Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sahaflarda satılan Ritüel kitaplarının güvenilirliği?  (Okunma sayısı 6456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2012, 05:56:36 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstanbul'daki hemen her sahafta masonluk ritüelleriyle ilgili yüzlerce kitap bulunabiliyor.. Bunların içinde çırak ritüellerinden tutun 33. derece üstad mason ritüellerine kadar her türlü kitap var.

Örnek vermek gerekirse ;

http://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=derece+rit%FCeli&anasayfaara=ARA

Bu kitapların hakikati nedir? İçlerinde anlatılan ritüeller doğru mudur? Doğruysa hala geçerliliğini koruyor mu? Yoksa hepsi uydurma mı?

Teşekkürler..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 14, 2012, 06:19:07 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sorgulamanın şahaneliğine bayıldım.

Şimdi bir yetkili ya da güvenilir ağız bu kitapların güvenilir olduğunu söylerse Sayın b12 gidip onları alacak, güvenilmez olduğunu söylerse yüz vermeyecek, öyle mi?

Böyle şey olur mu? Bir yerde herkesin parasını verip alabileceği bir kitap satılıyorsa, siz de onu alıp incelemek/okumak/saklamak istyorsanız alrsınız. Kimse de size engel olmaz. O kitabı güvenilirlik bakımından değerlendirmek size kalmış bir şey...

Bir başka kitap olsa, ben de okumuş/incelemiş/göz atlmış olsam, siz o kitaptan aktarımlarda bulunsanız, üzerinde tartışabiliriz. Nitekim benim başka başlıklar altında bir kitap için anlatımlarına güvenilemez olduğunu söylediğim örnekler var. Verdiği bilgilere güvenilir kitaplardan söz edişim de var. Fakat bu ritüel içeren kitaplarında bunu yapabileceğimizi sanmam çünkü forum kurallarının 17. maddesine ters düşeriz.

Bu kitapların piyasada bulunuşu, isteyenlerin bunları alıp inceleyebilişi, antimasonik cephelerdeki yaygaralara karşılık olmak üzere Masonluğun gerçeğini açıkça gözler önüne sermiyor mu?

« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2012, 06:21:11 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 14, 2012, 06:25:53 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. adam..

cevabınız için teşekkürler.. Açıkcası bu tarz kitaplardan yüzlerce var piyasada, kimi özgür mason locasına ait, kimi hkembl'e ait kitaplar. Bu kadar fazla kitabın sahaflara nasıl düşebildiği merak konusu.. Yani bunları eski masonlar mı satmış? Yoksa 70'li yıllarda herkesin para verip alabildiği kitaplar mı bilemiyorum.. neticede internetten yapacağınız küçük bir araştırmayla her türlü ritüeli anlatan yüzlerce farklı kaynağa denk gelebiyorsunuz.

Burda kitapların uydurma olduğu söylenirse elbette satın almam.. Kaldı ki bu kitapların içeriği açık konuşmak gerekirse pek de sürükleyici değil. Ne denildiği anlaşılamayan tuhaf ritüeller diyalog şeklinde yazılmış. okuması çok sıkıcı olabiliyor..

Ben aslında bu kitapların içeriğinin doğru olup olmadığı konusu kadar sahaflara nasıl bu kadar fazla sayıda düşebildiği sorusunu da merak ediyorum?
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 14, 2012, 06:55:29 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında konu mantığı hep aynı bu forumda herzaman demişimdir yargıyı hep sen yap kendi aklına güven kendi bilgini oluştur araştır araştır.İyi bir okuyucu aslında kitap alırken bile uydurmamı kitapta bilgi varmı güvenilirmi anlayabilir kendine bir kıstas gelkiştirebilir.Güvenilirlik üzerinden gişdersek insanoğlu için okadar zor bir kavramki sorgulamadığımız bir alanı yok.Dini kitap sorgularız kaynağı ne güvenilirmi diye,bilim adamının herhangi bir tezini deneyini, yada verdiği bilgiyi ilk kez duydu isek sorgularız neye dayanarak söylüyor diye kaynak ararız,aslında bu kaynak arayışı hiç bitmez kitaptada farklı değil bu üstelik en sakıncalı grubun baişında geliyor.İstanbulda beyoğlu aslıhan pasajında masonik dergi satan sahaf bir sürü aynı şekilde masonik kitapta var.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 14, 2012, 07:41:02 ös
Yanıtla #4

Ritüellerle ilgili kaynaklar sadece kitaplardan ibaret değil. Google üzerinden yapabileceğiniz basit bir araştırma ile ilgili pek çok ritüel kaynağına ulaşabiliriz.

Örneğin 15. Derece Ritüeli:

http://icsavas.wordpress.com/2011/07/04/15-derece-ritueli/

Fakat sık sık bu ritüellerin gerçeği yansıtmama ihtimalinden bahsediliyor. Tabi bunu ritüelin içeriğinden ve üsluptan sezebiliriz. Ama oturup bir kişinin kafasına göre ritüel yazması da bana saçma geliyor hani :) Zaten yazanlar da, sonunda şeytana tapıyorlar deyip kestirip atıyorlar. 

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 15, 2012, 08:44:02 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde birbiri ardınca iki ayrı açıklama yapacağım çünkü birbirinden bağımsız iki ayrı konu var üzerinde durulmasında yarar olan.

Birincisi, Sayın b12’nin şu deyişi üzerine:

Bu kitapların içeriği açık konuşmak gerekirse pek de sürükleyici değil. Ne denildiği anlaşılamayan tuhaf ritüeller diyalog şeklinde yazılmış. okuması çok sıkıcı olabiliyor..

Sayın b12 haklı… Öyledir.

Mason ritüelleri birer tiyatro oyunu gibidir. Üstelik her bir derecenin ritüeli sanki birbirine eklenmiş tek perdelik birkaç oyun gibidir.

Nitekim çok yıllar önce bir antimasonik yazar, kitabında buna değinerek masonları alaya almıştı. Dediği doğruydu. Masonlar aralarında bir tiyatro oyunu canlandırıyor. Fakat o yazarın yorumu yanlıştı; tiyatronun aslında ne olduğunu bilmediğinden ya da tiyatroyu ciddiye almadığından kaynaklanıyordu bu…

Tiyatro bir eğlence değildir, siz ona eğlenmek amacıyla gitseniz bile… Tiyatro, özü bakımından çok ciddi (Antik Grek uygarlığında tanrısal) bir iştir.

O tiyatro oyunu hele birbiri ardınca yerleşmiş tek perdelik oyunların tekstlerini alıp okursanız, elbette sıkılırsınız. Çünkü onlar okunmak için değil uygulanmak için yazılmıştır. Farklı zamanlarda yazılanları arasında yer yer farklılıklar olur. Farklı ortamlarda uygulanacak olanlar arasındaki farklar de vardır elbette. Uygulanmalarının kapsamında bir de mizansenler vardır yani sahne üzerindeki hareketler. Basılı kitapta bunların pek azı belirtilmiştir; gerisi yönetmene bırakılmıştır.

Ancak şunu da unutmamalı: Bu tiyatro yapıtları birer dramatik tiyatro değil, birer epik tiyatro tarzındadır. Bir diğer deyişle her ne kadar az önce sahne üzerindeki hareketlerden söz etmişsem de, burada sahne yoktur. Şöyle de diyebiliriz: Sahne mabedin ortalık yerinin bütünüdür. Ayrıca bu oyunu oynayanlar ile izleyenler bir aradadır ve izleyenler de oyunda rol ya da pay alarak katılır. (Amerika’daki bazı uygulamalarda bunun çok güzel bir gösteri haline getirmek için mabede ek bir sahne kurulup, oyunu dramatikle getiriyor ve doğrudan profesyonel diyebileceğimiz deneyimli oyunculara oynatıyorlar.)

Bir de şunu eklemeli: Her oyuncu, her katılan farklı oynar kendine düşen rolü. Her birinin ses tonu, o hareketi yapışı, vurgulamaları farklıdır. Ritüel kitapçığında bunları görmeniz, bulmanız olanaksızdır.

Masonlukta sırlardan söz edilecekse, sır buradadır işte…

Mayıs 15, 2012, 11:35:09 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde birbiri ardınca iki ayrı yanıt vereceğimi söylemiştim. İkinci konu yine Sayın b12’nin bu kez şu deyişinden kaynaklanıyor:

Ben aslında bu kitapların içeriğinin doğru olup olmadığı konusu kadar sahaflara nasıl bu kadar fazla sayıda düşebildiği sorusunu da merak ediyorum.

Kimileri kitapları çok değerli tutar. Öyle ki, ender bulunan bir kitabı onun bireysel kitaplığında görür de okumak için ödünç isterseniz alamazsınız. Çalarsanız ne âlâ. Çünkü kitap çalmanın hırsızlık olmadığını söylerler. Nitekim ödünç alınan bir kitabın geri getirilmesi de enderdir.

Kitap böyle olmasına karşın niçin sahaflara düşer? Nasıl olur da düşer?

Bunun bir açıklaması olmasa, sahaflık diye bir meslek, bir ticaret olmazdı.

Bunun açıklaması, şu kitaba verilen önem ve değerin aslında pek bir azınlığa özgü oluşudur.

Geçenlerde bir dostum başın gelen bir olay anlattı: Okudukları ve artık okumayacakları, tutmak da istemedikleri kitapları, oturdukları apartmanda kapının dışına bırakıyorlarmış. Apartman görevlisi onları alıp götürüyormuş; artık okumak için mi, satmak için mi bilinmez; beridekileri de pek ilgilendirmez. İşte böyle bir gün, kitaplar orada kapının önünde dururken, kapı çalınmış. Açmışlar. Kapıyı çalan apartmanın yöneticisi… “Oooo! Hoş geldiniz, buyurun!” diyesi olmuşlar ama yönetici pek sert. “Lütfen çöplerinizi kapı önüne böyle saçmayın.”

Bir masonun çeşitli kitapları, bunların arasında basılı ritüelleri de vardır evinde, rafında. O mason bir gün hakkın rahmetine kavuşur. Terekesi vardır hiç kuşkusuz.

Sonrası için olasılıkları sıralamama gerek var mı?

Bu böyle olunca kitapların doğruluklarının ya da özgünlüklürinin güvenilir olupolmadığına da isz karar verirsiniz. İşinize yarayacaksa ya da buna ilişkin bir koleksiyon yapmak hevesindeyseniz bedelini öder alırsınız. Ancak o bedel acaba onun gerçek ederi midir, bakın orasını bilemem.

Haziran 28, 2012, 12:30:48 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ben elimden geldiğince çeşidi okuyup aralarında kıyaslama yapmaya çalışıyorum. Beyoğlunun ara sokaklarında eski sahaflarla baya iyi ahbap olduğum söylenebilir.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: