Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: pramidin üstündeki gözün acıklaması  (Okunma sayısı 13684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2016, 11:01:28 öö
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Duzeltiyorum ilteris dedim yanlışlıkla. Moon light a soruyorum
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Nisan 12, 2016, 06:38:00 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de şunu merak ettim: Bu başlığa konu olan "göz" sağ göz mü? Sol göz mü?
enelsır

Eylül 02, 2016, 01:51:35 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben de şunu merak ettim: Bu başlığa konu olan "göz" sağ göz mü? Sol göz mü?

Sayın Enelsır, bir çok kaynaklara göre sağ göz olmaktadır. ( Yüzde-Yüz belli değildir )

Saygılarımla
''M.W''

Eylül 02, 2016, 08:37:21 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Her şeyi gören göz, Tanrı'nın herkesi gözlemesinin ve korumasının bir sembolüdür. Her şeyi gören göz genellikle çevresinden ışınlar yayılan bir daireyle çevrelenmiş tek bir insan gözü olarak resmedilir. Kimi Zaman "Tanrının Gözü" olarak da söz edilen bu sembol ABD dolarının (1778 yılından beri) yanı sıra, Mısır tarzı bir piramidin tepesine oturtulmuş olarak ABD Resmi Mühründe de görülür.

Farmasonlara göre, bu sembol "Evrenin Büyük Mimarı"nı temsil eder. Birçok kültürde, çoğu kez "kem göz" lanetlerinden korunmak için bu sembol kullanılır.

İnsan gözü, Mark Twain'in de işaret ettiği gibi yalnızca nesnelerin dışını görebilir, ama Her Şeyi Gören Göz (Kadiri Mutlak Göz diye de kullanılır) kalp ile ruhu görebilir ve okuyabilir.

ALINTI : Vikipedi, özgür ansiklopedi
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 02, 2016, 11:55:47 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

1782'de Kongre tarafından kabul edilen mühürdeki sembolün anlamını o zamanki Kongre Sekreteri Charles Thomson ile Sanatçı Danışman William Barton şöyle açıklıyor: Piramit, kuvveti ve kalıcılığı, üzerindeki göz ise Tanrının Amerikan davasına rehberliğini, davanın koruyucusu olduğunu remz eder.

ALINTI
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 12, 2016, 05:58:57 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaratıcının herkesi gözlemesinin ve korumasının bir sembolü olarak gösterilir. Genellikle çevresinden ışınlar yayan bir daireyle çevrelenmiş tek bir insan gözü olarak tasvir edilir. Kimi Zaman "Tanrının Gözü" olarak da söz edilen bu sembol ABD dolarının (1778 yılından beri) yanı sıra, Mısır piramidinin tepesine oturtulmuş olarak görülür. Manası hakkında çok farklı yorumlar vardır ancak, tam olarak ne ifade ettiği hakkında çok az bilgi bulunmaktadır.

Saygılar...
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 06, 2020, 01:57:05 öö
Yanıtla #16

Herkese merhaba
Tanrının gözü herşeyi gören göz olarak ifade ediliyor.. derin manada Tanrı bizi koruyor bizi muhafaza ediyor anlamı yükleniyor bu benim bildiğim

Nisan 09, 2020, 03:08:23 ös
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar;

Tepede yer alan göz ile ilgili benimde bir kaç takım duyduğum değişik şeyler var aslı var mıdır? çok bilmiyorum ama şunu duymuştum. O gözün simgesi tek gözlü deccal olduğu düşüncesinde olunduğu ve aynı zamanda orta doğuda bir 3. büyük dünya savaşının çıkacağına ve  islam savaşı olacağına dair inanış ve deccal ile mehdinin savaşacağı ile ilgili bir inanışın olduğunu bir çok noktadan duymuştum. bununla ilgili de deccali insanlara medya yayın organları vb gibi ortamlarda insanların bilinç altına dikkat dışı yayınlar ile subliminal bir şekilde bilinç altına yerleştirilmesi gibi bir proje inancını duymuştum. Fakat epifiz bezi ile ilgili araştırmalarım oldu ve oldukça fazla ilgimi çekmişti ve tüm piramit,ücgen sembolizm vb gibi görsel oluşum detayı için mantıklı gibi duruyor. ama burdaki hem benim söylemim hemde epifiz değerlendirmesi hakkında cidden üstadalardan konuyu açıklar bir yorum almayı çok istiyorum. bu konunun doğrusu ne acaba...