Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Genç bireylere Masonluğun yolu ne kadar açık?  (Okunma sayısı 39187 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2010, 11:41:17 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba,

Çevresinde Mason olmayan genç yurttaşların Mason olma şansları nedir merak ediyorum. Normal durumda zaten referans olan birisi olmayınca ve belli durumlar dışında Mason olunamıyor biliyorum. Birde benim gibi gençleri ele alırsak konu tamamen çıkmaza giriyor. Diğer ülkelerde bu durum daha esnek gözüküyor, fakat ülkemizde oldukça güç olduğunu biliyorum. İlim öğrenme ve aklını doğru şekilde kullanmak isteyen gençlerin nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Masonluğun bu konuda kapılarının ardına kadar kapalı olmayacağını düşünüyorum. Herşeyi tecrübe ile öğrenip sonrasında ülkemizdeki tüm cehalet ve olumsuz hayat şartlarına rağmen üstün gelip, ilerleyen yaşlarda ilim sahibi dostlar edinip onların daveti üzerine kabul görüp ancak o zaman mı aranıza alıyorsunuz. Konuya tam vakıf olan değerli Mason üyelerden ricam beni bu konuda aydınlatmalarıdır.

Saygılarımla.

Kasım 13, 2010, 12:23:19 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Barbaros

Ülkemizde ki localarda da diğer ülkelerdeki localardaki kadar kolay olmasada mason olmak gençler için güç olabilir. Ama hiç bir şekilde çıkmaz diye birşey oacağını şahsım adıma düşünmüyorum. Kişi eğer çevresinde iyi biri olarak bilinip seviliyorsa, eğer aklını doğru biçimde kullanmayı öğrenmiş belli bir kişiliği oturmuşsa zaten çevresei kendiliğinden o konuma gelecektir diye düşünüyorum. Elbette masonların kapıları ardına kadar kapalı değil bu konuda hatta kapalı değil. Konuyla ilgili forum içerisinde incelerseniz bir çok cevaba sahip olabileceksiniz. tabi Mson olan üyelerde sizin sorunuza bu başlık altında cevap olacaktır.

Ben kendi düşüncelerimle size biraz da olsa cevap olmaya çalıştım.

saygılarımla,

Kasım 13, 2010, 12:32:59 öö
Yanıtla #2
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Barbaros Hic bir zorluk yoktur. Eger sart kosulan yasin uzerindeyseniz ve diger istenilen kurallarada uyuyorsaniz bir mason olmanizda hic bir sakinca yoktur.
İmza -M-

Kasım 13, 2010, 12:55:14 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili luciver,

Diğer ülkelerde genç yaşta Mason olan tanıdığım insanlar bulunuyor. Burada da bazı arkadaşlarımızın olduğu gibi. Ancak şimdiye kadar Türkiye'de, ailesinde Mason olmayanların dışında bir gencin Mason olduğunu görmedim. 4 senedir Masonluk hakkında zaman zaman araştırmalarım oldu, oluyor. Ön yargılarım vardı, İzmir Vadisi'nden bir üstadın kitabını okuyarak ön yargılarımdan kurtuldum, kitabı görenler Masonluk üzerine klasik edebiyatlar yaptı yine de bende olan güvenleri ile şüphe oluşturarak fikirlerini yerleştirebildiler bunu da gidermek için bu forumda tanıştım. Şüphelerden arınıp bu güzel platformdan çok güzel bilgiler edindim.
Benim düşüncem, çevrenizde ne kadar iyi bir kimlikle tanınsanızda, aklınızı ne kadar doğru kullandığınıza inansanızda(nihayetinde genç adam hayatı yeni tanıyor öyle değil mi), ülkenin en kültürlü ve köklü kurumlarında eğitim görsenizde size söylenebilecek söz, birgün iyi yerlere geleceğine inanıyorum veya çok başarılısın ve bunun karşılığını göreceğine eminim demekten öte geçemez. Elbette bu da güzel birşey, insana mutluluk ve güven verir, doğru yolda olduğunu hissettirir ve yarınlara emin adımlarla ilerlersin fakat eksik birşeyler vardır, düşüncelerinin derinliklerinde bunu hissedersin. İnsan bazen geleceğini görür gibi olur ve müdahale etmek ister, çünkü hayallerinde olmak istediği konum farklıdır ve oraya gelmek için kendince eforlar sarfetmiştir ama buna yine de etki edemez yani değiştiremez. Çünkü etki karşıdan gelince etki olur ve değişim başlar. Genelde bu içsel bir durumdur, birikimdir, bu konuyu ilerleyen zamanlarda benim dışımda merak eden arkadaşlar için de açmış bulunuyorum.
Sormak ve duymak istediğim şimdiye kadar söylediklerim veya söylediklerinizin dışında, konunun başlangıcının buradan tutunup ilerlemesidir. Buna sizde katkı sağladığınız için teşekkür ederim.

Kasım 13, 2010, 01:13:28 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Sirius, cevabınız için teşekkür ederim. Peki, sizi Mason olmaya davet eden bir yakınınız olmasaydı yine Mason olabilirmiydiniz? Saygı duyulacak birisi olduğunuzdan şüphem yok. Konuya bir Mason olarak hakim olduğunuz kadar harici gibi de düşünerek cevap vermenizi ve konum olarak kendinizi Türkiye'de varsaymanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

Kasım 13, 2010, 01:30:39 öö
Yanıtla #5
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn barbaros ilk olarak ben Turkiyede tekris olmadim dolayisiyla ben kendi basima bas vurdum ve basvurum kabul edildi. Turkiyede bu biraz farkli ama sponsoru olmayipta mason olan bir cok kardes var. Sponsorun olunca kabul edilmen daha kolay oluyor ama olmiyacak diye bir kaidede yok.
İmza -M-

Kasım 13, 2010, 01:40:08 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Sirius, sizinle önceden konuştuğumuzda 2 arkadaşınızın tavsiyesi üzerine kabul edildiğinizi söylemiştiniz ya da ben yanlış anlamışım. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'deki localara bağlı değerli Mason üyelerinden de konu hakkında cevaplarını merak ediyorum.

Kasım 13, 2010, 11:55:00 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruya forumdaki masonların bir yanıt getirmesi beklenmemeli. Çünkü getirecekleri yanıtlar, Sayın Sirius’un yazdığından pek farklı olmayacak.

Hem olaya Batı ülkelerinin açısından değil, Türkiye kapsamında bakmalı. Çünkü Sayın Barbaros bu soruyu ortaya atarken, öngördüğü kampsam da öyle.

Masonlar, aralarına giderek daha genç yaşta yeni üyeler almak, örgütlerini olabildiğince gençleştirmek istiyor. Bu bağlamda yazılanlarda ve söylenenlerde bir kaypaklık falan yok. Bu içtenlikli bir dilek.

Ancak olmuyor; olamıyor… Günümüzde bile çoğu masonların masonluğa kırklı yaşlarda girdiği görülüyor. Otuzlu yaşlarda giren daha az, yirmili yaşlarda giren parmakla gösterilebilir.

Bu bakımdan günümüzde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın En Muhterem büyük Üstadı’nın kırk yaşında oluşu, âdeta bir devrim niteliği bile taşıyabilir.

Keşke yaşı hayli ilerlemiş masonlar kendilerine şöyle bir bakmayı becerse de, artık bir kenara çekilmeyi başarabilseler… Keşke Türk Masonluğu’ndaki genel yaş ortalaması bugün olduğu düzeyden çok daha aşağıya inebilse…

Belki bunun Masonluğa daha genç yaştaki kimselerin alınmasına katkısı da olur.

Bu olamayan gençleştirmenin olamayışının önemli birtakım nedenleri var.

Bir neden şu: Çoğu ileri yaştaki masonlar, Masonluğa girmesi söz konusu adaylarda ister istemez bir “olgunluk” arıyor. Zaten kendileri de Masonluğa ancak öyle yaşlarda girdiklerinden, adayların kendileri gibi olmasını istiyor.

Oysa bu bağlamda unuttukları ya da göz ardı ettikleri çok önemli bir olgu var: Bir taş alıyor ve ona “hamtaş” diyorlar. Bunun elbette çok yorumu var ama özetle olgunlaşamamış bir insanı simgelediği benimseniyor. Bunun masonik ortamda simgesel deyişle “yontulacağı” ve bir “küptaş” olmaya yönelmesinin Masonluktaki bireysel amaç olarak benimsendiği dile getiriliyor. Peki o zaman niçin aralarına alacakları adayların yontulmuş olmasını öngörüyorlar ki?... Öngörmeleri gereken yontulmuş olması değil, yontulmaya elverişli olmasıdır. Unuttukları ve belki de göz ardı ettikleri işte bu…

Bir kişi masonlarca bu kuruma girmesi için öneri alsa da, kendi dileğiyle girmeye istekli olduğunu belirtse de değişen bir şey yok.

İkinci neden ise ekonomik… Masonluğa girişte alınan bir “giriş ödentisi” var, onu düzenli olarak verilmesi gereken “yıllık ödenti” izliyor. Bunlar öyle birtakım üst düzey kulüp ya da derneklerde görürlüğü gibi büyük ve başa çıkılamaz rakamlar değil. Ancak yirmili hatta belki otuzlu yaşlardaki genç birisi için önemli bir tutar. Bir üniversite öğrencisinin hatta yaşama yeni atılmış olan bir gencin bir satında ve hiç sıkıntı çekmeden verebileceği bir tutarın üzerinde…

Taksite bağlanamaz mı? Olabilir belki ama değişen ne olur ki; sonunda ödenecek.

Gençleri için bu bağlamda bir ayrıcalık düşünülemez mi? Hatta bırakın gençleri, devlet memurları, özellikle öğretmenler için farklı bir statü getirilemez mi? Örneğin ilgili dernekler tüzüklerine şöyle bir madde yerleştirse: “Otuz yaşının altındaki adaylar ve üyeler, saptanmış olan ödentinin yarısını verir.” Olmaz mı? Neden olmasın? Türkiye’deki mason örgütlerinin başına bir bakıma dert olan TC Dernekler Yasası bile buna hiçbir engel getirmez. Ancak ben bugüne dek böyle bir işlem yapılmış olduğunu, buna girişildiğini duymadım.

Dolayısıyla genç bir kişi Masonluğa ancak ailesinden bir parasal desteği varsa ya da yaşı genç bile olsa işini daha o yaşta yoluna koymuş ve rahat geçinebileceği bir gelir elde edebilmişse girebiliyor. Bunlar da elbette istisna sayılır.

Yurdumuzdaki mason örgütleri kuşkusuz bu konuyu pek çok kez kendi aralarında dile getirmiş ve gerçekleştirilebilmesi için çözüm yolları aramıştır. Ancak anlaşılan o ki, bugüne dek bulamamışlar. Umarım bundan sonra bu konuyu daha ciddi, daha kararlı olarak ele alır ve çözümünü bulurlar.

Bu bağlamda şu sıralarda zaten bir çalışma, bir girişim varsa ne iyi ve ne güzel, bakın ben onu bilmiyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2010, 01:19:07 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli fikir üstadım, konuyu çok iyi analiz ederek yazdığınız için teşekkür ediyorum. Düşüncelerim bu konuda da sizinle aynıdır. Bu konuda çözüm bulmak bizim haddimize değil bu aşikar ki nihayetinde burası harici bir platform fakat çözüm önerilerimizin de dikkate alınması en çok Masonluğa fayda sağlayacak olmasıda bir gerçektir.

Nihayetinde genç bir adamın, 40 yaş üstündeki olgun insanlar ile aynı platformda eşit olması zaten beklenmemeli fakat gençlerin bu platformlarda bulunarak büyüklerinden doğru değerler öğrenmesi doğrultusunda, ilerleyen yaşlarında her konuda başarılarını doğru şekilde değerlendirmeleri ve en önemlisi liderlik & yöneticilik irade ve anlayışı kazanmaları sağlanabilir. Böylece, Masonlukta her konuda güç kazanır. Bunun en güzeli örneği Sayın ADAM'ın da belirttiği gibi H.K.E.M.B.L. Derneği Büyük Üstadı Remzi SANVER'dir. Her konu da gençlere ilham veriyor. Ve gençler için faydalı düzenlemeler getireceğine inanıyorum. Aklın yolu bir olduktan sonra düzen içinde herkes konumuna ve üzerine düşen vazifeye sahip çıkabilir.

Fahri üyelik ile belirli birlikteliklere ve toplantılara davet edilerek buna bir başlangıç oluşturulabilir veya Sayın ADAM'ın dediği gibi dernek tüzüğünde ek madde koyularakda bu konuda bir adım atılabilir.

Kasım 13, 2010, 11:00:06 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ADAM'ın düşünceleri gerçekten dikkate değer sözler. Farklı bir bakış açısından en doğruyu görmeye yarayan sözler. Mason olan kişilerin çoğunun olgun kişiler olması(yaşı itibariyle)gençlerin bu ortamda kabul edilebilmesinin önünü bir kısımdan kapatıyor bence. Birde sn Barbaros gibi gençlerin korktuğu bir olguda başvuru olgusu. çevresinde mason olmayan kişiler bulunan gençler masonluğa kendileri başvurduklarında kabul edilmeme ihtimalinide düşünerek başvuruda yapamayabiliyorlar. kimisinin bu konudaki düşünme nedeni, eğer kabul edilmessem ileride bir daha başvurduğumda kabul edilmem düşüncesidir ki buda ayrı bir soru oluşturuyor.

SORU: 21-21 yaşlarında çevresinde mason olan kişi bulunmayan genç locaya başvurduğunda kabul edilmezse bu onun ve masonluk ile ilişkisi açısından ne anlama gelir.

umarımayrıntılı bir şekilde cevaplar gelir.

saygılarımla,