Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Isa vs. Horus  (Okunma sayısı 17377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2012, 07:02:38 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Arkadaslar,

Asagidaki bilgileri dogrulayabilirmisiniz? Sizce dogrumu ve yorumlariniz nelerdir?

Kasım 27, 2012, 10:33:46 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ucu açık bir konu , burada Horus doğrudur dersek bence TEK TANRILI inanışlar baştan itibaren güvenirlik olgusunu  sorgulamamız gerekir .Bu da bizim cenahta KAFİR' lik denen bir nevi AFOROZ (Bak sen sanki bana bir dinin YOBAZLARINI  hatırlattı ) . Neyse helede İslam denen dinde yeryerinden oynar ...
SİZCE

Saygılar

Dünyaya ışık geldi, ama insanlar ışık yerine karanlığı sevdiler.Çünkü yaptıkları işler kötüydü.Kötülük yapan herkes Işıktan nefret eder ve yaptıkları açığa çıkmasın diye IŞIĞA yaklaşmaz
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 27, 2012, 10:48:40 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Pasha, gerçekten çok güzel bir konuyu ele almışsınız. Buna bir müddet devam edelim bakalım neler gelecek. Daha sonra da kutsal kitaplarda yazan diğerlerini ele alabiliriz. Ben şimdilik izlemede kalacağım.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 27, 2012, 11:23:48 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

" Hıristiyanlıktaki teslis
inancının (üçleme – Baba,
Oğul ve Kutsal Ruh) da başka
inançlardan alındığı bellidir.
İsis, Osiris ve Horus, büyük
Mısır teslisidir! Bu teslis
inancı Hz. İsa’dan yaklaşık
üç yüz yıl kadar sonra
hıristiyan inancına
uyarlanmıştır. “Antik Tanrı”
dedikleri İsis’in heykelcik
ve resimleri Meryem Ana ve
Çocuğuna dönüşmüştür.
Aynı şekilde Mitra,
Diyanissos, Attis, Krişna aynı
özellikleri gösterir. Hepsinin
doğumu 25 Aralıktır ve hepsi
çarmığa gerilmiştir
Bu Hz.İsa Değildir! Neden
İsa'nın arkasında her zaman
bir güneş var bunu hiç
düşünmediniz mi? Çünkü İsa
öldükten sonra gizli örgütler
İsa'nın gerçek hikayesini
horus denilen deccal'e yani
kendi tanrılarına yazmıştır.
Gizli örgütler istemsiz bir
şekilde olsa dahi kendi
tanrılarına tapınmanız için
hikayeleri ve araçları
değiştirmiş İsa gibi
göstermiştir.Onu tanrı ilan
etmişlerdir.

Bir düşünün
Hristiyanlık'da kutsal gün
nedir? Pazar yani Sunday.
Peki bunu bir açalım;
Sun = Güneş
Day = Gün
SunDay= Güneş Günü
Onlar sizi kandırdılar! Siz
istemsiz bir şekilde Deccal'e
(Horus,Ra,Güneş Tanrısı,Tek
göz)'e inandınız
Sizce neden her
resmedilişinde güneşin
önünde veya içinde? Sizce
neden kutsal günleri
Sunday=GüneşGünü? Lütfen
bu bilgileri yayalım ve
gerçeği herkes görsün. "

Anlayan tamam, anlamayan hamam . saygılar.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Kasım 28, 2012, 08:19:38 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ares, birtakım başka web sitelerinde yayınlanmış olan bir yazıyı alıp getirmiş; buraya yapıştırmış.

Tüm yazıların böyle olup olmadığını kontrol etmek olanaklı değil, olanaklı olsa da zahmetine  değmez ama insan bu kopyalama ve yapıştırma işleminde özenli olmalı; açıkça, "Bakın şu internet sitesinin şurasında ne yazıyor:..." diyebilmeli. Böylece kendi emeği ve katkısı da ortaya çıkar; başkalarının emeğini satıyormuş gibi bir izlenim oluşmaz.

Bu karşılaştırma aslında çok değerli... Elbette Hıristiyanlığın teslisi o antik inançlar üzerine kurulu. Kim yadsıyabilir ki bunu? Hepsi birbirini izler ve temelinde Hermetik Gelenek denilen olguya dayanır. (Hermetik Geleleğin kökeni ille de Mısır'da değildir.) Belki daha da öncesi vardır; henüz bilmiyoruz.

Bu yazıda benim asıl dikkatimi çeken, şu İsa'nın doğum tarihi denilen gün: 25 Aralık. Sayın Ares'in açıkladığı Güneş Günü konusuna hiçbir diyeceğim yok; onu doğrulayabilirim. Güneş Kültü başlı başına bir yertutar insanlığın tarihinde zaten.

Fakat İsa'nın doğum tarihi 25 Aralık değildir ki... Onun öyle olduğunu söyleyen ve tarihe öyle kaydettiren İmparator Constantinus yeni Büyük Konstantin'dir. Sanırım bunu bu Forumda bir başka başlık altında irdelemiştik. Asıl doğum taürihinin ne olduğunu ve niçin iki kez değişikliğe uğratıldığını da anlatmıştık.

Üstelik ve elbette Meryem bakire falan da değildir ve İsa'nın babası da vardır. Tıpkı Antik Mısır inançları ve söylencelerinde Horus'un bir babası olduğu gibi.

Bu konunun irdelenmesine devam edilmesi hoşnutludur. Bu yazdıklarımın bireysel olarak da alınmaması gereklidir. Ancak bir katılımcımız yanlış bir iş yapıyorsa, onu işaret etmek ve bundan sonraki çalışmalarında düzeltilmesini sağlamak (savunma ya da açıklama gereksizdir) için yol göstermek de bizim buradaki görevlerimiz kapsamına girer.

Madem üçleme...

Osiris - İsis - Horus

Tanrı - Meryem - İsa

derken

Özgürlük - Eşitlik - Kardeşlik

kavramına kadar gelebilir miyiz acaba?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 28, 2012, 10:37:36 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
Üstelik ve elbette Meryem bakire falan da değildir ve İsa'nın babası da vardır.

Sayın ADAM Yukarıdaki alıntının tam anlamıyla doğruluğu varmı ; varsa Kuran'da yazanın aslı doğru diye İman ettim .Şimdi ben bu İkilemi nasıl çözeceğim ? ???

Alıntı
16, 17. (Ey Muhammed!) Kitapta (Kur'an'da) Meryem'i de an.Hani ailesinden ayrılarak doğu tarafında bir yere çekilmiş ve (kendini onlardan uzak tutmak için) onlarla arasında bir perde germişti. Biz, ona Cebrail'i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde görünmüştü.   

18. Meryem, "Senden, Rahmân'a sığınırım. Eğer Allah'tan çekinen biri isen (bana kötülük etme)" dedi.   

19. Cebrail, "Ben ancak Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim" dedi.   

20. Meryem, "Bana hiçbir insan dokunmadığı ve iffetsiz bir kadın olmadığım halde, benim nasıl çocuğum olabilir?" dedi.   

21. Cebrail, "Evet, öyle. Rabbin diyor ki: O benim için çok kolaydır. Onu insanlara bir mucize, katımızdan bir rahmet kılmak için böyle takdir ettik. Bu zaten (ezelde) hükme bağlanmış bir iştir" dedi.   

22. Böylece Meryem çocuğa gebe kaldı ve onunla uzak bir yere çekildi. 
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2012, 10:41:01 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 12:36:50 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu, bilgisine Kuran ile ulaşılabilecek bir konu değildir. Bu konu, Kuran'ın yazımından yüzyıllarca önceki bir konudur ve İsrailoğullarında Yahuda soyundan gelme Yusuf oğlu, Meryem'den doğma Balıkçı Kral İsa'nın doğumu konusudur. (Günümüzün Gregoriyen Takvimi ile M.Ö. 15 Nisan 7.)

Bunların anlatılmış olduğu belgelerin anlaşılabilmesi için, oradaki anlatımlara genelde bilinen sözlük anlamları ile değil, biraz daha derin ve ilgili çerçevenin olası anlamlandırmaları çerçevesinde ve bilerek bakmak gerekir. (Balıkçı Kral'ın ne olduğu gibi.) Nitekim dikkatli olunmalı, Nâsıralı İsa'nın yanlış olup, doğrusunun Nazaren İsa olduğu da bilinmelidir. Çünkü bunun ötesine, Nazarenler'e ve Vaftizci Yahya'ya da bakmak gerekecektir.

Benim açımdan Kuran'ın bir güvenilirsizliği vardır. Bunun gerekçesi de vahiy olgusu değil, çok yıllar sonra o hafız denilen ve okur-yazar olmayan Arapların kulaktan kulağa bir türkü ya da ilahi okur gibi aktardıklarını yazıya dökenlerin, o yetersiz ve değişik anlamlara çekilebilen, sesli harfleri ve noktalama işaretleri olmadığı için anlamları ancak mazoretik yöntemle verilebilen yazılarının sağlıksız olabileceğidir.

Üstelik hep denilmez mi ki,. Kuran'ın bir zahiri bir de batıni anlamı vardır diye.

Kaldı ki, Kuran ve ondan önceki İnciller, ondan önceki Tevrat (genel bir terim olarak), bunların hepsi ya bir din kitabıdır ya da bir tarih kitabı. İkisi birden olmaz. Şayet tarih kitabı değil de  kutsal kitap iseler, içerdikleri bilgiler dinseldir, bilimsel değildir; bilimsel olması da gerekmemektedir.

Dolayısıyla isteyen kutsal kitapta yazılana inanır. Ancak o bir inanç olur, bilgi değil. İsteyen bilimsel bilgi birikimine göz atar; buldukları yetersiz kalabilir ama dogma olmaz.

İsa'nın da Horus'un da (her ikisi de birer kişi olarak var idiyse tarihte eğer) doğumları analı babalıdır. Bu iş öyle tansık tarzında falan olmaz. Ancak onların doğumlarının farklı oluşlarının anlatımı, bir alegorik değerlendirme olabilir; o ayrı. İşte o zaman Masonlukta çok önem verilen  "dul kadının çocuğu" teriminden bile söz edilmesine başlanabilir.

Ne yazık ki bilimsel bilgi değil, o tansıklar yön vermiş irnsanlığın geçmişine.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 28, 2012, 12:48:00 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu konu, bilgisine Kuran ile ulaşılabilecek bir konu değildir. Bu konu, Kuran'ın yazımından yüzyıllarca önceki bir konudur ve İsrailoğullarında Yahuda soyundan gelme Yusuf oğlu, Meryem'den doğma Balıkçı Kral İsa'nın doğumu konusudur.

Bu yaklaşım çok masumane bir yaklaşıım tarzı , lakin kazın ayağı hiçte öyle Kuran'dan önceye aittir  denerek böyle ES  geçilecek bir açıklama değildir kanımca ...
Yapmayın Üstadım ;  bu anlatımın sonucunda Tanrı denen kavramın sonsuza dek yok olması gerekir .Eğer İsa olayı doğru ise Tarihi ve Dini açıdan bütün ilahi denen dinlerin UYDURMA olduğu ortaya çıkar . Masonluktaki Evrenin Ulu Mimarına İnanmak  kavramınında savsata ve göstermelik olduğu ortaya çıkar .

Alıntı
Ne yazık ki bilimsel bilgi değil, o tansıklar

Tansıklar ne demek Google aradım cevap bulamadım .

Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2012, 12:58:17 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 01:02:05 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Haç'ta Can veren İsa(a.s.) değildi…

İsa Tanrının Kulu mu? Hizmetcisimi? »
.

Hz.İsa ve Horus

Hz.İsa’nın Doğum Kıssası, Horus Efsanesi’ndendir deniyor, acaba bu doğru mu?

ALINTIDIR

İsa ve Horus

Hz.İsa’nın gerçekte yaşamadığı ve hakkında anlatılanların eski efsanelerden çalındığı şeklinde bir iddia vardır. İddia sahiplerinin kullandığı argümanlardan bir kısmı, Kuran’ın yer vermediği hususlarla ilgili olduğundan, makalemizin konusu dışında bırakılmıştır. Mesela, Hz.İsa’nın yeniden dirilişi, havarilerin sayısı, 25 Aralık tarihi gibi.

Bizi ilgilendiren esas kısım, Hz.İsa’nın bakire bir kadından dünyaya gelişidir. İddiaya göre, Horus Efsanesi’nde de benzer bir olay anlatılmaktadır ve bu öykü, Hz.İsa’nın doğum kıssasına ilham kaynağı olmuştur.

Horus’un Annesi İsis, “Bakire” miydi?

Horus Efsanesi, ana hatlarıyla şöyledir (1):

——————————————————————————–
 Geb ve Nut’tan 4 çocuk dünyaya gelmiştir: Osiris, İsis, Set ve Nepthys.

Osiris içlerinde en büyük olanıydı. Bu nedenle, Mısır kralı oldu. Kız kardeşi İsis ile evlendi.

Kardeşi Set, Osiris’i kıskanıyordu ve bir gün onu öldürdü ve parçalara ayırdı. Bu sayede, onun yerine Mısır kralı oldu. Kız kardeşi Nepthys ile evlendi.

İsis ise ülkeyi gezip, kocasının vücudunun parçalarını buldu ve onları tekrar bir araya getirip, ondan bir çocuk sahibi oldu. İşte bu çocuk, Horus’tur!
 ——————————————————————————–

SONUÇ: Açıkça görüldüğü gibi, Horus’un annesi “bakire” filan değildir; efsanede anlatılanlarla Hz.İsa’nın doğumu arasında herhangi bir ilişki yoktur!
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 06:59:44 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Unutmadan ekleme yapayım. Isıs Osırısın parçalarını aradı. 12 parçaya ayıran set onu nehre attı ve hepsi ayrı yerlere dağıldı. Isıs parçaları buldu fakat parçalardan sadece biri eksikti o da Osırısın cinsel organıydı. Fakat yinede çocuk sahibi oldu. Burada bilinmeyen nasıl çocuk sahibi olduğudur.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi