Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Vasiyetname  (Okunma sayısı 8942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2015, 07:40:50 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Risus'un aktarımına göre, adaya tekris esnasında masonluk hakkında sorular yöneltiliyormuş.Güzel ama bu soruların cevaplarının tekris aşamasından çok önce öğrenilmiş olması gerekmez mi?

Ayrıca vasiyetname gelişigüzel bir uygulama değildir. Bir kağıt, bir kalem ile buyrun vasiyetinizi yazın denilmez,herhalde.Kişi masonluk hakkında olan sorulara içtenlikle yanıt vermeyebilir.Ama vasiyetname yazılmadan önce aday yoğun bir duygu ile karşılaşır. Aday yine artniyetini gizli tutabilir.Ne zamana kadar gizli tutabilir ? ışık verilinceye kadar..Çünkü yemin edilip,ışık verilinceye kadar kişi mason değildir ve bu zamana kadar masonluğa aykırı bir düşüncesi varsa masonluğa alınmamalıdır.Tabi şahsi düşüncem bunlar...
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 10, 2015, 07:49:54 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus'un aktarımına göre, adaya tekris esnasında masonluk hakkında sorular yöneltiliyormuş.Güzel ama bu soruların cevaplarının tekris aşamasından çok önce öğrenilmiş olması gerekmez mi?

Ayrıca vasiyetname gelişigüzel bir uygulama değildir. Bir kağıt, bir kalem ile buyrun vasiyetinizi yazın denilmez,herhalde.Kişi masonluk hakkında olan sorulara içtenlikle yanıt vermeyebilir.Ama vasiyetname yazılmadan önce aday yoğun bir duygu ile karşılaşır. Aday yine artniyetini gizli tutabilir.Ne zamana kadar gizli tutabilir ? ışık verilinceye kadar..Çünkü yemin edilip,ışık verilinceye kadar kişi mason değildir ve bu zamana kadar masonluğa aykırı bir düşüncesi varsa masonluğa alınmamalıdır.Tabi şahsi düşüncem bunlar...
Tekris sırasında demedim sayın mbulut, tekris öncesi dedim. Çok güzel bir ekleme yaptınız. 'Işık verilene kadar' Tekrisden kastettigim, soruların bitimi ve yeniden doğuş yolculuğuna çıkılması. Bundan önceki kısımlarda adaya sorular ve samimiyetine dair baskılar devam eder ve adayın hala iptali söz konusudur. Lakin tekris başladıktan sonra, adayın tekrisimi iptal edece ( kendi isteği haricinde ) bir durum olacağını düşünmüyorum. Ancak! Ben yanlış hatırlıyor olabilirim. Fakat ışık verilene kadar cevabınız, üzerinde düşünmeye değer bir hatırlatma oldu. Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 08:49:50 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Esnasında kelimesinin sırasında kelimesi ile aynı olması nedeniyle bu tabiri kullandım.Daha doğrusu sizin kullandığınız tabirin aynısını...

Konu vasiyetname olduğu için tekrisin diğer aşamalarından bahsetmek doğru olmaz.

Örnek verecek olursam; aday vasiyetnamesinde masonluğun yapısına aykırı bir kelime kullanabilir.İşte bu durumda ne olur ?

1- Tam olarak niyeti,düşüncesi öğrenilmeye çalışılabilir.

2- Masonluğa aykırı bir düşüncesi var ve o zamana kadar gözden kaçtıysa,masonluğa alınmaması kararlaştırılabilir.

Masonluğun düzenine, yapısına uygun olmayan bir kişiyi bu aşamada olsa bile masonluğa kabul etmemek doğru olanı değil midir?

Kişi hayatında bir küp taş olabilir.Her ne kadar öyle olsa da masonluğun yapısına uygun olamayacaksa böyle bir riske girilmemesi en doğru olanıdır, bence...
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 10, 2015, 08:58:33 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Esnasında kelimesinin sırasında kelimesi ile aynı olması nedeniyle bu tabiri kullandım.Daha doğrusu sizin kullandığınız tabirin aynısını...

Konu vasiyetname olduğu için tekrisin diğer aşamalarından bahsetmek doğru olmaz.

Örnek verecek olursam; aday vasiyetnamesinde masonluğun yapısına aykırı bir kelime kullanabilir.İşte bu durumda ne olur ?

1- Tam olarak niyeti,düşüncesi öğrenilmeye çalışılabilir.

2- Masonluğa aykırı bir düşüncesi var ve o zamana kadar gözden kaçtıysa,masonluğa alınmaması kararlaştırılabilir.

Masonluğun düzenine, yapısına uygun olmayan bir kişiyi bu aşamada olsa bile masonluğa kabul etmemek doğru olanı değil midir?

Kişi hayatında bir küp taş olabilir.Her ne kadar öyle olsa da masonluğun yapısına uygun olamayacaksa böyle bir riske girilmemesi en doğru olanıdır, bence...

Oldukça güzel söylediniz sayın mbulut. Vasiyetname yazıldıktan sonra, diğer masonlarca okunup, değerlendiriliyor diye bir yerde okumuştum ancak atlamışım. Tekrar hatırlatmanız güzel oldu. Biraz konu dışı olacak ancak, bunları konuştukça aklımızda canlanan 'tekris' ne kadar garip değil mi? Bir hazırlık, bir telaş ve bir o kadar sakin, vasiyet ve evvelki hayata veda, sorgu odaları vs. o anları yaşamak, o yolculuğu yaşamak. Paha biçilemez.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe