Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Gazete Böyle Yapmamalı...  (Okunma sayısı 3638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2014, 03:55:13 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli İzleyiciler,

Bu konu önemli olduğu için ayrıca bir başlık altında açmayı uygun gördüm.

Öncelikle haberi siteye taşıyan Sn. Spock'a ve hatırlatma yapan Sn. Asimov'a teşekkürler. (Böyle bir forumda emek hırsızlığı yapmamak gerekir.)

27 Haziran 1999 tarihinde SABAH gazetesinde yayınlanmış Sn. Zeki Alasya'nın masonluk ile ilgili bir röportajı vardı. Aşağıda linkini tekrardan yazıyorum.

http://arsiv.sabah.com.tr/1999/06/27/y20.html

Burda önemli olan bir bölüm var,

- Size ev ödevleri veriliyor mu?

- Tabii. Şu anda bir konferansım var, İstanbul'u işliyorum. Yıl sonuna doğru hazırladığım filozof Rıza Tevfik diye bir olay var. Büyük üstatlardan biridir ama masonluğa politikayı karıştırmış o bakımdan eleştirilere uğramış bir masondur. Mesela sık konferanslarımızdan biri Mozart'la ilgilidir. Çok genç yaşta ölmüştür. Çok ünlü bir masondur. Verdiğim üç örneğe bakarak sadece masonlar üzerine çalışma yapıyoruz diye düşünürseniz yanılırsınız. Yunus Emre ile çalışmam var mesela.

Dile kolay 1999 nere... 2014 nere tam 15 yıl geçmiş aradan... Birçok haber yapılmış yazılmış çizilmiş...

Şimdi birde Takvim Gazetesi'nde 14 kasım 2013 tarihinde yayınlanmış habere bakalım.

http://www.takvim.com.tr/Guncel/2013/11/14/eldeki-isaret

Oradaki bölüm,

Peki size ev ödevleri veriliyor mu?
Tabii. Şu anda bir konferansım var, İstanbul'u işliyorum. Yıl sonuna doğru hazırladığım filozof Rıza Tevfik diye bir olay var. Büyük üstatlardan biridir ama Masonluğa politikayı karıştırmış o bakımdan eleştirilere uğramış bir Masondur.

Ödevde yabancı isimler var mı?
Mesela sık konferanslarımızdan biri Mozart'la ilgilidir. Çok genç yaşta ölmüştür. Çok ünlü bir Masondur. Verdiğim örneklere bakarak sadece Masonlar üzerine çalışma yapıyoruz diye düşünürseniz yanılırsınız.

Şimdi eskilerin bir lafı vardır, Söz uçar yazı kalır...

Takvim gazetesi meğer eski haberlerden derlemiş toplamış sanki yeni bir röportajmış gibi böyle bir yazı dizisini kamuoyuna sunmuş. Herhalde şöyle düşündüler, "15 yıllık yazı, kimse farketmez, tiraj yükseltir." Kim bilir? Belki bunun gibi kaç farklı yerlerden konarak hazırlandı bu haber dizisi... Birde yazılmış İsmini belirtmek istemeyen gizli mason diyerek... Burada istese Sn. Zeki Alasya bile kendini zan altında bıraktığı için Takvim gazetesine dava açabilir...

Şimdi,
Ciddi tirajı olan bir gazeteye böyle davranmak yakışır mı?
Etik değerlere saygılı olduğunu belirten bir gazetenin kaynak göstermeksizin başka bir gazetenin haberini çevirip yayınlaması yakışır mı ?
Bu şekilde doğru olmayan bir haberi yansıtan gazetenin başka konularda da dürüstlüğü tartışma konusu olamaz mı?

Yakışmamış... Olmamış...

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 29, 2014, 04:29:40 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sadece o kadar da değil...

Zeki Alasya röportajında: "Ben çırak olduğum bir yıl içinde ustalarımın çantalarını taşıdım. 55 yaşında Türkiye'nin en büyük şöhretlerinden biri Zeki Alasya olarak."

Takvim Gazetesi haberinde:

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16281.msg106398#msg106398

ÇANTA TAŞIMAK
Türkiye'nin geçmişte en iyi komedyeni olarak gösterilen bir isim, Mason olduktan sonra yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: "Çırak olduğum 1 yıl içinde ustalarımın çantalarını taşıdım. O tarihte 55 yaşındaydım. Pişman değilim."

Live long and prosper.

Ocak 29, 2014, 05:36:11 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu dahada genişleyebilir.

Eğer diğer üyelerde bu şekilde farkettiklerini buraya yazarlarsa güzel bir birikim olacaktır,
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 29, 2014, 08:16:19 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Dikkatinden ve verdiği bilgiden dolayı sayın proxima'ya teşekkür ederim. Çok önemli bir tespitte bulunmuş. Maalesef her yerde olduğu gibi basınımızda da etik değerleri tanımayanlar var. O gazeteye hiç yakışmamış.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 30, 2014, 08:18:14 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Proxima ne dikkatli bir şekilde bu bağlantıyı yakalayıp getirmiş!

Forum'da daha önce Takvim Gazetesi'nin Masonluk ile ilgili bir seri yazısının aktarılması üzerine, ben de o seri yazının kapsamındaki doğruları ve yanlışları göstermeye girişmiştim.

O çalışmanın büyücek bir bölümü ne yazık ki Forum'un yitirilmiş sayfalarında kaldı. Daha sonra baştan alıp bir kez daha yazmaya başladım ama sıkılıp bıraktım.

Keşke Takvim Gazetesi'nde daha baştan bu konuyla bağlantılı gerçek, hangi bölümlerin Sayın Zeki  Alasya ile yapılmış bir eski röportajdan alınma olduğu yazılaydı.  O zaman hem Takvim Gazetesi dürüst davranmış olur hem de bizim eleştirilerimiz daha yerli yerini bulurdu.

Takvim Gazetesi'ndeki yayının yanlışlarını gösterirken, bunun Masonluğa yeni girmiş bir masonun sözleri olduğunu bileydik, eleştiri doğru yönlenirdi. Nitekim Zeki Alasya ile yapılmış röportajın satır aralarında henüz acemiliği üzerinden atamamış bir masonun yanılgıları dikkati çekiyor.

Bu arada dikkati çeken ilginç noktalardan biri de şu: Usta masonların çantalarını taşımak... Zeki Alasya, bunu bir Tiyatro sanatçısına yakışır beceriyle, bir alegori tarzında, simgesel bir deyiş olarak belirtmiş. Ne demek istediğini anlamak için simgesel düşünmek gerek. Bu pek zor değil. Fakat bu iş sözlük anlamında alınacak olursa çok farklı bir değerlendirme yapılabiliyor.

Burada gerek o eskimiş röportajı gerekse Takvim Gazetes'nin yazmış olduklarını yeni baştan elden geçirmenin ne bir anlamı var ne de yararı. Ancak Sayın proxima'nıon belirtmiş olrduğu üzere, ciddi bir gazete böyle yanlışlar yapıp saygınlığını ayaklar altına atmamalı. Birkaç günlük tiraj buna değmez.     

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.