Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184766 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 27, 2009, 11:48:49 öö
Yanıtla #30
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin aaron,

Bulundugunuz platform sokak agizi ile konusabileceginiz bir yer degildir. Tepkilerinizi, dusuncelerinizi ve yorumlarinizi daha saygin bir uslup ile dile getirmenizi rica ediyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 28, 2009, 09:49:50 ös
Yanıtla #31

Sayin aaron,

Bulundugunuz platform sokak agizi ile konusabileceginiz bir yer degildir. Tepkilerinizi, dusuncelerinizi ve yorumlarinizi daha saygin bir uslup ile dile getirmenizi rica ediyorum.

Saygilarimla
Bu forumda bu uyariyi gormek zorunda kalmak ne aci
Spes mea in Deo est

Ağustos 28, 2009, 11:23:41 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Selamlar üstadlarım,  eğer sebebiyet verdiğim olumsuz bir şey varsa özür dilerim.

Ağustos 29, 2009, 02:00:54 öö
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dünyada kalıcı bir düzen için noksansız bir sistem kurulabilir.
Bu sistemin kurucuları aynı düşünce de olmak zorundadır. Aynı düşüncedeki farklı insanlar o düşünceyi başarmakta daha güçlü olacaktır. Bunun için uzun yıllar bu konuda öğretiler verilir. Sonuç; Hepimiz bir bütün oluruz.
Herşey gördüklerimizden ibarettir. Düşüncelerimiz görmediklerimizi değil gördüklerimiz üzerine düşünmeli ve buna göre mekanizma kurulmalıdır.

Kendini geliştirmeyi, topluma faydalı erdemli kişi olmak insanlara öğretilmelidir. İnsanlara en önce hür iradesi verilmeli ve düşünmesi sağlanmalıdır. Ancak düşünebilecekleri ve ulaşabilecekleri yerler belirlenmelidir. Tecrübesiz yontulmamış gücün nereye zarar vereceği belli olmaz.

Bunların hayata geçmesi için atılım yapılabilecek bilinen düzen Masonluktadır. Bu yüzden Mason olmak isterdim. 2 senem kaldı   ;D
Fakat; Birçok Mason içinde bulundukları konumu sadece araç(çıkar) için kullanırken, buradaki birçok harici kardeşimiz ise Masonluk kuruluşuna üye olmadıkları halde Masonluğu amaç olarak görmekte ve benimsemektedirler.
Beni de düşündüren budur.
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2009, 02:03:27 öö Gönderen: Barbaros »

Ağustos 29, 2009, 12:37:51 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Birçok Mason içinde bulundukları konumu sadece araç(çıkar) için kullanırken,

Sn. Barbaros yine haddinizi aşan laf-ü güzaflar etmektesiniz. Bunu nereden ve nasıl çıkartabiliyorsunuz? Kaç tane Mason tanıyorsunuz da genelleme yapabiliyorsunuz? Kaç kardeşim sizden çıkar amaçlı yardım istedi? Kaç kardeşimin çıkar için bir araya geldiğine şahit oldunuz bir zahmet belirtirseniz sevinirim!
Tempus fugit...

Ağustos 29, 2009, 12:43:56 ös
Yanıtla #35
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

:) ben de mason olmak isteyenlerdenim.Belki benim düşüncem daha farklı.Masonluğun kurum olarak bu ülkenin aydın kesimini (hem düşünce hem de ruh olarak) temsil ettiğini insanlığın bir kurtuluşa ihtiyacı varsa bir yolun da masonluk olduğu kanaatindeyim.Keşke herkes mason olabilse,o seviyede olabilsek.Kendimi gerek felsefe gerek din gerek ezoterik gerek sosyal konularda geliştirmeye çalışsam da ketumluk bir karakterdir ve ben müzisyenim ketum olamam bu yüzden baştan kaybediyorum ...:)

Sn. martı,

MASON Üstadım gerekli açıklamayı yapmış fakat gerek akademik gerek icra anlamında müzisyen olan o kadar çok kardeş tanıdım ki... Onların ketumiyetine olan kardeşçe hayranlığım doğrultusunda söylüyorum müzisyenlik bu konuda nirengi noktası değildir. Olmamalı :)

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ağustos 30, 2009, 01:44:36 öö
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birçok Mason içinde bulundukları konumu sadece araç(çıkar) için kullanırken,

Sn. Barbaros yine haddinizi aşan laf-ü güzaflar etmektesiniz. Bunu nereden ve nasıl çıkartabiliyorsunuz? Kaç tane Mason tanıyorsunuz da genelleme yapabiliyorsunuz? Kaç kardeşim sizden çıkar amaçlı yardım istedi? Kaç kardeşimin çıkar için bir araya geldiğine şahit oldunuz bir zahmet belirtirseniz sevinirim!

Sayın Omnia Tempus Alit,
O sözü ederken kurumu değil kurumun içindeki bir takım masonları söz ettim. Masonluk hakkında haddimi aşan bir sözde bulunmuyorum. Benim sözünü ettiğim genellikle kariyer olarak Mason  veya  bir Mason yakını daha çabuk yükselebiliyorlar. Bu iş ortamından iş ortamına elbette değişir. Fakat bunları bizzat kendim gözlemledim ki söyledim.
Uzun zamandır bu forumda üyeyim, bunca zamandan sonra asılsız birşeyi söz edecek halim yok. Kaldı ki bu konu üzerinde de durmadım. Şuanda konu ile tamamen bağlantısı olmayan bu yazı yazdığımdan dolayı da üzgünüm.
Ben, masonlar bir araya gelip yakınlarına fırsat sunuyor demedim böyle birşey saçma olurdu. Büyük ihtimal bir araya geldiğinizde bu konudan tek kelam bile etmediğinizi düşünüyorum. Fakat dernek içinde olan toplantılar dışındaki normal hayatda bir Mason, bir başka kardeşine veya yakınına haketmediği fırsatları sunduklarını biliyorum. Bu fırsatı sunan ve sunulan şahsiyetleri ben çıkar amaçlı bu kuruma üye olduklarını düşünüyorum. Bir başka çalışan genel manada o konumu daha çok hakettiği halde onun yerine yakınını koyabiliyor. Bu gözlemlediklerimden bir tanesidir.
Bu insanın olduğu her ortamda olan birşeydir. Fakat ben buna karşıyım.
Anlattıklarım, bir iş adamı mevcut hükümeti sevmediği halde ticaret açısından daha çok güçlenmek için mevcut hükümete yakın durmaya hatta ona hizmet ederek sermaye yapmaya veya iş kapısı sağlamaya çalışması gibisinin bir alt kademesi gibidir.

Bu gözle görülen birşeydir. Eğer ki zihniyetlerden geçenlerden söz edecek olursak daha fazla bulgu hatta konunun özüne inebileceğimi kanaat getiririm.
« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2009, 01:47:27 öö Gönderen: Barbaros »

Ağustos 30, 2009, 03:06:59 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Insanlığa çok daha faydalı birer birey olabilmek için

Ağustos 31, 2009, 06:04:43 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Evet siz de haklı olabilirsiniz  Sn.Omnia;ama hala merak etmiyor değilim bu ketumiyetle sosyal hayatta nasıl bir yaşam sürülebiliyor,insan ilişkileri,iletişim....Mesafeli ve ciddiyete dayalı ilişkiler olsa gerek sadece diye düşünüyorum.

Eylül 03, 2009, 06:49:30 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Martı Merhaba ,

Elbette sorunuzu yönelttiğiniz Sayın Omnia Tempus Alit size en sağlıklı bilgiyi aktarıyor olacaktır . Bunun yanında masonların sosyal yaşamda ilişkilerini nasıl düzenlediklerini , iletişim biçimlerini merak ettiğinizi ifade ettiğiniz için , an itibarıyla kişisel olarak tanıdığı mason sayısı artık 30'u aşmış bir harici olarak bu hususlardaki bazı gözlemlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Mesajınızda masonların sosyal yaşamda da süreklilik içeren bir ciddiyet -resmiyet içinde olduklarını ve mesafeli olabileceklerini belirtmişsiniz ancak ben kişisel olarak masonların sosyal yaşamda aşırı mesafeli olduklarını hissetmiş değilim. Hatta tam aksi olduğunu gözlemlediğimi ifade edebilirim. Harici aleme aşırı resmiyet gibi gelebilen hususlar benim hissettiğim kadarıyla masonun üzerinde bulunan mesuliyet ve yükümlülüklerden ileri gelen ve zorlama olmayan doğal bir haldir. Ancak bu mesuliyet duygusu masonu uzak ve mesafeli bir kişi yapmaz hatta tam aksi , çoğu kez sosyal yaşamda masonlar , harici ahbaplarımıza kıyasla çok daha cana yakın ve dostturlar.

Bunun bir nedeni de masonik camia ile  sosyal yaşamda hemen her konuyu rahatlıkla konuşabilme konforumuzdur. Bir masonla spordan.sanattan ,sosyolojiden, felsefeden, yönetim bilimlerinden , hukuktan , medyadan ...vbg. herşeyden konuşabilmekteyiz ve bu konuşabilme , dinleme , yol gösterme , didaktik olmadan eğitici olabilme , laubali olmadan mizah yapabilme ve benzeri özellikleri bence her türlü harici yakınlıktan daha sahici .  Her zaman sizi haricilerden çok daha toleranslı biçimde özenle dinlerler, hariciler gibi sözünüzü kesip kendilerini empoze etmezler , eğitiminiz , kariyeriniz ,sosyal hayatınız veya duygu dünyanız ile ilgili herşeyi de masonlarla paylaşabilirsiniz .Çok geniş ilgi alanları olması ve dostluğa ve paylaşmaya olan doğal yatkınlıkları ile şahsen ben sosyal yaşamda mason dost ve ahbaplarımı pekçok hariciden daha yakın buluyorum kendime .

Tüm bunların yanısıra , büyükanneniz rahatsızlandığında bunu unutmayıp eve doktor ve çiçek gönderen , hastaneye kaldırıldığınızda  en görmeyi umduğunuz harici dostunuz  "pek meşgul"iken başucunuzda durup elinizi tutan , sizi rahatlatan ve işinden izin alıp hiç uyumaksızın sizinle refakatçi olarak kalan ,  başka kimseye göstermediğiniz şiirlerinizi özenle okuyan ve sizi yüreklendiren , kardeşiniz üniversiteye hazırlanırken hiç üşenmeyip ona sabırla türev-integral öğreten , terfinizi haksızca başkasına verdiklerinde yönetim kuruluna gidip hakkınızı cansiperane savunan , doğumgünlerinizi asla atlamayan , çok kötü bir gün geçiriyorsanız en sevdiğiniz restorandan yer ayırtıp size sıkıntınızı unutturabilen , hayat aşırı zorladığında ve herşey üstünüze gelir gibi olduğunda siz toparlanana dek elinizi hiç bırakmayan da hariciler değil, masonlardır .  İnsan yaşamının bu gibi dönüm noktalarında  bu bence paha biçilmez , unutulamaz ve ikame edilemez bir yakınlıktır.

Saygı ve en iyi dileklerimle

Quality has no fear of time ..