Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yalnız Erkekler İçin  (Okunma sayısı 20115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2007, 06:09:44 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

"...onu da hemen orada Mason yapmışlar."
"...Masonluğa ait çok şey bildiği için bir hanımın alındığı söyleniyor."
"...yakalanmış. Ve usulüne göre tekris etmişler."
"...Kendisini yakalayıp da üç derece üzerine imtihan ettiklerinde verdiği cevaplara şaşırmayan kalmamış. Tekrisinden sonra bir daha Locaya girmemiş ama..."

Bu tavır sanki masonların bilinmeyen bir gerçeği olduğu ve bu gerçeklerinin deşifre olmasından dolayı rahatsız olduklarını düşündürdü bana.
Bu tip bir rahatsız olma durumu var mıdır?
Eğer yoksa böyle bir zorundalığın sebebi nedir?
Bir insanın masonik sırların bir kısmını veya çoğunu bilmesi, o kişinin terkisini zorunlu mu kılar?

Butun cumlelerdeki ortak payda
"MIS"
Bunlar kulaktan duyma, gercekligi belli olmayan seyler...
Soylentilere dayanarak fikir sahibi olmamanizi tavsiye ederim.

Kasım 28, 2007, 12:07:34 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sn.SublimePrince.
Bunlar kulaktan duyma, gercekligi belli olmayan seyler...
Soylentilere dayanarak fikir sahibi olmamanizi tavsiye ederim.

Bunlar kişisel görüşlerinizdir.Saygı duyarım.Fakat sizlerin masonluğun tanıtımına olan katkılarınızı düşündüğümde bu açıklamanızdan pek tatmin olmadığımı söyleyebilirim.

Sizler gizli bir gerçeğe sahip olduğunuzu açıklamak istemeyebilir, bu konuda yorum yapmak istemeyebilirsiniz. Tavrınıza ve düşündüklerinize saygım sonsuz.
Ancak sizleri anlamak yolunda ilerleyen bir harici olarak, doğru ve gerçek bilgiyi, en doğru kaynaktan almaya çalışıyorum.
Ve aklıma takılanların cevabını almak istiyorum.

Eğer bunlar kulaktan duyma, gerçekliği belli olmayan şeyler ise;
Söylentilere dayanmaktaysa;
Ve en tehlikelisi fikir sahibi olunmaması gerekiyorsa;
Neden burada bulunmaktadır?

Bu konuda Sn. Mason'un mutlaka bir cevabı olacaktır.

Saygılarımla.

Kasım 28, 2007, 07:10:32 öö
Yanıtla #22
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin arteizm,

Ifade edilen amacta celiski sezdiginizi dusundugumden dolayi, Evet, bende bir aciklama yapmak isterim.

"Kulaktan duyma: gercekligi belli olmayan sey" anlaminda degil, "hatali kaynak" anlaminda kullanilmistir. Masonluk hakkinda fikir sahibi olmamanizi istemeyiz, aksine Masonluk hakkinda genel bir fikir edinerek belirli cercevelerden bizleri taniyabilmeniz icin bu siteyi actik ve uye olarak davet edildiniz.

Bilgiyi dogru kaynaktan almaniz en mantiklisidir. Ancak dogru olan kaynak size "sizi tatmin edebilecek kadar" bilgi vermiyorsa, bu durumda "hatali kaynaklar" a basvurarak bilgilerinizi asindirmak yanlis olacaktir. Verilen "sizi tatmin etmemis olan" bilgilerin uzerinde dusunerek kendi karakteriniz ile sentezleyip sonuc cikarmaniz dogru olur.

Konuyu, diger bazi uyeler icin birde daha acik ve anlasilir sekilde anlatmak isterim.

-Antimasonik bir kaynaktan alacaginiz sizi tatmin edecek miktar da sunulmus "yanlis" bilgi ile,

-Masonik kaynaktan alinmis kisitli ancak "dogru" bilgi

Arasindaki secimi dikkatle yapmalisiniz. Cunku bu yapacaginiz secim Masonluga bir butun olarak bakisinizi belirleyecektir.

Umarim suphelerinizi bir miktar giderebilmisimdir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2007, 07:36:42 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 28, 2007, 04:35:08 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sevgili Mason guzel aciklamis.
Sn. Arteizm, cumlelerimden ornak alip "bunlar kisisel dusuncelerinizdir" demissiniz, fakat, ilk cumleleri es gecmissiniz. Her sundugunuz cumlenin icinde bir mis ekinin oldugu gercegini. Yani bunu soyleyenler bile dogru olup olmadigini bilmiyorlar. Ben de dogru olmadiklarini (olamayacaklarini degil) belirtmek istedim.

Ayrica neden burada bulunuyorlar diye bir soru yoneltmissiniz. Burada bulundugunuz vakit icinde dikkat etti iseniz, sitemizde bir cok ayri fikre sahip uyemiz var, ve herkesin dusuncelerini belirtmesine izin veriyoruz. Bazi verilen bilgiler (sizin de dikkat etmis olacaginiz uzre) %90 yanlistan olusuyor, ve konu hakkinda bilgisi olanlar zaten gerekli olan duzeltmeleri yapiyorlar.

Bizlerin buradaki amaci, belli bilgileriinsanlarin kafasina sokmak degil, bir cok bilgiyi bir arada tutup, insanlarin dogruyu, yanlisi kendilerinin ayirmasina yardimci olmaya calismak. Eger eski basliklari incelerseniz goreceksiniz ki verdigimiz cogu bilgi ya bizlerin gecersiz kaynak sayilmamizdan (masonlar masonluk hakkinda bilgi vermek icin yetkili degillermis) ya da propaganda yapmaktan suclandik. Ben kendi adima artik sadece yanlis gordugum seyleri soyluyor, ve dogru bilginin oldugu yere yoneltmeye calisiyorum. Kendi yorumlarimi katmamaya calisiyorum.

Eger bir onceki mesajim sizi rahatsiz etti ise kusura bakmayin, oyle bir amacim yoktu.

Tesekkurler.

Kasım 30, 2007, 04:15:40 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Sagol elıne saglık kardes

Aralık 01, 2007, 02:27:21 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sn.Mason,
Sn.SublimePrince,

Ancak sizleri anlamak yolunda ilerleyen bir harici olarak, doğru ve gerçek bilgiyi, en doğru kaynaktan almaya çalışıyorum.

derken; masonluk hakkındaki düşüncelerin ve yaklaşımların, antimasonik kaynaklardan alınan bilgiler ile şekillendirmenin yanlışlığını vurgulamıştım. Fakat sadece tek kaynaktan alınan bilginin bakış açılarını kısırlaştıracağı kuşkusuzdur. Doğru ve gerçek bilgi, farklı bakış açılarının değerlendirmesiyle ulaşılabilecek değerlerdir. Ve bu değerlere ulaşana kadar da bilgiye objektif bir biçimde bakılması gerekli, aynı zamanda da zorunludur.

Ben, doğru ve gerçek bilgiye ulaşmak için şüpheciliği bir araç olarak kullanıyorum. Bakış açılarımın geniş tutabilmek için her bilgiyi değerli ve önemli buluyorum. Değerlendirmelerimi taraflar açısından objektif bir biçimde düşünerek ortaya koyuyor ve ortaklıklarından doğan iyi tarafları kendime değer olarak kabul ediyorum. Bunun içinde beni tatmin etmemiş olan o bilginin kaynağı, sizinde başka bir kaynaktan aldığınız bilginin, doğruluğuna inanmadığınız bilgilerden oluşan bir kaynak olarak kullanması, size olan bakış açımı sizler adına olumsuza yönlendirdi.

Açıklamalarınızın benim için değeri büyüktür. Düşüncelerimi ortaya koymama fırsat verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.

Düşüncelerin ortak paydalarda buluşabilmesi en büyük arzumdur.

Sevgi ve Saygıyla.

Aralık 01, 2007, 03:35:49 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sn.SublimePrince,

Eger bir onceki mesajim sizi rahatsiz etti ise kusura bakmayin, oyle bir amacim yoktu.

Estağfurullah üstadım.

Benim tepkim açıklamanızdan rahatsızlık duymuş olmaktan değil; açıklamanızın doyuruculuğunun az olmasından kaynaklanıyor.
Lütfen yanlış anlamayın.

Sevgi ve Saygıyla.

Ocak 16, 2008, 11:02:26 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

TEŞEKKÜR EDERİM MASO VE SUBLIMEPRINCE KARDEŞİM

Ocak 17, 2008, 01:54:24 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Şimdi Sn. SublimePrince'in söylediğine göre, Sn. MASON'un ilk yazdığı alıntı gerçek olmaktan uzak... Yani kadınların Mason olması yada tekris edilmesi gibi bir durum olamaz. Daha önce sorulan bir soruyu tekrarlıyorum; Masonik toplantıları izleyen ve çok fazla şey öğrenen bir kişi (erkek olsun cinsiyeti) tekris olmak zorunda mı? Çünkü Sn. MASON'un yazısında bu kısım bir hayli ilgi çekici... Kadınların Mason olması hakkında bu kadar çok anektot var ise doğruluk payı olabilir gibi geliyor ama bu durumda gayrimuntazam olurlar... Açıkçası bu yazılanlardan sonra ritüeller, yapılan Masonik toplantılar merakımı gerçekten arttırıyor...

Saygolarımla,