Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ve Bugün  (Okunma sayısı 37804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2011, 10:33:51 öö
Yanıtla #60
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Smyrnali, ben laiklikten yana olan biriyim. Tabi ki bir müslüman olduğum için gönül isterdi ki islami kurallara uygun bir toplumda yaşayabileyim. Çünkü Kuran gibi hukuk kurallarını da içeren bir kitaba iman edip laik bir düzeni savunmak bile insanın imanını zedeleyebilir.

Neden laiklikten yanayım çünkü tek bir şeriat sistemi yok. Örnek veriyorum kazara vahhabilikten etkilenmiş radikal islami grupları ülkeyi ele geçirir diye ben bile korkuyorum. Çünkü beni de idam ederler.

Yani sayın Karahan'ın sevimlileştirmeye çalıştığı gibi bir islami anlayış, veya sayın Smyrnali ve Ceycet'in sevimlileştirmeye çalıştığı gibi bir insani anlayış dünya üzerinde hiç yaşamadı ve yaşamıyor.

Fakat benim dikkat çekmeye çalıştığım husus belki de bu ara Dexter'in serisini izliyor olmamdan da kaynaklı olabilir ; bazı suçların  ölümle cezalandırılmasından başka engelleme şansınız olmadığını, bunun da şeriatta desteklendiğini ve demek ki şeriatı çok fazla katı ve mantıksız görmek yanlış olduğuna dikkat çekmeye çalışmıştım.

Türkiye'de kamuda yolsuzluk ve adam öldürme, tecavüz gibi suçlara idam cezası getirilirse; toplum biraz rahatlar gibi geliyor. Bu şeriat kurallarına da benzediğinden insanların tepkisi olmayacaktır hatta şeriat istiyoruz naraları atanlara karşı ne farkımız var ki diye savunma yapılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Sn.Masor1976

Üzerinde tartışılan konu insanlık tarihinin belkide en çok tartıştığı konulardan biri olduğu için üzerinde uzlaşı sadece belli kalıplarda oluşmuştur.Meselenin özünü kavranmadığı müddetçe sadece zahiri anlamları ile tartışır dururuz.Şeriatı sevimli göstermeye çalışmadım aksine örnek olarak verdiğim Alevilikteki 4 kapı kırkmakam felsefesinden sadece ilk makam olan şeriatı ve 10 makamını oraya örnek olarak yazdım.Bu 10 başlığın içinde bırakın her türlü fikri hangi anlatıma itirazınız olabilir yada varmıdır.Eğer yoksa bunların hepsi doğrudur ben iyi bir insan olarak aklımda irademde bunları kabul ediyor diyorsanızislam dışıların empoze ettiği şeriatçi sınıfındanmı oluyorsunuz.Bu anlatımlar sadece biz müslümanlar için değil tüm dünya insanları için vardır.

Buradaki farkta şu bu anlatım bu kadar basit anlaşılması kolaysa işin teori kısmı,pratikte uygulayacak olanda insan olduğuna göre bu bana göre kolaydır ben uygularım sana göre yada bir başkasına göre zordur işine gelmez uygulamaz tam bu noktada insani figürler ortaya çıkıyor yani.Gösterilen ve verilen örnekler ya suudilerin vahhabi klanının uygulamaları yada iran,afganistan modeli,peki o  10 makamın içinde bu modeli uygulayan ülkelerin sistemine bir atıf varmı yakınlık yada benzerlik varmı,sistemin özünü bozan biz insanoğluyuz bence öncelikle anlaşılması gereken konu bu.

Tanrıcılık oynamak deyimi çok kullanılıyor bende değinmeden geçemeyeceğim.İlahlık sadece Allaha mahsus bir özelliktir kul için benzetme yapmak sadece komedi olur,Lakin birde doğru tarafı var işin orayı kaçırmamak lazım.Bizim yaratılış özümüzde var olan bir şeyden ötürümü biz tanrıcılık oynuyoruz oraya bakmak lazım.Herkes kendini istediği gibi tanımlayabiliyor ben laikim yada şeriatçim,kavramların ne kadar önemi var bilemem ama mesela laikliğin kendi tanımı bana çok fazlası ile tanrıcılık oynamak gibi geliyor.Toplumsal yaşayış kuralları dini hükümlerin içinde zaten var allah kullarına bunu deklere etmiş şimdi işin can alıcı noktasıda bana göre burası Eğer Allah bu kuralları koymuş ise biz insanlar Adına laik sistem deyip din devlet işlerini birbirinden ayırmaya kalktığımızda Allahın kırmızı çizgilerini ihlal etmiş olmuyormuyuz.Yada allaha rakip bir sistem yaratmış olmuyormuyuz.

Biz kendimizi bu sisteme göre yönetebiliriz deyip bir başkaldırıda bulunmuyormuyuz.İnsanların kuralları ve kanunları yanlış ve kendi çıkarlarına göre uyarlayıp uygulaması güçlünün herzaman egemen,feodal sınıf yaratıp bunların adına ideolajik sıfatlarla süsledikleri malum olduğuna göre suçu yada yanlışa bakmamız gereken nokta neresidir iyi tesbit edilmesi lazımdır.Sırf moda tabir olduğu için ben lakim demek yada ben şeriatçiyım demek işin sadece zahiri tarafını görmek olur.İşin özünü insanın koyduğu yada kendi yarattığı düşüncelerden olan ideolojiler yada sistemlermi olacak yada Yüce Allahın ta alemleri yaratmaya başladığında kurduğu ve bana göre inancım olan insana sadece özgür iradesi ile seçim yapma verdiği sistemimi olacak.

Daha önceki yazdığım o 10 maddelik şeriat kapısının makamlarını hala reddedip kahrolsun şeriat diyebilecekmiyiz.Sorunun kaynağı aslındas insanoğlunun özgür iradeyi özgür ,sınırsız ve dilediğince ve kendi istek ve arzularına uygun şekilde kullanmasından kaynaklanmıyormu,burada daha özgür olabilmek için şeriat ve laiklik kavramları birbirlerine alternatif olarak yaratılmış durmuyormu.Laiklik insanoğlunun keşfi değilmi insanoğluna kök söktüren temelde yanlış uygulanan dini uygulamaların insanlığa getirdiği köle altı yaşam standartlarının bezginliği sonucu çıkmadımı demekki sistemi Allahın istediği anlamda doğru ve dürüst uygulasak aslında problem olmayacaktı.

Şeriat allahın yarattığı insanlar için uymasını istediği kurallarsa,laiklikte biz insanoğlunun yanlış uygulanan sisteme alternatif ortaya koyduğumuz argümansa eğer bu bir manadada bu sistemi yaratanların allahçılık oynamasından başka ne manası olabilirki.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 19, 2011, 03:03:52 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan yazdıklarınızın altına imza atabilmem mümkündür. Özellikle "Eğer Allah bu kuralları koymuş ise biz insanlar Adına laik sistem deyip din devlet işlerini birbirinden ayırmaya kalktığımızda Allahın kırmızı çizgilerini ihlal etmiş olmuyormuyuz.Yada allaha rakip bir sistem yaratmış olmuyormuyuz."

Fakat bir de şu taraftan bakmak lazım Laiklik neden türemiştir hangi ihtiyaçtan oluşmuştur. Din düşmanlığından ve kafirlikten de doğmuş olabilir diye düşünmek de doğru. Fakat dini otorotilerin mantıksız baskı ve zulümlerinden dolayı insanlar dinin yanlış yönlendirilerek bir canavara dönüştürülmesini yaşadıkları için ürküyorlar. Bu gün şeriat denilince ürken insanlara ben hak vermiyorum dersem yalan olur.

Eğer Hz.Muhammed zamanına bakınırsak, bir avuç müslüman varken bile Hz.Muhammed'in halifelerini tek tek öldürülüp belki rakip olurlar diye torunlarını da öldürten bir katil doğmamış mıdır. Sahabiye toz kondurmak istemeyen ve Muaviye ve Yezid gibi adamların isimlerinin başına Hz. getirecek kadar kör olabilen kesim bir kaç müslüman görünmeye çalışan yahudi ajanına suçu atmaya çalışıyorlar. Aynen bizim günahı işleyip de şeytana suçu atmaya çalışmamız gibi. Hz. Peygamber'den hemen sonra Hz. Ömer  Hz.Ali  gibi şahsiyetlerin bir avuç müslümanla yapamadığı bir rejimi şimdi milyarlarca müslümanın yaşadığı bir dünyada yapabilmek imkansızdır.

Bırakın Laikler zulmetsin şeriat gelip de Allah adına islam adına zulümler yaşanmasın.

Saygılarımla.

Temmuz 19, 2011, 03:32:15 ös
Yanıtla #62
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn masor 1976
Surekli toplumsal irade,yonetim ve güç kavramında takılısınız.
Kırmızı cızgıler kendınızı bırakıp baskasını yonetmeye basladıgınız zaman ıhlal edılır.
Devletin yonetimi ayrıdır,iman ve inanclar ile kendinizi egitmeniz ayrıdır,bu egitimler icinde okullar vardır,her meslegin kendi alanı farklıdır,kımı hukuk okur,kımı tıp,kimi asker olur..buna gorede kılık kıyafet zorunlulugu vardır.siz iman ve inanç uzrine egitim istiyorsanız ilahiyat fakulteleri var ..kimsenin egitmi kısıtlı degil .

Dinin amacı mileti yönetmek degildir.kendini terbiye etmektir.bunun yanında sosyal ögretide vermistir.Allah dedigimiz bir kavram ,varlıgını gören varmı yok,mudahalesi varmı ?
İman ve inanc gibi yaratıcıda görunmuyor.Ruhsal egitim ,özsel varlıgın farkına varma, insan olma adına ne derseniz deyin..dinlerde amac varlıgın kendini gelistirmesi ,siz surekli birilerini degistirmeyi mudahaleyi dusunuyorsunuz.
Dinlerde verilen  kitaplar,elçilik eden peygamberler,ögretileri uygulayan  veliler ,insanları sürü gibi gütmeye gelmedi,OKU dur ilk ayet  ,oku ögren ve pratigini yap ,varlıktan beklenen  İNSAN olsun....ibret olsun..
örnek oldugunuz zaman birileri size özenir degişimi duşenebilir.kimse kimseyi degiştiremez,her varlık bunu kendisi basarabilir.

Temmuz 19, 2011, 03:45:14 ös
Yanıtla #63
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali çok kaba bir benzetme olacak beni maruz görün lütfen. İnsanoğlunun yaşayabileceği en güzel deneyim orgazmdır bu da seks ile oluyor. Aynı şekilde insanoğlunun yaşayabileceği en büyük ızdırap tecavüzdür o da seks ile oluyor.

Ülkemizde laiklik sisteminde denge unsuru yok. İsteyen kapanıp isteyen açılabilirse netice orgazm olur diğeri tecavüz olur. Laik sistem de aynen korktukları şeriat sistemi gibi  zulüm peşinde koşuyor kısacası. Ve sizin "buna gorede kılık kıyafet zorunlulugu vardır.siz iman ve inanç uzrine egitim istiyorsanız ilahiyat fakulteleri var ..kimsenin egitmi kısıtlı degil" lafınızı cımbızla alıyorum çünkü bu sizin önyargınızı yansıtıyor ve katılmıyorum bu noktada. Başını örtmek isteyen ve tıp okumak isteyen bir kadına neden kapıları kapatıyorsunuz. Başını inancı gereği örten bir kadını saçını açması, sizin zorla kapanmanızdan daha ızdırap vericidir. Bu kadınlara yazık olmuyor mu?

Türkiyedeki müslümanların tek istediği islami rejim filan degil biraz hoşgörüdür.

Saygılarımla.

Temmuz 19, 2011, 11:56:11 ös
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Baş ortusu meselesi dinin tumunu kapar duruma geldi sayenizde.
İNANCLARLA DEVLET YONETİLMEZ.Kücük yasamayın biraz evrensel olun,algınızı genisletin ,beyninizide bacak aranızdan çıkarın biraz ufka bakın ,ileriye bakın.
 Yarım Dr adamı canından ,yarım hoca adamı dinden eder ........malesef sizde insanları dininden sogutacak kadar inancların icinde kilitlenmişsiniz..imanı unutup inanc kavgası yapıyorsunuz.İnanclarınız sizi baglar bizi degil,TURKİYEDEKİ MUSLUMANLAR YANLIZCA SİZ DEGİLSİNİZ...Zaten hoşgörü yuzunden bu hale geldik,
Siz bir seriat ulkesi beyenin ve oraya yerlesin uçak biletinizi ben alırım.sizde rahat edin bizde !!
BİZ CUMHURİYET COCUKLARI OLARAK HAKLARIMIZDAN MEMNUNUZ.
Daha öncede belirtmistim inançlarınıza saygı duyarım ,bunları tartısmak istemem ,ısrar ve dayatmacı zihniyetinize elbetteki tepkimi gosteririm..bu konuyu burada kapatmakta fayda var ..hos olmayan usluba dönüşüyor sohbetimiz.

Biraz kaba oldum kusura bakmayıın..Siz zorladınız.

Temmuz 20, 2011, 12:00:49 öö
Yanıtla #65
  • Ziyaretçi

Kusura falan bakmıyorum Sayın Smyrnali sizi gerdiğim için asıl siz kusura bakmayın. Her kezin kafasında dogmaları var ve bu dogmaların mantık hatalarına dokunulunca tansiyon artması dogaldir. Tekrar özür diliyorum.

Saygılarımla.