Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür  (Okunma sayısı 52937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2008, 01:46:45 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

cunku siz decagdas bir Turk kadinisiniz.

Bu arada gereken bir duzeltmeyi ivedilikle yapmak istiyorum: Cagdas bir Bayan olarak :)

[

neyi düzelttiğinizi anlamadın. olmayan ne var diye bakıyorum. Kadını Bayan yapmışsınız. Türk'ü de çıkartmışsınız. Bence Bayan çok yavan bir kelime kalıyor Çağdaş Bayan :D tanıdığım feministlerde bayan denmesini istemez üstüne basa basa KADIN'a vurgu yaparlar.

Türk'ü de çıkartmışsınız. "Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür" ... Türk diye sıfatlandırılmak hoşunuza mı gitmedi?

Saygılar.

Eylül 27, 2008, 01:56:44 ös
Yanıtla #1

neyi düzelttiğinizi anlamadın. olmayan ne var diye bakıyorum. Kadını Bayan yapmışsınız. Türk'ü de çıkartmışsınız. Bence Bayan çok yavan bir kelime kalıyor Çağdaş Bayan :D tanıdığım feministlerde bayan denmesini istemez üstüne basa basa KADIN'a vurgu yaparlar.

Türk'ü de çıkartmışsınız. "Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür" ... Türk diye sıfatlandırılmak hoşunuza mı gitmedi?

Saygılar.

Bakiniz Sayin skullG; birincisi bu Ulkenin bir vatandasi oldugum dogru ve kabullendigim hatta buyuk onur duydugum kacinilmaz bir gercegimdir ancak ben Kurt ve Ermeni asilli oldugum icin Turk olmadigim da acik ve nettir. Buradan Turklugu kabul etmiyor degilim ancak dogru olani dogru ve gercek olarak yansitmak bir gereksinim, bir kosuldur. Benim Evrensel Gerceklerimden sadece bir kismini sergiliyorum.

İkincisi; benim Feminist ve F. olmayanlara karsi Saygim sonsuzdur. Ancak ilke anlayisim geregi dusunceme gore Kadinlik ve Bayanlik arasinda ince bir ayrim sozkonusudur. Genelde arasinda herhangi bir fark yokmus gibi kabul edilebilinir ancak ben aradaki ince ayrintilari gozlemleyerek genel gecer olarak kabul etme gibi bir ozelligim olmadigindan ayrimlara da dikkat ederim. Fakat her ikisini ayni olarak kabul edenleri de Saygiyla karsilarim.

Saygilarimla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 27, 2008, 02:04:24 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bakiniz Sayin skullG; birincisi bu Ulkenin bir vatandasi oldugum dogru ve kabullendigim hatta buyuk onur duydugum kacinilmaz bir gercegimdir ancak ben Kurt ve Ermeni asilli oldugum icin Turk olmadigim da acik ve nettir. Buradan Turklugu kabul etmiyor degilim ancak dogru olani dogru ve gercek olarak yansitmak bir gereksinim, bir kosuldur. Benim Evrensel Gerceklerimden sadece bir kismini sergiliyorum.

Etnik kökeninizin ne olduğu ile ilgilenmiyorum ama açıklamanız için teşekkür ederim. Nihayetinde benim de kökensel farklılıklarım söz konusu olabilir. Arap, Zaza ya da Türk veya bunların hepsi olabilirim.

Ama sn. Dino'nun kullandığı anlamıyla bir TÜRK'üm... Bu etnik, ırki bir ifade değil çünkü ve düzeltilecek bir husus olduğunu da zannetmiyorum. Sorum bu yüzdendi.

Bence en büyük hata, Türk kelimesi üzerinde bu derece hassas durulmasıdır. Fransa Cumhuriyeti Vatandaşı Fransızdır. hatta Amerika Birleşik Devletleri yurttaşı bile Amerikan'dır. Almanya yurttaşına da Alman derler. Kökeni göz ardı ederek ve bunların hiçbirisi ırk olarak algılanmaz. Ama gel gör ki güzel ülkem de Türk Kadını sözüne bile yok ya ben Ermeni-Kürt kırmasıyım Türk değilim düzeltirim denilebilir.

Anayasal yurttaş tanımında yer alan Türk ifadesi bütünleştiricidir. Irksal bir ifade değildir. TC'ye yurttaşlık bağıyla bağlı olan herkesi kapsar. Rumunu, Ermenisini, Kürdünü, Lazını, Çerkesini, Zazasını, Arnavutunu, Boşnağını, Yahudisini Türkünü...

Eylül 27, 2008, 02:12:19 ös
Yanıtla #3

Anayasal yurttaş tanımında yer alan Türk ifadesi bütünleştiricidir. Irksal bir ifade değildir. TC'ye yurttaşlık bağıyla bağlı olan herkesi kapsar. Rumunu, Ermenisini, Kürdünü, Lazını, Çerkesini, Zazasını, Arnavutunu, Boşnağını, Yahudisini Türkünü...

Sayin skullG; haklisiniz. Ona bakarsaniz bende de Zazalik vardir :)

Bakiniz burada ozellikle vurguladigim sey, belki ilk basta yanlis anlasilabilinir. Bir TC vatandasi olarak ustume dusen sorumlulugu her yonuyle yaptigima / yapmaya calisarak yerine getirmeye cabalayan bir İnsanim en basta. Ulkemizin basta Kurucusuna ve ne olursa olsun hangi partiden farketmez Yonetimine, Duzenine son Derece Saygili haliyle de Yasalara bagimli kalmak sartiyla Ulkenin butunlugunu savunan bir Turk degil ancak bir Turkiye Vatandasiyim.

Sanirim bu kadar aciklamak yeterlidir ve uzerinde pek de durulacak onemli mevzulardan biri diye dusunmuyorum.

Saygilar Bizden,

Eylül 27, 2008, 02:22:12 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

şu yazıyı okumanızı öneririm.

Türkiye Cumhuriyetini kurak Türkiye Halkına Türk Milleti denir. M. Kemal ATATÜRK

Gerisi... Laf-ı güzaf... Bizim Türk dediğimiz şeyde bundan öte bir şey değil.

Eylül 27, 2008, 02:28:40 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Sevil Hanim ve Sayin Amurdad,

Yanlis anlayip yorumlamadiysam, her ikiniz de "ATATURK olmaktan" dem vurmussunuz. Haklisiniz ama bunun imkansiz oldugunu da bilmeliyiz. Butun dunya, azili dusmanlari bile, ATATURK gibilerin dunyaya cok nadir geldiklerini kabul etmislerdir. ATATURK'u sartlar yaratmistir, tipki Mahatma Ghandi, Ceml Abdul Nasir gibi. Aman bu soyledigim yanlis anlasilmasin, sayet Osmanli Imparatorlugu guclu oldugu donemlerindeki gibi olsa, memleket isgal altinda olmasaydi Ataturk olabilir miydi? Biraz zor.

Sevil Hanim, siz cagdas bir Turk Kadinisiniz. Bu laf Ataturk'ten beridir boyle kullanilir, bir klisedir, bir tamlamadir. Yanlis anlasildiysam kusuruma bakmayin lutfen.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Eylül 27, 2008, 02:36:50 ös
Yanıtla #6

Sayin Sevil Hanim ve Sayin Amurdad,

Yanlis anlayip yorumlamadiysam, her ikiniz de "ATATURK olmaktan" dem vurmussunuz. Haklisiniz ama bunun imkansiz oldugunu da bilmeliyiz. Butun dunya, azili dusmanlari bile, ATATURK gibilerin dunyaya cok nadir geldiklerini kabul etmislerdir. ATATURK'u sartlar yaratmistir, tipki Mahatma Ghandi, Ceml Abdul Nasir gibi. Aman bu soyledigim yanlis anlasilmasin, sayet Osmanli Imparatorlugu guclu oldugu donemlerindeki gibi olsa, memleket isgal altinda olmasaydi Ataturk olabilir miydi? Biraz zor.

Sayin Dino; son derece hakli oldugunuzu onemle vurgularken tabiki sartlarin Ataturk'u Ataturk yaptigi hususunda Size son derece katiliyorum.

Ancak;

Sevil Hanim, siz cagdas bir Turk Kadinisiniz.

Bunu bana zorla kabul ettirmeniz mumkun degildir => Yineliyorum; Ulkemin birlik ve butunlugunu savunan, Kardesligi ve Kardesce Bariscil bir bicimde yasamayi on planda tutan bir Turkiye Vatandasi ayni zamanda Cagdas bir Bayanim :)     

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2008, 02:43:51 ös Gönderen: Sevil »

Eylül 27, 2008, 02:43:18 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

size hiçbir şeyi kabul ettirme uğraşı içerisinde değiliz. Sadece ne denmek istendiğini söylüyoruz. Türk ifadesinin ne anlama geldiğini açıklamaya çalışıyoruz. Ama ne yazık ki görüyorum ki, bu boşuna bir çaba.

kendinizi ne olarak tanımlıyorsanız o sunuzdur ve bizi bu gerçekten ilgilendirmez.

üzüntü verici olan tek şey bir TC yurttaşının Anayasal Kimlik olarak kabul edilen, ayrımcı olmayan, aksine bütünleştirici olan, farklı etnik kimlikleri bir üst potada eriten bir kelimeye bu denli ürkütücü ve korkutucu biçimde soğuk durması ve kabullenememesidir.

Ermeni kökenli bir Türk Yurttaşını sokak ortasında vuran bir başka Türk Vatandaşının "bir ermeniyi vurdum" diye bağırmasındaki tavır ile sizin takındığınız (ve sizin gibi düşünenlerin takındığı) tavır arasında hiç bir fark yoktur.

Saygılarımla.

Eylül 27, 2008, 02:48:48 ös
Yanıtla #8

Sayin skullG; Sizlere son derece Saygi duydugumu onemle belirtirken, devam eden bu gereksiz tartismayi kendi adima sonlandirma isteginde bulundugum icin son kez kisisel gorusum geregi sunu ifade ederek hosgorunuze siginmayi ve devaminda gelecek olan ( ki gelirse ) baska Arkadaslarimin da ( karsit / tezat) fikirlerine Saygili oldugumu belirterek ;

Bu Ulkenin kurulmasinda Dokulen Kanlari on planda tutarak Atalarimin da boyle bir ayrimciliga gitmediklerini onemle hatirlatiyor ve Saygilarimi her zaman icin belirtmekte daim kiliyorum.

Degerli Paylasimlar..

İzninizle, Konuya devam edemicem ( affiniza siginarak ).   
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2008, 02:52:36 ös Gönderen: Sevil »

Eylül 27, 2008, 03:21:10 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Normal şartlar altında bakıldığında Ermeni, Kürt, Türk ırksal isimlerdir.
Ve normalde T.C. vatandaşı olan Türkiyelidir ama tabi Atamız farklı bir yorum getirmiştir "T.C.liler Türktür" diyerek.

Bu tartışmalar sırf bizim ülkemizde yok elbette. ABD'de yıllardır süren bir tartışmadır. Siyahilere beyazlar zamanında negro yani köle demişlerdir sonra bu nigger'a dönmüştür daha sonra black denmiştir. Şu son zamanlarda African-American kullanılıyordu ama sanırım bu da değiştirildi, artık o isimde saygısızlık sayılıyor sanırım başka bir şey kullanıyorlar.
Benim babam aslen yozgatlı, annemde çerkez ama ben İstanbulda doğdum, büyüdüm tıpkı babam gibi; ne yozgatı gördüm, ne kuzey kafkas çerkezlerinin yaşadığı yeri ama iki taraftanda olmadığım kesin, soy fark etmez çünkü ne Yozgat, ne Kafkasya İstanbul kadar yakın gelmeyecektir bana.
Atatürk bence dışlananları rahatlatmak için söylemiş olabilir o lafı, yoksa elbette ben Ermeniyim, ben Rum'um diyen birisine zorla "hayır sen Türksün" demek faşistlik olur.
Şu tarz tabirlerde mevcuttur: Türk Rumu, Yunan Türkü, Ermenistan Kürtü diye.

Esenlikle.