Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KÜRTLER  (Okunma sayısı 113740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2007, 06:10:13 ös
Yanıtla #120

Alıntı
gidin isterseniz guney kurdistani gezin biraz yada kuzey kurdistani yani dogu ve guneydogu anadoluyu  suriyenin kuzeyi yada iranin dogusu nu yetmese ermenistana rusyaya cok uzak degil istanbula mersine ankaraya veya avrupaya gidin bakin kac tane kurt yasiyor,..

Sn bilal yasar,

Doğu ve güneydoğuyu Güney ve kuzey kürdistan olarakmı tanımlıyorsunuz yoksa benmi yanliş anlam çıkarttım.Açıkklama getirmenizi rica ediyorum.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ekim 30, 2007, 06:26:34 ös
Yanıtla #121
  • Ziyaretçi

ayrica shemuel size tesekkuru bir borc biliyorum insanlari kaynak gostererek dogru bilgilendirdiginiz icin, sizin gibi insanlarla dunya daki kardeslik baglari daha guclenecektir, her gununuz aydin olsun kardesim eksik olmayin,,, sevgiler saygilar

Ekim 30, 2007, 06:31:40 ös
Yanıtla #122
  • Ziyaretçi

evet,bu benim tabirim degil ama ben de katiliyorum,,
bahseder, yavuz sultan selin  bizzat kendisi de oraya kurdistan demistir, kurtlerin yasadigi cografya anlamina gelir, saygilar

Ekim 30, 2007, 08:09:52 ös
Yanıtla #123
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın bilal yaşar ne yazık ki farkında değil ama bahsettiği emperyalizm ile bölünme hususunu dier ülkelere bizzat yaşatan, emperyalistlerin oyuncağı olan kürtler mevcuttur.

Emperyalist oyunu gibi bahsettiği Lozan ise bir milletin, bir ulusun, yeknesaklığın sesidir.

M.Kemal Atatürk' ün net bir şekilde ortaya koyduğu millet tanımını hiçe sayıp ırk bazlı devletler peşinde koşanların sonradan kardeşlik söylevlerinde bulunmaları ne acı. Ne kadar yazık.
Tempus fugit...

Ekim 31, 2007, 09:48:45 ös
Yanıtla #124

bilal yaşar mı yaşamaz mı bilinmez ama ne kadar yavan bir tarih bilgisinin olduğu ortada...Allah akıl fikir versin. Japonyaya sevgiler ya da japonya değil uzakdoğu kürdistan değil mi?! :) Bunlar gittikce daha komikleştiler...
ars longa, vita brevis...

Ekim 31, 2007, 10:14:55 ös
Yanıtla #125
  • Uzman Uye

bilal yaşar mı yaşamaz mı bilinmez ama ne kadar yavan bir tarih bilgisinin olduğu ortada...Allah akıl fikir versin. Japonyaya sevgiler ya da japonya değil uzakdoğu kürdistan değil mi?! :) Bunlar gittikce daha komikleştiler...
şu anda yaşamıyor sana cevap veremez.onu öldürdüler :'(

Aralık 08, 2007, 12:49:44 öö
Yanıtla #126
  • Ziyaretçi

Bilgilendirme icin tesekkurler, cok ilginc ve dikkat cekici analizler.

Aralık 09, 2007, 02:39:23 ös
Yanıtla #127
  • Aktif Uye

Sayın Bilal Yaşar tarihi bir gerçeğe dayanarak bunu söylemiş olsa da bir kötü niyet var. Yani şu an Türkiye'ye nasıl ki Hatti ülkesi, İstanbul'a Byzantion diyemeyeceksek Güneydoğu Anadolu'ya da Kuzey Kürdistan diyemeyiz.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 10, 2008, 02:14:57 öö
Yanıtla #128

Tarihi veya coğrafi bölgeler güncel olaylar tartışılırken kullanıldığında sorun çıkmakta anlaşılan. Macarlar Bulgarlar' da geçmişte Türktü şimdi gidip geçmişe bakmakta yarar görmüyorum. Anadolu coğrafyası şuan Türkiye Cumhuriyeti Devleti' ne aittir ötesinde bir isimlendirme kast-ı aşacaktır.                   

Mayıs 21, 2008, 03:18:06 ös
Yanıtla #129
  • Aktif Uye

KOMAGENE KRALLIĞI
Kommagene krallığı MÖ 162 - MS 72 yılları arasında Anadoluda bugünkü Adıyaman ili cıvarlarında Kürtler tarafından kurulmuştur. Nemrud Dağı Kürt krallığının en önemli merkezi, başkentiydi. Bu krallığın en ünlü ismi kuşkusuz Kral Nemruddur. Kral Nemrud Kürd olup adıda Kürtçedir. Nemrud kelimesi Kürtçedeki “Namır” kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir ve “ÖLÜMSÜZ” demektir. Yani Nemrud ölümsüz kraldır. Bu yüzdendir ki kendisinin heykellerini ve mimari eserlerini Nemrud dağının tepesine kendisini ölümsüzleştirmek için inşa ettirmiştir. Kürtlüğün tüm kriterlerini üzerinde taşıyan yuvarlak tepe, örnek inşa planları ve karmaşık renkli duvarlarıyla dizayn edilmişti. Kürtler'in tüm tarih, gelenek, görenek ve kültür mirasları Kürtçe'nin derinliklerinde gizlidir.
Yazılı belgelerde MÖ. 850 yılında görülen krallığın ismi o dönemlerde “kummu” olarak geçer.
Kral 1.Antiokhos'un (Tanrılar Dağı) Nemrud dağına yaptırdığı görkemli kutsal alan, kendi heykeli ve herbiri 9 m yüksekliğinde olan Tanrı heykelleri 1987 yılında UNESCO tarafından “insanlığın kültür mirası” listesine alınmıştır.
Yüzyıllardır ışık Anadoluya Tanrılar dağı Nemruddan doğar ve tüm dünya uygarlığa uyanır.

Kommagen Kralı bir keresinde Asurlulara başkaldırır. Asur kralı Sargon Kommagenleri yener ve yenilen asi kralı: “Tanrılardan korkusu olmayan tanrısız bir adam bu. Sadece kötü planlar yapan bir hilekar,” diyerek suçlar. Kral Sargon’un nitelemesi fazlasıyla öznel görünebilir. Ancak Sargon sözlerine söyle devam eder: “karısını, oğullarını ve kızlarını, malını ve hazinelerini aldım ve son olarak halkını aldım ve onları Mezopotamya’nın güneyine (bugün Irak) sürdüm.” Anlaşılan, yerleşik halkları yurtlarından topraklarından sürmek o zamanlarda da uygulanan bir yöntemdi.

....

MİTANİ KRALLIĞI

Mitaniler, Hurri konfederasyon denemesinden sonra kurulan daha güçlü bir federasyon konumundadır. Habur çayının doğduğu yerde Vaşukani adlı bir kent merkezine sahip olduğu, buradan çıkan tabletlerden anlaşılmaktadır. Hurri dil grubu konuşulmakta, ağırlıklı olarak orta Mezopotamya da, bugünkü Urfa, Mardin ve Şırnak bölgelerinde hüküm sürmektedir. M.Ö 1500-1250 yılları arasında yaşamıştır.Demiri kendi tekelinde tutmuştur. At yetiştiriciliğinde meşhurdur.Asur ve Hititlerle sürekli ve şiddetli bir çatışma ortamını yaşamıştır. Mitaniler Suriye, Amuriye, Asur memleketiyle Kurdistanin Kerkük bölgesine kadar olan topraklara hüketmişlerdir. En son Asur İmparatoru Salmanassar tarafından varlığına geçici olarak son verilmiştir.

Mitanilerin başkentinin adı Vaşukanidir. Kürtçede başikani veya hoşkani “güzel pınar” demektir. V-B-H harflerinin sesleri birbirine çok benzer. Zamanla ses değişimi olmuş olması yüksek olasılıktır. Belkide Kurdistanda halen V harfini kullanıyorlardır. Mitanilerin aryen kökenli oldukları biliniyor. Büyük olasılıkla Mitaniler Kürdlerin atalarıdır.
...

Sayın SkullG bu yazınızı yeni gördüm. Kanaatimce yanlış yorum yapmışsınız.

Öncelikle Mitanniler evet Hurrice konuşurlardı. Fakat Hurrice ile Kürtçe arasında herhangi bir şekilde onun atası olacak bir bağ yoktur. Hurrice ile Urartuca arasında bir bağlantı vardır. Bu da Hurrice'yi Ermenice, Kartvel Dilleri ve epey uzaktan da Çeçence ile akraba yapar. Hala en çok kabul edilen görüş, Hurrice'nin Kuzey Kafkas dil grubuna ait bir dil olduğudur. Tabi bu durumda sorabilirsiniz bir Hint-Avrupa dili olan Ermenice'yle alakası nedir diye. Hemen belirtmek gerekir ki Ermenice tüm Hint-Avrupa dil ailesinde özel bir konuma sahip. Ne İran koluna giriyor, ne Grek. Yani kendi dil grubunda son derece özel bir dil olarak kalmış. Etimolojik olarak incelerken bugün Kürtçe'yle pek çok kelime benzerliği hatta gramer benzerliği olabilir -neticede ikisi de Hint-Avrupa dili- ama bu benzerliklerle, elimizden yaşanılan coğrafya hariç hemen hemen hiç bir benzerlik olmadan Hurriler'i, Kürtlerin ataları olarak niteleyemeyiz.

Gelenek ve görenekler insanların yaşadığı coğrafyaya esasen o kadar yapışmıştır ki... Şu an ki T.C. Türkleri ile mesela Kazaklar arasında ki benzerlikler, Kürtler'le olan benzerliklerden ya da Yunanlılar'la olan benzerliklerden daha azdır. Kürt adetleri Kommagene uygarlığıyla benzeştiği gibi, Asur adetleriyle, Mitanni adetleriyle, Urartu adetleriyle de benzeşebilir.

Bu yazılar görmek istediği gibi görenlerin, milliyetçi yazıları. Objektif değiller. Aynı şekilde Adighe ve Abhazlar arasında da kendilerinin Hatti soyundan geldiğini söyleyenler var. Gerçekten gerek gelenek, gerekse fizik yapıları itibariyle çok benziyorlar. Fakat sadece bunlarla sonuca gidilemez. Adigheler örneğini baba tarafından Kabardey kökenli bir Türk olduğum için veriyorum. Kürtlerde ise kendilerini bütün Mezopotamya'nın güçlü devletlerine dayandırma arzusu had safhada. Bir bakıyorsunuz, Asur diyorken; öbür tarafta Demirci Gave'nin ataları olduğunu söylüyorlar. Bir bakıyorsunuz Hami kökenli bir halka, bir bakıyorsunuz İran kökenli bir halka dayandırıyorlar. Bunlar üzerinde ciddi çalışmalar yapılana kadar ehemmiyetsiz konular. Asurlar, Mitanniler artık yok; Kürtler var. Hattiler yok, Adigheler var. Hsiung Nu'lar yok, Türkler var. Şüphesiz ki bu halklarla belli iletişimlere girilmiş, belli kültürel miraslar edinilmiş fakat bu kadar net sonuçlara ulaşabilmek doğru değildir.

Nemrud kelimesi ise Kommageneler zamanından çok daha önce çıkmış bir kelime, bu hataya düşeceğinizi düşünmezdim. İbranice'den geliyor. Benim naçizane tahminim "mrd" kökünün sonundaki "d" harfinin, aynı Hıdır-Hızır ikilisinde olduğu gibi Arapça'daki "dzad" harfinin akrabası olması dolayısıyla muhtemelen kötülük, baş kaldırı gibi anlamları olan "maraz" kelimesiyle bir akrabalığı olmasıdır. Fakat bu çok amatör bir tahmin. Marad ya da maraz kelimeleri İbranice'de bir anlam ifade ediyor mu bilmiyorum. Yine de kelimenin İbranice'den geçtiği kesindir.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo