Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların kabala çalışması ?  (Okunma sayısı 25570 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2009, 05:02:55 öö
  • Ziyaretçi

Merhabalar,

Değerli mason arkadaşıma özelden aşağıdaki gibi soru sormuştum ve foruma yazarsam diğer arkadaşların da faydalanabileceğini söyledi. O sebeple burdan tekrar soruyorum.

Masonların kabala çalıştıklarını biliyorum/tahmin ediyorum. Bnei Baruch ile paralel mi çalışıyorsunuz? Yoksa kendi çalışma grubunuz var mı?

Kasım 16, 2009, 08:02:50 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Nazımdemir forumumuzda yeni bir üye. Sorusuna elbette masonlar yanıt verebilir; ben de bunu yapabilirim ama sakın alınmasın, kendisine sorusuna açıklık getirmesi için iki soru soracağım önce:

1-  Masonların Kabala üzerinde çağlıştığını biliyor musunuz, sadaca tahmin mi ediyorsunuz? Hangisi? Niçin?

2- Bnei Baruch nedir? Beni Berith mi demek istiyorsunuz? O değilse, sizin dediğiniz nedir?

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2009, 09:58:52 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Merhabalar,

Değerli mason arkadaşıma özelden aşağıdaki gibi soru sormuştum ve foruma yazarsam diğer arkadaşların da faydalanabileceğini söyledi. O sebeple burdan tekrar soruyorum.

Masonların kabala çalıştıklarını biliyorum/tahmin ediyorum. Bnei Baruch ile paralel mi çalışıyorsunuz? Yoksa kendi çalışma grubunuz var mı?

Sn.Nazımdemir foruma ve aramıza hoşgeldin.

Bu konuda Sn.Adam'ın sorduğu sorualra vereceğiniz cevaplar önemli.Ama ben sorunuzu anlamış kabul ederek yanıtlanaya çalışayım.

Kabala öğretisi çıkış yeri tam net olarak belli olmamakla birlikte mısırın gizemleri isimli kitapta verilen bilgiler doğrultusunda Kabalanın Antik mısırdan daha eski dönemden mu ve atlantis ile bağlantısı olduğuda görülmektedir.

Masonların kabala ile uğraşmasına gelirsek bugün kabala'yı eğer yahudi mistizmi olarak kabul edersek bunun ile sadece masonların içindeki yahudi inancına sahip olanların uğraştığını düşünmek pekte gerçek dışı olmaz.Dolayısı ile yahudi inancı dışındaki masonların kolay kolay böyle birmistik inancı kabüllenebileceğini masonluğun içinde pek düşünmüyorum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 16, 2009, 10:42:18 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,

zannınızın aksine,kabalayla ilgilenen değişik dinlere mensup takva sahibi oldukça fazla insan var.Önümüzdeki yıllar da bu ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 16, 2009, 05:11:56 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM'ın sorularına cevap vermek elbette bana düşmez ki sayın nazimdemir'de kendilerini elbet yanıtlayacaktır fakat şunu da belirtmek isterim; Beni Berith hakkında fazla bilgim yoktu, bir Yahudi derneği olmasından fazla bilgiye de rastlayamadım internette her neyse bunun yanında Bnei Baruch dünyaca ünlü bir kabala okuludur.Başında şu anda Micheal Laitman vardır ki kitaplarını kitapçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz (bu aralar Kabala moda) .

Bunun yanında sayın karahan'ın Yahudi inancı dışarısındaki insanların Kabala'yı özümsemelerinin kendilerine olanaksız gelmesi konusuna anlam veremedim tıpkı sayın ceycet'in Kabala'yı takva sahiplerine özgüymüş gibi gösteren beyanına anlam veremediğim gibi.Ters/Şer sefiralarla (Klifotla) ilgilenen çok sayıda farklı inanca mensup insan var ki bunların hepsi de takva sahibi değil.

Kasım 16, 2009, 05:30:11 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın sorularına cevap vermek elbette bana düşmez ki sayın nazimdemir'de kendilerini elbet yanıtlayacaktır fakat şunu da belirtmek isterim; Beni Berith hakkında fazla bilgim yoktu, bir Yahudi derneği olmasından fazla bilgiye de rastlayamadım internette her neyse bunun yanında Bnei Baruch dünyaca ünlü bir kabala okuludur.Başında şu anda Micheal Laitman vardır ki kitaplarını kitapçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz (bu aralar Kabala moda) .

Bunun yanında sayın karahan'ın Yahudi inancı dışarısındaki insanların Kabala'yı özümsemelerinin kendilerine olanaksız gelmesi konusuna anlam veremedim tıpkı sayın ceycet'in Kabala'yı takva sahiplerine özgüymüş gibi gösteren beyanına anlam veremediğim gibi.Ters/Şer sefiralarla (Klifotla) ilgilenen çok sayıda farklı inanca mensup insan var ki bunların hepsi de takva sahibi değil.

Sayın Ayn,

"Takva sahibi"sıfatından ne anlıyorsunuz?

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 16, 2009, 06:58:10 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Soruma yönelik cevabı mason arkadaşımdan beklemekteyim. Sorumu buraya yazmamdaki amaç; mason arkadaşımın vereceği cevaptan sizlerin de faydalanmasını sağlamak(mason arkadaşımızın tavsiyesi üzerine).

Teşekkürler.

Kasım 17, 2009, 08:04:24 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın nazimdemir, masonların Kabala üzerinde çalıştıklarını biliyorum/tahmin ediyorum demişti; ben de "Hangisi?" diye sormuştum. O ise bunun yanıtını mason arkadaşlarına bıraktığını söylüyor. O sözünü ettiği kuruluş hakkında bir yanıtı yok ama bu arada Sayın Ayn bir açıklama yapmış bereket.

Masonlara sıra gelmeden ben belirteyim: Masonlar isterse Kabala üzerinde bireysel çalışma yapabilir. Kurumsal ve ritüelik olarak, bazı mason ritlerinin ritüellerinde Kabala ile bağlantılı öğreti bölümleri vardır; bunlardan en yoğun içeriği olan da Mizram-Memfis Rti'dir. Ancak bu genel olarak masonluğun kabala üzerinde çalışma yapmakta olduğunu gösterir bir durum değildir. Belki tarihte (18. yüzyılın ikinci yarısında) bu bağlamda çalışma yapan birimler olmuştur ama onlar çoktan tarihte kalmıştır.

Ötekine gelince... Masonluğun kendinden başka hiçbir kuruluş ya da örgütle paralel çalışması yoktur ki bununla olsun.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 17, 2009, 01:03:57 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sanırım anlatamadım tam olarak.Belkide şöyle demeliydim inanç sahibi bir hristiyan yada müslümanın kabala ile uğraşmasını onu anlamaya çalışmasını pek anlayamıyorum.

Yahudile için kabala mistik bir kitap ve onlar için çok önemli.Her ne kadar çıkışı onlarla ilgili olmasada onlar kendilerine mal etmişler ve kutsal kitaplarından daha değerli görüyorlar.Dolayısı ile kabalaya öncelikle hangi gözle bakıldığını insanların anlaması lazım.

İçeriğinden ne bulmayı umuyorlar kabalaya ne sıfatla bakıyorlar ve ne anlam veriyorlar öncelikle bunlar önemli şeyler.Kabala ile sadece yahudilerin değil mistizmi seven her insanın ayrıca uğraşması zaten çok doğal.
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2009, 01:54:17 ös Gönderen: skullG »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 08, 2009, 01:53:11 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın nazimdemir, masonların Kabala üzerinde çalıştıklarını biliyorum/tahmin ediyorum demişti; ben de "Hangisi?" diye sormuştum. O ise bunun yanıtını mason arkadaşlarına bıraktığını söylüyor. O sözünü ettiği kuruluş hakkında bir yanıtı yok ama bu arada Sayın Ayn bir açıklama yapmış bereket.

Masonlara sıra gelmeden ben belirteyim: Masonlar isterse Kabala üzerinde bireysel çalışma yapabilir. Kurumsal ve ritüelik olarak, bazı mason ritlerinin ritüellerinde Kabala ile bağlantılı öğreti bölümleri vardır; bunlardan en yoğun içeriği olan da Mizram-Memfis Rti'dir. Ancak bu genel olarak masonluğun kabala üzerinde çalışma yapmakta olduğunu gösterir bir durum değildir. Belki tarihte (18. yüzyılın ikinci yarısında) bu bağlamda çalışma yapan birimler olmuştur ama onlar çoktan tarihte kalmıştır.

Ötekine gelince... Masonluğun kendinden başka hiçbir kuruluş ya da örgütle paralel çalışması yoktur ki bununla olsun.

Sevgiler.

Ben Masonlar'ın Kabala ile ilgilendiğini, Zohar'ı okuduğunu duymuştum, söyledikleriniz karşısında şaşırdım. Sağolun, saygılar.
Çöl Bilgesi