Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 12 Eylul  (Okunma sayısı 17108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2011, 07:56:01 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

12 Eylül darbesinde bu topraklar ve insanları için ölen, öldürülen gençliğini harcayan sağcı, solcu herkezi saygı ile anıyorum.

Eylül 13, 2011, 08:10:22 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bay Tij,

Ne olmuş ki! Kopyala yapıştırmadan evvel biraz, süzgeçi kullanınız.

Bu da Akp'nin ekonomik faturasi;

2010 yılı sonu itibariyle dış borç 290 milyar 350 milyon dolar

Sevgili Mozart, eger sunulmus olan tabloya dikkatle bakarsaniz sunu gorebilirsiniz.

1980 15,7 milyar dolar
1981 16,6 milyar dolar
1982 17,8 milyar dolar
1983 18,8 milyar dolar
1984 20,8 milyar dolar
1985 25,6 milyar dolar
1986 32,2 milyar dolar
1987 40,3 milyar dolar
1988 40,7 milyar dolar
1989 41,7 milyar dolar
1990 49,0 milyar dolar
1991 50,4 milyar dolar

Bu hizla ve oranla yukselen bir borc, iktidar kimde olursa olsun suanda zaten 290 milyara dolara ulasirdi. Bu hesabi yapmak cok zor degil.

Alıntı
Bu gün herkes gibi ben de 12 eylül 1980'e lanet okuyorum. Ama daha büyük laneti 12 eylül 2011'e okuyorum. Düşünelim bakalım hangisi daha faşist, hangisi daha dikta?

Yapmayın. Etmeyin. O kadarda değil. 12 eylül 1980 gününü bügün ile nasıl aynı tutarsınız? Nasıl daha beter görürsünüz? Tamam iktidarı sevmeyebilirsiniz. Yönetime karşı olabilirsiniz. Ama en azından bunu söyleyebilecek sokakta yürüyebilecek tatıle gidebilecek hatta istediğiniz bir kişiyi dava edebilecek kadar hakkınız var.

İktidar kötü. AKP kötü. Başbakan cumhurbaşkanı kötü. Tamam. Ama suanki durumu şu aşağıdaki liste ile kıyaslayamazsınız.

650 bin kişi gözaltına alındı ve 90 güne varan gözaltı sürelerinde ağır işkence gördü,
* 1 milyon 683 bin kişi fişlendi,
* Açılan 210 bin davada 230 bin kişi Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde yargılandı,
* 7 bin kişi için idam cezası istendi,
* 517 kişiye idam cezası verildi,
* 124 kişinin idam cezası Askeri Yargıtay tarafından onaylandı,
* Haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı (18 sol görüşlü, 8 sağ görüşlü, 23 adli suçlu, 1 ASALA militanı),
* İdamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis'e gönderildi,
* 71.500 kişi Türk Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı,
* 98.404 kişi “örgüt üyesi olmak” suçlamalarından yargılandı,
* 388 bin kişiye pasaport verilmedi,
* 30 bin kişi “sakıncalı” olduğu için işten atıldı,
* 18.525 kamu görevlisi hakkında soruşturma açıldı,
* 14 bin kişi “yurttaşlık”tan çıkarıldı,
* 30 bin kişi “mülteci” olarak yurtdışına gitti,
* 366 kişi “kuşkulu bir şekilde” öldü,
* 644 cezaevindeki toplam hükümlü ve tutuklu sayısı 52 bin kişi,
* Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi,
* 171 kişinin “işkenceden öldüğü” belgelendi,
* 144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü,
* 14 kişi açlık grevinde öldü,
* 16 kişi “kaçarken” vuruldu,
* 95 kişi “çatışmada” öldü,
* 73 kişiye “doğal ölüm raporu” verildi,
* 43 kişinin “intihar ettiği” bildirildi,
* 937 film “sakıncalı” bulunduğu için yasaklandı,
* 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu,
* 3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi,
* 400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi,
* Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi,
* 31 gazeteci cezaevine girdi,
* 300 gazeteci saldırıya uğradı,
* 3 gazeteci silahla öldürüldü,
* Gazeteler 300 gün yayın yapamadı,
* 13 büyük gazete için 303 dava açıldı,
* 39 ton gazete ve dergi imha edildi,
* Bilim ve Sosyalizm yayınlarına bir yargı kararı olmadan sadece Sıkıyönetim Komutanının emri ile el konuldu ve 133.607 adet kitap imha edildi,
* Darbenin ilk altı ayında 123; dokuz ayında 175, 1981 yılının sonunda tam 268 yasa çıkarıldı.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Eylül 13, 2011, 08:16:15 ös
Yanıtla #22

Sn. Aslı Türkiye'de yaşamadığı için düşüncelerini hoşgörüyle karşılamak mümkün.

Ben zaten o günlerle bugünü bir tutmuyorum. Şu anda kesinlikle daha kötü durumdayız diyorum...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 13, 2011, 08:25:26 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

12 eylül 1980 insanlar sorgusuz sualsiz göz altlarına alınıyor. Binlerce kişi yaşamını kaybediyor. 12 eylül 2011 insanların büyük çoğunluğu ekonomik sorunlarla boğuşuyor 3 kuruşluk ekmeğe kömüre tamah ediyor. Her türlü yolsuzluk alenen yapılmakta. Hesap soran yok. 290 milyar dolarlarda borç ve bu bizim bildiğimiz rakam ne kadar doğru tartışılır. Şimdi bir bakalım epey gelişmiş ilerlemiş ülkemiz gerçekten ! O zamanlar insanların canını alıyorlardı, şimdi süründürüyorlar. Ensesine vur ekmeğini al nasılsa hak arama yollarıda kapatıldı.

Eylül 13, 2011, 10:39:47 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayin Asli
eger bugün 2002-2009 yillari arasinda kadin cinayetleri yüzde 1400 artmissa,
eger bugün 2002-2010 yillari arasinda hapisanedeki tutuklu sayisi iki katina cikmissa,
eger bugün insanlar HES" lere karsi cikip kendi akarsularina sahip ciktiklari icin coplanip hapislere atiliyorlarsa
eger bugün gencler parasiz egitim icin pankart actiklari icin hapisteyse
eger bugün 120 nin üzerinde gazeteci hapisteyse ve basilmamis kitaplar yasaklaniyorsa
eger bugün polis tarihinin hicbir döneminde kullanmadigi kadar gaz bombasi kullaniyorsa ve icisleri bakani kalkipta" ne yani bomba atmayalimda coplayalimmi"diye bunu savunuyorsa,
bunun birtek anlami var bunlarinda o darbecilerden farklari yok, zaten bunlarda onlarin yetistirmeleri degillermi!!!!
Zaten bunlar Demokrat Parti"nin ve Ilim Yayma Cemiyeti"nin topragina atilan ve 12.Eylül"ün suladigi tohumlar degillermi, yani onlardan farklari yok hatta bazi konularda onlari gectiler bile. Nedemis atalarimiz "boynuz kulagi gecer"
Saygilar

Eylül 14, 2011, 12:11:33 öö
Yanıtla #25

12 eylülü yapanlar  sanırım bugün en çok nefret eder gibi gözüken siyasi partinin büyüyüp yeşermesini sağlamıştır
siyasette iki önemli şey açık kabak çekirdeği gibi gözüküyo artık
1- a grubu b grubundan düşmanmış gibi bahsediyor ise a ile b aynıdır , dşman gözükme   bir senaryodur
2-12 eylül , bugün kuzey afrikada olanların 30 yıl önce asker yapmış gibi gösterilerek türkiyede uygulanan halidir
sevgiler...saygılar. ..
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 14, 2011, 04:22:07 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın Tij  ben özellikle facebookta hem Akp hem de Chp fanlarının bu tarz paylaşımlarını takip ediyorum. AKP lilerin beyanatında belirtilen dış borç rakamının geneline yakını devletin değil  özel bankaların ve özel sektörün borçlanmaları diye belirtiliyordu. Bu borcun halka bir yükü var mıdır onu bilemiyorum.

Memlekette yaşayıp da yapılan hizmetin boyutunu göremeyen insan futbol takımı gibi karşı takıma küfretmekten haz alan futbol fanatiklerinden pek farkları yok kanaatimce.

Darbe ile ilgili şu görüş bana mantıklı geliyor. Eğer yansıtıldığı gibi insanlar o dönemde birbirini öldürüyor olsaydı, ordu halka el koyma cesaretini gösteremezdi. El koymaya çalışsa bile ertesi günlerde iç savaş aniden kesilmezdi. Bence ergenekon o zaman da canlıydı ve faaliyetleri gereği karşılıklı gruplara sızıp insanları öldürerek insanların birbirini savunma gereği öldürmelerini sağladılar. Darbeyle ise kafası çalışan ve düşünebilen her vatan evladını öldürdüler ya da sindirdiler.

Asıl sorulması gereken soru, ülkemiz neden ekonomik ve kültürel olarak  kalkınması sürekli olarak "sanal" iç savaşlarla ve "gerçek" darbelerle engelleniyordu. Ve ekonomik kalkınma sağlayan liderler neden idam edildiler, ya da öldürüldüler. Neden dünyada sayılı ordulardan biri 50bin kişiyi geçmeyen bir örgütle başa çıkamamıştır.

Bende oluşan kanaat, bu ülke olsa olsa metafizik güçler tarafından korunuyor olabilir. Aksi taktirde binlerce kez bitmiştik.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2011, 04:29:56 öö Gönderen: Masor1976 »

Eylül 14, 2011, 10:12:52 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu 12 eylülden türkiyenin iktisadi sorunlarıan döndü birden bire.Bakınız Atatürkün sevdiğim bir sözü vardır dış borç için bugün para alan yarın para alır.Hatırlayın 2008 kriz döneminde hükümete imf den borç alınması yoksa ülkenin batacağı çok kere söylendi.Hükümet atanın bu sözünümü okududa bu parayı almadı bilemem ama söz çok yerinde.

Bu parayı bu ülke aldığı müddetçe siyasi tarihinde hep yönetilmiş dış güçler tarafından.Bir ülkeyi dış mihraklar yönetmeye başlamışsa ordusuda dahil yapacağımız muhabbetler geyikten öte olmaz.

Öncelikli işin senin yeniden hür olmaktır.Türkiye hür bir ülke değildir gerisi sadece maval.Bu ülkeyi yönetenler muhakkak bu özgürleşememenin ve bu ülke halkını köleleştirmenin bedelini muhakka ödeyecekler.Bu ülkeyi yönetenler bu halka yaptıkları ihanetin hesabını muhakkak vermelidirler.

Dün akşam Atilla kıyat paşanın kendini arındırmasını dehşetle ve ilgi ile izledim.Yıllarca düşündüğüm ve savunduğum şeyleri söyledi aslında.Sadece burdan bile baksak yönetici takımının ne kadar gaflet ve delalet içinde olduklarını anlamak çok kolay.

12 eylül kısa hikaye kalıyor bana biraz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 14, 2011, 04:51:27 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayin 1976,
darbe konusunda söylediklerinize kabataslak katiliyorum, ama beni chp"li olmakla itham ediyorsaniz, sizi üzecem ama ben chp"li degilim. Chp Ergenekonun ve derin devletin en iyi koltuk degeneklerinden birisi ve ilaveten ben kendimi aklim yettigince Sosyalist diye tanimlamaya calisiyorum ve hic bir sosyalist birakin chp"ye sempati duymayi yanindan bile gecmez kanimca.
Borclarin özel bankalarin borcu olmasi konusunda size bir sorum var, yarin bu bankalar iflas ederse bunlarin borcu ne olur?
Saygilar

Eylül 15, 2011, 11:18:39 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cem Karaca - Bindik Bir Alamete Gidiyoz Kıyamete

Mustafa Kemal Beyefendi istekte bulunmus kacirmisim, biraz gec oldu emme gusura galmasinlar gari :D :D
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.