Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SÜMER'DEN TEVRAT'A-TEVRAT'TAN KURAN'A  (Okunma sayısı 17590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 28, 2011, 01:51:53 öö
Yanıtla #20
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,

Ruken Kızıler , kendisi İş Bankası Kültür Yayınları editörü.Edindiğim kadarı ile birde ''Bir Us ve Bilim Savaşçısı'' eserinin derleyicilerinden.Kimdir ? Sn. Ceycet'in paylaşmış olduğu ve  üzerine tartışılmakta olan söyleşiyi gerçekleştiren kişi.

Ben bu söyleşinin en azından forumumuza aktarılmış bu halinin ( tamamı da olabilir ) yazarın kitaplarındaki  bırakalımda  yöntemini ne uslubu ne gerçek değerlendirmelerini yorumlayabilmemiz için yeteri doneleri barındırmadığı inancındayım. Kısaca ben  Sn. Muazzez İlmiye ÇIĞ 'ın söylemlerinden ziyade aktarılış şeklinin tartışılmasının daha öncelikli buluyorum.Zira Araştırmacıyı ilk defa bu söyleşi ile tanıyacak olanlar için : - Kendini fazla inandırmış , : - Doğruluğundan bu kadar eminki ... ? gibi düşünceler kolayca akla gelebiliyor.Bunun sebebi gerçekten böyle olduğumu yoksa bu şekli ile aktarılmış olmasımıdır ? Biyografi -otobiyografi - reportaj vs. ağır  görevdir. Neresinden bakarsak bakalım ben söyleşiyi yetersiz/özensiz buldum.

Saygılarımla...

« Son Düzenleme: Ekim 28, 2011, 01:53:58 öö Gönderen: Erinch »
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin , geriye kalan et ve kemiksin.

Ekim 28, 2011, 08:01:37 ös
Yanıtla #21

Bu tür konular inananın inancını, inançsızın da inançsızlığını besler. Önkabuller farklıdır çünkü.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 11, 2012, 03:48:09 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Varolmuşluğun başlangıcının Adem  ve Havva ile sadece sınırlanmaması gibi,sümerleride uygarlıkların  başlangıcı olarak görmemeli..Ama tabii ki eleştiri getireceğimiz şeyler vardır;ama bir teoriyi yok sayamayız,anca yerine başka bir teoriyi koyarak sorgulayabiliriz.
Bilimsel açıklamalara kişisel zayıf ve taraflı fikirlerle yaklaşılırsa ortaya komiksel bir cehalet görünümü çıkar.

Bu konuda acizane ufak bir araştırmam  var;yanlış anlaşılmaması ve yorumcu üzerine yanlış fikirlerle yaklaşılmaması için dikkat ederek biraz toparlamalarla ve aynı konunun tekrarı olmaması için dikkat ederek bir yazı aktarmayı düşünüyorum.Tabi alıntılarla, ve bizler bu değerli kadim bilim adamlarının teorilerini yakınen ve sağduyumuzla inceleyelim;fikirlerimizi paylaşalım..Bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim,böyle aktarımlar beyin jimnastiği olduğu kadar bilgilenmemiz açısından da makbule geçiyor.
Sevgi ile kalın