Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlocası Blogu ve Deşifre İddiaları  (Okunma sayısı 4884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2014, 09:51:16 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar sevgili dostlarım! Bugün internette dolaşırken Masonlocasi (masonlocasi.blogspot.com.tr) adlı bir blog gözüme takıldı. Blogda Masonlar hakkında birçok içerik var. Toplantı sırasındaki uygulamaları deşifre ettiğini iddia eden bir blog ve bu deşifre iddialarını blogda paylaşıyor. Bu paylaşımların herhangi bir gerçekliği var mı? Gerçekse bu bilgileri sızdıran kişi eski bir loca üyesi olabilir mi?

Cevaplanması dileğiyle, saygılarımla...
Serius est quam cogitas.

Eylül 27, 2014, 11:53:58 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sözü edilen internet sitesi yeni değil. Yıllardan beri var.

Verilen bilgilerden bazısı doğru, bazısı uydurma. Bunlar iç içe olduğu için, konuyu iyi bilmeyenler uydurma bilgileri de doğru sanabiliyor.

Hangi yayın kaynağında Masonluğun ve masonların açığa vurulduğu, ifşa ya deşifre edildiği falan söyleniyorsa, orada Masonlukla bağlantılı bir olumsuz ön yargı ya da art niyetli bir yıpratma stratejisi var demektir. Bunlara itibar edilmemelidir çünkü yanılgılı bilgiler edinilebilir.

Burada, bu sitenin Forum alanında yıllardan beri bir yandan masonluğu ve masonları anlatıyor, karşılaştırmalar yapıyoruz, bir yandan da gerek masonlara gerekse mason kuruluşlarına eleştiriler yöneltiyoruz.

Eleştirmek, daha iyisinin ve danha güzelinin sağlanabilmesine katkı içindir. Eleştiri başka şey, kötülemek ve yermek ya da hakkında uyduruklar düzenlemek başka. Eleştirmek onurlu bir iştir, ötekinin ise niyet ve düzeyini sorgulamalı.

Adı ve linki verilen o sitenin kapsamındaki yanlışlar, uydurmacalar hatta yer yer görülen saçmalıklar burada sayılıp dökülebilir. Değer mi? Onlarla mı uğraşalım yoksa doğru bilgileri vermeye devam edelim?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 27, 2014, 12:41:34 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın Nicolus ;
Bu blog'da yazanların bircogu zaten kolaylıkla ulasılabilinicek bilgiler.
Ben harici olmama karsın burda yazılanlara ait bircok eski rituel  bilgi fasikullerini eskici yada antikacılar vasıtası ile elde ettim.
Hem orjinal hemde dogruluğu kesin olan bu kitap ve fasikül muhteviyatı eski olasına karsım ritüellerde çok değişiklik olamıyacağını
duğunursek güncelliğini koruyordur diye düşünüyorum.

İllaki böyle bilgilere ulaşmak istiyorsanız nacizhane şahsi tavsiyem benim gibi hem eski kitap satıcılarını dolaşmanız, hemde internet alım satım sitelerinde küçük bir arastırma yapmanız.
Hatta ingilizceniz varsa; Ebay sitesinde bircok orjinal eski eser bulabilirsiniz. Ancak şunu unutmayınız.
Oncelikle; Masonluk hakkında hersey bu platformda fazlası ile mevcut.
Ancak genede arastırıcam diyorsanız; hangi  Rit'e ait bilgileri ve belge, kitapları toplayacagınızı yada arastıracagınızı onceden belirleyin derim.
Ben Amerika'da baslılan ve Halk kütüphanelerinde tutulan 3Gb'a yakın eseri internet sayesinde edindim.
Ancak; Saygıdeğer Murat Özgen Ayfer B.Ü. 'a ait eserler türkyede yayınlanmaktadır. Bunlarıda araştırarak edinmenizi tavsiye ederim.
Netice itibarı ile Turkiyede Masonlar ve Masonluk üzerine en derin ve geniş bilgi ve kaynağın içindeyiz zaten.
Fakat belirttigim kaynaklar arastırmayı seven  üyeleri cezbedebilir.

Kerberos;

« Son Düzenleme: Eylül 27, 2014, 01:11:49 ös Gönderen: kerberos »

Eylül 27, 2014, 01:08:43 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tavsiyeniz için teşekkürler sayın kerberos. İngilizcemi akıcı bir şekilde geliştirme imkanım olursa, Türkçe kaynakların yanı sıra yabancı kaynaklara da yönelebilirim.

Zaten masonluk hakkında forumda yer alan her konuyu okumaya gayret ediyorum. Benim buradaki sorum son yayınlanan metinlerdeki uygulamaların doğruluğuydu ve gayet güzel cevaplar aldım.

Saygılarımla...
Serius est quam cogitas.

Kasım 28, 2014, 01:25:10 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bahsekonu siteyi inceleme imkanım oldu. Evet bir deşifre söz konusu gerçekten. Site anti-masonik bir duruşa sahip. Fakat bunu açıkça ifade etmek yerine, sanki masonluk hakkında geniş kapsamlı ve tarafsız bilgi verme amacını taşıdıkları izlemini verip, arada ciddi anlamda masonluğun aleyhinde (ve çoğu gerçek olmayan) algı yönetimi yapıyor.

Yer yer bu forumdaki yazışmaları da yayınlamış. Örnek: http://masonlocasi.blogspot.com/search/label/Masonlar.org

En basitinden giriş sayfasında okunabilen bir paragrafa bakalım:

"Derecenin ne suretle doğduğu veya kabul edildiği kesinlikle belli değildir. Ancak 1742 yılında yayınlanan ve Rahip Perau'ya atfolunan «Franmasonların Sırrı» adlı kitapta, bu derece hakkında şöyle denildiğine tesadüf olunmaktadır: «Mutad masonların haiz oldukları sırrın dışında, onlara üstün olduğu iddia olunan ve «Skoç» diye adlandırılan bir Rit'in varlığı hakkında Franmasonlar arasında belli bir rivayet dolaşmaktadır. Bu Rit'in gerçekten var olup olmadığı hususunda fikir beyan edecek değilim, hakkında kötü konuşmaktansa sadece bu Rit'in esrarını bilmediğimi söylemeyi tercih ederim. Beyan edebileceğim tek şey bu Rit'e mensup olanların kendilerine mahsus bir sırra sahip olduklarından, bunu kıskançlıkla koruduklarından, hatta masonluğun üstadlarından bile bunu gizlediklerinden ibarettir".

1. "Derecenin ne suretle doğduğu veya kabul edildiği kesinlikle belli değildir" denilmiş. Ben bunu anlamadım. Bu ritin bilinen bir tarihçesi yok mu? Bu forumda detayı ile yazılı değil mi?

2. "Bu Rit'in gerçekten var olup olmadığı hususunda fikir beyan edecek değilim" denilmiş: Böyle bir Rit'in var olmama ihtimalinden bahsedilmiş. Sanırım cevap vermeye gerek yok.

3. "bu Rit'e mensup olanların kendilerine mahsus bir sırra sahip olduklarından, bunu kıskançlıkla koruduklarından, hatta masonluğun üstadlarından bile bunu gizlediklerinden ibarettir" denilmiş. Masonlukta her derecenin bilgileri o dereceye özgü değil midir? EKEİR'i geçelim, Ezoterizmin yapısı gereği üç sembolik derecede bile Kalfanın bildiğini Çırak bilmez, Ustanın bildiğini Kalfa bilmez. O halde ileri derecelerde öğrenilenlerin de, sadece o ileri derecelere devam eden masonlarca bilinmesi, yüksek derecelere devam etmemeyi tercih eden Usta masonlar ile paylaşılmaması anormal bir şey midir? Bunu kıskançlıkla mı açıklıyor saygıdeğer site sahibi?

Daha ilk paragrafta üç fire.

Siteye bağlı bir de twitter hesabı var. Forumun mottosuna karşı çıkılmış, "Masonluk Mason olmayanlardan öğrenilmelidir" diyor. https://twitter.com/masonoloji/status/527187025070682112

Bir yandan da forumda yapılan çalışmalar da yayınlanabiliyor: https://twitter.com/masonoloji/status/524644951213473792

Sitede HKEMBL Büyük Üstadı'nın 30 Ağustos mesajı var: http://masonlocasi.blogspot.com/2014/09/masonlarn-30-agustos-mesaj.html  Fakat şöyle de bir not düşülmüş: "Masonların yaptığı basın açıklamasına karşın Gazi Mustafa Kemal'in söylediği sözler bizce çok önemlidir: 'Ben çok iyi bildiğim ve tanıdığım bu masonluğu salahiyetlerimi kullanarak hem de kendi rızalarıyla yasak ettirdim. Localarını kapattırdım. Beni sevenler ve kararlarıma değer verenler bu gayemi yaşatmalıdırlar. (Gazi Mustafa Kemal)' " denilmiş.

Saygıdeğer Site Sahibi, önce Büyük Üstad'ın 30 Ağustos mesajını yayınlayıp, arkasından bu yukarıdaki notu düşmüş. Amaç ne? Masonların aslında Atatürk'ü sevmediklerini, buna rağmen rol yaptıklarını söylemek mi? Eğer öyleyse şunu eklemekte fayda var. Bizler Ata'mızı karşılıksız sevdik ve seviyoruz. Söylemiş olabileceği sözler bu sevgiyi engellemez.

Yukarıda toplu linkini verdiğim bu foruma referans verilen sayfalardan ilkine daha detaylı bakalım: http://masonlocasi.blogspot.com/2014/09/masonlarorg-forumunda-masonoloji.html

21 Kasım 2014 tarihli haber-altı yorumunda saygıdeğer site sahibi şöyle diyor: "Masonların kendi bilecekleri husustur. Bizler masonik yayınları olduğu gibi açıklıyoruz. Forumda sansürlü olan bazı konuları, buradan olduğu gibi okuyabilirsiniz. Masonluk hakkında tüm detaylar açıklandıkça, zamanla Foruma ihtiyaç bile kalmayabilir." Demek ki foruma bir alternatif yaratma çabası içerisinde... Peki olabilir, buna bir itirazım yok, bunu yapmaya hakkı var.

Benim kişisel fikrime göre saygıdeğer site sahibi:

(a) ya sahaflarda gezinmeyi seven, araştırmacı bir kişiliğe sahip, derleme kapasitesi olan, fakat derlediği bilgilerin arasına dezinformasyon katarak algı yönetimi yapma amacını güden mason karşıtı bir kişi,
(b) ya da Masonluktan kendisi ayrılmış veya ilişiği kesilmiş eski bir dernek üyesi.

Eğer kişi (a) kategorisinde ise BRAVO, çok iyi yolda ilerlemekte... Amacına ulaşabilir. Hatta mevcut konjonktür gereği yarın öbürgün, Masonlara karşı bir fiziki saldırı olması durumunda, kendini gol atmış sayabilir, sevinebilir.

Lakin kişi (b) kategorisinde ise, işte o sözün bittiği yerdir. Söylenecek çok şey vardır ama gerek yok.

Bu arada Saygıdeğer Site Sahibi, masonlar.org forumunda kendi sitelerinin tartışıldığı bu konu başlığına istinaden "Yeni eklemeler olursa haber güncellenecektir" yazmış. Buyurun efendim, yeni bir ekleme oldu.

Son olarak değerli harici forum üyelerine bir şey söylemek istiyorum. Çoğunuz "Masonlar neden tepki vermiyorlar, niçin susuyorlar?" diye sormaktasınız. Buyurun, ben burada tepki verdim... Sonucun değişeceğine inanıyor musunuz?
Live long and prosper.

Kasım 28, 2014, 05:27:22 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Belki çoğu kimsenin pek dikkatini çekmeyen ama sitenin verdiği bilgilerin derme çatma olduğuni gösteren bir durum var: İki terimin aynı anda kullanılışı... Mason ve franmason.

Günümüzde birçok mason bile "franmason" terimini bilmez. Duymamış bile olabilir. Bu, o masonun bilgisizliğini göstermez. Tarihte kalmış, unutulup gitmiş, ancak araştırmacılar için anlam taşıyan bir terimdir bu. Fakat eski yayınları kaynak alan antimasonik yazılarda rastlanmayı sürdürür. Burada olduğu gibi. Sorsanız, kullanan da bilmez ne anlama geldiğini ve salt "mason" sözcüğünden farkını. Çünkü bir yerden öylesine, olduğu gibi kopyalanıvermiştir.

İddialı bir yayındaki böyle tek bir hata bile doğru denilerek verilen diğer bilgilerin doğruluğuna kuşku kondurur ve güvenilmez kılar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 29, 2014, 11:26:19 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim çok merak ettiğim bazı konular ve bu konulara ilişkin sorularım vardı. Madem bu sitenin sahibi "Masonluk Mason olmayanlardan öğrenilmelidir" diyor. Kendisine sormak isterim:

1:) Öncelikle; Tetragrammaton ne demektir ?

2:) Tiphareth, Geburah ve Chesed nedir, ne anlama gelir. Bu 3 tanımı tek 1 soruda kullanmamın özellikle 1 derece ile alakası var mı yoksa tesadüf mü ? Var ise hangi derece ve neden ?

3:) Tetragammaton ve Sefirot arasında bir bağ var mı ? Var ise -eğer zahmet olmaz ise- bir şema ile açıklayabilir mi ?

4:) Ekte ki 2 resim i açıklayabilir mi ?

5:) Tetractys nedir ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2014, 03:09:52 ös Gönderen: Arais »
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -