Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta derece nasıl atlanır?  (Okunma sayısı 11400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2008, 12:50:03 ös
  • Ziyaretçi

En merak ettiğim konulardan birisi masonlukta nasıl derece atlandığı.Skoc riti ve diğer ritlerde derece derece yükselirken masonlardan istenen şey nedir?Kendilerinden manevi bir gelişim,bilgi birikimi gibi ruhi şeyler mi yoksa yaptıkları işle ilgili, iktisadi görevlerle ilgili isteklerde mi bulunuluyor?Bir masonun derece atlayabilmesi için hangi aşamaları geçmesi gerekir.Özel ve sakıncalı bir konu değilse Sn.Masonların cevabını istirham ederim

Şubat 01, 2008, 01:01:55 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Santander,

Derece atlama sistemi bulundugunuz bolge (ulke) ye gore degismektedir. HKEMBL da ilk uc derece gecisi bir yil boyunca hazirlanan tez in gosterimi ve bu gosterimin diger Kardesler ile Ustadi Muhteremi tatmini ile olusmaktadir. Her derece icin minimum 1 yil tez uzerinde arastirma yapilarak konuya tamami ile hakimiyet saglanir. Yapilacak prezentasyonda Kardesleri ve Ustadini, konuya harcadigi zaman ve calisma ile ikna edebilmesi gerekmektedir.

Diger bazi ulkelerde ise kitap ezberletilmesinden, bazi sifrelerin ezberine ve hicbir bilginin yazilmasina gerek kalmayacak kadar ezbere dayanan odevler verilmektedir. Ayni sekilde kimi ulkelerde kisi karaktersel bazi sinavlara ve testlere tabi tutulur. Diger bazi obediyanslarda ise okullarda uygulandigi gibi kitapa calisilarak yazili sinav gecisi ile derece atlanir.

Ritlerdede (onursal dereceler haric) benzer yollar izlenir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 01, 2008, 01:05:14 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Her ülkeye göre farklılık gösterdiğini bilmiyordum.Açıklayıcı cevabınız için teşekkür ediyorum,forumun tamamını araştırma fırsatım olmadığı için belki de bu sorular cevaplandığı halde tekrar sormak durumunda kaldım.Verdiğiniz cevaptan anlaşıldığı kadarıyla derece atlanabilmesi için manevi gelişime dayalı bir takım ödevler (umarım doğru bir tabir kullanmışımdır) verilip çalışılması isteniliyor.

Şubat 01, 2008, 01:11:04 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Soru sanirim oldukca eski bir tarihte sorulmustu. Eger sorularinizi sormadan once arama yaparsaniz ayni konulari bir defa daha sormaniza gerek kalmadan cevaplara ulasabilirsiniz. Localar bulunduklari bolgeye gore kendine ozgu ufak farkliliklar tasirlar. Ancak temel egitim ve ogretilerde aynidir. Kisinin kisisel gelisimi ve karaktersel egitimi elbetteki en onemlisidir. Ruhsal, manevi, karaktersel ve etik acilardan geliserek daha olgun bir kisi olmasi hedeflenir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 19, 2017, 10:19:07 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle merhabalar,
Benim de aslında bu başlık şeklinde bir sorum olacaktı ki gezerken bulmuş oldum. Sormak istediğim bu yükselmelerde verilen görevler nedir? Yani mesela bizden kitap yazılması mı isteniyor veya mesleğimizde ilerleme mi? Yani anlatabildim sanırım örneğin 4.dereceyiz diyelim beşe geçerken ne gibi görevler verilir? Saygılarımla Sayın Mason..
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Mart 20, 2017, 12:00:13 öö
Yanıtla #5

Masonlukta derece cirit misali atlanmıyor olabilir; belki  bu durum, "yükselmek" ile ifade ediliyordur.
Sen Özelsin

Mart 20, 2017, 03:04:25 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Ham taşı küp taşa çevirmek iyiydi :) Ama şunu diyebilirim 4'ten 5'e geçildiğini zannediyordum, durum böyle değilmiş yükselme konusunda daha çok okumalıyım. Teşekkürler. Saygılar
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Mart 20, 2017, 09:10:54 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir açıklama yapalım:
Moasonlukta çeşitli ritler var. Her birinin derece dizgesi farkli; her ülkenin uygulaması farklı; bir ülkede bile birbirinden farklı uygulamalar var.
Eğer Türkiye"de benimsenmiş olduğu üzere 4'ten sonra 5 değil de 9 gelmekte olsa bile, Masonlukta buna atlama denmez; "ilerleme" ya da "yükselme" denir. Ancak tüm derecelerin teker teker sırasıyla izlendiği uygulamalar da vardır.
Orta yerden soru çıkarmak yerine baştan sona incelense (Forumda var) bu gibi konular gayet iyi öğrenilir. O zaman belki "Niçin öyle?" diye sorulur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.