Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DAHA ÖNCE ÜYELİK BAŞVURUSU RED ALANLAR hk  (Okunma sayısı 11454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2020, 08:44:16 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,
Yıllar önce henüz yeni mezun iken aday olarak gösterilmiştim fakat anladığım kadarıyla mesleğe yeni başlamam, yaş faktörü vb sebeplerle üyeliğim gerçekleşmemişti.(Zira gerçekleştirdiğim 3 görüşmem çok olumlu geçmişti ve dernekten çok kıymetli üstadlar bana kefil olmuştu.)
Şuan 36 yaşındayım, ekonomik ve mesleki olarak şartlarım uygun hale geldiğini düşünüyorum.
Daha önce red edilmiş olmam yeniden başvuru yapılmasına engel midir?
Selamlar,

Nisan 20, 2020, 09:15:10 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karaimzvi, gerçekten merak ettiğim için soruyorum; o genç yaşınızda size kefil olan saygıdeğer üstadlara nasıl ulaştınız? Şu an ulaşamıyor musunuz? Bunca sene neden beklediniz? Özel değil ise paylaşırsanız mutlu olurum...
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 20, 2020, 09:43:00 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Mezun olduğunuz yaşlar erken yaşlar. Bu yaşlarda öneri ancak 1. Derece akrabanızın Mason olması ile mümkün. Buna rağmen reddedilmişse başka konular olabilir.

Ancak şunu bilin her görüşme teklif ve öneri değildir.

Resmi işlem sizinle görüşme, teklif, öneri, sizden dilekçe alınması, aralarda toplantılarda idari bazı işlemler ardında  3 kardeş tarafından soruşturma, sonra Skrüten yöntemi ile tüm kardeşlerce oylamadır. Bu resmi işlemler daha başlamamış ise önerilmiş/reddedilmiş sayılmazsınız. Hatta  resmi işlemlerde yapıldı ama son noktada Saygıdeğer Üstat (Üstadı Muhterem) negatif bir durum ya da kardeşlerden tepki hissetti, oylatmadan çekiç altı yapmış olabilir. Böyle olunca reddedilmiş olmuyorsunuz resmi olarak.

Ancak gerçekten resmi işlemler yapıldı, red oldu. Geleneksel uygulama aynı kişinin tekrar önerilmemesidir.

Eğer bu resmi işlemler olmadan henüz erken denilip beklenmişse yeniden önerilme şansınız vardır.

En doğrusu o zaman size teklifte bulunmuş üstatlarınızla görüşüp bilgi almanızdır.

Benim de şahsi kanaatim hayatı kurma gayesi ile kafanın başka yerde olduğu yıllar yerine otuzlu yaşların ortasında önermenin en doğrusu olduğudur.

Sayın Anarchosa,
Evet 3 üstad tarafından soruşturma görüşmesi yapıldı. Sadece birisi yaşın çok erken ve ekonomik olarak nasıl olacak filan demişti. Onun dışında genel görüşmelerimiz çok iyi geçmişti. Üstadı Azam tarafından olumsuz olacağını zannetmiyorum. Çünkü kendisi ile bizzat tanışıyorduk.
İçeride oylamaya sunuldu da red mi edildi onu kefil olanlar bana söylemediler. Sadece süreç olumsuz dediler.

Nisan 20, 2020, 09:44:35 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın karaimzvi, gerçekten merak ettiğim için soruyorum; o genç yaşınızda size kefil olan saygıdeğer üstadlara nasıl ulaştınız? Şu an ulaşamıyor musunuz? Bunca sene neden beklediniz? Özel değil ise paylaşırsanız mutlu olurum...
Saygılar.

Sayın Özgürefe,
3-4 yıldır kendileri ile görüşmüyorum ama istersem yeniden ulaşabilirim. Sadece onlara yeniden zahmet vermeden, burada da bilgi almak istedim. Eeger prosedür olarak olmayacak ise hiç onları da yormayım

Nisan 20, 2020, 09:57:28 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Üstadı Azam başka bir şey, Büyük Üstat anlamına gelirdi eski deyişle. Obediyansın başkanı.

Üstadı Muhterem loca denilen en küçük yapının dönem için seçilen yöneticisidir.

Aramız iyi, tanışıyoruz  diye bir konu Masonlukta işlemez. Sadece dediğim gibi belki çekiç altı uygulaması yapmış olabilir ileride de bir şansınız olması için.

Size kefil olunmaz. O içeride başka bir konudur. Sizi önermiş olabilirler. Kefil ve önerici başka bir şeydir.

Bazen resmi soruşturmalardan önce de kimi adaylarla ön görüşmeler yapılır. Bunlar resmi soruşturma olmaz. Resmi soruştucu olarak görevlendirilen kardeşler olumlu veya olumsuz diye görüş bildirmez.

Peki tanınan bir aileden geliyorsanız, sizin başka olumsuz yönünüz olmamasına rağmen üyelerin bir kısmı sadece bu sebepten olumsuz oy verirse buna engel olacak bir mekanizma yok mudur?

Nisan 20, 2020, 10:01:08 ös
Yanıtla #5

Üstadı Azam başka bir şey, Büyük Üstat anlamına gelirdi eski deyişle. Obediyansın başkanı.

Aramız iyi, tanışıyoruz  diye bir konu Masonlukta işlemez. Sadece dediğim gibi belki çekiç altı uygulaması yapmış olabilir ileride de bir şansınız olması için.

Size kefil olunmaz. O içeride başka bir konudur. Sizi önermiş olabilirler. Kefil ve önerici başka bir şeydir.

Bazen resmi soruşturmalardan önce de kimi adaylarla ön görüşmeler yapılır. Bunlar resmi soruşturma olmaz. Resmi soruştucu olarak görevlendirilen kardeşler olumlu veya olumsuz diye görüş bildirmez.

Peki tanınan bir aileden geliyorsanız, sizin başka olumsuz yönünüz olmamasına rağmen üyelerin bir kısmı sadece bu sebepten olumsuz oy verirse buna engel olacak bir mekanizma yok mudur?

Tanınan aileden kasıt nedir? Masonların tanıdığı bildiği aileler mi, yoksa Medyada zaten tanınan zengin aileler mi?
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 20, 2020, 10:01:59 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Tanınan aileden kasıt nedir? Masonların tanıdığı bildiği aileler mi, yoksa Türkiye’de zaten tanınan zengin aileler mi?

Mason üyeler tarafından tanınan diyebiliriz.

Nisan 20, 2020, 10:02:26 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanınan bir aileden geliyor olmanız size artı veya eksi bir puan katmaz diye düşünüyorum. Tabi sayın Masonlar doğrusunu bilir ama böyle düşünmeniz bile Masonluğu pek anlamamış olmanızı düşündürdü bana. Seneler önce önerilmiş olmanız hele çok garip. Akraba eş dost işi ile bu işler olmaz bence. Olursa da yazık olur.
Saygılarımla.

Nisan 20, 2020, 10:04:45 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Tanınan bir aileden geliyor olmanız size artı veya eksi bir puan katmaz diye düşünüyorum. Tabi sayın Masonlar doğrusunu bilir ama böyle düşünmeniz bile Masonluğu pek anlamamış olmanızı düşündürdü bana. Seneler önce önerilmiş olmanız hele çok garip. Akraba eş dost işi ile bu işler olmaz bence. Olursa da yazık olur.
Saygılarımla.

Sayın Özgürefe,
Ben gayet iyi anladıgımı düşünüyorum. Sadece bazı ihtimalleri sesli düşündüm.

Nisan 20, 2020, 10:07:54 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla.

Sayın Özgürefe,
Ben gayet iyi anladıgımı düşünüyorum. Sadece bazı ihtimalleri sesli düşündüm.

Umarım aradığınızı bulursunuz.
Saygılar.