Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu teklifi Bana yapamayabilirler  (Okunma sayısı 8886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2012, 07:49:34 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.ulused

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Sorduğunuz konuda aslında herkeste öyle bir algı bıraktınız.sn.adamda o yazıyı onun için yazdı sn.asimovun sözleri aslında eleştiri değil bir dost sözleri gibi duruyor.Sanırım siz alınganlık gösteriyorsdunuz yazdıklarınızı ve bıraktığı izlemnimi bir daha okusanız çözecekziniz işi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 12, 2012, 08:37:08 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Teşekkür ediyorum.
Evet çoğu kişinin söylediğine katılıyorum, Mason olmayı çok isteyen kesinlikle arayıp ulaşır birilerine. Benim ulaştığım gibi.

Saygılar. :)

Kasım 12, 2012, 10:34:22 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. UluSed,

Burada yazan Masonlarin bilmis ve onune geleni asagilayan kimseler oldugunu dusundugunuze uzuldum. Kardeslerim ve sahsim adina boyle bir cumleye cok da hos bakmadigimi bilmenizi isterim. Amacim kisisel tartisma yaratmak degildir. Forumumuzda her zaman oldugu gibi bu ve turevi cumlelerden ziyade fikri katkilarin on plana cikmasini dilerim.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Kasım 12, 2012, 10:46:55 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Kolay olan şeyler, herkes içindir sayın Ulused.
Zor olanı ise, herkes başaramaz; başaranlar ise özel olduklarının mükafatını elde edip; onun değerini bilirler.
Ben de mason olmak için olmak yerine, hergün birşeyler okuyup öğrenerek, kendimi eğiterek, olması gerektiği gibi bir mason olmam gerektiğini düşünüyorum.
"Bildiğim tek şey, hiçbirşey bilmediğimdir."

Kasım 12, 2012, 11:56:25 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn UluSed,

Hosgeldiniz. Öncelikle burada size cevap veren Noah Kardeşim hariç tüm üyeler Haricidir yani Mason değildirler. Ama her biri Saygin kişilerdir. Yine benim okuduklarımda size karşı bir aşağılama ya da kötü gözle bakma da soz konusu değildir. Hele hele hiç bir yazı bilmişlik taslayan turde de degil.

Diyorsunuz ki, ben Maaonluk hakkında araştırmalar yaptım hoşuma gitti, bana uygun geldi, ama yine diyorsunuz ki etrafımda eğer Mason tanıdıklarım varsa beni uygun görmedikleri icin bana teklif etmemislerdir. Öncelikle sunu duşunun eğer sizin etrafınızda Mason var ise ve siz Masonluğu araştırmış ve size uygun olacağına inanmışken niçin size teklif etmezler, neden sizin uygun olmadıgınızı düşünürler?

Benim ilk mesajınızda aklıma gelen ilk soru bu. Neden istekli olduğunu daha ilk mesajlarında konu açarak söyleyen birisine bir Kardeşim teklif etmesin, neden o kişi Kardeşlerimin kendisini Masonluğa uygun olmadıgını düşünsün. Bunun cevabını -bize değil kendinize- verirseniz herhalde iyi bir başlangıç yaparsınız diye düşünüyorum.

Burayı bulmuş ve uyesi de olmussunuz aklınıza takılan konularda Forumda pek cok cevap bulabilirsiniz. Masonluğun temel ilkelerini tarihini arastirabilir bu ve benzeri pek cok konuda Masonlukla ilgili son derece yetkin bilgilere erisebilirsiniz. Sayın üyeler de zaten size sadece bunu söylemişler.

Bunda ne Kucuk görme ne bilgiclik taslamak soz konusu. İyiniyetle yazılmış cevaplar var. Bazen cevaba cevap vermekte acele etmemek lazım.

Saygılarımla.

Kasım 12, 2012, 11:58:34 ös
Yanıtla #15
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,

Harici üyelğimi kabul eden Sayın admine tesekkürlerimi sunarak ilk forum iletimimi sizlere iletmek isterim. Umarım bilgi kaynağınızdan mümkün olduğunca etkili bir şekilde faydalanarak, masonluğun anlamını ve amaçlarını derinlemsine kavrayabilme şansı yakalarım. Bu yolda Sayın Asimov'un izlediği yolu takip etmem gerektiğini düşünüyorum. Hiçbirşey aceleye getirilmeden konular ve kavramların öğrenilmesi gerektiği düşüncesindeyim.
Web sitesi arşivindeki konu başlıkları ve forum iletilerine göz atınca keyifli ve bir o kadar ilginç bir öğrenim süreci olacağına eminim.

Selam ve saygılarımla,

ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

Aralık 10, 2012, 08:31:04 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Beni tanıyan ve belkide Beni teklif edebilecek onlarca Mason vardır. Ancak Benim yapımdan ve duruşumdan dolayı Mason olabileceğimi düşünmeyip bu teklifi Bana yapamayabilirler.

Sayın UluSed'in yukarıda alıntıladığım ifadeleri beni de merak içinde bıraktı.
Yapınız ve duruşunuzda etrafınızdaki Mason'ları, bu kişi Mason olmaz şeklinde bir düşünceye sevkedeceğine inandığınız unsurlar neler olabilir?

Saygı ve Muhabbetle...
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Aralık 10, 2012, 11:04:31 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Alıntı
Sayın asimov;
Yaptığım hangi yorumda her şeyi bildiğim konusunda bir şey paylaştım bu yanlış izlenime nerden vardınız acaba. Ya okuduğunuzu anlayamıyorsunuz, ya da bende anlatamama problemi var. Yazdıklarım çok açık ve net. Ben tam anlamıyla biliyorum hiç demedim. Acaba tüm Masonlar burada yazanlar gibi bilmiş insanlar ve önüne geleni aşağalayan insanlarmı, eğer öyleyse demektirki ben bildiğimide yanlış öğrenmişim.

Sayın uluSed ; [
Alıntı
size=12pt]Acaba tüm Masonlar burada yazanlar gibi bilmiş insanlar ve önüne geleni aşağalayan insanlarmı, eğer öyleyse demektirki ben bildiğimide yanlış öğrenmişim.[/size]

Dostum öncelikle sakin ol , farkındamısın Sayın ADAM , bir öneride bulundu ve SUS 'tu . SUSMAK o kadar önemliki ben bunu çok iyi öğrendim bu Forumda .Bilmeden , anlamadan Fikir beyan etmek kötüdür, farkındaysan Sayın ADAM yazdıklarına hiç cevap yazmadı sence senden korktumu sanıyorsun .Bana göre bir söze , birde söy...ene baktı ve SUS 'tu .Lütfen o insan bu forumdaki en yaşlı ve bilgili bir insan , hiç bir şekilde mecbur olmadığı halde benim gibi HAMTAŞ ' ların kendilerini nasıl yontacaklarını öğretiyor .Masonlara gelince onlarda eleştiride bulundukları konularda bende GENELDE HEP HAKLI ÇIKTILAR , onun için sakin olmakta fayda var kanaatindeyim.Ayrıca Masonlukta kurallar ve disiplin olmazsa olmazdır diye biliyorum .Sonuçta Sayın ADAM 'ın neden kendisine ADAM ismini aldığını ve o kelimeyi de neden büyük harfle yazılmasını öncelikle İistediğini öğrenmede fayda var KANAATİNDEYİM .
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 11:06:45 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 02, 2013, 11:20:28 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

selamlar,

iyi bir cemiyettir, kaliteli bir hayat görüşünüz oluşur o çalışmalar sonucunda, yazım kişisel olsun istemem  bundan korkarım sanmayınkı tartışmadan korkarım sadece  cahiligimden utanırım....Kişi belli bir düzeye gelirse illaki  bir yerlerden teklif gelecektir  ama mutlaka galacaktir bundan emınım...Sayın  ULUSED  lütfen karamsarlıga düşmeyın ve  size gelecek teklifi bekleyin...
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Şubat 02, 2013, 11:49:09 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Öğrenmek için sorarsan, okursan öğrenirsin.
Gerisi boş laf.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti