Sayın MuhammedAli kendince sorun teşkil eden bir konuda sorular sormuş. Haklı olduğu yanlar da var.
Şimdi söyleyeceklerimi bu forumda okuduğuma eminim. Nerede, hangi konu başlığı altında olduğunu anımsayamıyorum yalnız... Sanırım Sayın MASON'a ait bir tümce olsa gerek aklımda öyle kalmış: " Siz üstünüzdeki şemsiyeyi kaldırır ve ışığın size vurmasına izin verirseniz, yansıttığınız ışık birileri tarafından görülecektir". Farkındayım bu çok muğlak bir anlatım. Fakat konu Masonluk olunca bunun işlerliğine inanmak ve güvenmek gerek. Çünkü masonlar simgelerle konuşuyorlar. Harici olarak bu dili anlayabilmek de bize düşüyor. Kim bilir? Belki şemsiye de böyle kalkıyordur.
Bu teorik olarak böyle de... Acaba Sayın MuhammedAli'nin sorusuna teknik olarak bir yanıt verilebilir mi? Verilir kuşkusuz, verilir de... Bunu masonların yapması en doğrusudur.
Bir de Sayın MUhammedAli'ye şunu tavsiye edebilirim. Forumumuzda Sayın ADAM'ın bu konuyla ilgili yazdıkları var. Çok da yararlı bilgiler. Cevap orada da bulunabilir. Fakat yine özür dilerim hangi konu, hangi başlık altında onu hatırlayamadım şimdi. Eh Sayın MuhammedAli madem masonluğu bu kadar benimsediğini söylüyor. O halde biraz çalışıp ve zaman ayırıp kendisi arar bulur kuşkusuz. Yine bu forumdan öğrendiğime göre masonların çalışmayı ve araştırmayı sevdiği ve bundan üşünmediğini biliyorum. Adayların da ( aday olmak isteyenlerin de) böyle olması kaçınılmaz o zaman... Umulur ki bu arayış cabası "şemsiyeyi" kaldırmış olsun... Sayın MuhammedAli'ye kolay gelsin.