Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Belediye İlk Adımı Attı...  (Okunma sayısı 2789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 21, 2010, 11:49:20 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi, yeni yılda su faturalarını Kürtçe basacak. Belediye nikah, imar, ulaşım, acil yardım ve kültür hizmetlerinde Kürtçe'ye geçiyor. BDP, belediye hizmetlerinin Kürtçe yapılması için ilk adımı attı. Yeni yılda Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (DİSKİ) su faturalarını Kürtçe basması talimatı verildi.

Sadece su faturaları değil, belediyenin nikâh, imar, ulaşım, acil yardım, sosyal hizmet ve yardım, kültür ve sanat gibi hizmetlerinde de Türkçe- Kürtçe bir arada kullanılacak. Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) kamu hizmetlerinin Kürtçe yapılması çağrısı yaptı.

İki dilli fatura
   Anadil konusunda devletin düzenlemelerini beklemeyeceklerini duyuran BDP, tartışılacak adımlar atmaya başladı. BDP yönetimde olduğu 99 belediyede, hizmetlerin neredeyse tamamını Türkçe-Kürtçe yapmaya hazırlanıyor.BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Didim'de çok sayıda yabancı yaşadığı için belediye İngilizce-Türkçe fatura basıyor. Bizim belediyelerimiz de Kürtçe fatura basarsa hukuka aykırı olmaz" sözlerinin hemen ardından DİSKİ'nin bu konuda çalışma başlattığı öğrenildi. İdare, vatandaşlara gönderilen su faturasında bilgileri Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe de yazacak. BDP genel merkezi, il ve ilçe teşkilatı, belediyelerle yazışmalarında da Kürtçe'yi kullanacak.

Başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, BDP'li belediyeler, imar, su ve kanalizasyon, ulaşım, temizlik, zabıta, itfaiye, acil yardım, ambulans, defin, turizmtanıtım, gençlik ve spor, sosyal hizmet ve yardım, meslek kursları gibi hizmetlerde Kürtçe kullanımı aktif hale getirecek. Belediyeye ait toplu taşıma araçlarında güzergâhı gösteren tabelalarda da yerleşim birimlerinin Kürtçe isimleri yazılacak. Nikahlar da vatandaşların tercihine göre Kürtçe ya da Türkçe yapılacak.

Diyarbakır'a Kürtçe 'Hoş geldiniz'
    Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'ın tüm girişlerine Türkçe ve Kürtçe "Hoş geldiniz" tabelaları asacaklarını açıkladı. Belediye Başkanı Baydemir, Diyarbakır'a gelenleri iki dille karşılayacaklarını belirterek, "Diyarbakır'ın tüm girişlerine Türkçe ve Kürtçe 'Hoş geldiniz' tabelaları asacağız. Türkçe 'Hoş geldiniz' tabelasının yanına, Kürtçe 'Hûn bi xêr hatin. Ser sera ser çava ra hatin.' (Hoş geldiniz. Baş göz üzerine geldiniz) tabelalarını büyük bir memnuniyetle koyacağız" dedi.

DTK'da iki dil tartışması
    Diyarbakır'da yapılan Demokratik Toplum Kongresi'ne de "iki dil" tartışmaları damgasını vurdu. DTK tarafından hazırlanan taslakta da, "Demokratik Özerk Kürdistan'da resmi dil Kürtçe ve Türkçe olmasının yanı sıra coğrafyamızda konuşulan tüm diller (Asurî, Süryani, Arapça, Ermenice) ve lehçelerin kullanımı eğitimi, geliştirilmesi de anayasa ve yasalarca teminat altına alınmalıdır. Hizmet dili Kürtçe olmalı, yerleşim yerlerinin orijinal isimleri iade edilmelidir" ifadelerine yer verildi. Meclis Genel Kurulu'na damgasını vuran Kürtçe çıkışların ardından iki dil kampanyası Avrupa olmak üzere uluslararası gündeme taşınacak.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Kürtçe kampanyasını Türkiye'nin normalleşmesi için yaptıklarını savunarak şöyle konuştu: "Herkesin içi rahat olsun. Kürtçe tabela asılınca kıyamet kopmaz. Hukuki olarak belediyelerin Kürtçe hizmet vermesinde de bir engel yok. Kürtler de benim dilim bu ülkede yaşıyor diyecek."

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, BDP'nin iki dil ve demokratik özerklik talepleriyle ilgili 1999 yılında TBMM'ye verdiği genel görüşme genelgesini hatırlatarak herkesi sorumlu davranmaya davet etti. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Çiçek gazetecilere şunları söyledi: "İki dille ilgili hepimiz açıklama yaptık. Geçmişte de Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklama var. Takip edebildiğim kadarıyla Sayın Arınç'ın Başbakan Yardımcımızın Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı açıklama var. Meclis Başkanımızın var. Sayın Cumhurbaşkanımızın var. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana da davul zurna az."( Sabah)

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2010, 09:09:39 ös Gönderen: dogudan »
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Ocak 16, 2011, 06:59:48 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden sadece güney illerde var bu değişim;oldu olacak bütün illerde olsun .Kürtler sadece doğuda yok Türkiyenin bütün illerinde var.Saçma uygulama oluyor gibi bakalım sonucu benim gördüklerime mi çıkacak yoksa başka şeyler mi olacak ilerde göreceğiz.

SEVGİLER SAYGILAR...IŞIK ve SEVGİ ile KALIN...

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7086.0
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...