Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 07, 2011, 01:24:53 öö
Yanıtla #80
  • Aktif Uye

Yehova şahitleri olarak biz yehova şahidi kabul ederiz.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ekim 10, 2011, 09:42:56 öö
Yanıtla #81
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"Hz. Isa hangi dine mensuptur?" turu bir calismaya istirak edemeyecegim.

Ayrica, soylar konusu da beni pek ilgilendiren konular arasinda degil.

Ancak bu baslikta yapilan bir hataya dikkat cekmek istiyorum.

Kutsal Kitaplar icerisindeki, ornegin Genesis, Exodus gibi bolumlerde ozellikle vurgulanan, Kenan Bolgesi, Misir Bolgesi vb. yerleri olduklari gibi cografi bolgeler seklinde algilamak, ve bunlarin uzerinden cikarimlara ulasmak dogru degildir.

Bu bolgeler, kapali anlamlara gelmektedirler ve onemli mesaj, bu sembolik okumanin sonucunda ulasilandir. Bundan kasdedilenin ne olduguna da arastirma yoluyla ulasilabilir. Fakat bunun idraki, yalnizca Misir'dan Kenan'a yolculuk etmekte olan kisilere mahsus olacaktir. Bu sebeple de, Misirlilarin bu bolgeleri egzoterik anlamda okumasi sasirtici degildir.

Bunu soyledim, buradan ayriliyorum. Ancak ayrilirken rica ediyorum. Hz. Isa'nin veya burada adi gecen diger Ustatlarin irkini, dinini vb ozelliklerini incelemenin onemsizligini, ve bosunaligini unutmayalim, bunlarla akip giden zamanimizi harcamayalim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2011, 09:45:22 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ekim 10, 2011, 11:30:23 öö
Yanıtla #82
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Eureka bu diyeceğini demiş ve kendi deyişiyle gitmiş.

Bir daha gelir mi bilinmez. belki gelir, belki gelmez.

Dediğini anlayanlar oldu elbette... Belki çoğunluk anlamadı.

Zaten çoğunluk her nedense değerli sözleri bir türlü anlayamıyor.

Sadece egzoterik bir ortamda kalmış olanlar bu gibi sözleri biraz zor anlıyor. Adı ve tarzı her ne olursa olsun ezoterik bir ortamda çalışmış oylaünlar yani inisiyeler (mason olmasalar da) bu gibi sözlerle ne denilmek istendiğini daha iyi anlıyor.

Sayın Eureka buraya Hz. İsa yerine başka kişi adlarını da koyabilirdi. Değişen bir şey olmaz. Nitekim Hz. Musa'ya bir gönderme yaptı açıkça ama bunun o kadarla kalması gerekmez.

Bununla birlikte tüm bu konuların egzoterik açıdan incelenmesinin de genel kültür bakımından yararı vardır. Yorumsuz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2011, 01:16:01 ös
Yanıtla #83

Sayın Laus Deo ile ters düşmek istemiyorum ama bana göre yanlış olan bazı noktalara değinmem gerekiyor.

Sayın 418'in dediklerine bir diyesim yok.

Hz. İsa bana göre iyi niyetli ama sıradan bir insandı. Öyle olağanüstü nitelikleri falan yoktu. Kimilerinin ileri sürdüğünce çarmıhta ölüp ruhu cennete yükselmiş falan değildi; orada bir alegorik anlatım vardır. Arimüatalı Yusuf indiermişti onu çarmıştan canlı olarak. İsa bundan sonra çoluk çocuğa karışmış, daha otuz yıl kadar yaşamıştı.

Bu görüşlerimden ötürü beni Manikeist, Bogomil ya da Kathar olarak düşünebilirsiniz. Değilim ama tutarım o düşünüleri. Elbette siz Katolik ya da Ortodoks Hrıistiyanlığı benimseyebilirsiniz. Bu sizin dinsel özgürlüğünüzdür. Dediklerim bana göre böyledi. Siz bunlara inanmayın sakın; bunlar sapkınca düşünülerdir. İşin kötü tarafı bir de kanıtları var.

Fakat ondan önce ben İsa'ya Musevi de diyemem çünkü Musevi Musa'nın dinsel ilkelerini benimseyen kişidir. Ben istersem Musevi olabilirim ama Yahudi olamam. İsa ise düpedüz Yahudiydi. Ancak Yahudi ileri gelenlerinin çıkarları bakımından ortadan kaldırmaya pek hevesli oldukları bir Yahudi; üstelik kral. Balıkçı Kral.

Umarım ben de anlatabilmişimdir.

Sayın Adam
Sanırım sizde Protestanları tanımayanlardansınız çoğu insan gibi sizde hristiyanlığı sadece Katolik ve Ortodoks olarak 2 ye ayırıyorsunuz. İsa bir mucizeydi dünyaya öyle güzel bir mucize gelmedi ve  geri dönene kadarda gelmeyecek. Söylediklerinize az da olsa katılmıyor değilim evet Mesih İsa varolan bir dine devam olarak geldi Moşe'nin devamıdır ruhunun devamıdır o .
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Kasım 22, 2011, 01:29:54 ös
Yanıtla #84

Sayin Karahan, bir dinin inanisini "bunu yapmak ne kadar dogrudur" diye elestirecekseniz, ben bu konuya katilimimi keserim. Cunku bu durumda olay objektiflikten direk cikmis oluyor. Ben de size Islam'da X'i yapmak ne kadar dogrudur desem, bunun karsiligi olarak; kestirebiliyor musunuz konunun nerelere gidebilecegini?

Dolayisiyla Islami bakis acisindan bakarsaniz tabii ki anlam veremezsiniz.

Bu olayi Allah'in direk ete burunmus hali gibi algilamamakta fayda var bence. Cunku her ne kadar hristiyanlarin buyuk cogunlugu Isa ile Tanri'yi esit tutsalar da, bu olay daha cok metaforik bir olaydir. Cunku Incil'de Isa'nin hem tanri, hem tanrinin oglu, hem tanrinin elcisi ve hem tanri ile insan arasinda bir araci oldugu yazar. Isa ayrica daha onceki basliklarda degindigim gibi Tanri'nin kuzusudur ayni zamanda.

Demek istedigin her ne kadar Isa Tanri'nin ete burunmus hali gibi gorunse de, Hristiyanligin temelinde Isa'nin Tanri'nin kendisi olmadigi aslinda gayet acik ve nettir. Cunku Isa bir cok yerde bana degil Tanriya dua edin der. Fakat Isa uzerinden gecmeyen hic bir dua da Tanriya ulasmayacaktir aslinda.

Isa'yi bu baglamda Tanrinin direk ete burunmus halindense Tanri'dan direk kopup gelmis bir parca olarak dusunmek daha mantikli olacaktir.

Esenlikler,
Laus Deo.

Sayın üstadım ne kadar doğru söylemişsiniz gözlerim doldu desem yeridir. Bir süre önce işimden ayrıldım önceleri bunun sebebini anlayamadım taki ışık bana doğru yolu gösterene kadar o güzel ışık bana gerçeği görmeme yardımcı oldu. Evet ben gerçekleri araştırabilmem ve yahudi soyuna hizmet için çıktım işten evet gerçek bütün peygamberler yahudi soyundan gelmedir. İsa ise Tanri'nin bir parçasıdır. O büyük bir kitaptır canlı kanlı tekrar gelecektir ve Musevi Hristiyan kardeşler Armageddon'u başaracağız. Rab hepimizi affettsin.

Esenlikler & Shalom
Necmettin ( David )
Ne gündüz uçan oktan,

Kasım 22, 2011, 04:19:33 ös
Yanıtla #85
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayret bir şey!

Kuşkusuz bu forumda bana yüklenen çok oldu ama hiç kimse Hıristiyanlığı Katolikler ve Ortodokslar diye ikiye ayırdığımı söylememişti.

Yoksa böyle bir şey mi yaptım? Yoksa Calvincilerden, Luthercilerden, Knoxculardan, Püritenlerden Metodistlerden, Mormoınlardan, Anglikanlardan hiç söz etmedim mi?

Hıristiyan mezhepleri bu kadarla da bitmez üstelik.

Konuyu mu tartışıyoruz yoksa benim kişiliğimi mi?

Hz. İsa Protestan mıydı yoksa?

(Ben öyle olduğunu biliyorum da protest ettiği başka.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2011, 04:24:30 ös
Yanıtla #86

Hayret bir şey!

Kuşkusuz bu forumda bana yüklenen çok oldu ama hiç kimse Hıristiyanlığı Katolikler ve Ortodokslar diye ikiye ayırdığımı söylememişti.

Yoksa böyle bir şey mi yaptım? Yoksa Calvincilerden, Luthercilerden, Knoxculardan, Püritenlerden Metodistlerden, Mormoınlardan, Anglikanlardan hiç söz etmedim mi?

Hıristiyan mezhepleri bu kadarla da bitmez üstelik.

Konuyu mu tartışıyoruz yoksa benim kişiliğimi mi?

Hz. İsa Protestan mıydı yoksa?

(Ben öyle olduğunu biliyorum da protest ettiği başka.)

Ben forumdaki yazılarınızı değil burada yazdığınızı söylüyorum. Ayrıca söylediklerim konu ile ilgili Hristiyanlığın geçmişte Katoliklerin yaptıklarından dolayı yargılanmasını saçma buluyorum. Herşey bitti şimdi de Jesus'un dinini mi sorguluyorsunuz utanmasanız müslümandı diyeceksiniz.
Ne gündüz uçan oktan,

Kasım 22, 2011, 04:28:23 ös
Yanıtla #87
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam

Bazen benim düştüğüm polemik hatasına düştünüz sizde sanırım.Size ithaf edilen sitemlere kızmamak  sabır işi belki ama konunun saptığınamı yanarsın yada isa için atfedilen sözleremi yanarsın.İnançtır saygı duyarım ama yazılan sözlerin altındaki manalar mantık hatası dolu.Allahın bir beden ihtiyaç duyup isa ile bedenlenip yeryüzüne inme ihtiyacı hissetmesi allahı zaten başlıbaşına bambaşka bir konuma sokuyor burası en inanışmaz yeri.Allah ihtiyaç sahibi olamazki isanın bedenini ne yapsın kaldıki benimde bedenimin ve ruhumun sahibi allah değilmi o mantıkla allah benim bedenimle insanlarla bir nevi muhabbetmi ediyor.

Sırf isayı daha ulaşılmaz bir konuma getirmekse niyet bir şey diyemem ama lütfen önce akıl akıl lütfen akıl,yalvarırım akıl.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 22, 2011, 04:29:53 ös
Yanıtla #88
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.blackfriairs

Ben size isanın müslüman olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim hemide heç utanmadan ve sıkılmadan.Tabi kelime anlamları dahilinde
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 22, 2011, 04:31:34 ös
Yanıtla #89

sn.blackfriairs

Ben size isanın müslüman olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim hemide heç utanmadan ve sıkılmadan.Tabi kelime anlamları dahilinde

Öyle bir din mi vardı ? Bende müslümanlık diye bir din olmadığını iddaa ederim.
Ne gündüz uçan oktan,