Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların dünya tarihine etkisi ne?  (Okunma sayısı 4565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2008, 08:50:30 ös
  • Ziyaretçi

masonların içlerinde üst düzey devlet adamları da var diyorsunuz peki bu durumda masonların ideolojileri ya da kadeşleri için dünya tarihini yönlendirdiği zamanlar oldu mu?

Aralık 22, 2008, 06:22:42 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin saskin,

Masonlugun, uygulanabilecek bir politik yada siyasi bir ideolojisi yoktur.

Bir Mason sadece Kardeslerini dusunmemelidir. Her Masona Insanlik icin calismasi ve insanligi iyi yonde etkilemesi gerektigi ogretilir. Devlet makamlarindaki Kardeslerimiz ise kendilerine gore dogru ve iyi olani butun insanlik icin uygulamaya calisacaklardir. Ancak elbette bazi durumlarda bir insan icin Kardesi, diger kisilerden once gelebilir.

Masonlar Dunya tarihi uzerinde oldukca buyuk izler birakmislardir. Bu izler bazi kisilerden takdir gormesede bazi kisilerden ovguler gormektedir. Dunya Tarihi uzerinde birakilan izlerin bircok nedeni olmustur. Kimi zaman Kardesleri ve toplulugunu korumak icin yapilan hareketler, kimi zaman ise insan haklari icin gosterdikleri cabalar, genellikle olumlu yonleri ile arsivlenmistir.

Sorunuzu daha detayli aciklarsaniz sanirim daha cok bilgi verebilirim. Oldukca genis capli sorulmus bir soru olmasindan dolayi kisisel yorumlarimi katmadan bu kadar aciklayabiliyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2008, 06:24:57 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 12, 2009, 11:21:22 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Gerçekten sayın mason masonların siyasetteki etkisi ne?

Mart 03, 2011, 01:23:19 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Aralık ayında ortaya böyle bir soru atılmış...

Sayın MASON bu soruya kısa bir yanıt vermiş; bakarsanız görürsünüz.

Soruyu soran iki kişi ortalıklarda yok. Konu arşivde öylesine kalakalmış.

Sayın MASON, kısaca verdiği yanıt bakımından haklı... Masonhların dünya tarihinrde ne gibi etkilerinin olduğu öyle tek bir kalemde kolayca yanıtlanabilir gibi değil. Bunu parçalamak, hem tarihsel dönemler bakımından hem ülkeler bazında ayrı ayrı ele almak gerekiyor. Öylesine ki, 18. yüzyıldaki etkileri farklıdır,  19. yüzyılda farklı, 20. yüzyılda farklı. İngiltere'de farklıdır, Fransa'da farklı, Almanya'da farklı, İtalya'da farklı, İskandinavya'da farklı, Rusya'da farklı (bu çok ilginçtir aslında), A.B.D.'nde ise hepsinden çcok daha farklı.

Konuyu Masonluğun evrensel amaçları açısından ele alacak olursak farklı,  uluslararası ekonomik politika, hele küreselleşme, sömürgecilik, empenryalizm gibi açılardan bakacak olursak farklı.

Bu konu forumda bir kenarda bırakılamaz, bırakılmamalı.

Ancak bunun için de forum üyelerinin bu konuyu irdelemek isteyip istemedikleri önemli. İstekli olan yoksa, sorun değil, bu noktada böylece kalakalır.

Ancak ben derim ki; eğer bu konu üzerinde özel ve belli bir bakımdan sorusu olan varsa bunu ortaya koysun. Sonra o konu üzerinde o bakımdan bilgisi olanlar varsa yanıtlasın. 

Surulardan benim birikim alanıma denk düşen olursa, ben de elimden geldiğince katkıda bulunurum.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.