Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Can Yücel'in mezarına çirkin saldırı  (Okunma sayısı 9688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 19, 2011, 05:00:06 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Can Yücel'in mezarına çirkin saldırı
TÜRK edebiyatının usta şairi Can Yücel’in Muğla’nın Datça İlçesi’ndeki mezarı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.
14:48 | 19 Ağustos 2011

Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla), (DHA)

Dün geceyarısı meydana geldiği sanılan saldırıda Yücel’in mezarı, paramparça edildi. Bekçisi bulunmayan belediye mezarlığında, Datça Emniyet Amirliği ekipleri, inceleme başlattı. Polis, saldırganların olayı önceden planlayıp, yanlarında getirdikleri balyoz benzeri sert bir cisimle mezarı parçaladıkları ihtimali üzerinde duruyor.

Tüm dünyada ’hoşgörü mezarlığı’ olarak bilinen Datça Mezarlığı’nda Müslüman kabirlerinin yanı sıra Hıristiyan ve Yahudi kabirlerinin bulunduğunu hatırlatanlar, olaya sert tepki gösterdi.

Yücel’in geçen cuma günü olan ölüm yıldönümünde, bazı kişiler tarafından vasiyeti olduğu ileri sürülerek mezarına şarap dökülmüştü. Dün açıklama yapan AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz de bu şaraplı anmaya tepki göstermişti.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 19, 2011, 05:04:12 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İlk yorumu ben yapayım benim konum hep insana dair arkadaşlar fotoğrafıda var bu haberin zaten olay yeni herkes görebilir.Bu sefil o mezara saldırırken tahrip ederken acaba hangi dürtülerini kullandı,mezar tahrip etmenin ne keyfi olabilir,ölüye bir zarar verebilirmi,hangi amacını gerçekleştirebilir.İşte bu gün tartıştığımız konun üzerine gelen bir haber bu ne anlatırsanız anlatın işte sefil bir insan beyni içine beton döküp iyice swfil hale gelmesini dilemek lazım.Bu olaya neee yorum yaPILIR NE ANLATILIR BİLİNMEZ BEN DAHA FAZLA BİLEMEDİM.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 19, 2011, 06:43:29 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

İleri demokrasi işte...

18 Ağustos 2011 günü gazetelere şu haber düştü:

Muğla Datça’da AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, şair Can Yücel’in, anılması sırasında mezarına şarap dökülmesine tepki gösterdi.

AK Parti Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, şairin mezarının yanına, ailesi tarafından, üzerinde ’Çiçek dışında birşey bırakılmaması rica olunur’ yazan tabela konulduğunu hatırlattığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"Biz kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip istedikleri kadar sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz. İnsafla düşünmek lazım. O mezarlıkta yatanları rencide edici harekette bulunma hakkını kim kendinde görüyor? Efendim Can Yücel ’Ben öldükten sonra benim mezarıma şarap dökün’ demiş ve güya vasiyetini yerine getiriyorlarmış. Can Yücel asla böyle bir söz sarf etmemiştir. Bunun şahitleri hayattadır. Ama bazıları milletin değerleriyle alay etmeyi, milletin manevi duygularıyla oynamayı zevk haline getirmelerinden dolayı bu saçma sapan olayı gerçekleştirmek istemişlerdir. Ama unutmasınlar bu olayın bir daha tekrar olmaması için var gücümüzle çaba sarf edip yetkililerin atacağı adımların takipçisi olacağız."

18 Ağustos 2011'i 19 Ağustos 2011'e bağlayan gece Can Babanın mezarına saldırı gerçekleştirildi.

Yorum yapmaya gerek var mı?

mezarın tahrip edilmeden evvelki hali

bu da saldırı sonrası hali

Şu gökteki ay var ya     
Şu boktan şu yarım ay 
Bakarsan bakarsan bakarsan 
Bi tek sözüme bakıyor benim 
                            dolunay olmak için 
O bana bakıyor 
Ben ona. 
O bana bakıyor 
Ben ona, 
Hepimiz ama 
Hepimiz 
Hepimiz 
Bakıyoruz hep birbirimize 
bakıyoruz hep bakıyoruz 
ADAM olmak için hep 

...

ADAM olamayanlar ne anlasınlar CAN BABA'dan! onlar anca vandallığı bilirler. Taşları biçimlemesini bilmezler. Taşlardan eser yapmasını, insan için iyi bir şey yapmasını bilmezler. O vandallar, içlerindeki o canavarla beraber alırlar balyozları ellerine  kırarlar mermerleri, insanları, herşeyi... faşizm böyle bir hastalıktır işte, kana susar, şarap içenlere saldırır, beyoğlunu kapatır, kan bulamazsa hıncını taşlardan alır, yapılar yıkar, heykeller parçalar...

YETMEZ!!! ama evet! durmak yok arkadaş unutma HER ŞEYYY DOMALAN İÇİN... sen domalan olduktan sonra daha çok kırarlar, daha çok kaparlar seni... daha devam ama yetmez! o balyoz bir gün sadece kırmakla kalmaz ve sen anca o gün doğrulmayı belki akıl edebilirsin!

Bir ihtimal daha var. o da ölmek değil! ne diyordu şair;

HAYKIR ACINI ARTIK
BU KARA DUMANI DAĞIT!

acaba kara dumanı görmeye başladınız mı? ve gelmedi mi artık o dumandan kurtulmanın vakti. o halde "gövdeni biraz da yüreğinle kırbaçla"!

Ağustos 19, 2011, 07:14:59 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fazla söze gerek yok. Korkunç... Can acıtıyor.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!