Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bazı Sorular  (Okunma sayısı 12343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2008, 04:11:52 ös
  • Aktif Uye

Sn.Akyol.. Bir kisinin inandigi kitaba el basip yemin etmesi, o kisinin uzerinde ister istemez psikolojik bir baski yapar. Orada ettigin yeminleri de kitaba el basmis oldugunuz icin de bozma ihtimaliniz oldukca dusuk olur. Kutsal Kitaba el basmak demek o kisinin yureginin de temiz oldugunun ayrica bir kanitidir. Ancak nedense siz bunu anlamak istemiyorsunuz yada anladiginiz halde disa vurmak istemiyorsunuz. Ayrica bir bayanin camiye gidip basini ortmesi gereken birseydir. Bunun disinda da Hristiyanlikta da kiliseye giderken basina esarp takan insan sayisi oldukca fazladir.

Buyurun bu da saclarin kapali olmasi gerektigini gosteren bir yazi;

Kadın için avret, yüz, el ve ayak dışındaki bütün vücuttur. Onlar, yüzlerini namazda örtmedikleri gibi, ellerini ve ayaklarını da açık bulundurabilirler. Saçlarıyla beraber başları, bacakları ve kolları örtülü bulunur.

Kaynak: http://sorusor.diyanet.gov.tr/ adresinde bas ortmek diye aratin, 2. maddeyi acin, metnin tamamini gorun, 3. maddede (Setr-i Avret) 4. paragrafi okuyabilirsiniz :)

« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 04:24:45 ös Gönderen: poyraz06 »

Temmuz 07, 2008, 04:30:00 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bay Poyraz Düşünsenize evde namaz kılıyorsunuz ve yaradanla başbaşasınız.Bayansınız ve yaradanın huzurunda başınızı kapıyorsunuz.
Diyanet gerçekten çok mantıklı yorum yapmış.Doğru yüce yaradan kafamızı kapatınca saçımızı göremez veya vücüdumuzu.Ayrıca doğru bayanların saçıyla erkeklerinin saçının arasında fark vardır. :)

Dostlar İslamiyette mantıksız birşey yoktur.Saç kapamanın bir mantığıda yoktur.İslamiyette yeride yoktur.Ne gerek var namazda baş kapamaya Allah göremiyor mu?
Buyurun bu da saclarin kapali olmasi gerektigini gosteren bir yazi;

Kadın için avret, yüz, el ve ayak dışındaki bütün vücuttur. Onlar, yüzlerini namazda örtmedikleri gibi, ellerini ve ayaklarını da açık bulundurabilirler. Saçlarıyla beraber başları, bacakları ve kolları örtülü bulunur.

Kaynak: http://sorusor.diyanet.gov.tr/ adresinde bas ortmek diye aratin, 2. maddeyi acin, metnin tamamini gorun, 3. maddede (Setr-i Avret) 4. paragrafi okuyabilirsiniz :)
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 04:34:10 ös Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 07, 2008, 04:36:05 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sn.Akyol dedigim yeri okumadiniz herhalde... Setr-i Avret, namazin farzlarindan biridir. Nerelerin kapali olacaginiz da Hz.Muhammed belirtmistir. Diyanetin yorumuyla alakasi yok. Kafanizdaki gecekondulari yikiniz lutfen Sn.Akyol. Tam kesin bir bilgiye sahip olmadiginiz birsey hakkinda da kesin bir sekilde konusmayiniz.

Temmuz 07, 2008, 04:38:54 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bay Poyraz Bu kanıta nerden erişdiniz.Kişiler kutsal kitaba el basarakmı yüreklerinin temiz olduklarını ortaya koyuyorlar?Ben hiç Kutsal kitaba el basmadım yüreğim temiz değil ozaman.
1-Bay Poyraz Kuran-ı Kerim'in hangi ayetinde Kurana el basarak yemin edilmesini söyler
2-Hz. Muhammed zamanında biliyorsunuz kitap yoktu sadece ufak paçavralara yazıyorlardı.Ozamanda Hz. Muhammed veya ozaman yaşayan kişiler neye el basıyordu?

Kutsal Kitaba el basmak demek o kisinin yureginin de temiz oldugunun ayrica bir kanitidir.

Bay Poyraz
1- Sevr-i Avret namazda kapalı olacak yerler:başkasının bakması harâm olan yerlerdir yani Avret mahallidir.
Bayanların saçına bakmak haram mı?Kuran-ı Kerim'de haramlar açık ve net belirtilmiştir

Sn.Akyol dedigim yeri okumadiniz herhalde... Setr-i Avret, namazin farzlarindan biridir. Nerelerin kapali olacaginiz da Hz.Muhammed belirtmistir. Diyanetin yorumuyla alakasi yok. Kafanizdaki gecekondulari yikiniz lutfen Sn.Akyol. Tam kesin bir bilgiye sahip olmadiginiz birsey hakkinda da kesin bir sekilde konusmayiniz.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 04:44:43 ös Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 07, 2008, 04:53:50 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

El basmadiginiz icin durumu ve olayi bilmiyorsunuz. Masonlugun temelinde bir dine inanmak oldugu icin ve gercekten inanan bir insan da el basarken ettigi yeminin ne derece onemli oldugunu bilir ve o yeminden cikmaz. Yani el basmak, gercekten inanan bir kisi icin yeterlidir. Laf ile yemin etmek ayri, bir seyin uzerine yemin etmek ayridir. Kuran'a el basip yemin etmek  de Kur'an da gecmez elbette. Cunku olay tamamen psikolojiktir. Bir nevi sinav yani. Hz.Muhammed'in zamani ile simdiki zamani karsilastirmaniz yanlis olur. O zaman kisi yeni Muslumanliga gectigi icin ve Hz.Muhammed hayatta oldugu icin din korkusu ve Allah korkusu oldukca  had sahfa da oldugu icin o zamanki insanlarin bunu yapmaya kalkisacagi mumkun degildir yani. Umarim anlamissinizdir

Temmuz 07, 2008, 05:00:33 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Dedigim yeri okumamakta israr ediyorsunuz. Diyanet'in sitesine girmek sizi etkiliyor herhalde..

Alıntı
Hz. Peygamber'in "Allah, bulûğa ermiş kadının namazını başörtüsüz kabul etmez" (İbn Mâce, “Tahâre”, 132; Tirmizî, “Salât”, 160; Müsned, IV, 151, 218, 259) ve "Kadın bulûğ çağına erince elleri ve yüzü dışında başka yerlerinin başkasına görünmesi helâl olmaz" (Ebû Dâvûd, “Libâs”, 31) şeklindeki hadisleri göz önüne alınınca, başörtüsüz kılınan namazın geçerli olmayacağı anlaşılır.

Temmuz 07, 2008, 05:04:57 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Bay poyraz Müslüman olmak istiyen bir kişi dahi Kurana el basarak Allaha inandığına ve Hz. Muhammed onun kulu ve elçisi olduğuna yemin etmeziken ve dinimizde böyle bir uygulma yokken hele hele Hz. Muhammed'in belirttiklerini yazıp sonrada Hz. Muhammed'in zamanı ile bu zaman farklıdır gibi yazdıklarınızla tutarsız ve kaynaksız yazılar yazmış oluyorsunuz.Ayrıca İslamiyette el basarak yemin etmek yoktur.
Ama Bay poyraz siz tabiki istediğinizi yapmaya ve yaşamaya özgürsünüz.Ama ben mantığı olmayan hiç birşey yapmam ve yaşamam.Önce aklımı kullanırım ve sorgularım.Herkez yapıyor diye birşeyi yapmam ben koyun değilim.İnsanlar farkındalığı iyi bilmeli.Çünkü sadece sorgulayan kişiler farkında olur.

saygı ve sevgilerimle.

El basmadiginiz icin durumu ve olayi bilmiyorsunuz. Masonlugun temelinde bir dine inanmak oldugu icin ve gercekten inanan bir insan da el basarken ettigi yeminin ne derece onemli oldugunu bilir ve o yeminden cikmaz. Yani el basmak, gercekten inanan bir kisi icin yeterlidir. Laf ile yemin etmek ayri, bir seyin uzerine yemin etmek ayridir. Kuran'a el basip yemin etmek  de Kur'an da gecmez elbette. Cunku olay tamamen psikolojiktir. Bir nevi sinav yani. Hz.Muhammed'in zamani ile simdiki zamani karsilastirmaniz yanlis olur. O zaman kisi yeni Muslumanliga gectigi icin ve Hz.Muhammed hayatta oldugu icin din korkusu ve Allah korkusu oldukca  had sahfa da oldugu icin o zamanki insanlarin bunu yapmaya kalkisacagi mumkun degildir yani. Umarim anlamissinizdir
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2008, 05:08:21 ös Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 07, 2008, 05:25:42 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

1)- Ben vardir demiyorum. Olay psikolojiktir diyorum.
2)- Kelime-i Sehadet den haberiniz yok galiba.
3)- Hz.Muhammed'in belirttigi seyleri sizin gecekondularinizdan bir adedini yikmak icin dedim. O konu namaz sirasinda bayanlarin esarp takmasi ile ilgili idi. Iki zamani kiyaslamam da el basip yemin etmenin nedeni ile ilgili idi.

Herkesin iyi bildigi bazi konular vardir. Benimde iyi bildigim bazi konular bulunmakta. Islamiyet de bu konulardan  biri. Ondan benimle tartismaya girmeyiniz. Ben tamamen iyi niyetlerle bu konu hakkindaki gecekondularinizi yikmak icin yaziyorum. Islamiyet hakkinda ki bilgilerinizin de cogu yanlis. Kulaktan dolma bilgiler yerine isin dogru yerinden -her ne kadar kaynaklari okumak sizi etkilese de- ogrenmeniz sizin yarariniza olacaktir.

Temmuz 08, 2008, 04:10:38 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bay Poyraz en iyi bildiğiniz konulardan biri İslamiyet olmasına çok sevindim.Sorularıma hala cevap vermiyorsunuz ama beni bilgilendirirseniz sevinirim.Çünkü hala sorularıma cevap alamadım

1-Bir bayan evinde herhangi bir odada tek başına namaz kılarken  niye başını örtmesi gerektiğini söyleyebilirmisiniz?Yani saçını örtmenin mantığını.
Herhalde mantığını biliyorsunuzdur.Yani mantığı olmayan birşey İslamiyette olmadığını gayet iyi biliyorum

2-bir bayan evde namaz kılarken saçını örterse Allah göremez mi saçını?Eğer Allah görüyorsa bayan kime ve niye örtüyor saçını?

3-Sevr-i Avret namazda kapalı olacak yerler:başkasının bakması harâm olan yerlerdir yani Avret mahallidir.
Bayanların saçına bakmak haram mı?Kuran-ı Kerim'de haramlar açık ve net belirtilmiştir.Bunlar içinde kadının saçı varmıdır?

Setr-i Avret, namazin farzlarindan biridir. Nerelerin kapali olacaginiz da Hz.Muhammed belirtmistir.
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2008, 04:13:10 ös Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 08, 2008, 07:22:11 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Bir bayan toplu bir yerde (cami gibi) namaz kilarken sacini ortmelidir. Ergin hale girmis bir bayanin sacina bakmak dinimize gore de haramdir evet. Vermis oldugum adreste hepsi yaziyor ancak bundan once de belirtmis oldugum gibi oraya bakmak sizi etkiliyor herhalde. Sizin gibi dogru bilgi pesinde kosan, oldukca okuyan bir kisi nedense okumayi reddediyor. Nedenini anlamis degilim