Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kutsi Erguner  (Okunma sayısı 3321 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 17, 2009, 04:17:19 ös
  • Uzman Uye

1952 yılında Diyarbakır'da doğdu. Müzikal kariyerine 1969 yılında İstanbul Radyoevi'ne girerek başladı. Osmanlı müziğinin köklerini araştırdı ve albümlerinde kullandı.Dedesi Suleyman Erguner son donem Osmanli'nin en unlu neyzenlerinden olmakla birlikte babasi Ulvi Erguner'de bu atmosferde yetismis ve kendisi de Turkiye'nin unlu neyzenleri arasinda yer almistir.

Yetmişli yıllarda Paris'e yerleşti, seksenlerin başında Mevlana enstitüsünü kurdu ve kendisini klasik sufi düşüncesini öğretmeye adadı.Yine Paris'te hem Mimarlik hem de Muzikoloji bolumunde doktora yapti. Paris'e ilk geldiginde kilise onlerinde ve sokaklarda ney taksimi yapip insanlara canli muzik ziyafeti vererek dikkatleri cekmeyi basardi.  

Kendi albümlerine ek olarak dünyaca ünlü pek çok müzisyenle beraber ortak çalışmalar yaptı bu müzisyenlerden bazıları Peter Gabriel, Jean Michel Jarre, Maurice Béjart, Peter Brook, William Orbit, George Aperghis, Didier Lockwood, İtalyan şarkıcı ve besteci Alice ve Michel Portal dır.

1978'de Peter's Brook'un yonetmenligini yaptigi, filmin adini Yunan Ermenisi bir Mistik olan G. I. Gurdjieff'in yazdigi kitaptan alan "Meetings with Remarkable Men" filminde ney taksimi yapmistir.

Kendi eserlerinin yanisira, yonetmenligini Martin Scorsese yaptigi ve  donemin Akademi Dalinda en iyi yonetmen odulunu alan "The Temptation of the Christ" filminde Peter Gabriel ile birlikte filmde bir ney taksimi sunmustur.

Adini Kadikoy'deki bir Cesme'den alan Ayrilik Cesmesi adinda bir kitabi ve Mesnevi'den 150 hikayeyi de Fransizcaya cevirdigi ve 60 bin satan bir tercume kitabi bulunmaktadir. Kendisi ayrica benim ney hocamin (Paul Standeven) hocasinin hocasidir :) (

« Son Düzenleme: Haziran 17, 2009, 04:27:23 ös Gönderen: Isis »

Haziran 17, 2009, 04:30:48 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

TRT'deki Telvin adli Belgeselde kisa bir roportajini izleyebilirsiniz.

Haziran 17, 2009, 04:43:35 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

hımm yani dudakçı değiliz Nefesciyiz diyorsunuz verdiğiniz ipucuyla yanlış anlamadıysam Sn. Isis :)

Haziran 17, 2009, 04:49:12 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ikisi de degil henuz. Hangisi olacagim konusunda da henuz bir fikrim yok :)Ustad Kutsi Erguner ney uflemek, kisinin ask atesinin icindeki perdeleri yirtip, kaldirip ortaya cikmasidir diyor.
« Son Düzenleme: Haziran 17, 2009, 04:55:26 ös Gönderen: Isis »

Haziran 17, 2009, 04:53:56 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Neyse sonuçta Nefesci olacaksınız madem ki Ergüner Okuluna talebe oldunuz. Diyaframınıza kuvvet diyorum o halde :) Bu arada Üstad doğru soylemiş efendim

Haziran 17, 2009, 08:13:56 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Kendisine saygım sonsuz olmakla beraber Niyazi Sayın ekolünü daha çok beğenirim ben açıkçası. Bu arada başarılar dilerim =) Pek çok kişinin söylediği gibi dört değişik nefes şiddetini öğrenmek öyle yıllar, aylar falan almıyor fakat tavır sahibi olmak esas zor olan.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Haziran 17, 2009, 09:46:58 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

dünyanın en zor(?) şeyi galiba tavır sahibi olmak heleki ney'de.. bazen rüyamda tam istediğim gibi oluyor ama sabah kalktığımda elime alıyorum... bir gün o etkiyi vericem ve  tüm apartman sakinleriyle yolculuğa çıkıcaz:) bol sebatlı günler:)