Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmamak  (Okunma sayısı 10465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 04, 2016, 10:55:41 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence başlıkta küçük bir düzeltme yapmak gerekebilir.

"Mason Olamamak" daha uygun düşer sanırım.

Çünkü olmamayı değil de olamamayı anlatıyor gibi geldi bana.

Ben de Sayın asimov'un söylediği gibi düşünüyorum.

Olamayan çoktur da olanı da bulmak zordur.
Nosce te Ipsum

Aralık 05, 2016, 08:18:07 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Aslinda paradoks yoktur. Hickimse tam anlamiyla mason degildir. Olmaya calisilan bir idealdir. Masonlugunu inkar eden bir mason masonluktan nasibini alamamis yada bulundugu ortamdakiler masonlugu anlayabilecek entellektuel muktesebata sahip degildir. Masonum diyen ise kime gore masondur, o da egolarina yenik dusmus gozukmektedir. Eger tekris edilenden ise soylenmek istenen her mason bir masondur.
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2016, 08:49:17 öö Gönderen: Surgeus »

Aralık 05, 2016, 03:37:37 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Bence bu sorularin cevabi sorulacak olan su soruda gizlidir.

Iyide Mason olmak nedir?

Sadece bir locada inisiye olmakmi yoksa ömür boyu sürecek bir sürecmi?

Iki soru oldu bagislayin.

Aralık 05, 2016, 03:39:58 ös
Yanıtla #13

Bence birey Mason değildir.Bütünlük tanımlaması diğer Masonların kim olduğu anlaşılır ise isim kazanır.Mason;  kurumunu taklitsel olarak kişiliğinde tanımlayarak gelişen bir bağın parçasıdır.

Tanıma değilde öz'e bakar isek:

Masonluk kavramını anlamamış bir mason; Kütüphane'deki kitapların içeriğini bilmeden, "O" kitapların ahenkli dizilişlerine takılan ve hayran kalan bir bakıştadır.

Masonluk kavramını anlamaya çalışan bir mason: Kitapları görüp, dizilişlerindeki ahengi anlamadan ama kitapları ayrı ayrı okumaya çalışarak bilgi açlığını doyurmaya çalışır.

Masonluk kavramını anlamış bir mason: Kütüphanedeki kitapların ahengini ve dizilişini anlamış ve kendi kitabını seçip okumuş olandır.

MASON: Kütüphane'deki kitapların ahengini ve dizilişini anlamış,kendi seçtiği kendi kitab'ını okumuş ve diğer bütün kitapları okuyup o bilgilerinde ahengini kavramış, "dizilişin görsel ahengi" ile "yazıların bir bütün ahengini" "kendi okuduğu kitabında da  yorumlayabilmiş olandır".

Bu kitaplık sonsuz ve yeni kitapların eklendiği bir kitaplık olarak tanımlana bilir.

Masonluk hakkında araştırdığım bilgiler üzerinden benzetmeler ile acıklamaya çalıştım.

En derin saygılarım ile...
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2016, 04:03:59 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Aralık 05, 2016, 04:04:30 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce sanırım forum'da bahsedilmişti.

Önemli olan mason olmak değil, mason kalabilmeyi sürdürmektir. Ben bu görüşe katılıyorum.

Peki, tüm masonlar iyi bir birey midir ?

Bazı masonlardan, masonluğu daha iyi bilen, daha entelektüel, daha bilgili ya da önlüksüz mason diyebileceğimiz olanlar yok mudur ?

Masonluğa girmiş, bir şekilde kabul edilmiş, sonradan masonluğa uygun bir insan olmadığı tespit edilmiş kişiler olmuş mudur ?

Aralık 06, 2016, 12:59:20 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Herkes arayan olduğu için ve mason dernegine üye olanda aradığı icin kimse Mason degildir.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 06, 2016, 02:25:46 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluk için ne denir ne anlatilirsa hem azdır hem de anlamsızdır.
Masonlugun tarihi başlıklı bir konu açmıştım farklı bir şeyler bulmak ümidi ile ama vakitsizlikten devam edemedim. Masonluk daha henüz bebe dır. Uygulamaları da yeni bakmayın işi hiram efsanesine goturduklerine o bile bir kabul edilmiş bir kalıp.

Masonluk hem kendi içinde parçalı ve kavgalı ve problemli ve sorunlar yumağı hemde masonlugu anlayamayan bir dünyanın anti masonik bakışları.
Masonluk sorunlu ve sorunlarının çözümü zor bir kurumdur dolayısı ile kişinin kendisi için mason deyip dememesi onun yahut çevresinin kişiyi mason olarak addedmesi önemli değildir.
Sorunları çözülmüş tek ve güçlü bir öğretisi olan bir masonluk ancak kişiye masonlugu verebilir diğeri herkes kendisini mason sanır.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 06, 2016, 04:27:52 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olmak .....yada insan olmak gibi bir önerme yaparsak. Herkes insan..gercek anlamda İNSAN mı?

Aralık 06, 2016, 05:11:15 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Konumuz simdilik ve bu baslik altinda "Mason olmak". Sevgili hemserim buna bagli kalsak bence daha iyi olur.

Ama INSAN olmak derseniz baslik acin orda yazilsin veya yazalim.

Aralık 06, 2016, 08:39:50 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi üyelerezden biri tüm bu denilenleri özetle derleyip toparlasa nereye varırız acaba?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.