Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834020 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2010, 11:27:28 ös
Yanıtla #250
  • Ziyaretçi

bu soruyu sorduğuna göre demek ki forumu söylediğin kadar uzun süredir takip etmemişsin:)

Mart 28, 2010, 11:52:53 ös
Yanıtla #251
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hayır efendim takip ettim kapıyı çalmak istiyorum ama adresi bilmeden kapıyı nasıl bulacağım :):)

Mart 29, 2010, 12:12:10 öö
Yanıtla #252
  • Ziyaretçi

çok kafama takılan bir soru var mason olmak istiyorum bu konuda da yeteri kadar bilinçliyim uzun süredir forumu takip ediyorum.Fakat "2 masonun size kefil olması" şartını yerine getiremiyorum.ETrafımda hiç mason tanıdığım yok yada benim bildiğim kadarıyla yok.Kimliklerinden haberisizim bu konuda ne yapabilirim diğer tüm şartları yerine getirebiliyorum.
yanlis anlamayin meraktan soruyorum..diger tum sartlari yerine getirebiliyorum diyorsunuz..ornek verir misiniz

Mart 29, 2010, 12:19:38 öö
Yanıtla #253
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)
****FORUMDAN ALINTI Sn MASON'un yazısında****

Bİr inancım var.Maddi durumCİnsiyetim erkek.Temiz bir sicilim var zaten Hukukçuyum.Bulunduğum ortamlarda saygı duyulan herkes tarafından sevilen bir kişiliğe sahibim ve düşmanım yok.Fakat tek sorunum etrafımda mason kimliğini bildiğim kimse yok eminim mason olan kişiler var ama ben bu durumdan haberdar değilim bu yüzden ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Gidip kapıyı çalmaktan başka çarem yok.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Mart 29, 2010, 01:38:42 öö
Yanıtla #254
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer Mason olabilecek niteliklere sahipseniz ve çevrenizde bir Mason varsa size teklif getirir. Eğer yoksa birisi sizi bulur.

Ayrıca, "EZOTERİZME GENEL BİR BAKIŞ" başlığından ;

"Kişinin hayatı boyunca vereceği vicdani kararları ve ahlak tutumu, onu bu konuya açık bir duruma getirir ve bu disiplinin bir temsilcisi ile karşılaştırır. “Böyle bir kişiyi nasıl bulacağım ya karşılaşırsam onu nasıl tanıyacağım?” diye sorulacak olursa da, bunun yanıtı, bir önceki dinde Hz. İsa tarafından zaten verilmiştir: “Arayın, bulacaksınız. İsteyin, size verilecektir. Kapıyı çalın, size açılacaktır.”

Işığa ulaşmanız dileğiyle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Mart 29, 2010, 01:49:44 öö
Yanıtla #255
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bahsettiğim başlığın linkini de paylasayım, ulaşmak kolay olsun;
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1302.msg7320

Rica ederim Sayın MrFreeMason, yolunuz aydınlık olsun..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Mart 29, 2010, 06:22:10 öö
Yanıtla #256
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Soylediklerinizin cogunlugu dogru. Bir insan Mason olunca o kisiye "Dunyadaki butun Masonlarin Listesi" verilmiyor. Her Mason diger Masonlari bilip tanimayabilir. Yanliz sizlerinde tahmin edebilecegi gibi, bir kisinin Mason olup olmadigini, yazilarindan, konusmasindan, davraniznidan, hareketlerinden, giydiklerinden vs... anlayabiliriz. Bu nedenle, yuzyuze gorusmemis olsak dahi, bir kisinin Mason olup olmadigini merak ediyorsak, onunla ilgili kucuk capta bir arastirma yapmamiz yeterli olacaktir.

SAYIN MASON, bir kişinin mason olduğunu giydiklerinden konuşmalarından veya hakkındaki küçük bir araştırmadan nasıl anlayabiliriz???

Mart 29, 2010, 01:43:07 ös
Yanıtla #257
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bunlar sadece Masonlara aciklanmaktadir. Uzgunum.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 29, 2010, 03:57:39 ös
Yanıtla #258
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Mason ve diğer saygıdeğer forum üyelerinin affına sığınarak kendi görüşümü paylaşmak isterim , söylemimde bir hata yaparsam düzeltilmesini rica ederim..Masonluk , sizi kimsenin görmediği zaman bile "doğru" olanı yapmaktır , bunu başarabildiğinizde gerek sosyal ortamınızda gerekse iş/meslek ortamınızda sizin uygun bir kişi olduğunuzu farkedecek bir Mason mutlaka çıkacaktır..

Saygılarımla

Mart 30, 2010, 03:40:19 ös
Yanıtla #259
  • Ziyaretçi

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, insanlik, Kardes Sevgisi, Erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb... ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakiri Mason yaparsak, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine bir fayda saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Bu madde gerçekten acı verici bence temeli kardeşlik, dürüstlük gibi ilkeler üzerine kurulmuş bir cemiyetin böyle bir yaptırım koyması çok te kabul edilebilir değil bence. Düşünün veya hatırlayın süleyman mabedini yapan taş işçileri zenginmiydi ? Bu cemiyeti onlar kurmadımı ve asırlar sonra bu cemiyetin koyduğu yaptırm, cemiyetin çokta ileri gitmediğini gösteriyor saygılarımla.