Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hâkikat ve Marifet  (Okunma sayısı 2568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2022, 07:23:48 ös

Daha tarikat kapısını bile aralamadım buna rağmen daha ileri kapıların bilgilerini merak etme ukalalığı içindeyim, farkındayım.

Sufi felsefesine göre, hâkikat ve marifet kapıları arasındaki ana farkları merak etmekteyim.

Bazı sitelerde marifet için gayb bilgisi alabilme, ledün ilmi vs. gibi şeyler söyleniyor, bu aşamaya gelenlerin şeyh vs. olduğu söyleniyor.(ama çoğu tarikat ve şeyh böyle değildir, orası ayrı)

Sanırım hâkikat doğru bilgiyi, gerçeği öğrenme, marifet ise zamanın akışına müdahale etme ve ya zamanı inceleme ve yahut gerçeği(bilgiyi) değiştirme, hükmetme gibi birşey olabilir, Marifet belki de batı felsefesindeki büyü (maji) de olabilir. Bilemiyorum.

(Dip not; Önermelerin tamamı yanlış olabilir)

Bol bol sevgiler  :).

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci


Mayıs 07, 2022, 05:51:58 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 10
  • Cinsiyet: Bay

Anadolu erenleri adlı bir kitapta alım ve Arif arasındaki fark olarak alım dünyevi bilimler konusunda uzman olması arifin ise istediği zaman ve mekâna gitmesi ve burda tezahür etmesi var.baynı zamanda Arif için ilmi bir yol ve irfan olma şarttı var. Tabii irfan kelimesinin anlamı da..


Mayıs 13, 2022, 02:55:57 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 342
  • Cinsiyet: Bayan

.

(Sufi felsefesine göre, hâkikat ve marifet kapıları arasındaki ana farkları merak etmekteyim.

Bazı sitelerde marifet için gayb bilgisi alabilme, ledün ilmi vs. gibi şeyler söyleniyor, bu aşamaya gelenlerin şeyh vs. olduğu söyleniyor.(ama çoğu tarikat ve şeyh böyle değildir, orası ayrı)

Sanırım hâkikat doğru bilgiyi, gerçeği öğrenme, marifet ise zamanın akışına müdahale etme ve ya zamanı inceleme ve yahut gerçeği(bilgiyi) değiştirme, hükmetme gibi birşey olabilir, Marifet belki de batı felsefesindeki büyü (maji) de olabilir. Bilemiyorum.)
Hakikat tektir .Doğru gibi degişken göreceli degildir .Hakikate ulasan bilinçler,artık marifet sahibi oluyor .O bilgiden nasipleniyor ,yetkin oluyor.Ledün denilen ilmi gönülden acıyor..
Ermişler  de deninlen bu dostlar belli  hedeflere ulaştıklarından kısaca böyle anılırlar, onları bulmak için gönül gözü lazım ,farkındalık lazım.
 Marifet sahipleri artık eski devirlerde ki aşikar olmuyorlar .Malum o mertebelere erenlerin çoğu katledildi. ilimin deriniğine ulaşanları sığ bilinçler anlıyamıyor .katliamıda en çok dine tutanan tayfa yapar .Allah adıyla Allahçılık oynadıgının farkında bile degildir. 
 Günümüzde şeyhlik vs adıyla şarlatanlarda  bundan iyi nemalanıyor. mürşit uçmazsa da mürit  uçurur  malesef ..
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2022, 03:13:17 ös Gönderen: smyrnali »