Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834052 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2010, 09:32:59 ös
Yanıtla #320
  • Ziyaretçi

arkadaşlar önemli bir detayı atlıyorsunuz mason olmanın en kolay yolu zaten mason olan bir aileden olmak bu sayede mason camiasında daha kolay tanınırsınız ve iş uzamaz tabi mason bir aile bireyi olmayanlar i çin aynı kural geçerliş değildir.bilgimi paylaşmak istedim saygılar.:)

Kasım 24, 2010, 11:01:34 ös
Yanıtla #321
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mason anlıyorum güzel şeyler bunlar hatta aydınlatıcı bilgiler teşekkür ediyorum, ama ben Mason olanları tanımıyorum ki kime sorsam bana doğal olarak söylemez ki bunun sonucunda kefil bulamam bu sorunu nasıl halledebiliriz ???
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 24, 2010, 11:03:57 ös
Yanıtla #322
  • Orta Dereceli Uye
  • **

arkadaşlar önemli bir detayı atlıyorsunuz mason olmanın en kolay yolu zaten mason olan bir aileden olmak bu sayede mason camiasında daha kolay tanınırsınız ve iş uzamaz tabi mason bir aile bireyi olmayanlar i çin aynı kural geçerliş değildir.bilgimi paylaşmak istedim saygılar.:)

Sayın byblackwolf güzel bi düşünce ama ailesinde Mason olmayan var, mesela ben benim ilerde oğlum benim sayemde yaptığınız açıklamaya uysa güzel olmazmı ?
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 25, 2010, 01:42:39 öö
Yanıtla #323
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mason anlıyorum güzel şeyler bunlar hatta aydınlatıcı bilgiler teşekkür ediyorum, ama ben Mason olanları tanımıyorum ki kime sorsam bana doğal olarak söylemez ki bunun sonucunda kefil bulamam bu sorunu nasıl halledebiliriz ???

Sayin shaGrot,
Sorunuzu Sayin MASON'a sormussunuz ama ben de bilgilerim dahilinde bir cevap vermek isterim. Bu soruya forumda bircok konuda rastladim, verilen genel cevap -ki bence de dogrudur- eger kisi gonlunde Mason olmus ve dernege kabul edilmek icin gerekli sifatlari tasiyorsa bir Mason ile tanisiyordur ya da karsilasmistir ve davet edilir. Hic karsilasmamis olamaz mi? Bu tabii ki mumkundur. Ama iyi yonunden bakmak gerek, gonlunde Mason olabilmis kisi zaten hayatini iyi bir insan olarak gecirir ve bence bu o mertebede olan bir kisi icin buyuk mutluluktur.

Sevgilerimle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Kasım 25, 2010, 08:17:41 öö
Yanıtla #324
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu kurallara bir bakalım ve bana göre doğru olanı yazalım:

1. Bazı mason kuruluşları bir yüce yaradana inanmayı zorunlu görür, bazıları böyle bir zorunluluk öngörmez ve kişiyi özgür vcicdanıyla baş başa bırakır. (İşin kötüsü, zorunlu görülen bir kuruluşa girmek isteyen bir kişinin inanmasa bile inanır gibi görünmesidir.)

2. Bir kişinin mason olabilmesi için geçim küaygısını gidermiş ya da olanaklarıyla gelecekte böyle bir kaygı beslemeyecek bir durumda olması gerekir. Fakirlik ya da zenginlik diye bir durum söz konusu değil. Ancak kimileri vardır ki, çok varlıklı iken yaşamında yediği bir darbe sonucu yoksulluğa düşer.

3. Kadınların mason olamayacağı konusu 18. yüzyılın ilk yarısında kalmıştır. Yaklaşık iki yüzyıldan bu yana kadınlar da mason olabilmektedir. Niçin olamasınlar ki?

4. En az iki masonun kefil olması gerekir; bu doğru ama ille de bir kişi mason olmak ister istemez bunu sağlamak zorunda değil.  Hatta buna kefil olmak değil de önermek diyelim daha doğru; kefil olmak başka şey. Hiçbir tanıdığı olmayan bir kişi mason olmak isterse gidip başvurabilir. Bövyle bir olanak var. Ancak Masonluğun yöntemi (buna ibter gelenek deyin isterse bir tüzük kuralı) yürürlüktedir. Başvuran o kişiyi, onu daha sonra yakından tanıyacak olan en az iki mason önerecektir.

5. Her suç işlemiş kişi Masonluğa alınmaz diye bir şey yok. Burada suçun niteliği önemlidir. Yüz kızartıcı bir suç işlemiş olan kimse Masonluğa alınmaz. Yurduna ve insanlığa karşı bir suç işlemiş olan kimse Masonluğa alınmaz. Fakat siyasi bir suç işlemiş olan bir kimse Masonluğa alınabilir. Nitekim siyasi bakımdan suçlu görülen bir kişi, rejimin ya da siyasi tutumun değişmesi üzerine bir kahraman bile sayılabilir. Nitekim öyle olduğunu bu ülkenin yakın tarihinde görmedik mi? Tersinin de olabileceği üzerine girişimler yok mu?

6. Kişinin çevresinde iyi tanınmış olması gerektiği doğrudur. Ancak ya o çevre Masonluğun amaç ve ilkeleriyle hiç bağdaşmayan bir çevre ise? Ya o kişi aslında Masonluğa uygun düşünce ve tutumu nedeniyle aşırı tutucu ve bağnaz olan, bilgisizlerin doluştuğu, özgürlüklere aman verilmeyen o çevrede yadırganan sevilmeyen ve tutulmayan bir kişi ise?... Demek ki bunu böyle belirtirken, kişinin yaşadığı çevredeki değer yargılarının Masonlukta öngörülen olumlu nitelik ve erdemler ile örtüştüğü varsayılıyor.

Son bir söz: Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver, TV programında isteyenin gidip "kayıt yaptırabileceğini" söylemedi; başvurabileceğini söyledi.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 25, 2010, 11:38:49 öö
Yanıtla #325
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sorunuzu Sayin MASON'a sormussunuz ama ben de bilgilerim dahilinde bir cevap vermek isterim. Bu soruya forumda bircok konuda rastladim, verilen genel cevap -ki bence de dogrudur- eger kisi gonlunde Mason olmus ve dernege kabul edilmek icin gerekli sifatlari tasiyorsa bir Mason ile tanisiyordur ya da karsilasmistir ve davet edilir. Hic karsilasmamis olamaz mi? Bu tabii ki mumkundur. Ama iyi yonunden bakmak gerek, gonlunde Mason olabilmis kisi zaten hayatini iyi bir insan olarak gecirir ve bence bu o mertebede olan bir kisi icin buyuk mutluluktur.

Sevgilerimle..

sayın Cornelius yaptığınız açıklama için teşekkür ederim...
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 25, 2010, 05:02:55 ös
Yanıtla #326
  • Orta Dereceli Uye
  • **

4. En az iki masonun kefil olması gerekir; bu doğru ama ille de bir kişi mason olmak ister istemez bunu sağlamak zorunda değil.  Hatta buna kefil olmak değil de önermek diyelim daha doğru; kefil olmak başka şey. Hiçbir tanıdığı olmayan bir kişi mason olmak isterse gidip başvurabilir. Bövyle bir olanak var. Ancak Masonluğun yöntemi (buna ibter gelenek deyin isterse bir tüzük kuralı) yürürlüktedir. Başvuran o kişiyi, onu daha sonra yakından tanıyacak olan en az iki mason önerecektir.

Sayin ADAM'in yazisinin bu maddesi cogu uyenin aklindaki soru isaretlerine cevap niteliginde. Kaynagini hatirlamiyorum ama onceden okudugum biryerde ben de bu anlamda bir yazi okudugumu hatirliyorum. Forumda bu olanaktan bahsedilmisse bile ben rastlamadim, bu sebeple yanlis bilgilendirme yapmaktan cekindigim icin bahsetmedim. Tesekkurle sayin ADAM..

Sevgi ve saygilarimla..
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2010, 05:07:45 ös Gönderen: Cornelius »
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Kasım 25, 2010, 07:49:36 ös
Yanıtla #327
  • Ziyaretçi

Sayin lionbrave,

2007 yilina ait alintiladiginiz mesajda, 2 Masonun size kefil olmasi zorunlulugu suandada sadece Turkiyede degil Dunyanin bircok yerinde devam etmektedir. Locaya giderek, basvuruda bulunmak yada teklif gonderilmesi onem tasimaksizin resmi basvurularda basvuru formunun alt kisminda 2 uyenin size kefil olduguna dair imza bolumleri vardir ve doldurulmak zorundadir. Siz isterseniz bir Locaya giderek Mason olmak istediginizi belirtebilirsiniz. Ancak basvuru formunuzu imzalayacak 2 kefil Mason bulunamaz ise resmi basvurunuz asla tamamlanamaz.

Saygilarimla

Sayın MASON,

Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkür Ederim  Üstat Masonumuz Sayın Remzi SANVER'in Yaptığı Açıklamadan Dolayı Bu Soruyu Sorma Gereği Duydum Tv Programında Kefille İlgili Bir Açıklamada Bulunmamıstı Böylece Ögrenmiş Olduk. Mason Refaransı Olmadan Veya Davet Edilmeden Mason Olunamıyor Anlaşılan.

Kasım 27, 2010, 04:43:26 öö
Yanıtla #328
  • Ziyaretçi

Başvuruda yapmak ısteseniz bıle her tabelanın ustunde loca ve x masonluk yazmıyorkı bırde En az iki masonun kefil olması gerekir diyorsunuz ama ben Mason olanları tanımıyorum ki kime sorsam bana doğal olarak söylemez ki bunun sonucunda kefil bulamam bu sorunu nasıl halledebiliriz

Kasım 27, 2010, 05:01:08 öö
Yanıtla #329
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn By şükrü, sorunuzun cevabı bu başlık altında bulunmaktadır. Mesela 22. sayfaya bakabilirsiniz.

Saygılarımla