Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2014, 10:44:57 ös
Yanıtla #70
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ulasmak kolay degil. Haklisiniz. Yanliz yeteri kadar istenirse Masonlar ile irtibata gecilebilir ve gorusulebilir.  Fakat size teklif gelmesi, Mason olma ihtimalinizi cok daha yukseltecektir. Sizin kapiyi calmaniz durumunda elbette cok daha zor ve uzun bir surecten gececeksinizdir. Yanliz kapiyi calmadan once aynaya bakmanizi ve gereken herseyin sizde olup olmadigindan emin olmanizi tavsiye ederim. Nitekim eger reddedilirseniz bir daha hayatiniz boyunca Mason olma ihtimaliniz cok zorlasacaktir. Bu nedenle, oncelikle okulunuz, aileniz, ekonomik ve kulturel ozgurluklerinizi elinize aldiktan sonra, hayatinizi tam olarak kurup, belli bir yasa geldikten ve olgun bir karakter oldugunuzden emin olunca kapiyi calmanizi tavsiye ederim.

bazı cevaplarınızda görüyorum masonlarla konuşmaya cesaretiniz olurmu vb. gibi yazılar ben hiç çekinmem    o kapıyı bir gün çalacağım kesin ama bugün koşullar uygun değil  öğrenciyim param yok vb. sorunlar   bu sorunlar ve görüşlerimi bir konu açarak belirtirim ilerde

Eylül 07, 2014, 07:22:13 ös
Yanıtla #71
  • Ziyaretçi

Aslında bu konu hakkında yeterince ikna edici açıklamalar yapılmış.

Bu konuyu kendime göre yorumlayacak olursam ; Ben kendime farklı bir şehirde yeni bir hayat kurdum kurmadan öncede kurduktan sonrada çevremde mason bir kişi olmadı ! Ama inanıyorum ki bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunu kalpten isteyebilsem de halen bu konuda eksikliklerimin çok olduğunu araştırarak farkına varmaktayım. Sayın Masonun dediği gibi kapıyı çalmak önemli değil ; önemli olan çalarken kendinizi her konuda yeterince olumlu görmek ve bunu kalbinizde istemek , Aklınızla düşünmek ve bunu olması gerektiği gibi dile getirebilmek. Yoksa kapı Duvar olabilir...

Aralık 22, 2014, 03:51:12 ös
Yanıtla #72
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Malesef benim yaşadığım şehirdeki bütün insanlar mason karşıtı.Kimle masonluk hakkında sohbet başlatsam hep yüzüme hakaret ve küfür işitiyorum.Elbette bazı mason oldugunu düşünüp şüphelendiğim 3 kişi var.Ama onları tanımıyorum. Bir iki kez sokakta karşılaştım tabi onların benden haberi yok.Beni normal vatandaş sanmışlardır. Çünkü sokakta karşılaştım.  Benim yaşadığım yerde masonların beni fark etmeleri çooook zor.
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2014, 03:53:20 ös Gönderen: Melike Şenel »
🖖🏻

Aralık 22, 2014, 06:31:02 ös
Yanıtla #73
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Elbette bazı mason oldugunu düşünüp şüphelendiğim 3 kişi var.

Sayın Melike Şenel

Bir kelime polemiğine neden olmak istemem fakat yukarıdaki cümlenizde "şüphelenmek" yerine "tahmin etmek" yüklemini kullanmanız daha uygun olurdu. "şüphelenmek" fiili, insan algısını olumsuz olarak yönlendirebilir.

Saygılar
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 22, 2014, 06:33:22 ös
Yanıtla #74
  • Orta Dereceli Uye
  • **

🖖🏻

Haziran 03, 2018, 03:11:43 öö
Yanıtla #75
  • Yeni Katilimci
  • *

Kısa bir süre önce ben de,beni tavsiye edecek bir Mason olmamasından dolayı dertliydim.Ama forumu incelemeye başladıktan ve foruma kabulüm gerçekleştikten sonra,bir çok yorumu elimden geldiğince okumaya ve Masonluğu hissederek anlama amacı ile araştırma yapmaya başladım.Bir harici olarak elbette yapının ezoterik olmasından dolayı bir yere kadar bilgiye sahip olabiliyoruz.
Bir gerçeğin farkına vardım"Mason olmak kolay olmamalı"Özü tam manası ile  benimsenmeli kanaatine vardım forumu okudukca eksiklerimi gördüm,çünkü kısa bir süre içerisin de sahsım adına pek çok kazanımım oldu.Bakış açım değişti gibi...
Mason olmak belirli bir süreç gerektiriyor.Amiyane tabir ile paldır küldür olunmamalı.Forum da zaten çokca olunmasi gerektiği hallere yer verilmiş eğer bir Mason tanıdığınız yok ise "Davet edilmezsiniz. Siz ararsınız, ama aramakla bulamazsınız, bulunursunuz. Siz çalarsınız ama çalmakla açılmaz, uygun görülürse açılır, siz istersiniz ama her isteyene verilmez, liyakatince verilir"düsturuna uymak gerekir düşüncesindeyim

Mevlananın da aslında bu konu ile uyumlu benzer bir sözü var
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!” 
Saygılarımla...