Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mükemmel İnsan Nasıl Olunur?  (Okunma sayısı 36802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 16, 2008, 06:18:13 ös

Bilgi = Mutluluk => Mutluluğun Formülü Bilgidir. Bilgi Anahtardır. Mutluluğun Kapısını Bilgi Açar. Bilgi, aynı zamanda İnsanlık Gelişimimizi Sağlamada Aktif bir Rol Oynar. Kişisel Gelişimimiz ancak bu yolla mümkündür. İnsan olmamızı sağlayan en önemli Faktör olan Bilgi; Gelişimimiz Esnasında bir Üst Aşamaya geçmememizi / geçebilmemizi sağlamaktadır.

İyi Niyet = Erdemlilik => İyi Niyete sahip olan / olabilen her Kişi Erdemlilik yolunda Önemli bir Adım Atmış demektir. Herkese, Herşeye, Hayata, Canlı ve Cansız Varlıklara buna da Doğa dahil, İyimser Bakış Açısıyla bakabilmenin Temelinde Koşulsuz Sevgi yeralmaktadır. Bunu kavrayabilen, öğrenebilen Kişi, Kendi Hayatına uyarlayabildiği taktirde Saygıyla birlikte pekiştirerek Yüksek Erdem Sahibi olunabilinir.

Merhametli ve  Alçakgönüllülük =>  Biliniyor ki Tanrı'nın En Önemli Sıfatlarından / Niteliklerinden birisi olan bu iki Özellik İnsanlarda da Başarıyla sağlanıldığı an İnsanlık Sıfatı adı altında Mükemmel İnsan Olma Şansını, Fırsatını elde etmiş oluruz. İnsan olmak çok zordur. Ancak Başarıldığı an, Tanrısal bir Kimlik de Kazandırır.

Sağlık => Beden ve Ruh Sağlığını Aynı Düzeyde Korumak ve Dengede Tutmak Şarttır. Kaliteli ve Sağlık Besinler alarak Vüzutsal Formumuzu birtakım önemli Egzersizler yaparak Deforme & Vücutsal Bozukluğun önemli derecede Önüne Geçilebilinir. ''Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur. :)

Kendini Yetiştirmek ve Geliştirmek =>  Ruhsal Yönden Yeteri ve İstenilen Düzeye / Seviyeye Gelinmesi gerektiğinden Ruhsal Olgunluk Kişi'nin Bireysel Çabasıyla mümkün olunabilmektedir. Yeterli derecede alınan Kişisel ve Bireysel Eğitim, Kişinin Evrenselliği yakalaması adına Evrensel Görüş ve Anlayışına sahip olarak Çeşitli Kültürel faailiyetlerde bulunarak Farklı Kültürlere açık olunarak her türlü Yaklaşıma açık bir Yapıda olması zorunluluğu mevcuttur. Dar Görüşlerden ancak bu yolla kurtulunabilinir.

Sağlıklı Düşünmek için Sağlıklı bir yapıya sahip olmak zorundayız. Biliniyor ki Düşüncelerimiz ne kadar çok olumsuzluk teşkil ederse bir o kadar çevremize Olumsuz Yansırız. Pozitif Hayat Görüşüne sahip olmak için Pozitif Enerjiyle dopdolu olmamız gerekmektedir. Bunun için Hayatın Olumlu ve hep Güneşli tarafından Bakılması gereklidir ;)

Yaşamını İnanç Sistemi Üzerine Temellendiren Kişi, Hayatını Sağlam Temel Üzerine Oturtmuş Demektir.

Manevi Yönden Güçlendikten sonra Maddiyatı Güçlendirmek ve bunu Dengede tutabilmek Esastır. Manevi yönden yeterli Olgunluğa Erişmiş bir İnsan Maddi yönden ne kadar çok Güçlü olursa olsun asla bu İnisiyatifi olumsuz yönde bir silah gibi kullanmaz ve haliyle İnsanlara ve Kendisine zarar getirmeyecektir. En güzel Silah; Sevgi ve Saygı'dır.   

En Güzel İnsan, İyi bir Ahlaka Sahip Olan İnsandır.

Sevgi ve Saygılarımla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 18, 2008, 04:58:43 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Sevil yazınızı çok beyindiğimi belirtmeliyim. insanların evrensellik konusundaki dusuncelerinize sonuna kadar katılıyorum. insanların her daim gelişime açık yenılıklerle barısık bir durum içinde olmasından yanayım. insanlar ancak bu sekılde kendılerını gelıstırebılır. ve soyle belırtmek ıstıyorum
yenilik=bilgi=mutluluk=evrensellik katılır katılmazsınız buda sizin dusuncenizdir.
fakat sormak ıstediğim birşey var; merhamet ve alçak gönüllülük kısmında kişiye tanrısal kimlik kazandırma bolumunu bırazdaha açabılırmısınz rıca etsem

Sevgilerimle

Mart 18, 2008, 06:56:51 ös
Yanıtla #2

Teşekkür Ederim, Sayın Lucifer; tabiki açıklarım:

Biliniyor ki Merhametlilik ve AlçakGönüllülük, Tanrı'nın en önemli Özelliklerinden Biridir. Bunu Başarabilen İnsan Sayısı ne yazıkki azınlıkta olduğundan Hayatta en önce Kazanılması gereken en önemli özellikler diye biliyorum.

Çünkü bunu Başarabilen İnsan; birçok şeyi Başarmış demektir.

Saygılarımla,

Mart 19, 2008, 02:42:23 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Sevil güzel yazınız için teşekkür ederim.
    Yaşamını inanç sistemi üzerine şekillendirmek  konusunu tek kıstas olarak kabul etmenize katılmıyorum; bence bu ancak yardımcı olur, o da bazılarımıza.
    İnanç adı altında savunulan,sunulan,yaşanılan ve dayatılmaya çalışılan ,(bence )yanlış olan tüm düşünce ve uygulamalar değilmidir  bilinen her çağda insanlara en büyük adaletsizlikleri,sömürüyü ve zulmü yaşatan?
     "Mütavazılığın aşırısı kibirdendir " derler,sizce doğrumudur? ;)

Mart 19, 2008, 03:06:26 öö
Yanıtla #4

Sayın Sevil güzel yazınız için teşekkür ederim.

:) Rica Ederim.

Yaşamını inanç sistemi üzerine şekillendirmek  konusunu tek kıstas olarak kabul etmenize katılmıyorum; bence bu ancak yardımcı olur, o da bazılarımıza.

Tabiki, Katılmamanız Doğal ve bunu neden bir Tarafa mal ettiniz onu anlayamadım. Bazılarımıza yardımcı olur derken bunu desteklediğinizi düşünüyorum. Yoksa yanılıyor muyum ;) 

İnanç adı altında savunulan,sunulan,yaşanılan ve dayatılmaya çalışılan ,(bence )yanlış olan tüm düşünce ve uygulamalar değilmidir  bilinen her çağda insanlara en büyük adaletsizlikleri,sömürüyü ve zulmü yaşatan?

Doğru, aslında Sevgili Seteney; çünkü yüzyıllardır İnanç Sİstemi tam olarak oturtulmadığından bu şekilde yanlışlıklar ve zararlar hatta ziyanlar oluşmuştur. Hatta buna Din Savaşları da dahil (!)  Çok Haklısınız.

"Mütavazılığın aşırısı kibirdendir " derler,sizce doğrumudur? ;)

Kesinlikle Doğru Sevgili Seteney; bu Güzel ve Değerli Paylaşımınız için Çok Teşekkür Ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Mart 20, 2008, 10:39:06 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Sevil

yani bunu başarabilen insan çok seyi başarmış demektir derken tanrının özelliklerinbden bazılarını veya birçoğunu kazanmıştır gibi bir savunma duyuyormusunuz merak ettim açıkçası.
Saygılarımla

Mart 20, 2008, 10:43:54 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn seteney

İnanç altındaki çatışmalardan ve doğan sorunlardan bahsettiniz. Öncelikle inanç adı altındaki dayatmalardan bahsettiğiniz konuyu çok merak ettim. Beende bu konuda size katılmıyorum çünkü; İnançlar zorbalığı ve baskıcılığa karşı bir tutum içindedir. Dinler her dine saygılı her inança farklı bir anlayış şeklinde yaklaşmaktatır. İnsanlar inbançlarına göre yaşayabilirler fakat yaşarkende başkasının inançlarına gölge düşürmeden yaşamak zorundaırlar. eğer buna karşı bir durum içinde olursa bu dinler yüzünden değil kişinin yüzünden kaynaklanan bir olay olur. katılırsınız katılmazsınız.
Saygılarımla

Mart 20, 2008, 10:48:57 öö
Yanıtla #7

sn Sevil

yani bunu başarabilen insan çok seyi başarmış demektir derken tanrının özelliklerinbden bazılarını veya birçoğunu kazanmıştır gibi bir savunma duyuyormusunuz merak ettim açıkçası.
Saygılarımla

Sevgili Lucifer; Bu İki Özellikten Kastım, bunlara sahip Bire'yin Kendi Bencilliğinden bir hayli uzak kaldığının göstergesidir. Biliniyor ki Bencillikten Kurtulabilmiş İnsanlarımızın Kendi Sosyal Yaşamları dahil olmak Üzere Toplumsal ve Evrensel Bazda Olumlu Etkiler Yaratmaktadır. Her İnsan Kendine Özgü bir Yol Çizimler. Ancak yeter ki bu Yol İleriye Dönük ve Evrensel  Kardeşlik Kapsamında Olsun!

Unutma ki Bencilce Hareket Eden İnsanın eninde sonunda acı bir hüsrana da uğracağı Kesindir!.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mart 20, 2008, 10:56:34 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Sevil

Unutma ki Bencilce Hareket Eden İnsanın eninde sonunda acı bir hüsrana da uğracağı Kesindir!.

bu sözünüze kesinlikle katılıyorum. aynı şekilde yazdığınız açıklamadada aynı fikirdeyim.
tanrının en önemli özelliklerinden biri alçakgönüllülüktür bunada yürekten katılmaktayım. fakat insanlar nekadar alçak gönüllü olura olsun genede tanrının özelliğine yaklaşacak kadar olamaz yani herşeyi başarmış sayılmıyor demektir. ayrıca Sn seteneyin alçakgönüllülüğün fazlası kibirdir sözüne katılmanız sizin tanrının en önemli özelliğidir dediğiniz varlığıda bu konumda görmenizi ifade etmiş sayılmazmı.
Sevgilerimle

Mart 20, 2008, 11:02:53 öö
Yanıtla #9

İnançlar zorbalığı ve baskıcılığa karşı bir tutum içindedir. Dinler her dine saygılı her inança farklı bir anlayış şeklinde yaklaşmaktatır. İnsanlar inbançlarına göre yaşayabilirler fakat yaşarkende başkasının inançlarına gölge düşürmeden yaşamak zorundaırlar. eğer buna karşı bir durum içinde olursa bu dinler yüzünden değil kişinin yüzünden kaynaklanan bir olay olur.

Özür dileyerek, araya girmiş gibi olmayayım :) Buna Tamamen Katıldığımı belirtmeliyim. Çünkü İnanç'ta Hoşgörü  Esastır. Bunun dışına çıkılan İnançlar boş ve safsatatan ibarettir. Eğer ki benimsemiş olduğun İnanç gereği zorbaca hareket ediyorsan, etmeni gerektiriyorsa o zaman da bu İnanca İnanç denilmez/denilemez. Kusura bakılmasın ama bu tamamen Cahilliğin/Cehaletin bir göstergesidir. Yanlış yorumlar katarak Kutsal Metinleri bulandırmış ve umulmadık iğrençliğe sürüklemişlerdir.

İnsanlığı daha İleri Seviyeye götürecek Aydın Zihniyetleri ortaya çıkaracak İleri Görüşlülüğe ve Çağdaşlığa Hakim İnançlar, Gerçekliğini Taşımaktadır.