğunuz için, her gün bizlerle uğraştığınız için, emeği geçen herkese minnet borçluyum, sağolun, varolun.

Saygılarımla…
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2011, 05:12:03 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.


Ocak 01, 2011, 04:27:25 öö
Yanıtla #22
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 647
 • Cinsiyet: Bay

anlamak icin saldirmak degil sevmek gerekir .
Anlamadığımı sevmek mi? Ben anlamadıklarımı soru sorarak öğreniyorum, anlamadığım şeyi nasıl sevebilirim ki? bu kötümü?

Alıntı
Bir seyi dogrudan ve bir butun olarak kotulemek bence dogru degil.
Siz kötülemek diyebilirsiniz, ben katı bir biçimde ve mantık çerçevesinde sorguladığımı sandım. Zaten not olarak özellikle bir yazı yazdım
"Masonluğa karşı değilim, inceliyorum"
Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2011, 05:06:40 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.


Kasım 29, 2011, 12:12:11 öö
Yanıtla #23
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3235
 • Cinsiyet: Bay

Mason karşıtının bu sitede ne aradığını merak ediyorum zaten karşıtlığıyla ilgili tezleri anlatan hikaye kitapları bol miktarda piyasada var burda fazla zaman geçirsin hadi ALLAH VERSİN Syg.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Mayıs 29, 2012, 04:13:19 ös
Yanıtla #24

Mason karşıtıydım antimasonluk vardı ama çevremden kaynaklanıyordu, şu bi gerçek ilk Mason kelimesini duydum o zaman çok küçüktüm o kelime sadece dört harfli kelime benim merakım olmuştu yani kelimeye aşıktım ama şimdi gerçekleri biliyorum umarım bi gün o mertebeye ulaşacağım...

Efendim Mason Kelimesi İçin Sanırım Dört Harfli Demişsiniz Sanırım Düzeltseniz İyi Olur Beni Yanlış Anlamayın Lütfen

Saygılarımla...
Amor - Honor - Justitia
Sevgi - Onur - Adalet


Kasım 12, 2012, 06:58:56 ös
Yanıtla #25

 karşıtlık söz konusu olacaksa o konu hakkında enine boyuna fikir sahibi olmak gerekir... Yanlış bilgi çoğu zaman yanlış karar verdirir... Paylaşım için teşekkürler.


Kasım 13, 2012, 12:24:22 ös
Yanıtla #26
 • Ziyaretçi

İnsanlar düşünce olarak genelde hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları şeyler hakkında tutucu ve karşıt davranırlar. Bu yüzyıllar öncesinden teknolojinin "şeytan icadı" olması gibi örneklerle gösterilebilir.
"Masonlar şeytana tapıyor." diyelim ki doğru, insanların buna karşıt olması anlamına mı gelmeli? Saygı duymak, erdemli bireyler tarafından yapılabilecek bir eylemdir; nitekim erdem sahibi olmayan, kendi düşüncesi hariç diğer düşüncelerin doğru olmadığını ya da saçma olduğunu düşünen cahil ya da cahilce tutuma sahip olan kişiler tarafından sahiplenen bir tutumdur. İnsanlar istediğine inanıp, istediğine inanmama konusunda özgürdür ve tek devlet olma düşüncesi de bir inançtır. Nitekim masonlar, müslümanlıkta olduğu gibi  bir diğer insanın zorla mason olmasını beklememektedir; insanlara seçim özgürlüğü vermektedir.
Bu yüzden bilgi sahibi olmadan "önyargı" denilen gömleği giymiş olan insanların, biraz araştırma yapmasında fayda olduğunu düşünmekteyim.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
9 Yanıt
17345 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 06, 2009, 07:21:31 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3332 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2009, 01:01:02 öö
Gönderen: KUZEYDOĞU
0 Yanıt
4557 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2010, 03:23:53 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
5174 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2010, 11:10:56 öö
Gönderen: ADAM
53 Yanıt
37387 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2015, 06:07:02 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
17263 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 19, 2015, 01:06:56 öö
Gönderen: Risus
7 Yanıt
2938 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 13, 2015, 01:57:11 ös
Gönderen: propulsion
10 Yanıt
6908 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2015, 03:06:57 ös
Gönderen: egeran
3 Yanıt
2234 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2015, 02:21:33 ös
Gönderen: Alşah
5 Yanıt
4650 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 04:13:51 öö
Gönderen: karahan