Masonlar.org - Harici Forumu

Sanat => Edebiyat => Siirler ve Sairler => Konuyu başlatan: Melina - Ocak 18, 2013, 02:03:36 ös

Başlık: Joseph Campbell
Gönderen: Melina - Ocak 18, 2013, 02:03:36 ös
Joseph Campbell, New York'ta geçen çocukluğu sırasında mitolojiye ilgi duymaya başladı. O dönemde Amerikan yerlileri hakkında kitaplar okuyor ve sıklıkla Tabiyat Tarihi Müzesini ziyaret ediyordu. Bu müzedeki totem direği koleksiyonuna hayrandı.
Lisans ve yüksek lisans derecelerini 1925 ve 1927 yıllarında Columbia'da aldı; daha sonra da Paris ve Münih Üniversitelerinde Ortaçağ Fransızcası ve Sanskrit eğitimi görmek üzere Avrupa'ya gitti.
Kaliforniya'da yaşadığı dönem sırasında John Steinbeck ve Biyolog Ed Ricketts ile tanıştı. Canterbury Mektebinde eğitim verdi ve daha sonra da 1934 yılında Sarah Lawrence Kolejinin Edebiyat Bölümüne atandı. Bu görevini uzun yıllar sürdürdü.
1940 ve 50'li yıllarda Swami Nihlilananda'ya Upanişad'lar ve Şri Ramakrişna'nın Kutsal Kitabının çevirileri konusunda yardımcı oldu. Profesör Campbell'in yazdığı çok sayıda kitap içinde 'Kahramanın Sonsuz Yolculuğu' (The Hero With A Thousand Faces) ve 'Yaratıcı Mitoloji' (The Masks of God) öne çıkmaktadır.
Yazar ayrıca Binbir Gece Masallarından Carl Jung'a kadar farklı konularda kitapların editörlüğünü de yapmıştır.
Joseph Campbell 1987 yılında hayata veda etti.
Başlık: Ynt: Joseph Campbell
Gönderen: Melina - Ocak 18, 2013, 02:09:26 ös
Daha onemli bir kayıt olarak, kendisine ait olan "Monomyth" (evrensel ve tek ana mit) fikrini işlediği ve açıkladığı, ölümünden çok kısa bir süre önce verdiği seminerleri içeren "Mythos" isimli yaklaşık on saatlik video seti,  tüm eserlerinin bir özeti gibi izlenebilir.