Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ö.M.B.L.' ndan ayrılan, 30. derece bir üyenin anlattıkları  (Okunma sayısı 34759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2009, 03:16:44 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın popperist ;
Öncelikle yorumunuza saygı duyduğumu söylemek isterim ama katılmadığımın altını çiziyorum.

Yani bu yeminin fonksiyonu, o kişinin mason olarak kalmak istediği sürece geçerli bir yemindir.

O kişinin, bu yemini şu veya bu zamana kadar tutmasına neden olan şey, o kişinin mason cemiyeti içinde kalmak istemesiydi.

Ama artık kalmak istemiyor, ve ayrılıyorsa, bu yemin o kişiyi artık bağlamayacaktır. Zaten mason cemaatinden ayrılmış, kendisi ile cemaat arasındaki tüm bağlar kopmuş, şu halde o kişinin bu yemini tutmasına neden olan şey de kalkmış değil midir?

Yemin kavramı üzerinde de durmak gerekir. Yemin her zaman "bir şey üzerine" edilir. Yemin eden kişi, ettiği yemini "bir şey üzerine" eder. Bu "şey" de, o kişinin değer verdiği bir şey olmak zorundadır. Nitekim Kuran'da da yemin bu şekilde edilir. "Dağlara yemin olsun ki" "İkindi vaktine and olsun ki" "Zeytine and olsun ki" gibi. O bile, yemini bir şey üzerine eder. Eğer o şey ortadan kalkar veya o "değer" artık yemini eden kişinin gözünde "değer"ini yitirirse, yeminin dayanağı da ortadan kalkar ve kişi, ahlaken artık o yemininden sorumlu tutulamaz.

Yemin edilen kavram ''şeref ve nâmustur'' tabîîki eğer ortadan kalktıysa yeminini tutmasına gerek yoktur.Siz benim söylediğimi doğruluyorsunuz.Kimseye Masonluk üzerine yemin ettirilmez , tekrarlıyorum ''şerefi ve nâmusu '' üzerine yemin ettirilir.

Bu erdem mes'elesidir bence ve köylü kurnazlığına sığınıldığında saygınlık kaybettirir.

Sizin örneğinize bakarak kişinin yemin ettiği şeyin ortadan kalkmış olması yeminini yerine getirmemesini haklı gösterir dediğinizi anlıyorum  yâni şeref ve nâmus ortadan kalkmıştır demek istiyorsunuz , yanlış mı anlıyorum ?

Saygılar.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2009, 03:26:19 öö Gönderen: MERICCAN »
Her şey bir adımla başlar...

Eylül 03, 2009, 03:44:21 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bu bilgilerin masonlar için bağlayıcı ve gerçekçi olduğunu düşünmemekteyim. Masonluğun adını sağdan soldan duymuş, bu konuda alt yapısı olmayan insanlar için ciddi yanılgılara neden olabilecek bir röportaj olmuş. Zaten bu nedenle yayınlandığı da aşikar.

Bildiğim kadarıyla Simurg Kitabevi'nin sahibi İbrahim Yılmaz'ın elinde bazı önemli belgeler vardı ve bunların açık edilmesi söz konusu olmuştu ve bu haklı olarak bir şekilde engellendi yani her türlü Masonik Sırrın harici alemle paylaşılması kesin ve net bir biçimde engellenir şeklinde düşünüyorum kimse bunları kafasına göre afişe edemez çünkü ketumiyet bunu gerektirir ve bana göre masonluğun saygınlığı da burdan gelir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2009, 03:57:15 öö Gönderen: quadriga »

Eylül 03, 2009, 03:57:35 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Quadriga yazdıklarınıza katılmakla birlikte müsâdeniz ile bir ekleme yapnak isterim.

Benim öğrendiğim kadarı ile Masonik sırlar ''hareketli veya hareketsiz '' hiçbir yere yazılmaz.

Saygılarımla.

Eylül 03, 2009, 04:07:53 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Mericcan, "hareketli ve hareketsiz" derken neyi kastettiğinizi merak ettim açıkçası. Yani söylenebilecek ve yazılabilecek bir şey değil demek istiyorsunuz sanırım. (Umarım sormamam gereken birşeyi sormamışımdır, öyle ise cevap vermezseniz anlarım:)

Saygılarımla...

Eylül 03, 2009, 04:12:08 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın quadriga ;

Demek istediğim bir kâğıda , taşa, duvara vs. örnekleri siz de çoğaltabilirsiniz.
Yine öğrendiğim kadarı ile diyorum çünkü nelerin sır olduğunu bilmiyorum.

Saygılarımla...

Eylül 03, 2009, 04:14:30 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Şimdi tam olarak anladım Sayın Mericcan.

Hemen cevaplama nezaketini gösterdiğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Eylül 03, 2009, 04:15:47 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eylül 03, 2009, 08:21:25 ös
Yanıtla #17

Sayın popperist ;
Öncelikle yorumunuza saygı duyduğumu söylemek isterim ama katılmadığımın altını çiziyorum.

Yani bu yeminin fonksiyonu, o kişinin mason olarak kalmak istediği sürece geçerli bir yemindir.

O kişinin, bu yemini şu veya bu zamana kadar tutmasına neden olan şey, o kişinin mason cemiyeti içinde kalmak istemesiydi.

Ama artık kalmak istemiyor, ve ayrılıyorsa, bu yemin o kişiyi artık bağlamayacaktır. Zaten mason cemaatinden ayrılmış, kendisi ile cemaat arasındaki tüm bağlar kopmuş, şu halde o kişinin bu yemini tutmasına neden olan şey de kalkmış değil midir?

Yemin kavramı üzerinde de durmak gerekir. Yemin her zaman "bir şey üzerine" edilir. Yemin eden kişi, ettiği yemini "bir şey üzerine" eder. Bu "şey" de, o kişinin değer verdiği bir şey olmak zorundadır. Nitekim Kuran'da da yemin bu şekilde edilir. "Dağlara yemin olsun ki" "İkindi vaktine and olsun ki" "Zeytine and olsun ki" gibi. O bile, yemini bir şey üzerine eder. Eğer o şey ortadan kalkar veya o "değer" artık yemini eden kişinin gözünde "değer"ini yitirirse, yeminin dayanağı da ortadan kalkar ve kişi, ahlaken artık o yemininden sorumlu tutulamaz.

Yemin edilen kavram ''şeref ve nâmustur'' tabîîki eğer ortadan kalktıysa yeminini tutmasına gerek yoktur.Siz benim söylediğimi doğruluyorsunuz.Kimseye Masonluk üzerine yemin ettirilmez , tekrarlıyorum ''şerefi ve nâmusu '' üzerine yemin ettirilir.

Bu erdem mes'elesidir bence ve köylü kurnazlığına sığınıldığında saygınlık kaybettirir.

Sizin örneğinize bakarak kişinin yemin ettiği şeyin ortadan kalkmış olması yeminini yerine getirmemesini haklı gösterir dediğinizi anlıyorum  yâni şeref ve nâmus ortadan kalkmıştır demek istiyorsunuz , yanlış mı anlıyorum ?

Saygılar.
Daha guzel aciklanamazdi heralde.
Spes mea in Deo est

Eylül 03, 2009, 10:20:05 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Roportajı okudum ve beyfendinin mason olduğuna dair şüpheliyim. Kesin olarak mason olsa bile 30. dereceye geliceğini hiç sanmıyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''

Eylül 04, 2009, 01:00:32 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Aman dostlar, sayın üyeler doğru anlaşılsın diye tekrarlıyorum;

Ö.M.B.L. masonik bir kuruluş, kurum değildir. Böylelikle bu kişi de Mason değildir.

Roportajı okudum ve beyfendinin mason olduğuna dair şüpheliyim. Kesin olarak mason olsa bile 30. dereceye geliceğini hiç sanmıyorum.