Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hurafe tezgahında zırva dokumak-8  (Okunma sayısı 2305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 19, 2013, 06:54:41 ös
  • Uzman Uye

Kandil geceleri

İslam toplumuna sosyolojik kültür aracılığıyla yerleşmiş,ancak dini vechibe olarak kabul gören sözde kutsal beş tane gece/ gün vardır.

Bunlar;

Mevlid,regaip,miraç,beraat ve kadir gecesi olarak,yüzyıllardır anıla gelmiştir.

Kutsallığa atfedilen bu günlerden sadece Kadir gecesi,Kuran'da geçer ve Kuran'ın indirildiği gecedir.Burada da,hemfikir olmayan zümreler vardır.Çünkü;blindiği gibi Kuran'ın, ayet ayet indirilmesi seneler almıştır.Bazı kesimler,o gizli gecede yapılan duaların neticesinde,kimilerine kendilerine has Kuran indirildiğini,o ışığı görenlerin de kadir gecesinin o gün başladığını  savunmuşlardır.

Diğer gecelerle ilgili Kuran'da, belirgin hiçbir ayet yoktur.Nitekim,anlamları da biraz gariptir.

Mevlid kandili,peygamberin doğum günü olarak bilinir;ama,peygamberin doğum yılında bile itilaf vardır.Keza,1500 yıl önce doğmuş birisinin doğum gününü kestirebilmek kolay değildir.

Regaip kandili dahada ilginçtir ki;bazı kesimler iki kutsal gecenin kesiştiği gün olarak tanımlasalar da,bazılarıda,peygamberin ana rahmine düştüğü günün bu güne denk olduğunu savunurlar.

Bunun nasıl hesaplanabileceğinin yorumunu sizlere bırakıyorum.

Miraç kandili gecesi ise bilindiği gibi,peygamberin Allah'ın huzuruna yükseldiği gündür.Önce mescid-i aksa ya oradan da Tanrının huzuruna...

Kuran'da tarihi bahsedilmeyen bugün,sözde hadis kaynaklı olarak sokuşturulmuştur.Kadir gecesi hariç,diğer günlerde olduğu gibi...

Beraat kandili gecesi,adından anlaşılacağı gibi beraat gecesidir.Yani,o gece yaptığınız ibadetler nisbetinde günahlarınız affolacaktır.Bu anlayış düpedüz Tanrı'ya hakarettir.Tanrı'nın adına söz verenler,bu sözüde peygamberin sırtına yüklemişlerdir.Bu gece için söylendiği gibi,hepimizin sık,sık duyduyğu bir iddia,okunacak ayetlerle ilgilidir.Falanca ayeti,şukadar defa okuyanın günahları af olunur vb gibi...

Sözde Tarı tektir;ama onun adına konuşan binlerce insan,o insanlara inanan milyonlarca cahilin var olduğunu savunmak mümkündür.

Bu arada "Kandil"terimi,Osmanlı imparatorluğu zamanında ll.Selim'in özel günlerde camilerde kandil yakılması talimatını vermesi üzerine gelenekselleşmiş bir deyimdir.Ondan önce bu sözde özel günler, kandil olarak nitelendirilmemiştir.Yani,bu deyimden bir ışık falan çıkarmaya çalışmayalım,boşuna olur...

Nitekim,kandil deyimi de latinceden arapçaya oradan da dilimize geçmiştir.

Şimdilik bukadar !...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 19, 2013, 07:07:54 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dine hurafeliğin bulaşması ve sokuşturulması ve yozlaşma deniyor buna.
Şimdi sn.ceycetin bu anlatılarına ne gözle bakmak lazım dinimi sorgulamalı yoksa içine hurafe sokuşturanlarımı?

İşte ben yıllardır hep 2.ncisini yapmaya çalışıyorum.
Kutsal kitap
kutsal gece
Kutsal gün

o kadar çoklarki tüm bunların arasında insan için hakiki kutsalın ne olduğu bile muamma oldu artık.

İnandığın Allahtan başka bir şeye kutsal denirmi,Bazen kutsal yetmez mübarek gün deriz mübarek cuman kutlu olsun yen telefon mesajları.

Cuma kutsalda perşembe gecesinin veya günün neyi eksik ya pazar ya diğer günler,kim nerede duydu okudu şu gün kutsaldır diye yahudilrdeki şabat günü gibi.

Biz asli yapmamız gerekenlerin yerine yada ilaveten hep bir şeyler ekleyip durmuşuz dinin içine.

Bu forumda işin hiç bu yönüne bakılmadan nerede ise hep dine yergi yapıldı bugüne kadar oysa aklı savunan bir forumada böyle akıl ile bakılan konular ile bazı şeyleri dile getirmek hoş oldu.

Sn.ceycet size teşekkür ederim böyle aktarımlar yaparak hurafe ile gerçeğin arasındaki farkı yansıtmaya çalıştığın için.

sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 20, 2013, 07:28:55 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'da uzun zamandır İslam dinindeki hurafelerden rahatsız olduğunu vurguluyor;bütün samimi ve bilinçli müslümanlar gibi...

Hurafelere bulaşmamanın tek yolu,hadislerde dahil olmak üzere insanların söylemlerine değil,Kuran'ın hükümlerine itibar etmektir,diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...