Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: DEPREM  (Okunma sayısı 863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2023, 10:15:13 ös
Yanıtla #10
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3211
 • Cinsiyet: Bay

« Son Düzenleme: Şubat 09, 2023, 10:27:26 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...


Şubat 14, 2023, 07:25:44 ös
Yanıtla #11
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181
 • Cinsiyet: Bay

      İnanın kanım çekiliyor,  çok üzgünüm. Ülkemin başı sağolsun . Şu anda yazmak istediklerimi yazamıyorum.  Güzel ülkem büyük geçmiş olsun (Bu konu ile ilgili ileriki günlerde başka şeylere değinerek düşüncelerimi ifade edeceğim).
      Saygılar sevgiler.

Deveye "boynun egri" demisler, "nerem dogru ki" diye cevap vermis. Umutsuz olmak olmaz ama bir umut da gorunmuyor ne yazik ki... Bayagi zaman gecti ve hala muassir medeniyetler seviyesinden cok ama cok uzagiz.


Şubat 14, 2023, 10:05:59 ös
Yanıtla #12
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3211
 • Cinsiyet: Bay

https://www.facebook.com/photo/?fbid=642729154519562&set=gm.5956720811030654&idorvanity=385583854811072&__cft__[BU ACI UNUTULMAZ  ...  Bana birşey olmaz mantığı hepimizin sonunu getirecek ...
TEK ÇIKIŞ YOLU BİLİM ,BİLİM,BİLİM
Sözüm anlayana , KADER demek ;  sorumluluktan kaçmadır ,  hepimiz için   . >:(


Saygılar
« Son Düzenleme: Şubat 14, 2023, 10:24:09 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...


Şubat 17, 2023, 11:04:23 ös
Yanıtla #13
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3211
 • Cinsiyet: Bay

Biz devrimcileri unuttuk onlar bizi unutmadı

https://static.birgun.net/resim/yazar-profil/2020/01/23/feray-aytekin-aydogan-481-4.jpg

Günlerdir üç dört saat uykuyla Defne’de Samandağ’da mahalle mahalle depremzedelere bir nefes, bir umut olmaya çalışıyoruz.

SOL Parti, Dayanışma Gönüllüleri Dayanışma Noktaları burada yazıyla anlatılamayacak olağanüstü bir güçle mücadele ediyor.

Her gün sabah erken saatlerden başlayarak araçlarımızla ihtiyacı olan her mahallelere dağılıyoruz. Ulaştığımız mahalledeki bir teyzenin “Biz devrimcileri unuttuk ama devrimciler bizi unutmadı” diye sarılışı, hâlâ enkaz altında olan eşini ve üç çocuğunu bekleyen Abdo’nun bize sımsıkı sarılarak ağlayışı, “siz olmasaydınız biz terk edilmiştik, burada acılarımızla baş başa bırakılacaktık” diyen Nurten’in gözyaşları, istediği mor renkli botu bulduğumuzda Ceren’in o kocaman gülümseyişi…

Burada yaşanan her saat, her dakika dayanışmanın, birbirimizin çaresinin biz olduğumuzun en güzel anları…

Burayı yaşamak günlerdir yazılanlardan, paylaşılanlardan çok öte bir duygu. Bu dayanışmayı buraya gelmenin, gelemeyen herkesin de bu dayanışmayı büyütmeye devam etmesi bugün her şeyden çok daha önemli.

***

Yaşanan acı memleketin her yerinde. Deprem yalnızca on bir ilde yaşanmadı. Tanıdıkları, arkadaşları olanların ya da şu an bir yerde deprem olduğunda aynı acıyı yaşayacağı bilen milyonların acısı, kaygısı ortak aslında.

Bir acı nasıl yazarak anlatılabilir ki?

Enkaz altında çocuğunun, annesinin, arkadaşının cenazesini bekleyen nasıl anlatılabilir ki? Çocukları için mont isteyen bir annenin “o kadar utanıyorum ki” derken hissettikleri, iki kardeşin oyuncak var mı diye sorarken bunca acıya rağmen yaşama tutunmaya çalışması gözlerindeki bakış, derme çatma bir barakada eşiyle, oğluyla yaşamaya başlayan Hacer Teyze’nin “Çok yaşlıyız kızım biz, sizin yaptığınız tuvalete kadar gidemiyoruz, bizim barakaların yanına da tuvalet yapsanız” derken akıttığı gözyaşları nasıl yazarak anlatılabilir?

20 yıllık rejimin 3 faili var. Birinci fail kamucu tüm perspektifi yıkan, eğitimden, sağlığa, barınmadan ulaşıma her şeyi satılığa çıkaran neoliberal politikalardı.

Bir insanın en temel hakkı olan barınma hakkını ranta, beşli çetelere havale edenlerdi. Bin bir emekle aldıkları evler on binlerce insana mezar oldu. Gazi Mahallesi’nde mahallelinin yardımıyla enkazdan çıkardıkları komşularının beş saat sonra gözleri önünde yaşamını kaybettiğine tanıklık etti insanlar. Her depremzedenin olmayan hastaneler, ambulanslar nedeniyle aileleri, komşuları sokakta yaşamını kaybetti. Defne’de bir tane bile devlet hastanesi yok. Tüm özel hastaneler depremle kullanılamaz hale geldi. Şehir Hastanesi kilometrelerce uzakta…

Sağlığı satılığa çıkaranlar kaybedilen her canın faili.

İkinci fail siyasal İslamcılıktı. Depremden kaynaklı doğal olmayan ölümlere kader diyen, yağmurun altında yardım çığlıkları atan insanlar için ezan okutan bu kötülükler imparatorluğuydu.

Bilimi reddeden, bilim insanlarını hedef gösteren bu karanlık kaybedilen her hayatın faili.

Üçüncü fail ırkçılık, milliyetçilikti. . Düşman ilan ettikleri Ermenistan, Yunanistan onlarca ülke arama kurtarma için buradaydı.

Bu üç failin yarattığı bu karanlığı en can acıtıcı haliyle herkes gördü.

Bu yaşanılan acı, üç fail üzerinden yaratılan bu karanlığa karşı kamuculuktan, laiklikten, emekten yana politik duruşun, kararlılığın ne denli önemli olduğunun bir kez daha kanıtı oldu. Depremi yaşayan, bu acılarla yaşamına devam etmeye çalışan insanların yaşadığı duyguyu her an bir deprem olduğunda kendisinin de aynı terk edilmişliği yaşayacağı duygusu artık ülkenin her yerinde en güçlü duygu.

***

Bir saltanat yarattılar. Bu saltanatı, sarayları “güçlü devlet” diye ilan ettiler. O “güçlü devlet” insanlara Defne’de, Samandağ’da depremin yaşandığı her yerde mezar oldu, açlık oldu, salgın oldu.

Bugüne kadar rejimin lanetlediği herkes ise olağanüstü bir dayanışma örgütledi.

Sabahtan ertesi günün ilk saatlerine kadar tırlardan gelen malzemeler taşınıyor, düzenleniyor. Araçlarla en ücra yerlere ulaştırılıyor. Mühendis arkadaşlar bin bir zorlukla, emekle tuvalet, banyo inşa ediyor. Defne’de deprem bölgesinin ilk banyolarını yapmış olmamızın mutluluğunu anlatmak mümkün değil. Aşevimizde yemekler pişiriliyor, çay ocağımızda durmaksın her saat çay hazırlanıyor, dağıtılıyor. Sağlık emekçisi arkadaşlarımız ilaçların dağıtımını yapıyor. Barakalarda, çadırlarda gençler, öğretmenler çocuk etkinlikleri yapıyor, kitap, oyuncak dağıtılıyor. Kent merkezinde her depremzedenin ihtiyacı için listeler düzenleniyor, koliler hazırlanıyor.

Halkın da, görevli, gönüllü olarak Hatay’a gelen herkesin de tek çaresi burada ilericiler, devrimciler… Hemşireler, arama kurtarma görevlileri, polisler, askerler yemekten çaya, temizlik malzemelerinden gıdaya tüm ihtiyaçlarını bizim dayanışma noktamızdan karşılıyor.

Onlarca ilden gelen yüzlerce dayanışma gönüllüsü buradan ayrılırken gözyaşları ile ayrılıyor.

Kalbinin bir parçasını burada bırakıyor.

Bu cümleyi bugün deprem bölgesindeki herkes haykırıyor: Umudunu yitirme, devrimciler var.

birgün ...
ALINTI ...  FERAY AYTEKİN AYDOĞAN
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2023, 11:07:02 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...


Şubat 20, 2023, 08:34:37 ös
Yanıtla #14
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3211
 • Cinsiyet: Bay

« Son Düzenleme: Şubat 20, 2023, 09:04:29 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...


Şubat 24, 2023, 03:53:31 ös
Yanıtla #15

 Ülkemiz içinde ve dünyada neler yaptığı çok iyi bilinen bu doğal yıkımın çözümünden çok nedense "ne zaman" olacağı merak konusu; ilginç olan çözümü bırakın durumun da o hız ile unutulması.

Allah bu durumdan tüm etkilenenlere acil şifalar versin.

Saygılar
Sen Özelsin


Şubat 25, 2023, 05:38:41 ös
Yanıtla #16
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3211
 • Cinsiyet: Bay

Sözleri boğazına düğümlendi zor konuştu: 6 aylık sıfır bina çöker mi ya... Biz böyle değildik ne ara böyle olduk
https://www.odatv4.com/guncel/sozleri-bogazina-dugumlendi-zor-konustu-6-aylik-sifir-bina-coker-mi-ya-biz-boyle-degildik-nearaboyleolduk-272238
Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde çevredeki 11 il adeta enkaza döndü. Bir vatandaş ise duruma isyan ederek "6 aylık sıfır bina çöker mi ya. Bu para hırsı nereye kadar?" diye tepki gösterdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Türkiye’yi derinden sarstı. 40 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği felakette yüz binlerce kişi yaralandı. Söz konusu depremden en çok etkilenen şehirlerin başında ise Hatay geldi. Özellikle Maraş depreminin yaraları sarılırken Hatay’da 20 Şubat Pazartesi günü meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde de kentteki birçok hasarlı bina yıkıldı.

Bölgedeki depremzedeler ise zorlu şartlar altında hayatlarına devam ediyor. Deprem bölgesindeki bir vatandaş ise yeni yapılmış bir binanın depremle birlikte yıkılmasına tepki gösterdi.

Yıkılan binanın 6 aylık olduğunu söyleyen depremzede, "6 aylık sıfır bina çöker mi ya? Bu para hırsı nereye kadar bizde. Bu insanlar nasıl yaşayacaklar. Ortalık kış, hava soğuk. Küçük çocuklarımız var” dedi.

Depremzedenin tepki gösterdiği o anlar sosyal medyada kısa sürede yayıldı.

Odatv.comNAHLET OLSUN BU ZİHNİYETE  !!!    Sıfır bina yahu ; YUH diyorum bu binaları yapana , denetleyene , yapan ustaya ...
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2023, 06:18:14 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...