Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Allah'tan başkası yok ise...  (Okunma sayısı 13106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2011, 01:23:57 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

e biz neyiz ya o zaman, yok muyuz?! asıl alıglanmayan şey yoktur yani vardır da bizim için yoktur ya da kısaca yoktur. o halde algılayamadığımız şeyler yoktur ama oladabilirler mi? iyi midir kötü müdür bilemiyorum amma bildiğim sopası ve eli yok böyle gözüne sokacak. o da tartışmalı kimisi sopası yok diyor kimisi eli yok diyor. sonuç var olduğunu kabul ederek, ya hu bize ne iyi mi kötü mü?

agnostik teistikliklerimle
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 27, 2011, 09:34:05 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın Zagzagel,

Allah'ın sopası sizsiniz!...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 27, 2011, 11:48:53 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben eliyim diye düşünmüştüm :) oradan sopa gibi mi gözüktüm :)
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 27, 2011, 12:04:41 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Kuran- ı  Kerimde  insanların gelişmiş hayvanlar olduğuyla ilgili bir ayet var mıdır? Sadece meraktan soruyorum...

Ocak 28, 2011, 02:02:34 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Ben eliyim diye düşünmüştüm :) oradan sopa gibi mi gözüktüm :)

Sopa işlevi gören "El"diyelim mi?!...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 28, 2011, 03:35:26 ös
Yanıtla #15

Kuran- ı  Kerimde  insanların gelişmiş hayvanlar olduğuyla ilgili bir ayet var mıdır? Sadece meraktan soruyorum...

Yaratılanların en şereflisi (eşrefi mahlukat) diye bir söz var. Ama hayvanların en gelişmişi dendiğini zannetmiyorum. Yazan bir kaynak olabilir, ama bu kuvvetle muhtemeldir ki tercümeden kaynaklanan bir hata olur. Genel akışa ve ruhuna aykırı çünkü, insanları hayvanların bir grubu olarak nitelemek.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 30, 2011, 01:00:47 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dolayısıyla,sorunun yanıtı içinde mevcuttur.Bizleri yargılayacak olanlar da bizleriz.Herkes,kendi kürsüsünde kendini yargılayacaktır/yargılamaktadır.

Yargılama sonucu,insanı cennete veya cehenneme yönlendiren kendine özgü ama ortak kaynaktan varolan ve beslenen vicdanıdır.

Saygılarımla
Sn. Ceycet, yorumunuza katılıyorum. Bir anne hayırsız çocuğunun bile en ufak zarar görmesini istemezken kendi ruhundan bizleri yaratan Allah herhalde acı çektirmek hiç istemez. Ancak öteki alemde bu dünyadaki beden olmayacağına göre maddi arzu sıfıra indirgenip algı ve amaç farklı olacağını düşünürsek.. eksikliklerimiz , vicdanımızın yargıları sonucu yaratıcı sevgisinden mahrum kalmak ruhumuzu sıkıntılı bir hale sokacağa benziyor. Hiç yoktan kendi açımdan öyle düşünüyorum :)

Ocak 30, 2011, 08:50:09 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bilakis her şey zatında, sıfatında, varlığında ve varlığının devamında O'na muhtaçtır" [/quote]

Keşke kuranda Allahtan başkası yoktur denseydi ve bütün anlattığı da bunun üzerine olsaydı.
Kendi ruhundan üflemiş bile olsa, insanların zalim, cahil ve kusurlu olduğunu yüzlerce kez söylemiştir. Cenneti ve cehennemi kurmuştur. Kavimleri yaratmıştır. Ne o insandır, nede insan tanrı dır.
Kuran'da geçen insan kelimesinin yerine Allah yazarsanız, çok saçma bir yazıyla karşılaşırsınız zaten.

Alıntı
Bilakis her şey zatında, sıfatında, varlığında ve varlığının devamında O'na muhtaçtır"

Yani bence, yazıdan "Allah'tan başkası yok ise.." diye bir çıkarım yapılamaz.

Saygılarımla..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.