Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de neden tek bir rit vardır?  (Okunma sayısı 14991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 09, 2011, 09:48:43 ös
Yanıtla #10
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn ADAM'inda belirttigi gibi Shriners sadece paramasonik bir orguttur yani bir rit degildir ve hic bir ritle ortak yonleri yoktur. Sn Adaminda dedigi gibi Shriner grubunun insanlara yardimlari goz ardi edilmeyecek kadar coktur bunlara ornek verecek olursak, Shriner hastanelrinde cocuk hastalari hicbir ucret almadan muayene etmektedir, ve yapilan bagislar, hasta cocuklar icin duzenlenen partiler gosteriler vesaire. Bu orgut Turkiye'de neden aktif degil? bu soruyu sormak icin henuz cok erken bence. Shriners suan avrupanin bazi ulkelerinde organize olmaya baslamis ve uye alimlarina baslamistir buna ornek Almanya. Daha detayli bilgiyi Anatolic Kardesim verecektir.
İmza -M-

Mart 10, 2011, 12:56:07 öö
Yanıtla #11

Başlıktaki sorudan biraz sapmak pahasına birşeyler söylemek istiyorum.

Shrine için, "ABD'de ne güzel işler yapmışlar, keşke burada da yapsalar" demek bana çok gerçekçi gelmiyor maalesef. Lions ve Roraty Klüpleri de ABD'de çok başarılı sosyal projeler ortaya koymaktadır. Bu klüplerin ikisi de ülkemizde faaliyet gösteriyor. Benzer bir etkinlikten bahsetmek ne yazık ki mümkün değil. Sebepleri uzun uzun tartışılabilir, ama bence en başta gelen sebep, Mason kelimesinin ülkemizdeki algılanma biçimidir. Rotary ve Lions, Masonlukla alakası bile yokken bu şekilde dışlanırken, üyelerinin hepsi Mason olan Shrine örgütünün kabul göreceğine ihtimal vermiyorum, veremiyorum.

En azından şimdilik erken diyeyim de ilerisi için bir umut kalsın bari :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 10, 2011, 01:17:26 öö
Yanıtla #12

Neden tek rit var sorusuna da kendimce kısa bir cevap vereyim.

"Bir rit yeterli değil, başkaları da olsun derken", öncelikle rit ne demek iyi bilmek, sonra mevcut ritin öğretisine tam hakim olmak, sonra diğer bir ritin öğretisine tam hakim olmak, en son olarak da yeni önerilen ritin bizdekinin hangi eksikliklerini tamamlayacağını ortaya koymak gerekir.

İskoç Ritinin neden ülkemiz için en uygun seçim olduğunu Sn. Adam çok güzel anlatmış (Sn. Adam'a atıfta bulunduğum için bir kereye mahsus İskoç dedim). Buna ekleyecek birşey yok bence. Zaten bir sorun daha var ekleme yapmam (daha doğrusu yapamamam) konusunda, derecem itibariyle ben rite tam hakim değilim henüz.

En yaygın ikinci rit olan York'un neden ülkemize uygun olmadığı da son derece güzel açıklanmış.

Tamam çok seslilik iyidir ama, illa çok sesli olacağız diye gereksiz zorlamalara da lüzum yok.

Biraz amiyane bir anlatım olacak ama kusura bakmayın lütfen. Bir harici diyor ki neden bir tane daha rit yok. Kardeşim, sen bu rit hakkında ne biliyorsun da başkasını istiyorsun... Başka bir rit olsun lafını bir Mason söylerse, ben hemen hemen aynı cevabı veririm. Skoç Ritini ne kadar biliyorsun da, farzımahal, York Riti istiyorsun... Bir durum var peki diyerek boynumu eğeceğim, bu lafı Riti tamamlamış bir Masonun söylemesi. Demek ki yetersiz gördüğü birşeyler var derim, hak verir susarım o zaman.

Son konu sayısal yetersizlik. Buna Sn. mason 2 sene önce değinmiş. ben de sayılarla buna katkı vereyim. Yılını çok net hatırlamamakla birlikte, 20.yy.da Amerikada Masonlukla ilgili bir yazı okumuştum. Loca sayısını yaklaşık 15.000 olarak veriyordu. Bu sayı bizdeki mason sayısı kadar neredeyse... O kadar masonun olduğu yerde farklı ritlerin olması doğal. Bizdeki sayı, mesela 2 rite bölündüğü zaman, her iki taraf da zaafiyete uğrar diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Mart 10, 2011, 04:23:59 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

ÖMBL'da iskoç riti mi kullanıyor? Fransız riti diye bişey var mı?

Mart 10, 2011, 04:59:50 ös
Yanıtla #14
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mustafa Kemal kardesimin dediklerine katiliyorum. Mason kardesimde bu konuya deginmis ama konuyu biraz daha acmakta yarar var. Herhangi bir soru sormadan York Ritine kisaca deginmemiz lazim. Kisaca ozetlemek gerekirse York riti ingilizce tabiriyle 3 body (govde) 'de islem gorur ve bunlari siralayalim, Royal Arch, Royal & Select Masters, ve Order of Knight Templars. Royal Arch govdesi her dinden uye kabul eder ama Royal Arch govdesinden sonrasi Isaya tapmayi sart kosar. Turkiyenin %90'i Musluman olduguna gore cogu Mason Royal Arch'tan oteye gecemez ve dolayisiyla Knight Templar derecesine kimsenin ulasamayacagi icin bir suprem konseyi bile kurulamaz. Nu nedenle York riti Turkiye'de hic birzaman tam anlamiyla organize olamaz.

Saygilar.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2011, 05:03:07 ös Gönderen: Sirius »
İmza -M-

Mart 10, 2011, 05:08:44 ös
Yanıtla #15

Sn. cinruhi,

ÖMBL üyeleri Rite devam ettikleri takdirde, Skoç Ritine tabidirler. Ancak, doğal olarak, ayrı bir Yüksek Şura'ya bağlıdırlar.

Mart 10, 2011, 05:23:32 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben de Saeyın Cin Ruhi'nin sorusuna yanıt vereyim bari...

Aslında simgesel derecelerde çalışmakta olan bir büyük locanın herhangi bir riti izlemekte olduğunu söylemek biraz yanlış olabilir. O zaman sanki büyük loca o ritin egemen otoritesinin yönetimi altındaymış gibi bir izlenim doğabilir. Bu nedenle gerek HKEMBL gerekse ÖMBL için "İskoç Riti'ne göre çalışırlar." demek doğru olmaz. Ancak uygulanmakta olan ritüellirin özelliklerine bakılacak olursa, bunların İskoç Riti ile uyumlu olduğu söylenebilir.

Fransız Riti diye bir rit vardır. Kimi zaman Modern Fransız Riti olarak da anılır. Elbette başta Fransa olmak üzere kimi Frankofon ülkelerde uygulanır. Nitekim 1930 yıylında Türkiye'de de bir loca Fransız Riti'ne geçmek istemiş ama bunun üzerine birtakım sorunlar doğmuştur.  Dolayısıyla Fransız Riti de Türkiye'de birkaç yıl uygulanma olanağı bulmuştur.  (Zaten ondan önce de Fransa Büyük Doğusu'na bağlı olarak çalışan birkaç locada uygulanırmış.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.