Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324864 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2008, 08:23:19 ös
Yanıtla #30

Sayın Mystic,

Ozaman siz diyorsunuzki yada ben öyle anlıyorum ve hatta belkide yanlış anlıyorum; Masonluk tamamen kendileri için var olan bir cemiyet, öyle mi? Kendisinin Mason olduğunu bilmediğiniz bir kişinin size saçtığı ışıktan faydalanamazsınız. Bilim için zaten varolan kurumlar var; üniversiteler, enstitüler. Belkide kendimi ifade edemiyorum. Ama sizin söylediğiniz şeyler bana maalesef çok bencilce geliyor. Bana göre öğretiniz ile ilgili sorgulanması gereken çok şey var.

Kamera görüntülerinin gayrimuntazamlara, siz kardeşlerin deyimi ile haricilere ait olduğunu söylüyorsunuz. Bunu zaten cümleme başlamadan önce bende belirttim. Bu tip bir kaypaklık (kullanılmaması gereken bir kelime ise değiştirilsin) gayrilerden çıkar demek mi istiyorsunuz? Ama unutmayınki bunu yapan ayrı bir cemiyet dahi olsa, birbirlerine "kardeşim" diye hitap eden kişilerdi. Ama sizlerin ısrarla bu söylemimi kabul etmeyeceğinizi biliyorum.

Öğretilerin insanlık yararına çalıştıkça öğreti olduğuna inanmış biri olarak ben, acizane fikirlerimi dile getirdim. Sürçü lisan ettimse affola.

Saygılarımla,
Saniyorum yanlis anlamissiniz hanim efendi. O toplanan para diger insanlar icin degildir demek, diger insanlara yardim edilmez demek degildir. Zaten Sn. Mystic de bunu aciklamis:

Masonluk sadece kendisini dusunen yada sadece kendisi icerisinde faaliyetlerde bulunan bir topluluk degildir. Ancak oncelikle kendi icerisine donuk ve kendi icerisindeki konular ile ilgilenir. Daha sonra disariya (haricilere) de yardimda ve faaliyetlerde bulunur. Masonlarin haricilere sundugu yardimlar hakkinda artik eminimki bircok bilgiye sahipsinizdir.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2008, 08:27:40 ös Gönderen: Lux_e_Tenebris »
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 08:27:49 ös
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Free and Accepted ;

Turk Localarina bagli Kardesler bu ketumluk vs. gibi seylere bu kadar dikkat ettigi halde "harici" nasil girmis tekris torenine bir de belgesel gibi cekmis butun olayi? demişsiniz... Lakin Türk locaları dıyerek bir genellemeye gitmişsiniz,burada goruntulerde bahsi gecen localar deseydınız daha uygun olurdu kanaatındeyım..Ve eklıyorum goruntulerde bahsı gecen cemıyyet kendılerıne Özgür Masonlar Locası diyen ve Masonluk cemıyyetının bırcok kural ve kaıdelerını kabul etmeyen gayrı muntazam uluslar arası lıteraturde yer edınmemıs bır locadır..Ve bu locanın guvenlık acıklarından HvKEMBL na baglı hiçbir loca mesul degıldır ve mesul tutulamaz eger mesul tutulacak olunursa Muntazam Masonlugun tum kural ve kaıdelerıne saygı gosteren bır kurum haksız yere zan altında bırakılmıs olunur ki buda buyuk bır hatadır...
Tyler yillik izne koyune mi gitmis hariciler torene katilirken? Eger toreni videoya ceken harici misafir olarak katilmissa neden Sekreter kimlik bilgilerini dogrulamamis Tyler'e gondermeden once?Buda yukarıda bahsetıgım ılgılı locanın kendı sorunudur...Burada konu hakkında tam bılgı sahıbı olmaksızın bu loca veyahut herhangı bır cemıyyet hakkında konusmanın uygun olmadıgı kanaatındeyım,bildigim birşey var ıse bu guvenlık acıgınında yukarıda bahsettıgım locada gerceklesmıs oldugudur...
Bak ben hala zat-i alileriniz benim Masonlugumu "tescil" edecek diye iki aydir hala bekliyorum ama.Bu konudada ılgılı basvurunuzu yapmıs ısenız Sn.Admin size geri donecektır musterıh olunuz...
Neden localarinizda bu kadar ince eleyip sik dokumuyorsunuz ve bir Hariciye elini koluna salaya sallaya tekrisi, Mason nikahini videoya cekebiliyor?Bu konuda muhatabınız HvKEMBL na baglı bulunan muntazam bır masonun kurmus oldugu bu sıte olmasa gerek,konu hakkında detaylı bılgı beklıyorsanız olayın vuku buldugu locayla temasa gecmenız yerınde olacaktır....
Sonra su var... Operatif masonluk cokdan gocup gittigi icin bu "ketumiyet" olayini neden gozden gecirmiyorsunuz dunyanin geri kalani gibi? Yani simdi Kudus'e tas ustasi olarak gidip Mason ayaklarina yatip ustat mason maasi isteyen adamlar mi var da her sey bu kadar 'sir'? Kayip "sifre" ne yani? Bayagi ilginc anlayisiniz. Burada olayi anlattigim Kardesler de cevaplarinizi dort gozle bekliyor.
Yukarıdakı son soru ve yorumunuzdan tarafımın anladıgı sahsınızın Masonık degerlerı sorguladıgıdır...Bu konuda genıs bir acıklama yapma yetkısıne sahıp olmadıgım ıcın acıklama yapmam sozkonusu degıldır..Lakın bılmenızı ısterım kı yukarıdakı sorularınıza verdıgım cevaplar tamamen sahsı goruslerımden ıbaret olup , Türk locaları dıyerek Muntazam Mason localarını da haksız yere zan altında bıraktıgınıza dıkkat cekmek ıstememden kaynaklanmaktadır..

Saygılarımla

Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 15, 2008, 09:09:44 ös
Yanıtla #32

Alıntı
Tamamen içine kapanık bir öğretiye sahipsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3747.msg26846#msg26846

"Kapı"ya mı işaret ettiniz? Ozaman dediğim doğru değil mi?

Sordugunuz sorularin cevabi kalbinizde sakli demek istemis sanirim.
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 10:32:33 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Saniyorum yanlis anlamissiniz hanim efendi. O toplanan para diger insanlar icin degildir demek, diger insanlara yardim edilmez demek degildir. Zaten Sn. Mystic de bunu aciklamis:

Masonluk sadece kendisini dusunen yada sadece kendisi icerisinde faaliyetlerde bulunan bir topluluk degildir. Ancak oncelikle kendi icerisine donuk ve kendi icerisindeki konular ile ilgilenir. Daha sonra disariya (haricilere) de yardimda ve faaliyetlerde bulunur. Masonlarin haricilere sundugu yardimlar hakkinda artik eminimki bircok bilgiye sahipsinizdir.

Beyefendi, toplanan paralar anlamında değildi itirazım. Ben o anlamda siz kardeşlerin çok güzel işler yaptığına can-ı gönülden inanıyorum. Ama örneğin bende o yardımlarda faal görev almak istediğimde kapı duvar oluyor karşımda. Neden? Çünkü benim babam Mason değil, yada bir Masonla evlenmem gerekiyor. Ben bir hariciyim diye dışlanıyorum. Tabii sizin yardım için çalışan derneklerinizde bulunmak zorunda değilim. Benimki sadece bir örnek. Siz içinize sizden olmayan kimseyi almıyorsunuz ama ben sizin localarınızın içine girmek istemiyorum zaten. Ayrıca ben neden kadınları almıyorsunuz dediğim vakitte feminist oluyorum ya, en çokta buna kızıyorum. Ben kolay kabullenen bir insan değilim maalesef.

Mayıs 15, 2008, 10:34:16 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Alıntı
Tamamen içine kapanık bir öğretiye sahipsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3747.msg26846#msg26846

"Kapı"ya mı işaret ettiniz? Ozaman dediğim doğru değil mi?

Sordugunuz sorularin cevabi kalbinizde sakli demek istemis sanirim.

Eminimki kendiside cevapların kalbimde gizli olduğunu biliyordur... Ama açamadığım kapıyada, hemen arkamı dönüp gidemiyorum maalesef...

Mayıs 15, 2008, 10:46:36 ös
Yanıtla #35

Beyefendi, toplanan paralar anlamında değildi itirazım. Ben o anlamda siz kardeşlerin çok güzel işler yaptığına can-ı gönülden inanıyorum. Ama örneğin bende o yardımlarda faal görev almak istediğimde kapı duvar oluyor karşımda. Neden? Çünkü benim babam Mason değil, yada bir Masonla evlenmem gerekiyor. Ben bir hariciyim diye dışlanıyorum. Tabii sizin yardım için çalışan derneklerinizde bulunmak zorunda değilim. Benimki sadece bir örnek. Siz içinize sizden olmayan kimseyi almıyorsunuz ama ben sizin localarınızın içine girmek istemiyorum zaten. Ayrıca ben neden kadınları almıyorsunuz dediğim vakitte feminist oluyorum ya, en çokta buna kızıyorum. Ben kolay kabullenen bir insan değilim maalesef.
Sn. blossom, amacim keninlikle size feminist yakistirmasi yapmak degildi. Bunu benim yazilarimdan cikardiysaniz uzulurum. Dernekler konusuna gelince, tum dernekleri denediniz ve Mason esi veya kizi olmadiginiz icin dislandiniz mi? Bunu mu anlamaliyim yazdiklarinizdan? Zira ben bir cok dernekte/vakifta Masonlar ile direk alakasi ulunmadan calisan bayan taniyorum.
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 10:53:50 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Sn. blossom, amacim keninlikle size feminist yakistirmasi yapmak degildi. Bunu benim yazilarimdan cikardiysaniz uzulurum. Dernekler konusuna gelince, tum dernekleri denediniz ve Mason esi veya kizi olmadiginiz icin dislandiniz mi? Bunu mu anlamaliyim yazdiklarinizdan? Zira ben bir cok dernekte/vakifta Masonlar ile direk alakasi ulunmadan calisan bayan taniyorum.

Sayın Lux_e_Tenebris,

Feminist yakıştırması sizin tarafından yapılmadı tabii ki, size değildi sözlerim. Eğer ben sizi kırdıysam öncelikle özür dilerim...

Benim dernekten kasıtım; Masonluk ile alakalı mevcut olan ve Mason eşleri, kız çocukları tarafından yardım için çalışan derneklerdi. Şimdi isimlerini hatırlayamadım. Masonluğun diğer kolları olan bu derneklere ben kabul edilmiyorum. Forumdaki Masonlardan öğrendiğim bu en azından...

Mayıs 16, 2008, 12:09:19 öö
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ben bir hariciyim diye dışlanıyorum.

Sn.Blossom;
Bu konuda bır yorumda bulunmak isterim..Masonluk kişileri harici oldukları için dışlamaz bunu hıcbır Masonun yapacagına da ben sahsen ınanmıyorum...
Sn.Masonun da mesajında belirttiği gibi ;
Masonlar icin her ne kadar oncelikle kendi kurum ici faaliyetleri gelsede harici aleme karsi asla umursamaz degillerdir. Cogunlukta onlara yardimlar sunan Masonlar bazi durumlarda haricilerden yardimlar dahi almaktadirlar.           Mesajın bu bolumune ozellıkle dıkkat etmenızı temennı ederım..
                                                                 Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2008, 12:24:22 öö Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 16, 2008, 12:11:00 öö
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Ben bir hariciyim diye dışlanıyorum.

Sn.Blossom;
Bu konuda bır yorumda bulunmak isterim..Masonluk kişileri harici oldukları için dışlamaz bunu hıcbır Masonun yapacagına da ben sahsen ınanmıyorum...
Sn.Masonun da mesajında belirttiği gibi ;
Masonlar icin her ne kadar oncelikle kendi kurum ici faaliyetleri gelsede harici aleme karsi asla umursamaz degillerdir. Cogunlukta onlara yardimlar sunan Masonlar bazi durumlarda haricilerden yardimlar dahi almaktadirlar.Mesajın bu bolumune ozellıkle dıkkat etmenızı temennı ederım..
                                                                 Saygılarımla

Doğrudur Sevgili Itzhak...

Mayıs 16, 2008, 12:35:59 öö
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Blossom;
Asagıdakı lınke goz gezdırmenız Masonluk ve Harıcı alem ılıskısı hakkında bıraz daha fazla bılgı sahıbı olmanızı saglayacaktır...

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=77.0