Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason olmak isteyenler değilde, seçilenler MASON'luğa üye oluyor?  (Okunma sayısı 6235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2017, 10:47:57 öö

Sayın @MASON, Sayın Masonlar,Sayin sayfa yöneticileri @Risus,@Arais, Sayın üyeler, Neden mason olmak isteyenler mason olamazken masonluğa seçilenler mason üye oluyor;diye kafamda sorgulama gereği duyuyorum.Masonlar Organizasyon sitesini dahi incelediğimde bilgi birikimi  yüksek harici üyeler mevcut olduğu halde harici üyeler,Mason olamazken seçilmiş Mason kardeşlerin ne özelliği var?
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2017, 10:59:02 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 29, 2017, 02:17:12 ös
Yanıtla #1

Soru şahsıma yöneltilmiş olmasada bir anımı konuya benzeş olduğundan dolayı cevaben yazmak isterim:

Çocukluğumun geçtiği ve oturduğum muhite yakın bir park vardı.Parkın tam ortasında bin küsür yıllık bir kestane ağcı tüm çevresini gölgeliyordu.Ağacın dibinde banklar; etrafında nargile,çay içilen mekanlar bulunmaktaydı ve o muhteşem manzarası...

Kestane ağacı'nın dibinde ilk aşık olduğum kızın ellerini tutmuştum,belki şimdi unuttuğum ve hangi hüzünlerim için göz yaşı dökmüştüm o ağacın dibinde...

Ağaç sessiz ve kadim bir şekilde kim bilir kimlerin yaşamlarına,umutlarına,aşklarına,muhappetlerine şahit olmuştu.Yıllar sonra o ağacın olduğu parka yine uğradım ve ağaç hariç herşey değişmişti; o yine yağmurda korunak,güneş açtığında gölgelikti.

Sonraları öğrendim,çevresindeki yapılaşmalar zaman ile sürekli değişmiş.Kısaca o değişimini büyüyerek devam ettirir iken,çevresi hep onun yakınlarına çekilmiş.O çevresini seçmemiş duruşu ile hep güzel bir çevre onu seçmiş.Belki konuşmuyordu; sessizdi ama kesinkez bilgeydi.

O ağaç gibi duruşu ile güzelliği çekebiliyorken,belkide onun gibi bilgeliği ve sessizliği kendinde yoğurabilmektedir gercek sır; belki güneşte gölgelik,yağmurda korunak olmak o ağaca yazılar kazımaktan cok daha önemli.Belkide biz o kadim ağaca yazılar kazımayı bilgi,hikmet ve bilgelik sanıyoruz.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2017, 02:20:53 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 29, 2017, 11:11:24 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın @MASON, Sayın Masonlar,Sayin sayfa yöneticileri @Risus,@Arais, Sayın üyeler, Neden mason olmak isteyenler mason olamazken masonluğa seçilenler mason üye oluyor;diye kafamda sorgulama gereği duyuyorum.Masonlar Organizasyon sitesini dahi incelediğimde bilgi birikimi  yüksek harici üyeler mevcut olduğu halde harici üyeler,Mason olamazken seçilmiş Mason kardeşlerin ne özelliği var?

Öncelikler Sayın Farmakoliji'den özür dileyerek paylaşımı hakkında birkaç eleştiride bulunayım.

Madem sadece 3 kişiye bu soruyu soruyorsunuz, neden özel mesaj göndermek yerine forumda paylaşıyorsunuz anlamadım.

Mason olmak isteyenlerin Mason olamadığını kim söyledi? Hem kimmiş ki bu seçilenler?

Zannederim Sayın Farmakoloji nasıl Mason olunur bilmiyor. Oysa ki forumda o kadar anlatıldı. Onlarca kitap var bunu anlatan.

Neyse madem sayın üyemiz okumaya imtina etmiş, ben yazmaya imtina etmeyeyim. Ne demiş eskiler "et tekraru ahsen, velev kane yüzseksen".

Mason olmak için birkaç yol mevcut. Bunları özet halde hızlıca anlatayım:

Öncelikle kendiniz Masonluğun ne olduğunu öğrenirsiniz, araştırırsınız ve size uygun olduğuna karar verirsiniz. Sonra kendinizi geliştirmeniz gerekir, çokça okumanız ve okumanız. Bu size işin bilgi kısmını sağlar. Ama işin önemli kısmı karakterinizi geliştirmeniz, kişiliğinizi ve ahlakınızı kuvvetlendirmenizdir. Bu süre ise yıllar alır hem bilgi kısmı hem de manevi kuvvetlenme kısmı. Kendinizden, işinizden ve ailenizden zaman çalıp bu işlere ayırmanız gerekir. Diyelim ki kendinizi hazır hissettiniz, sıra geldi kapıyı çalmaya. Evet bu durumda tanıdık bir Mason bulmanız gerekir ki sizi önersin. Ya be nereden bulacağım, benim çevremde kim Mason ben nereden bileceğim, benim oturduğum şehirde Mason locası yok ki gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu durumda naçizane iki önerim olacak; birincisi arayan bulur, buluyor da. Onlarca örneği mevcut, sadece sizin çabanıza eforunuza bakar bu iş. İkinci tavsiyem ise henüz bilgisel ve manevi gelişim sürecini tamamlamadan yani ruhen Mason olmadan kapıyı çalma çabasına girme eğiliminde bulunmayın. Merak etmeyin zamanı gelecektir. Diyelim her şeyi yaptınız bir Mason tanıdık bulamadınız, o zaman cesaretinizi toplayıp kendiniz çalın kapıyı. Kimseye hayır demiyorlar, prosedürleri izleyin yeter. Açık olmak gerekirse ikinci yol biraz engebeli, hatta biraz değil epeyce engebeli. Diyelim ki kabul edilmediniz. İnsanlığa hizmet etmenin veya kendinizi geliştirmenin başka yolları yok mu? Onları denersiniz.

Diğer bir senaryo; siz Masonlukla ilgilenmiyorsunuz ve hatta böyle bir şeyi daha önce hiç duymamışsınız. Fakat sizin çevrenizden bir Mason sizi bu kuruma layık görmüş. Bu durumda Mason bu kişiye Masonluktan bahseder kısaca, sonra da bu konuyu çok dillendirmez. Aday olarak düşündüğü haricinin davanışlarını izler. Aday olarak düşülülen harici bu konuyu merak edip araştırır, okur ve en sonunda kendisine bu konudan bahseden Masona kapıyı çalmak istediğini söylerse işlemleri başlatılır.

Dikkat ettiyseniz 2 ana senaryodan bahsettim. Bunlardan ilki harici kendisi okur araştırır ve kapıyı çalar, ikincisinde bir tanıdığı Mason olayı çıtlatır, ama yine kendisi okur araştırır kapıyı çalar. İki senaryoda da ortak nokta kapıyı haricinin kendisinin çalmasıdır. Yani kişi kendisi Mason olmak istediğini belirtmezse Mason olamaz.

Hem geleneksek hem de liberal Masonlukta bunun dışında uygulamalar olamamış mıdır? Her ikisinde de tabii ki olmuştur. Ama o klişe sözü söyleyip yazımı sonlandırayım "istisnalar kaideyi bozmaz" :) :)

Ve son olarak kendisini eleştirdiğim için Sayın Farmakoloji'nin hoşgörüsüne sığınıyorum.

Saygılarımla

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 29, 2017, 11:33:14 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Sayın Farmakoloji,

Şahsen ben Mason olmayı hiç daha önce düşünmemiştim. Eğer masonluğu bir loca üyeliğine girmek olarak tanımlıyor iseniz masonlukta  adayların ne kadar bilgi, birikimi olduğu ön planda değildir.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2017, 11:35:54 ös Gönderen: e2ay »

Ekim 29, 2017, 11:40:48 ös
Yanıtla #4

Sayin @Caliper, Estağfurullah. Daha once  gogulda arama moturundan bu soruyu sorup siteye uye olmaya karar vermiştim.Soruyu aslında paylaşımda bakarsanız ;Sayın MASON,Site yöneticileri, Masonlar,Sayin Hariciler diye basladim.Hariciler bana gönül koymasın.Bende harici bir üyeyim.Benim sormak istediğim soru daha oncede okumuştum.33 derecede Mason olan Remzi Sanveri ornek verebilirim.Babasi Mason olduğu için kendisi de ortamdan etkilenip Mason olmuş olabilir?Soruya bu sekilde bakarsak MASON'luk cevresel etki , güç ilemi yoksa seckinlik prensiplerine gore kendi cevresinden önerilen kisilere has bir kurummu diye soruyu soruyorum.Bir kapıyı bir kez calarsin ama tanıdığın yoksa bana gore sanki umut yokmus gibi geliyor.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 29, 2017, 11:46:01 ös
Yanıtla #5

Masonlukla ilgili bilgimiz belki  cok yüksektir.Ama çevrem ve Mason tanıdığım yoksa; Sayfadaki Masonlar ve Sayın @MASON bana ve harici üyelere referans olabilir mi? Saygılarımla.

Ekim 30, 2017, 12:01:15 öö
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonlukla ilgili bilgimiz belki  cok yüksektir.Ama çevrem ve Mason tanıdığım yoksa; Sayfadaki Masonlar ve Sayın @MASON bana ve harici üyelere referans olabilir mi? Saygılarımla.

Sayin @Farmakoloji,

Olabilirler ama olmazlar. Hicbir Mason kisisel olarak tanimadigi birisine referans olmak istemez. Ayrica Muntazam Masonluga bayanlar alinmamaktadir. Dolayisiyla bayanlarin alindigi diger derneklerde bulunan kisilerden referans almaniz daha dogru olur. Bu sitede Mason olarak taninmis uyeler, bayanlarin alindigi diger derneklere uye degiller ve o dernekleri resmen tanimalari mumkun degildir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 30, 2017, 12:05:12 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Farmakoloji,

Sitede belirtildiği üzere bu site Türkiye`de HKEMBL`na bağlı, diğer ülkelerde ise tanınmış Muntazam Büyük Localara bağlı Masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan sanal platformdur.

Bir Mason'un Bir hariciye sanal ortamdan tanıdığı kadarı ile referans olabilecek olsa da olmayacağı kanısındayım.

Ayrıca bayan bir hariciye kefil olması da önermesi de kesinlikle mümkün değildir.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 12:07:19 öö Gönderen: e2ay »

Ekim 30, 2017, 12:09:22 öö
Yanıtla #8

Sayin Mason, bayanlar cinsiyetinden dolayi neden Mason olamıyor? Masonlarin bunu aşması lazım değil mi? Günümüzde modern ülkelerde Bayanlara bir cok konuda oncelik verildiğine sahit oldum.Masonların  bayanlara öncelik vermesi gerekirken,Neden üye olunmasina  şartlarla engel olunuyor?Saygılarimla.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 12:23:22 öö Gönderen: Farmakoloji »

Ekim 30, 2017, 12:49:43 öö
Yanıtla #9

Sayin @MASON,Sayin @e2ay  sorularima cevap verdiğiniz icin teşekkür ederim....Son soruma cevap verilmesede sanırım Masonluğun ilkesindeki bölünmez bir kural olarak devam edecek gibi....Saygilarimla.