Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mükemmel İnsan Nasıl Olunur?  (Okunma sayısı 36816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2008, 01:50:40 ös
Yanıtla #20

Bu arada önemli bir konuya temas etmek istiyorum: Biliniyor ki Öğrenme İsteğiyle ( güdüsüyle ) başlayan bu Süreç, araştırma gayretini göstermeyle de devam eder.

Bunun içindir ki Eğitim Yolunda yalnız Okul Eğitimin yetersiz olduğunu düşünerek nice master/doktora yapmış olan İnsanlarımızın ne yazıkki kendilerini bir şekilde yetiştiremedikleri de muhtemelen çoğumuz tarafından bilinmektedir: Önemli olan salt bir mevkiye, bir yüksek noktaya gelebilmek değildir. Bununla beraber Ruhsal Açıdan da bunları Maneviyatten Aşamalardan geçerek Tamamlamak Gereklidir. Yani Terazinin her iki kefesini Dengede tutmak Kaydıyla ;) 

İnsancıllık ( Hümanizm ) Esastır.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 22, 2008, 02:00:10 ös
Yanıtla #21

İçsel ve Dışsal Potansiyeli Dengede Tutmak

Bunu yapabilmenin tek Koşulu Sağlam Akıl İradesine Sahip Olmaktır. Mantıken Güçlülük tamamen Şarttır. Aklını ve Mantığını İnsanlık Yolunda Kullanan Bireylerin aldıkları Manevi Duygularla pekiştirilmektedir.

Zeka ve Düşünsel Yolda Tanrı'ya Ulaşma Çabası Gayesi adı altında Olgun Kişiliğe sahip olarak gerek içsel gerekse dışsal bağlamda bütün Aşamalardan geçilmesi gereklidir.

Adımlarını atarken sonucunu bilen Kişi, buna göre Kendisini ayarladığı taktirde Yaşam denilen bu Kaosun içersinden rahatlıkla geçebilir.

Unutmayınız ki; yaptıklarımızın sonucunu er ya da geç, olumlu ve olumsuz olarak görmemizin Işığından hareketle İnsansal Bağlamda Düşünce Tarzında çizilmiş bir Yol, sonu Hakikkate Varan Tek Yol'dur.     

Sonuç: Hayatımızı Olumlu ve Olumsuz olarak Lehimize ve Aleyhimize Dönüştürmek Tamamen Elimizdedir.

Su; İnsanı Boğar ancak Hayat da verici Özelliğini Taşımaktadır. ( Çift Yönlü olarak düşünülürse )

Durum Değişkenliliği Yasasına istinaden;)
« Son Düzenleme: Mart 22, 2008, 02:11:47 ös Gönderen: Sevil »

Mart 22, 2008, 06:47:40 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Mükemmel insan olunmaz,mükemmelliğe yakın insan nasıl olunur?

İnsanlık tarihi boyunca insanlar,hep en mükemmele ve en güzele ulaşmayı amaçlamışlardır...İnsanların olusturdugu kabileler,partiler ve devletler yeryüzüne çıktıgından beridir insanlar arasında bir rekabet ve karşı gorusluluk ortaya cıkagelmiştir..Oysa bu rekabet savaslara ve bircok komplolara yol acmıs ve ınsanların mukemmellesmesınde hep engel teskıl etmıstır...Bana gore Dunyadakı ınsanların mukemmelesmesı ıcın aynı ıdeaya bas koyması ve o ıdeanın pesınde gıtmesı esastır....İnsanlık Tek dunya devletini olusturmadıgı surette mukemmellesemeyecektir..Saygılarımla...İtzhak levi...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mart 22, 2008, 07:09:58 ös
Yanıtla #23

Mükemmel insan olunmaz,mükemmelliğe yakın insan nasıl olunur?

İnsanlık tarihi boyunca insanlar,hep en mükemmele ve en güzele ulaşmayı amaçlamışlardır...İnsanların olusturdugu kabileler,partiler ve devletler yeryüzüne çıktıgından beridir insanlar arasında bir rekabet ve karşı gorusluluk ortaya cıkagelmiştir..Oysa bu rekabet savaslara ve bircok komplolara yol acmıs ve ınsanların mukemmellesmesınde hep engel teskıl etmıstır...Bana gore Dunyadakı ınsanların mukemmelesmesı ıcın aynı ıdeaya bas koyması ve o ıdeanın pesınde gıtmesı esastır....İnsanlık Tek dunya devletini olusturmadıgı surette mukemmellesemeyecektir..Saygılarımla...İtzhak levi...

Güzel Paylaşım, Sevgili Itzhak; ama söylediklerin her ne kadar geçerlilik taşısa da sonuçta olması gereken bir durum diye düşünüyorum. Çünkü Olayı İnsanın İnsan Olma Şekli olarak nitelendirdiğimden Nasıl İnsan Olunur İlkesi dahilinde hareket edersek bence birçok savaş vd. olayların da önüne geçilmiş olunur?

Bence işe burdan başlanılması gerekir ki öyle de olmuştur zaten zaman içersinde ;)

Mart 27, 2008, 12:03:55 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Lucifer,
  İnanç  adı altındaki dayatmaları en basit olarak ülkemizde ,müslümanlığı temsil ettiklerini söyleyen hoca kimliğindeki kişilerin vaazlarında görebilirsiniz.
   Son günlerde cenazede toplananlara dayatmalarını "öğütleyen" bir emekli imam haberlerdeydi. >:(
   Dinlerin her dine hoşgörülü yaklaştığını sadece kitaplarına bakıp söyleyebilirsiniz derdim ama o bile pek mümkün görünmüyor.Şimdi alıntılı örnekler veremiyeceğim için kusura bakmayın(çünkü maalesef beceremiyorum) ama Kur'an'da hoşgörü ayetlerinin yanısıra cihad yolunu açan ayetlerin de bulunduğu hepimizin malumu. :(
    Vatikan saldırı oklarını yalnız Haçlı Seferleri yoluyla müslümanların üstüne yollamamış cadı avcılığına da girişerek epey katliama neden olmuştur. >:(
    İsraillilerin Araplara yaklaşımı bayağı hoşgörülü mü görünüyor size? Ya da İran'da ,Suudi Arabistan'da uygulanan kesme,,asma,taşlama gibi şer'i uygulamalar mı?Ya bizdeki başörtüsü garabeti? >:(
   Kişilerin yüzünden bu tarz uygulamaların sayısında , şeklinde  artış ; uygulamalarda  aşırıklar, kışkırtmalar olduğu konusunda size tabii ki katılırım .Fakat halen yazdıklarımın arkasındayım. ::)
   Saygılar

Mart 27, 2008, 01:06:10 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sn. sevil,

acaba bu iyi insan olmanın 7 özelliğinden 1. ile 2. özellik ve 4. ile 5. özellik arasındaki farklar nelerdir?

Sadece kelime anlamlarını kastediyorsunuz sanırım Sn. skullG, bende Türk Dil Kurumuna bir bakayım istedim:

akıl: Düşünme, anlama ve kavrama gücü, us, ruh bilimi, bellek, öğüt, salık verilen yol, düşünce, kanı
zekâ: İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset 
düşünce: Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, mülahaza, ide, idea
fikir: Düşünce

Mart 27, 2008, 08:35:25 öö
Yanıtla #26

Sadece kelime anlamlarını kastediyorsunuz sanırım Sn. skullG, bende Türk Dil Kurumuna bir bakayım istedim:

akıl: Düşünme, anlama ve kavrama gücü, us, ruh bilimi, bellek, öğüt, salık verilen yol, düşünce, kanı
zekâ: İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset 
düşünce: Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, mülahaza, ide, idea
fikir: Düşünce

Çok Teşekkür Ederim, Kardeşim :) Beni büyük zahmetten kurtardın ;)

Mart 27, 2008, 12:04:29 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. blossom,

kelime anlamlarını kastetmemin yanı sıra, yazanın bu kavramlara yüklediği anlamın kelimelerin anlamlarından farklı olup olmadığının da merakı içinde idim. ancak sayfanın yazanı, bu konuda ufacık bir araştırma ile bu ayırda varılabileceğini söylemekle yetindi.

benim söyleyebileceğim ise şundan müteşekkil; Bilinç bile İlginç

Mart 27, 2008, 12:37:40 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

sn. blossom,

kelime anlamlarını kastetmemin yanı sıra, yazanın bu kavramlara yüklediği anlamın kelimelerin anlamlarından farklı olup olmadığının da merakı içinde idim. ancak sayfanın yazanı, bu konuda ufacık bir araştırma ile bu ayırda varılabileceğini söylemekle yetindi.

benim söyleyebileceğim ise şundan müteşekkil; Bilinç bile İlginç

Anlıyorum sizi Sn. skullG...

Mart 27, 2008, 12:39:43 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sitedeki sevil ve blossom üye isimli hanımlara bayılıyorum zira yazdıkları mesajların tamamına yakını diğer üyelerin yazdıklarını tasdik edip teşekkür sunmaktan ibaret :) Kapital sistemin yıllardır yaratmaya çalıştığı insan tipi de budur zaten herşeyi beğenen şikayet etmeyen ve daima gücün yanında olan!