Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anarşizm nedir ve amaçları nelerdir?  (Okunma sayısı 29382 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2007, 04:05:58 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Alıntı
Kendimi zamanının en ateşli anarşistlerinden biri  olarak gördüğümden olsa gerek konuya hemen atlayacağım;
Harika bir giris :D

Simdi buyuduk oyle anarsistlik falan yakismaz diyosun yani...

Alıntı
Bir süre sonra kuşlar gelir ve balıkları yemeye başlar. Fakat oburluktan fazla yerlerse balık biter ve kendileride açlıktan ölür. Bu sebeple uygun balık ve kuş popülasyonu oluşur. Fakat her iki tür de düzensizlik adına fazla üremeye çalışır. Doğal seleksiyon da bu anlamda doğal dengeyi kurar.
Buna Ekolojik denge deniyor zaten :)

Alıntı
Yapılan yanlış devlete ve dine karşı olduklarını düşünmekten gelir. Oysaki karşı olunan doğal dengeyi bozacak dışarıdan gelen güç, doğalı bozan herşeye karşı olmak demektir.
duzeni bozacak gucun secimi cok onemlidir zaten.yanlis bir secimde, bozulan duzen cok buyuk seylere mal olabilir. eger dusunursen, Ataturkte bir duzen bozucudur. Osmanliya karsi tek basina ayaga kalkti ve desteklerle koca Osmanliyi devirip,, Osmanliginin merkesinde yeni bir devlet ve ulke kurdu. Biz suanda buna cok buyuk basari diyoruz (ki hakakten oyle) ama o zaman Osmanli devleti ve Osmanli milliyetcisi kisiler buna tamamen vatan hainligi yada duzen bozuculugu diyorlardi. kotu mu oldu? Walla durustcesi, bu zamanda muhendis oglu olmaktansa o zamanda padisah oglu olmak vardi :D
ama saka bi yana, dogru ve cok guzel oldu. yani duzeni bozan guc orda hic yanlis degildi diye dusunuyorum. ama hitlerinde bir duzeni bozarak basa gectigini dusunurseniz. her duzen bazimuda iyi demek degildir bunu anlariz. onemli olan duzeni bozan gucun, dogrulugu. onun secilmesi.

Alıntı
Dünyada çok az gerçek anlamıyla anarşist vardır.  Fakat Salvador Dali bu konuda en ünlülerdendir.
Hastasiyimdir. Mukemmel bir surrealistci.  Hicbir resmine 10 dakkadan az abkamiyorsunuz. hicbir resmine bakipta kafanizi ceviremezsiniz. butun ersimlerine bakar bakmaz oyle oturur dusunmeye baslarsiniz. sizi farkli bir boyuta ve dunyaya tasir. en sevdgim ressam diyebilirim.

Alıntı
Lider konusunda gerçek anarşistlerin lider olmak gibi bir tasaları olmadığı gibi, bir lidere güvenmek/güvenmemek zorunluluğu da yoktur. Doğal olarak birisine güvenmek gerekiyorsa buna güvenmek (zorla veya yanlış yönlendirme ile değil, kalpten) anarşi için kabul edilebilirdir.
anarsizimde, benim bildigim, yonetici yada hakimiyet yoktur. ama izlenen ve pesinden gidilebilen liderler vardir. yani zorunluluktan degil, secim ve tercihten dolayi izlenen kisiler vardir. benim bildigim boyle.

Mart 28, 2007, 08:05:23 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Büyüdük demeyelim, kendimi tanımaya başladım diyelim.

Anarşist olarak yapamayacağınız şeyleri yapıyorsanız kendinizi anarşist olarak görmek doğru değildir. Bir etiket olarak anarşist olmak ile bunu uygulamak arasında her zaman fark vardır. Ben artık kendimi gerçek bir anarşist olarak görmüyorum, mutlaka anarşist olmam gerektiğini de düşünmüyorum.

Atatürk'ün de Osmanlı için bozguncu olduğunu kabul edersek, aslında dengeye getiren karşıt güç olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Yani dengeye getiren kişidir.

Anaşist felsefe bana kalırsa çok basit olduğu için anlaşılmakta bu kadar zorlanılıyor. Pek az felsefi düşüncede bu kadar az çıkarsama vardır. Tek cümle ile "Kaostan düzen çıkar" çıkarsaması ile tüm ama tüm olayları kendince yorumlayabilir.

Mart 28, 2007, 10:25:47 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Büyüdük demeyelim, kendimi tanımaya başladım diyelim.

Anarşist olarak yapamayacağınız şeyleri yapıyorsanız kendinizi anarşist olarak görmek doğru değildir. Bir etiket olarak anarşist olmak ile bunu uygulamak arasında her zaman fark vardır. Ben artık kendimi gerçek bir anarşist olarak görmüyorum, mutlaka anarşist olmam gerektiğini de düşünmüyorum.

Atatürk'ün de Osmanlı için bozguncu olduğunu kabul edersek, aslında dengeye getiren karşıt güç olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Yani dengeye getiren kişidir.

Anaşist felsefe bana kalırsa çok basit olduğu için anlaşılmakta bu kadar zorlanılıyor. Pek az felsefi düşüncede bu kadar az çıkarsama vardır. Tek cümle ile "Kaostan düzen çıkar" çıkarsaması ile tüm ama tüm olayları kendince yorumlayabilir.
siz hala Anarşistmisiniz?
Anarşiyi gerçekten anladınızmı?
bar köşelerinde rock dinleyip içp kendinden geçen alt tabakadan haberi olmadan yaşayıp giden zırrompalardan söz ediyorsanız
ben anarşizmi bırakıyorum
siz herhalde çarşı tayfasıyla takıldınız.

Mart 28, 2007, 10:31:43 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

kısacası Anarşi belirli bir amaca sahiptir yıkımı ise sebepsiz bir yıkım değildir
kapitalizmden haberi olmayan recepte ve şabanda it gibi birasını içen ramazanda tövbe eden emperyalizmin ne olduğunu bilmiyen çapulcu tayfasının tabiki bir amacı olmaz
olsaydı şaşardım zaten....
İNSANLIK tarihinin son birkaç yüzyıla denk gelen bölümü, tanrıya karşı verilen savaşa ayrıldı. Aydınlanma ve ardından gelen yüzyılları tüm tahakküm kurumları ve fikriyatıyla tanrıyı, uzaklarda, gökyüzünde bir yerlerde, birilerinin geri kalanlar üzerinde otoritelerini tesis etmek için tutmasına karşı mücadeleye hasrettik.

Bu, salt tanrıyı yok etmek üzerine kurulu bir dönem değildi, hatta belki de daha çok, onu yeryüzüne indirme, insanı tanrılaştırma hedefi üzerinde yükseliyordu. Değişik felsefe akımlarından pek çoğunun, örneğin Bakunin’in ya da Nietzsche’nin tek amacı tanrıyı imha etmek değildi, onu ilhak etmek, ele geçirmek, biz zavallı insanoğlunu tanrı yapmaktı.

Taarruz eksik kaldı. Tanrıyı öldürdük belki, ama cehennemi söndüremedik. Ya da şöyle diyelim: Tanrıyı yeryüzüne indiremedik, ancak kapitalizm, cehennemi yeryüzüne indirdi

Mart 28, 2007, 10:33:34 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

yeni bir konu açacağım
harbi Anarşistler ve zottirik anarşisler
nasıl konu ama on numara

Mart 29, 2007, 12:21:46 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Konseyin tanitimida yap orda. ben cok sevdim sizin konseyi :)
yas kacti senin?

Mart 29, 2007, 08:40:37 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sevgili Anarkons,

Hızlı bir anarşist olduğumu yazmadım ama hatırı sayılır miktarda anarşist felsefe ile ilgilendim. Her ne kadar Beşiktaş'lı ve Kapalı Üst'ten kombinem olsada Çarşı grubu ile ilişkim sadece maçta birlikte söylenen şarkılarla ve taraftarlıkla sınırlıdır.

Her akımdan olduğu gibi, anarşizmden de  doğru bulduğum noktaları özümsemeye çalışıyorum. Özümseme için mutlaka anarşist olmayı da gerekli görmüyorum.

Ancak nacizane tavsiye olarak eğer siz kendiniz bu felsefi kuramı benimsemişseniz, ve körü körüne "Anarşist'in yapması gerekenler"'i savunuyorsanız biliniz ki yaptığınız davranış da anarşizm özüne terstir. Anarşizm devinimsel bir felsefedir ve doğrusu veya yapılması gereken yoktur, arayış vardır.

Bu felsefiyi benimsemiş ünlülerden Oscar Wilde, Pablo Picasso, Noam Chomsky, Franz Kafka, Salvador Dali'ye dikkat ederseniz sanatlarındaki arayışı görebilirsiniz fakat toplumsal uzlaşma adına yaptıklarıda yadsınamaz. Doğrunun peşinden gitmek için tüm yolları denemişlerdir.

Anarşizmin özü kaostur ancak etki edilmeyen bir kaos. Ancak anarşistin görevi ise kesinlikle kaosu yaratmak değil, kaosun dengeye oturması için gerekli etkisiz ortamı hazırlamaktır.

Saygılarımla

Mart 29, 2007, 10:26:37 öö
Yanıtla #17

Sayın Anarkons söylemek istediklerinizi anlamaya çalışıyorum. Dünya 'nın düzenine bakarsak evrim hep kaçınılmaz olandır. Ancak evrim geçiren varlık eğer insan ise ve insanı vasıflardan sayılan terbiye ve ağır başlılığı içine biraz olsa sığdırabildi ise o zaman evrimini ters yöne yapmamaya çalışmalı bizi ''insan''  yapan değerlerin anahtarı bilgi ise bilgiye ulaşmanın en güzel yolu her ne nerece görüşlerden rahatsızlık duysakta yinede öğrenmek adına sakince takip edebilmektir diye düşünüyorum.

Önden fikirli olarak birbirimizi ne derece anlıyabiliriz. Amaç birlikte güzele varmak ise duruşumuzu iyi temellendirmeli.

Özet olarak Anarşizm ve amaçları insanları küçük düşürmekle uğraşmayı ifade etmiyorsa amaç gerçekten düzeni yaşanır hale getirmek ise bunları konuşalım.

Tanrı konusunda kişisel fikrinize bir de şu yönden bakmanızı öneriyorum.

Daha bir Tanrı ya tahammül edemezken 7 milyar tanrı olsa ne yapardınız ? Bence insanlarla uğraşmak son derece zor insanın kendine bile tahamülsüzlüğü olabilirken ben yaşayamam 7 milyar Tanrı ile !  :D

Mart 29, 2007, 03:11:45 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sayın Anarkons söylemek istediklerinizi anlamaya çalışıyorum. Dünya 'nın düzenine bakarsak evrim hep kaçınılmaz olandır. Ancak evrim geçiren varlık eğer insan ise ve insanı vasıflardan sayılan terbiye ve ağır başlılığı içine biraz olsa sığdırabildi ise o zaman evrimini ters yöne yapmamaya çalışmalı bizi ''insan''  yapan değerlerin anahtarı bilgi ise bilgiye ulaşmanın en güzel yolu her ne nerece görüşlerden rahatsızlık duysakta yinede öğrenmek adına sakince takip edebilmektir diye düşünüyorum.
bir CUVALDIZ ancak bu kadar caktirmadan sokulabilirdi... Harikasin. Acaip hosuma gitti :D

Mart 29, 2007, 03:14:25 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

insanlari tanri olarak gorme konusu banada cok yanlis geliyor. daha kendinin tanri oldugunu bilmeyen tanri olurmu yaa... tanri bu kadar gucsuz yada zavalli mi? daha dunyayi tanimiyor. bikac bin yil oncesine kadar atesi bile bilmiyordu. neyin tanrisi bu?

ancak hayvanlarin tanrisi olabilir insan cunku birtek onlara cok guzel hukmedebiliyoruz. ama onada tanri denmez. cunku hayvanlarin bizi salladigi yok. :D